Jump to content

Νιτρώδη


Recommended Posts

Γειά και χαρά σε όλους σας,

Γράφω πάλι αυτό το post γιατί χρειάζομαι (και πάλι) βοήθεια....

Έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρων και ενώ κατάφερα με καθημερινές αλλαγές νερού - περίπου το 20% - να κατεβάσω τα επίπεδα της αμμωνίας, τώρα όπως είναι φυσικό "ανέβηκαν" τα επίπεδα των νιτρωδών και των νιτρικών φυσικά...

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει να εξακολουθήσω την ίδια διαδικασία..δηλαδή για να "κατεβάσω" τώρα τα νιτρώδη αρκεί να κάνω καθημερινές αλλαγές νερού και να ταίζω λίγο ή θα έπρεπε να κάνω και κάτι περισσότερο???

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια....Αφροδίτη

Έγινε επεξεργασία - afro28
Link to comment
Share on other sites

Θύμισε μας λίγο έχεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο σου, γιατί από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι το ενυδρείο σου βρίσκεται στην δεύτερη φάση στρωσίματος.

Αν έχεις ψάρια μέσα τότε θα προσπαθείς να έχεις μηδέν ΝΟ2, ΝΗ3/4, το ΝΟ3 μπορείς χωρίς φόβο να το αφήσεις να ξεφύγει και λιγάκι, και 30-40 να έχεις δεν τρέχει τίποτα για τα ψάρια.

Με λίγα λόγια αλλαγές νερού θα κάμεις μόλις βλέπεις ότι πάει να ανέβει το ΝΟ2. Και για να μην ξοδεύεσαι με της μετρήσεις τσάπα τότε κάνε προληπτικές αλλαγές κάθε δυο μέρες για μια εβδομάδα. Μετά μέτρησε το ΝΟ2 και αν δεις ότι δεν ανέβηκε το ΝΟ2 τότε μην κάνεις αλλαγή. Ξανά μέτρα την επόμενη μέρα και αν πάλη δεν ανέβηκε την μεθεπόμενη κοκ. Αν δεις παράδειγμα ότι ψιλό ανέβηκε την τέταρτη μέρα τότε κάνε αλλαγές κάθε 4 μέρες. Αφού κάνεις 3 τέτοιες αλλαγές πιστεύω μετά να έχει στρώση το ενυδρείο σου και να χρειάζεσαι να κάνεις μόνο της κλασικές εβδομαδιαίες αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

νιτρώδη ήδη έχω ανεβασμένα αλλά αυτό πιστεύω από ότι ξέρω ότι είναι φυσικό αφού δεν έχω αμμωνία...δηλαδή σήμερα που έκανα μέτρηση τα νιτρώδη ήταν γύρω στα 5mg/lt. που πιστεύω πάλι από αυτά που έχω διαβάσει ότι είναι πολύ.....δηλαδή να μήν κάνω καθημερινές αλλαγές από εδώ και πέρα μέχρι να πέσουν και τα επίπεδα των νιτρωδών....??

Έχω ψάρια μέσα....έναν μονομάχο, ένα χρυσόψαρο, και τρία πιο μικρά - με διπλή ουρά....το ξέρω ότι είναι πολλά τα ψάρια αλλά δυστυχώς ως αδαής ξεκίνησα το στρώσιμο του ενυδρείου με ψάρια μέσα χωρίς να ξέρω ακριβώς την διαδικασία στρωσίματος- τώρα που ξέρω αρκετά στο επόμενο θα είμαι πιο προετοιμασμένη...

βακτήρια να συνεχίσω να ρίχνω μέσα??Ρίχνω μέχρι στιγμής καθημερινά με τις αλλαγές νερού το SafeStart της Tetra και τις τρεις τελευταίες ημέρες και το StressZyme της API, φυσικά μαζί με το αντιχλώριο...

Και τέλος, να ταίζω όπως τώρα μέρα παρά μέρα?? :wub:

Ευχαριστώ...Αφροδίτη

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να με κατάλαβες λανθασμένα σου γράφω ότι από την στιγμή που έχεις μέσα ψάρια τα νιτρώδη (ΝΟ2) πρέπει να είναι 0, άντε στην καλύτερη περίπτωση <0,3. Το 5 είναι άκρος επικίνδυνο και πρέπει να κάνεις άμεσα αλλαγή νερού.

Σε καμιά περίπτωση δεν θα επιτρέψεις να ανέβει το ΝΟ2 πάνω από 0,2.

Link to comment
Share on other sites

Άρα συνεχίζω όπως τώρα με καθημερινές αλλαγές νερού και πολύ λίγο τάισμα.....

Βακτήρια όμως να συνεχίσω να ρίχνω καθημερινά με τις αλλαγές νερού??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...