Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 188 ΛΙΤΡΑ


JimK

Recommended Posts

ΓΙΑ ΣΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΤΟ FORUM ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ

ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΠΟ ΓΙΑΛΙ

ΔΙΑΤΑΣΕΩΝ 90 Χ 40 Χ 50 ΜΕ ΠΑΤΟ 12mm ΚΑΙ ΠΛΑΙΝΑ 10mm

ΜΕ ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΖΑΜΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΒΑΛΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΘΕΤΑ, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΘΕΤΑ, ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ "ΚΟΝΤΡΕΣ";

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΤΖΑΜΑΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ (ΧΩΡΙΣ "ΚΟΝΤΡΕΣ")

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ "ΚΟΝΤΡΕΣ" ΓΕΛΑΓΕ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΣΑΝ ΧΑΝΟΣ!!!.

ΑΚΟΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ 70 ΕΥΡΩ.

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΤΖΑΜΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ 'Η ΟΧΙ.

ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΟ.

Έγινε επεξεργασία - JimK
Link to comment
Share on other sites

για το κόστος και τις κόντρες δεν ξέρω να σου πώ αλλά προσοχή στη σιλικόνη ... και σε μένα ο τζαμάς "ήξερε" και εγώ "δεν ήξερα" και ετοιμάζομαι να ξεκολλήσω ένα τζάμι μάλλον για τη βλακεία του με τη σιλικονη ... ( έβαλε τοξική γιατί "τέτοια έβαλε σε πολλά ενυδρεία και γενικά αυτός ξέρει" ) . :D

Γενικά πάρε και καμιά δεύτερη / τρίτη γνώμη . Αυτο κατάλαβα εγώ και φυσικά άκουσε και τα παιδιά εδώ στο φόρουμ... εγώ έτσι άρχισα και ξυπνάω επί του θέματος :D

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΣΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΤΟ FORUM ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ

ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΠΟ ΓΙΑΛΙ

ΔΙΑΤΑΣΕΩΝ 90 Χ 40 Χ 50 ΜΕ ΠΑΤΟ 12mm ΚΑΙ ΠΛΑΙΝΑ 10mm

ΜΕ ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΖΑΜΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΒΑΛΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΘΕΤΑ, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΘΕΤΑ, ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ "ΚΟΝΤΡΕΣ";

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΤΖΑΜΑΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ (ΧΩΡΙΣ "ΚΟΝΤΡΕΣ")

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ "ΚΟΝΤΡΕΣ" ΓΕΛΑΓΕ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΣΑΝ ΧΑΝΟΣ!!!.

ΑΚΟΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ 70 ΕΥΡΩ.

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΤΖΑΜΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ 'Η ΟΧΙ.

ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΟ.

9930[/snapback]

με 40 υψος.....

και 12αρι πατο και 10 πλαινα.....

κοιτα βασικα δεν θελει...εγω βεβαια στην θεση σου θα εβαζα(γνωμη μου ετσι).οταν στο τελειωσει γεμισε το μια νερο μεχρι πανω και κοιτα για τυχον καμπυλες στα τζαμια περιμετρικα....ως ενα βαθμο ειναι φυσιολογικο...οχι ομως οι μεγαλες......

70 ευρω ειναι καλα............προσεχε ομως τι θα κανει γιατι τα τζαμια θελουν μια κατεργασια (ρονταρισμα..κ.λ..)....και οχι μονο κολλημα :D

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Πέτρο. Μάλλον κόντρες δεν θα χρειαστούν. Αν και ίσως είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις λεπτότερο κρύσταλλο από 10αρι και να βάλεις κόντρες. Επίσης είναι καλύτερα όλα τα πλαϊνά να πατάνε στον πάτο.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link, έχει αναλυτικές οδηγίες για το κόλλημα ενός ενυδρείου: http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Them...kataskEnydr.htm

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση της κόντρας για τις συγκεκριμένες διαστάσεις δεν είναι απαραίτητες. Παρόλα αυτά όμως επείδη η πίεση είναι πίεση όπως και να το κάνουμε καλό είναι να της έχει. Ενισχύεται η όλη κατασκευή ακόμα περισσότερο και δεν υπάρχει βέλος κάμψης στο πλαϊνά κατα μήκος τζάμια.

Αν και 1 πόντος τζάμι είναι αρκετά παχύ. Το κόστος λογικό θα έλεγα μιας και θα στο φτιάξει αυτός.

Αναφορικά με το ροντάρισμα θα διαφωνήσω με τον PPAP μιας και το ροντάρισμα είναι λύανση του σόκορου του τζαμιού με συνέπεια την μείωση της ωφέλιμης επιφανείας που θα κοληθεί. Στην ουσία γίνεται πομπέ.

Απλά θα σου τα γυαλίσει λίγο στις άκρες με ένα γυαλόχαρτο για να μην κόβουνε. Ξέρει αυτός.

Αυτά και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Με 10mm πάχος τζαμιού δεν χρειάζονται κόντρες. Άποψή μου είναι να μην τις βάλεις γιατί θα εμποδίζουν στις εργασίες συντήρησης και το καθάρισμα του ενυδρείου. Η τιμή είναι πάρα πολύ καλή.

Σε 10mm τζάμι το ροντάρισμα αφαιρεί 2mm. Αν δεν σε χρεώσει ο τζαμάς σου παραπάνω, να το κάνεις. Πρώτον είναι καλύτερο αισθητικά και δεύτερον μπαίνοντας το τζάμι στο μηχάνημα γωνιάζεται τέλεια και είναι ομοιόμορφο στο κόλλημα. Όταν κόβεται το τζάμι στο χέρι, όλο και και κάποια μικρή περέκλιση θα υπάρχει, όσο καλός και να είναι ο τζαμάς.

Για την σιλικόνη, θα προσέξεις να γράφει 100% pure, δηλ. 100% καθαρή. Και να μην γράφει επάνω ότι είναι ειδική για ενυδρεία, αν γράφει ότι είναι 100% καθαρή, είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΣΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΤΟ FORUM ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ

ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΠΟ ΓΙΑΛΙ

ΔΙΑΤΑΣΕΩΝ 90 Χ 40 Χ 50 ΜΕ ΠΑΤΟ 12mm ΚΑΙ ΠΛΑΙΝΑ 10mm

ΜΕ ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΖΑΜΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΒΑΛΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΘΕΤΑ, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΘΕΤΑ, ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ "ΚΟΝΤΡΕΣ";

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΤΖΑΜΑΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ (ΧΩΡΙΣ "ΚΟΝΤΡΕΣ")

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ "ΚΟΝΤΡΕΣ" ΓΕΛΑΓΕ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΣΑΝ ΧΑΝΟΣ!!!.

ΑΚΟΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ 70 ΕΥΡΩ.

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΤΖΑΜΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ 'Η ΟΧΙ.

ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΟ.

9930[/snapback]

kalispera. ipologise pos to giali stixizi 10000 draxmes to tetragoniko paxos 10 xilioston . peripoy 30 eyro to tetragoniko. ayti ine i timi emporioy . para panv se gdernei.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή ομολογουμένως είναι πολύ καλή. Το τζάμι είναι βέβαια χοντρό, αλλά εγώ -γνώμη μου- θα έβαζα κόντρες. Δεν είναι όμως απολύτως απαραίτητες για τις διαστάσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...