Jump to content

Δεν στρώνει το ενυδρείο


Recommended Posts

:wub: Εχω 2 ψαράκια ολα κ ολα που δεν ταιριάζουν μεταξύ τους ένα μονομάχο κ ένα χρυσόψαρο. Εχω σκοπό να τα χωρίσω. Το πρόβλημα είναι οτι το ενυδρείο επειδή ειναι μικρό κ χωράει μόνο 20 λίτρα ενώ έχω φιλτρο οξυγόνο θερμοστάτη φως βάζω αντιβακτηριακά φάρμακα κ αντιχλώριο. Οταν τα ταίσω λιγο παραπάνω κ μείνει λίγη τροφή στο πάτο διαλύεται βιολογικά το ενυδρείο ανεβάζει νιτρώδη κ τα ψαράκια αποκτούν παράσιτα κ τα ξαναβγάζω για θεραπεία ξεχωριστά. Το δε ενυδρείο ξαναβρίσκεται σε μηδενική βάση. Ειμαι σε αδιέξοδο. Πως να το στρώσω μέχρι να πάρω μεγαλύτερο
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες, κανονικα δεν συμβαίνει...

Τι εννοεις "Το δε ενυδρείο ξαναβρίσκεται σε μηδενική βάση."?

Τα βγαζεις και τα δυο ψάρια? Τι παρασιτα αποκτουν?

Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Νομιζ οτι ειναι απλο να μην ταιζεις παραπανω ή να μαζευεις την τροφή που περισσευει ωστε να μην σαπίζει.

Link to comment
Share on other sites

Tα εβγαλα κ τα δύο κ τους ξανακάνω θεραπεία γιατί σταδιακά ειδα κ στα δύο να κρέμεται κάτι από κάτω τους σαν ίνα. Ρώτησα κ ειπαν ότι ειναι παράσιτο κ να συνεχίσω άλλες 4 μερες την θεραπεία. Το ενυδρείο λέω οτι είναι σε μηδενική βάση γιατί όταν κάνω το τεστ που μου έδωσαν τα χρώματα που δείχνουν τα νιτρώδη βγαίνουν ροζ κ δειχνουν οτι κατι δεν πάει καλά. Κάθε πότε πρέπει να κάνω αλλαγή νερού; Εγώ κάθε εβδομάδα αφαιρώ 2 με λίτρα νερό κ το ανανεώνω. Κάνω καλά;

Link to comment
Share on other sites

Αργησα να απαντήσω γιατί βρίσκομαι στην δουλειά κ μου είναι δύσκολο να παρακολουθω τις απαντήσεις. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου

Link to comment
Share on other sites

Η πληροφορίες που μας δίνεις είναι μπερδεμένες και ασαφής για να μπορέσουμε να βγάλουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα δώσε μας σε παρακαλώ όσα μπορείς από τα παρακάτω.

ΝΗ3/4

ΝΟ2

ΝΟ3

Ph

Kh

Gh

Θερμοκρασία

Κάθε πότε αλλάζεις νερό αν αλαλάζεις

Πόσο καιρό το έχεις το ενυδρειάκη

Τη φίλτρο έχεις

Από πού το συμπεραίνεις ότι τα ψάρια έχουν παράσιτα, μήπως κρέμεται από κάτω τα περιττώματα από των πρωκτό.

Πια η συμπεριφορά των ψαριών

Και βασικό στείλε μια φωτογραφία από τα ‘’ άρρωστα ‘’ ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...