Jump to content

κολληση νεου ενυδρειου


VRILO

Recommended Posts

Καλησπερα

ετοιμαζομαι να μπω και εγω στο θαλασσινο κοσμο και χρειαζομαι βοηθεια.

εχω παραγγειλει τα τζαμια για το ενυδρειο (100Χ60Χ50Υ) και το sump (70X50X30Y) και θελω να τα κολλησω. Λογω οτι δεν το εχω ξανακανει και μου εχουν πει οτι ειναι πολυ πιθανο να ανοιξει το ενυδρειο μετα απο καιρο ζηταω αν υπαρχουν καποιοι που να με βοηθησουν να το κολλησουμε παρεα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

λογω οτι ενδιαφερθηκαν πααρα πολλοι :wub: για να το κολλησουμε το ενυδρειο, θα το κολλησω τελικα μονος μου ή θα ψαξω σε αλλο forum που ισως να ενδιαφερονται περισσοτερο.

Σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια που δεν μου προσφερατε.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πολύ παρακινδυνευμένο ένας χομπίστας να σου δώσει γραπτές οδηγίες για το πως θα κολλήσεις ένα ενυδρείο, που θα είναι σίγουρο ότι δεν θα ανοίξει ποτέ.

Πολύ περισσότερο μάλιστα, ένας επαγγελματίας δεν θα δημοσίευε την τέχνη του.

Συνήθως αυτοί που κολλούν ενυδρεία, έχουν πρώτα παρακολουθήσει ζωντανά το κόλλημα ενός ενυδρείου και κατόπιν έχουν πειραματιστεί μόνοι τους ξεκινώντας από μικρού όγκου ενυδρεία.

Έχεις κάποιες βασικές γνώσεις, όπως το πάχος του κρύσταλλου που πρέπει να χρησιμοποιήσεις, γνωρίζεις τι είναι οι κόντρες, γνωρίζεις τα είδη της σιλικόνης που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αυτό το σκοπό??

Θα έλεγα λοιπόν να αναζητήσεις κάποιον που κολλάει ενυδρείο αυτή τη στιγμή ή που πρόκειται να κολλήσει στο άμεσο μέλλον, ώστε να παρευρεθείς εκεί και να παρακολουθήσεις την όλη πορεία των εργασιών. Αν δεν τα καταφέρεις, θα έλεγα να προτιμήσεις να στο κολλήσει κάποιος επαγγελματίας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

λογω οτι ενδιαφερθηκαν πααρα πολλοι :rasp: για να το κολλησουμε το ενυδρειο, θα το κολλησω τελικα μονος μου ή θα ψαξω σε αλλο forum που ισως να ενδιαφερονται περισσοτερο.

Σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια που δεν μου προσφερατε.

Μαλλον κανεις πλακα ?? :wub:

Επειδη δηλαδη δε βρεθηκε καποιος για να ερθει στο χωρο σου και να κολησετε το ενυδρειο αυτο ειναι δειγμα του οτι δεν ενδιαφερομαστε σαυτο το φορουμ ?? Και αυτο παει να πει οτι ρωτησες κατι και δε σου απαντησε καποιος ? :D ?

Θα σε συμβουλευα να το ξανασκεφτεις πιο ψυχραιμα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αν ερθεις στη θεση καποιου χομπιστα θα καταλαβεις οτι 1) ειναι λιγοι αυτοι που ξερουν 2) κανεις δεν θα ρισκαρε να στο κολησει και μετα να σου ανοιξει ... Οπως και να το κανουμε οι περισσοτεροι χομπιστες ασχολουνται με τα ζωντανα του ενυδρειου τους και οχι με το κολλημα του :wub:

Θεωρείς λογικο το να βρεις πληθος χομπιστων με γνωσεις κατασκευης ενυδρειου και ελευθερο χρονο για να σε βοηθησουν ??

Link to comment
Share on other sites

Dartman σε βλεπω λιγο επιθετικο (να ερθει καποιος στο χωρο μου για να το κολλησει) αλλα δεν με πειραζει αυτο οσο το οτι αν ηταν καποιος κολλητος θα γουσταρατε να το κολλησετε. Το κακο σε ολη την ιστορια ειναι οτι με αυτον τον τροπο διωχνετε αντι να φερνετε κοσμο στο forum και ειναι κριμα. Ισως αν θα υπηρχε μια καλυτερη προσεγγιση απο εσας να ηταν καλυτερα.

αυτα!!

Υ.Γ. Κυριε Ψαλτη εχω μηνες τωρα που διαβαζω τα διαφορα αρθρα που εχετε στο forum και προσπαθω οσο γινεται να παρακολουθω τις συζητησεις για νεα ενυδρεια.

Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς όρισες στο Aquazone!

Καταρχήν θα ήθελα να σου πω ότι και το δικό σου το post δεν ήταν και το πλέον φιλειρηνικό!

Να ξέρεις ότι για την λειτουργία και ύπαρξη του foroum αυτού κάποιοι άνθρωποι έχουν αφιερώσει χρόνο, χρήμα, γνώση και ένα κομμάτι της ζωής τους. Κατά συνέπεια όταν θίγεις του Aquazone είναι σαν να θίγεις του ίδιους.

Μην παρεξηγείς λεγόμενα και καταστάσεις, όλοι θέλουν να βοηθήσουν στην εξέλιξη του hobby!!!!

Όσο αφορά το εγχείρημα σου είναι κάπως παρακινδυνευμένο, πόσο μάλιστα αν δεν έχεις ασχοληθεί ξανά με κόλληση ενυδρείου!

Θα σου πρότεινα λοιπόν να εμπιστευτείς κάποιον επαγγελματία για τη δουλειά αυτή καθώς και τα λίτρα δεν είναι λίγα.

Φιλικά , Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Dartman σε βλεπω λιγο επιθετικο (να ερθει καποιος στο χωρο μου για να το κολλησει) αλλα δεν με πειραζει αυτο οσο το οτι αν ηταν καποιος κολλητος θα γουσταρατε να το κολλησετε. Το κακο σε ολη την ιστορια ειναι οτι με αυτον τον τροπο διωχνετε αντι να φερνετε κοσμο στο forum και ειναι κριμα. Ισως αν θα υπηρχε μια καλυτερη προσεγγιση απο εσας να ηταν καλυτερα.

αυτα!!

Υ.Γ. Κυριε Ψαλτη εχω μηνες τωρα που διαβαζω τα διαφορα αρθρα που εχετε στο forum και προσπαθω οσο γινεται να παρακολουθω τις συζητησεις για νεα ενυδρεια.

Σας ευχαριστω πολυ!

Φιλε μου το οτι μηλαμε εδω δεν σημαινει οτι ειμαστε και φιλοι.Δλδ εγω αν επερνα τα τζαμια και αλλα υλικα για να φτιαξω ενα ενυδρειο και σου ελεγα να ερθεις να το φτιαξουμε παρεα θα ερχοσουν (αν ηξερες να φτιαχνεις).Καταλαβαινω οτι εχεις ολη την καλη διαθεση να κανεις παρεα να μιλας με ατομα του forum αλλα ατομα απο το forum εχουν και αλλες δουλειες οι οποιες προηγουντε.Επισης εχω μπει και σε αλλα forum και το μονο που κατεφερε να με κανει να καθομαι να διαβαζω ειναι αυτο για πολλους και διαφορους λογους.Σου ευχομαι να φτιαξεις το ενυδρειο σου, να σου πανε ολα καλα και να μας κανεις μια παρουσιαση καποια στιγμη.Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό γραφτείς σε άλλο σαιτ, να κοιτάξεις πρώτα εάν έχουν ανάλογη κατηγορία και να διαθέτουν συνεργεία κολλήσεων ενυδρείων.

Και το βασικότερο να εργάζονται επί 24 ωρου για να εξυπηρετούν απαιτητικά άτομα που τα θέλουν εδώ και τώρα

Έγινε επεξεργασία - ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Τα χωνει αγρια η Χριστινα :wub::D:rasp:.Toν καταλαβαινω το φιλο μας οτι εχει αγανακτησει ορι εχει ανχωθει κτλ κτλ αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα :S

Link to comment
Share on other sites

Dartman σε βλεπω λιγο επιθετικο (να ερθει καποιος στο χωρο μου για να το κολλησει)αλλα δεν με πειραζει αυτο οσο το οτι αν ηταν καποιος κολλητος θα γουσταρατε να το κολλησετε. Το κακο σε ολη την ιστορια ειναι οτι με αυτον τον τροπο διωχνετε αντι να φερνετε κοσμο στο forum και ειναι κριμα. Ισως αν θα υπηρχε μια καλυτερη προσεγγιση απο εσας να ηταν καλυτερα.

Αν ειναι φιλε μου να φτιαχνουμε ενυδρεια για να κρατησουμε μελη οπως λες, τοτε εχεις χασει το νοημα του τι ειναι φορουμ και τι ρολο εχουν παιξει να παει το χομπι τοσο μπροστα σε αυτη τη χωρα τα τελευταια χρονια....

Ξεχωρα οτι ο λογος σου σταζει χολη χωρις κανενα νοημα οταν λες δεν με πειραζει αυτο οσο το οτι αν ηταν καποιος κολλητος θα γουσταρατε να το κολλησετε. Ε μετα απο αυτο δεν εχω να πω κατι αλλο... Οταν σε πειραζει που σε ενα κολλητο θα το καναμε αλλα οχι σε εσενα.... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...