Jump to content

Δισκοενυδρείο και αλλαγή νερού


confucius

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους δισκόφιλους.

Ένα θέμα που με έχει προβληματίσει αρκετά ειναι οσο αφορά το κάθε πότε πρέπει να γίνεται αλλαγή νερού σε δισκοενυδρείο.

Επειδή εχω ακούσει παρα πολλές διαφορετικές απόψεις (απο κάθε μέρα μέχρι κάθε 4 μήνες) πάνω στο θέμα θα ήθελα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

σε ποσα λιτρα??

ποσοι δισκοι??

ποσα φιλτρα και τι φιλτρα??

ποσο συχνο ταϊσμα??

τι ταϊζεις??

παιζουν ολα τα παραπανω ρολο φιλε μου στην αλλαγη του νερου του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγη νερου σε εναν δισκοενυδρειο για μενα θεωρειται κατι το δεδομενο και κατιτο οποιο δεν θα πρεπει να αμεληται.

μιλαω παντα για κλασσικο ενυδρειο το οποιο στηριζεται σε εξωτερικο κανιστρο-α,και οχι σε σαμπ η σε καποιο αλλο μεσο φιλτρανσης με πολυ μεγαλη βιολογικη επιφανεια-φορτιο.

απο τη στιγμη λοιπον που θεωρουμε δεδομενο οτι το ενυδρειο σου ανηκει στην πρωτη κατηγορια,θα πρεπει να υπαρχουν συχν ες αλλαγες νερου παντα με τους απαραιτητους ηλεκτρολυτες-ιχνοστοιχεια αν γινεται απ'ευθυειας και μονο με την χρηση αντιστροφης οσμωσης,η αν σπαμε τη δοση μαζι με νερο βρυσης παντα με τη χρηση αντιχλωριου..

απο προσωπικη παντως εμπειρια ,ακομη και απο καθημερινες μικρες αλλαγες νερου,διαπιστωσα οτι τα ψαρια λαμπουν και μας δειχνουν τα χρωματα τους με μεγαλοπρεπεια.

αυτος βεβαια ο τροπος ειναι ο τροπος που χρησιμοποιουν οι μεγαλυτεροι ευρωπαιοι εκτροφεις δισκων,οι οποιοι πετυχαινουν και γενεες,αλλα και γρηγορη παχυνση,χορηγοντας σε καθημερινη βαση φρεσκο ,ζεστο και μαλακο νερακι στα δισκακια τους...!!

και νσαφως ΠΑΝΤΑ μιλαω για δισκους εκτροφης και οχι για αγριους,που σαφως ειναι και περισσοτερο ευαισθητοι.

Link to comment
Share on other sites

240 λίτρα

4 δίσκοι

1 φίλτρο eheim professional 2

1 φορά την ημέρα κατεψυγμένη καρδιά, 2 φορές tropical μπιλάκια

Link to comment
Share on other sites

1 φορά την ημέρα κατεψυγμένη καρδιά,

προσπαθησε να μειωσεις οσο γινεται τη μοσχαροκαρδια,γιατι δημιουργεις στα ψαρια σου χωρις λογο λιπος,μολυνεις πολυ το νερο του τανκ,και τους καλομαθαινεις σε σημειο που δεν θα πρεπει.

φροντισε σιγα -σιγα να τους τη δινεις 1 φορα τη βδομαδα,μετα ανα 15 μερες,και σιγα σιγα κοψτην,η φτιαχνε την μονος σου βαζοντας και προσθηκη λαχανικων ,βιταμινων,φρουτων κλπ.αρκει η μοσχαροκαρδια να ειναι το μικροτερο στοιχειο στη συνταγη σου...

Link to comment
Share on other sites

για την κατεψυγμενη θα συμφωνησω με τον klaz(και εγω στο δικο μου δεν θυμαμαι ποτε ειναι η τελευταια φορα που ταισα μοσχαρακι)

οσο για την αλλαγη ...πιστευω λιγο νερακι φρεσκο (40-60 λιτρα) εβδομαδιαια θα το εκτιμουσαν

με το παραπανω τα παιδακια σου

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε klaz για τις συμβουλές, αλλά το θέμα της τροφής ειναι ενα ακόμη θέμα που με απασχολεί.

Μόλις χθες περασα απο μεγάλο κατάστημα της Θεσσαλονίκης και σε συζήτηση ενω εγώ ισχυριζόμουν οτι ακριβως προτεινεις και εσυ, ο εκει υπευθυνως με συμβουλευψε να καταργίσω τελείως τη ξυρά τροφή και ταίζω μόνο κατεψυγμενει. Έχω ζαλιστει ο καθένας τα δικά του!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακουσει μεχρι και αλλαγή νερού καθε 4 μήνες και τα ψάρια τα είδα με τα ματια μου να είναι σουπερ.

Όσο για τα 60 λίτρα αλλαγη την εβδομαδα, ειναι προτιμοτερο να γινεται αλλαγή 1 φορά κάθε εβδομαδα ή αν υπάρχει η δυνατότητα 10 λίτρα τη μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 180 λυτρα με 2 φιλτρα (βιολογικο-τεχνητο)με 4 δισκους και κανω καθε εβδομαδα με Α/Ο το 30%.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ στο 400άρι το Ριο, κάνω κάθε 7 ημέρες 100 λίτρα,

και για φίλτρανση έχω το εσωτερικό του(μηχανικό-βιολογικό),ένα 2217 eheim και ένα 2028 pro II eheim(βιολογικά).

(Εαν κάποτε καταφέρω :wub: να βάλω σαμπ με καμιά 300ριά λίτρα,βιολογικό, τότε σίγουρα θα κάνω 2-3 αλλαγές το χρόνο και αν :D:rasp::rasp:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε klaz για τις συμβουλές, αλλά το θέμα της τροφής ειναι ενα ακόμη θέμα που με απασχολεί.

Μόλις χθες περασα απο μεγάλο κατάστημα της Θεσσαλονίκης και σε συζήτηση ενω εγώ ισχυριζόμουν οτι ακριβως προτεινεις και εσυ, ο εκει υπευθυνως με συμβουλευψε να καταργίσω τελείως τη ξυρά τροφή και ταίζω μόνο κατεψυγμενει. Έχω ζαλιστει ο καθένας τα δικά του!!!

O υπευθυνος σου ειπε τι θα ταιζεις τα ψαρια σου οταν θα λειπεις για λιγες μερες???πρεπει να δινεις και ξηρα τροφη για ακομη εναν λογο παραπανω,οταν θα λειπεις η αυτοματη ταιστρα κανει την δουλεια με ξηρα τροφη............και για τα ψαρακια σου θα πρεπει να ειναι και αυτη μερος της διατροφης τους... :wub:

Link to comment
Share on other sites

εγω σε 260 λιτρα με 5 δισκους και αλλα μικρα ψαρακια κανω αλλαγη 60 λιτρα καθε κυριακη.

απο φιλτρα εχω ενα 2028 και ενα 2213

ταιζω ολα τα φυλαρακια της προπικαλ και μια φορα με δυο το μηνα τους δινω κατεψυγμενη με σκορδοζουμι και γινεται το ενα να δεις.

ολα πανε ρολοι εδω και σχεδον 2 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω και εγώ ενα υποερώτημα;

Με τί τρόπο πραγματοποιείτε τις αλλαγές νερού;

Εγώ έκανα την πρώτη μου αλλαγή στο νέο δισκοενυδρείο και μου βγήκε η πίστη με λάστιχα και κουβάδες ειδικά στο γέμισμα απο το βαρέλι της Α/Ο προς το tank.

Είμαι σίγουρος οτι τα πράγματα είναι ποιό απλά και θα ήθελα τα φώτα σας!(αντλία νερού;-κυκλοφοριτής:wub:

Τί γίνεται μ' αυτά;πού τα βρήσκω;κόστος;

:D:rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ακου να σου πω εγω τι κανω.Αφου γεμιζω το βαρελι νερο απο την Α/Ο ριχνω μεσα aqua safe,ιχνοστοιχια,και ενα αλλο που ειναι για δισκους.Εχω μεσα ενα θερμοστατη στους 26 βαθμους και ενα κυκλοφορητη Eheim 1000l/h (34 euro τον ειχα αγορασει και πεταει 2 μετρα υψος)βαζω ενα λαστιχο στον κυκλοφορητη και μετα μεσα στο ενυδρειο μεχρι να παει το νερο στην κοκκινη γραμμη που εχει μεσα δεξια το ενυδρειο μου(εχουμε το ιδιο για αυτο στο λεω).Βασικα ειμαι λιγο τυχερος και οταν αδειαζω νερο απο το ενυδρειο ειναι κοντα το μπαλκονι μου και το ριχνω στο λουκι.Οποτε αν δεις μια σταγονα κατω εγω σου χαριζω το ενυδρειο :wub:. Αν θες μπορεις να ερθεις την Κυριακη σπιτι να κανουμε μια αλλαγη παρεα

Link to comment
Share on other sites

Ακου να σου πω εγω τι κανω.Αφου γεμιζω το βαρελι νερο απο την Α/Ο ριχνω μεσα aqua safe,ιχνοστοιχια,και ενα αλλο που ειναι για δισκους.Εχω μεσα ενα θερμοστατη στους 26 βαθμους και ενα κυκλοφορητη Eheim 1000l/h (34 euro τον ειχα αγορασει και πεταει 2 μετρα υψος)βαζω ενα λαστιχο στον κυκλοφορητη και μετα μεσα στο ενυδρειο μεχρι να παει το νερο στην κοκκινη γραμμη που εχει μεσα δεξια το ενυδρειο μου(εχουμε το ιδιο για αυτο στο λεω).Βασικα ειμαι λιγο τυχερος και οταν αδειαζω νερο απο το ενυδρειο ειναι κοντα το μπαλκονι μου και το ριχνω στο λουκι.Οποτε αν δεις μια σταγονα κατω εγω σου χαριζω το ενυδρειο :wub:. Αν θες μπορεις να ερθεις την Κυριακη σπιτι να κανουμε μια αλλαγη παρεα

:D:rasp::rasp:

Οσο για την ακυριακή δεν το βλέπω..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου κανω καθε 7-8 ημερες με νερο απο α/ο.γεμιζω ενα βαρελι και με κυκλοφορητη που εχω μεσα σε αυτον και εναν θερμοστατη για να φερω θερμοκρασιακα το νερο κοντα στην θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου μου ριχνω το νερο στο ενυδρειο.για αδειασμα νερου σκουπα βυθου και λεκανες.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου κανω καθε 7-8 ημερες με νερο απο α/ο.γεμιζω ενα βαρελι και με κυκλοφορητη που εχω μεσα σε αυτον και εναν θερμοστατη για να φερω θερμοκρασιακα το νερο κοντα στην θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου μου ριχνω το νερο στο ενυδρειο.για αδειασμα νερου σκουπα βυθου και λεκανες.

Στο νερό της Α/Ο προσθέτεις αντιχλώριο;Τι άλλα ζουμιά εκτος απο ηλεκτρολύτες;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μονο νερο οσμοσις οχι δεν χρειαζεται να βαζεις αντιχλωριο απλα προαιρετικα μπορεις να βαζεις λιγο (αντιχλωριο με aloea vera) που κανει καλο σε γδαρσιματα και γενικα στο δερμα τον δισκων μας.Οσο για τις αλλαγες παρολο που οι τιμες μου ειναι οκ κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα 30% με ζεστο καθαρο νερο οσμωσης και τα δισκακια μου δειχνουν να το απολαμβανουν.Η διαδικασια ειναι οπως την περιγραφει ακριβως ο zapetros.

Link to comment
Share on other sites

με καλυψε ο pan :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νομιζω βρηκα το θεμα που εψαχνα! :) Το νερο! Με εχει απελπισει παντελως!

Τι ειναι η Α/Ο εμαθα, πως δουλευουν οι συσκευες Α/Ο εμαθα, εχω μια απορια βρε παιδια! Το βαρελι με τη συσκευη Α/Ο που λετε, που στο καλο το εχετε; :(

Το ενυδρειο, σκοπευω να το βαλω στο σαλονι και οχι στο μπανιο, ουτε στην κουζινα! Αρα, πως θα μεταφερω το νερο με το βαρελι; Γιατι ναι μεν, εχω τον τροπο να αδειαζω στο μπαλκονι, αλλα δεν εχω καν χωρο για βαρελι μεσα στο σπιτι!!! Ποση ωρα κανει αυτη η συσκευη να "καθαρισει" 100 λιτρα νερου για αλλαγες 25% σε ενα 400αρι ενυδρειο; Που αγοραζετε τις συσκευες Α/Ο; Ειδα μια "τεραστια" ποικιλια τιμων! ;) και φρικαρα, γιατι οι τιμες τους ειναι πιο μεγαλες, απο οτι το ιδιο το ενυδρειο μερικες φορες! :thumbup: Θα εκτιμησω ταμαλα, οποιον μου απαντησει στον καταιγισμο ερωτησεων!

Link to comment
Share on other sites

το βαρελι η η δεξαμενη που θα χρησιμοποιησεις θα μπορουσε να ειναι πχ στο μπαλκονι σου,η σε καποιο παταρι.

προσοχη τωρα το καλοκαιρι οπου και να ειναι ειναι οκ,αλλα το χειμωνα θα πρεπει να ειναι καλλυμενη για να μην παγωσει το νερο....

τραβας νερο με εναν καλο και δυνατο κυκλοφορητη με κασλο μανομετρικο υψος και με σωληνα στελνεις κατ'ευθειαν το νερο στο ενυδρειο σου για την αλλαγη...

ο χρονος που κανει η αο,εξαρταται απο παραγοντες οπως,το μεγεθος που δινει ο κατασκευαστης της οπως πχ 190 λιτρα τη μερα κλπ...

επισης η πιεση του νερου στο δικτυο του σπιτιου σου παιζει σημαντικο επισης ρολο.

συσκευες αο πλεον βρισκεις σχεδον παντου,στα περισσοτερα καταστηματα ενυδρειακων,και βεβαια στο ιντερνετ.

τα σταδια στην οσμωση ειναι σημαντικα και αυτα μεχρι ενα μερος καθοριζουν(εκτος βεβαια απο τα λιτρα που βγαζει ημερησιως),και την τελικη τιμη της.

υπαρχουν των 2,3,4,5 κλπ..σταδιων(προφιλτρων δηλαδη),αρα οσο περισσοτερα τοσο καθαροτερο νερο μας δινει.

η φυσιολογικη που κυκλοφορει κατα κορον ειναι αυτη των 3 σταδιων,εκτος και αν θελεις να παραγεις νερο για να φτιαξεις αυτοσχεδια....μπυρα...!!!!!!! :):thumbup:;)

καλη συνεχεια και ελπιζω να σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

ο χρονος που κανει η αο,εξαρταται απο παραγοντες οπως,το μεγεθος που δινει ο κατασκευαστης της οπως πχ 190 λιτρα τη μερα κλπ...

η φυσιολογικη που κυκλοφορει κατα κορον ειναι αυτη των 3 σταδιων,εκτος και αν θελεις να παραγεις νερο για να φτιαξεις αυτοσχεδια....μπυρα...!!!!!!! :):(:thumbup:

;) Δεν ειμαι φαν της μπυρας! Οποτε...

Και αλλη μια ερωτηση για την Α/Ο. Τη θετω σε λειτουργια οποτε θελω; Δουλευει συνεχεια; Αν δηλαδη παρω μια των 100 lt/day μπορω να την εχω να λειτουργει 6 ωρες ανα δευτερη μερα και να αλλαζω 25 λιτρα 4 φορες την εβδομαδα κατι που συνεπαγεται 25% του συνολικου ογκου ανα βδομαδα; (Τα μαθηματικα ειναι η αδυναμια μου... με συγχωρειτε!)

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν ειμαι φαν των μαθηματικων.. ;)

λοιπον δεν εχει σημασια καθε ποτε τραβας νερο η ποσα λιτρα τραβας καθε φορα κλπ...

το θεμα ειναι να μενει παντα νερο μεσα στο κυκλωμα της αο και κατ'επεκταση η μεμβρανη της να ειναι παντα υγρη.

απο νεκει και μετα τα προφιλτρα τα αλλαζουμε καθε 6μηνο,ανεξαρτητως χρησης η λιτρων για να μην αναπτυχθουνε βακτηρια..

την καθαροτητα της μεμβρανης,και στην ουσια τη ζωη της την μετραμε με οργανο το οποιο ονομαζεται tds meter,και το οποιο μας δειχνει καθε ποτε χριζει αλλαγης η μεμβρανη μας.

χωρις να ειναι δεδομενο περιπου (και εμεπιρικα περισσοτερο,)καθε 2 χρονακια στο περιπου παντα βεβαια...

***νομιζω ομως οτι ηδη καννιβαλισαμε το ποστ,και ισως θα πρεπει να μεταφερθει σε ιδιαιτερο ποστ το θεμα που ξεκινησες με τις οσμωσεις.... :)

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...