Jump to content

Σκετο Live Rock


phaerimm

Recommended Posts

Πρόσφατα είδα και αγάπησα (ένα μωρό τη Ρίτα :wub: ) ένα ενυδρείο reef.

Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση από όλα δεν ήταν ούτε το παφερακι του ούτε ο λευκοστερνος του ούτε τα κοράλλια –σαρκοφυτα και σκληρά- αυτό που με έκανε να το κοιτάζω με τις ώρες είναι το πόσες ζωές ‘φυτρώνουν’ από μονές τους πάνω στο ζωντανό βράχο.

Και αυτό με φέρνει εδώ, χρειάζομαι τα φώτα σας. Τι διαφορετικό θα ήθελε ένα 400λιτρο ενυδρείο με ελάχιστη σημασία στα ψάρια του και στα αγορασμένα κοράλλια-ζωανθιδες?

:D:rasp::rasp: Θέλω να δω σφουγγάρια να γεννιωντε J :rasp::rasp::unsure:

Σκεπτόμουν πώς μειωμένο αλλά υπαρκτό σκιμερ, UV 3-4 ώρες τα μέρα, και ένα δυνατό φίλτρο μαζί με 400βατ φωτισμό…

Έχετε να προτείνετε κάνα ψαράκι που να του άρεσε η μοναξιά? Κάποιον που θα χαιρόταν (ίσως με την σύζυγο) μπόλικο βράχο ΚΑΙ να μην μου φάει τις καλλιέργειες μου?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θέλεις κάποιο είδος ψαριού, το οποίο να μην καταστρέφει την πανίδα του βράχου.

Κατά τη γνώμη μου ένα ζευγάρι κλόουν θα είναι μια χαρά, αφού αυτά δεν βόσκουν στο βράχο, παρά μόνο αιωρούμενους οργανισμούς. Έτσι οι απώλειες είναι αμελητέες.

Βέβαια πολλά είδη οργανισμών, που κατοικούν στο ζωντανό βράχο, δεν θα μπορείς να τα βλέπεις, αφού πρόκειται για μικρούς ή μικροσκοπικούς οργανισμούς.

Τέλος θα ήθελα να παρατηρήσω, πως δυνατό το βιολογικό φίλτρο και η ανάπτυξη οργανισμών στο βράχο, δεν είναι συμβατά.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργη επιλογή ε???

Πάντως αφου΄θέλεις τέτοιο τυπο ενυδρείου, βάλε ένα καλο skimmer και μη βάλεις βιολογικο φίλτρο. Τα 400W τα θεωρώ υπερβολή!

Link to comment
Share on other sites

κατι μεταξυ 0.5 και 1 βατ το λιτρο διλαδι?

λιγοτερα δινατο βιολογικο φιλτρο... 2 φορεσ την ωρα τα λιτρα του? ή ακομα λιγοτερο?

σημασια στο σκιμερ! οκ

κλοουν, ομορφα, να μην κοιταξω για κατι πιο... επιθετικο? πχ lionfish

'η κατι πιο ανορθοδοξο.... γαριδεσ, ομαδα?

ο καρδιναλιοσ που εχω ως αβαταρ? 5-6 school

Link to comment
Share on other sites

λιγοτερα δινατο βιολογικο φιλτρο... 2 φορεσ την ωρα τα λιτρα του? ή ακομα λιγοτερο?

Η καλύτερη επιλογή, για την περίπτωσή σου, είναι: 0 lt/h

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη επιλογή, για την περίπτωσή σου, είναι: 0 lt/h

:D:wub: μπερδευτικα....

0? το φιλτρο τι κανει μεσα σε ενα ενυδρειο?

ουτε στην αρχη για στρωσιμο?

χμμμ το φιλτραρισμα θα το κανει ο βραχος?

το σκιμερ θα κρατα την διαυγεια, σωστα? αρα δεν θα εχω θεμα εμφανισης

UV ή οζον?και τα δυο ή τιποτα και απο αυτο?

ειχα την εντυπωση πως το σκιμερ παρακρατα οργανικη υλη για να μην επιβαρινουμε πολυ την δουλια του φιλτρου... τα εχω μπερδεψει πολυ εε???

Έγινε επεξεργασία - phaerimm
Link to comment
Share on other sites

Η βιολογική ισορροπία ενός φυσικού συστήματος, οφείλεται αποκλειστικά στην ύπαρξη των ζωντανών βιολογικών μέσων, που είναι ο ζωντανός βράχος και η άμμος. Από τη στιγμή που υπάρχει εξωτερικό βιολογικό φίλτρο, δρα ανταγωνιστικά, με αποτέλεσμα οι οργανισμοί των ζωντανών υλικών να υποστρέφουν και να μειώνονται.

Έτσι ξεφεύγεις από τον αρχικό στόχο σου, που είναι η ανάπτυξη και πληθυσμιακή αύξηση, τέτοιων οργανισμών.

Μπορείς να βρεις, στο forum μας, αρκετές πληροφορίες, για τις αρχές λειτουργίας των φυσικών συστημάτων, που θα σε βοηθήσουν σε μια επιτυχημένη δημιουργία.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλα και κακα νεα

καλα νεα, ανεβικαμε στα 600 λιτρα (670 αλλα το λεω 600 για τιν αμμο-βραχο και μικρο κενο επανο) (εκλεισα το ακινιτο για την δουλια μου και θα παει στην ρεσεψιον)

κακα νεα ειναι πως το συγκεκριμενο ενυδρειο θα ειναι πρωτη εικονα και δεν μπορει να μιν εχει ψαρακι...

οποτε θα γινει απλα ριφ

θα το εχω υποψη το θεμα με το λιγο φιλτρο, πως θα δουλεψει με ψαρια?

ποια ψαρια δεν βοσκανε? ενοο απο τα reef safe... οι καρδιναλιοι (το αβαταρ) μου λεει το liveaquaria οτι δεν βοσκαν(ε) :wub: ...

sto live aquaria δεν αναφερει 'βοσκη' για τα παρακατω, τα εχει κανεισ? τα εχει δει πως φεροντε στον βραχο?

Diamond Watchman Goby (Valencienna puellaris)-λευκο με κιτρινεσ μικρεσ γραμμες, τρεφετε λεει απο το βυθο και τον ανακατευει

Clown Goby, Citrinis (Gobiodon citrinus) κιτρινο με μπλε γραμμεσ -μονο οταν γεναει κανει ζημια... ασ γενισει και χαλαλι του :D

Carpenter's Flasher Wrasse (Paracheilinus carpenteri) κοκινο και ντροπαλο

Blue/Green Reef Chromis (Chromis viridis) μπλε, ενεγργιτικο

μαλλον με αυτα δεν κολανε η γαριδα.... αλλα τι να κανουμε :rasp:

μηπως θα πρεπει να συμβιβαστω?...

παντος δεν επιγομε... 1 μνα να ερθει το ενυδρει 1 μηνα να το στρωσω και σιγα σιγα τα ψαρια...καλ αυγουστο :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να σου βγει σε καλό η αλλαγή!

Καλή συνέχεια στην κατασκευή σου, περιμένουμε νέα και απορίες!

Link to comment
Share on other sites

ποια ψαρια δεν βοσκανε? ενοο απο τα reef safe... οι καρδιναλιοι (το αβαταρ) μου λεει το liveaquaria οτι δεν βοσκαν(ε) :wub: ...

sto live aquaria δεν αναφερει 'βοσκη' για τα παρακατω, τα εχει κανεισ? τα εχει δει πως φεροντε στον βραχο?

Diamond Watchman Goby (Valencienna puellaris)-λευκο με κιτρινεσ μικρεσ γραμμες, τρεφετε λεει απο το βυθο και τον ανακατευει

Clown Goby, Citrinis (Gobiodon citrinus) κιτρινο με μπλε γραμμεσ -μονο οταν γεναει κανει ζημια... ασ γενισει και χαλαλι του :D

Carpenter's Flasher Wrasse (Paracheilinus carpenteri) κοκινο και ντροπαλο

Blue/Green Reef Chromis (Chromis viridis) μπλε, ενεγργιτικο

μαλλον με αυτα δεν κολανε η γαριδα.... αλλα τι να κανουμε :rasp:

μηπως θα πρεπει να συμβιβαστω?...

παντος δεν επιγομε... 1 μνα να ερθει το ενυδρει 1 μηνα να το στρωσω και σιγα σιγα τα ψαρια...καλ αυγουστο :rasp:

όλα τα παραπάνω ψάρια είναι reef safe και κολλάνε μια χαρά και με γαρίδες. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που λες ειναι μια χαρα....και με τις γαριδες θα τα πανε καλα...

Απλα θα πρεπει να διαβασεις λιγο πριν ξεκινησεις ! Βλεπω οτι σε μπερδευει ακομα το θεμα του βιολογικου φιλτρου... δεν θα επρεπε... οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε μεγαλα και αρκετα φορτωμενα με ψαρια και κοραλλια ενυδρεια και το μονο βιολογικο μας φιλτρο ειναι ο ζωντανος βραχος και η ζωντανη αμμο! Αυτη ειναι η αρχη των φυσικων συστηματων (Natural Systems)....

Θα σου προτεινα σιγουρα την αγορα καποιων βιβλιων που μπορεις να δεις ΕΔΩ αλλα μεχρι να σου ερθουν διαβασε τα αρθρα μας ΕΔΩ ... Πρωτα δες τα 3 αρθρα Ξεκινώντας ένα θαλασσινό ενυδρείο αλλά και το αρθρο Λιγότερη Τεχνολογία Περισσότερη Βιολογία για να καταλάβεις ακριβώς τα φυσικά συστήματα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ

δεν περιμενα στηριξη... περιμενα μωλις λιγη βοηθεια, ευχομε στο μελλον να μπορω να ανταποδωσω :wub:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ

δεν περιμενα στηριξη... περιμενα μωλις λιγη βοηθεια, ευχομε στο μελλον να μπορω να ανταποδωσω :wub:

Το θεμα δεν ειναι απλα να βοηθαμε λιγο... το θεμα ειναι να στηριζουμε τους νεους χομπιστες αλλα και τους οργανισμους που προκειται να φιλοξενισουν :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...