Jump to content

Sos απο νεο....


Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι γεια σας!

Ειμαι νεος ιδιοκτητης ενυδρειου 140 λιτρων με φιλτρο Blue 500.To πηρα ετοιμο απο πετ και το μονο που επρεπε να κανω ειναι να το βαλω στην πριζα.Η πρωτη αποπειρα πηγε στραβα διοτι μετα απο περιπου 3 εβδομαδες με 4 χρυσοψαρα μεσα το νερο εγινε παρα πολυ θολο και εχασα ολα τα ψαρια.Αμεσως αδειασα το ενυδρειο το επλυνα παρα πολυ καλα και ξεκινησα την διαδικασια στρωσιματος και μετα απο 10 μερες προσθεσα 4 γκουραμι μετεπειτα 8 τιγρακια και πριν δυο εβδομαδες 2 πλεκο. Τωρα ξανα το νερο θολωνει και παιρνει ενα παρασινοπο χρωμα.

Παρακαλω πολυ αν καποιος ξερει ή του εχει τυχει κατι παρομοιο να με βοηθησει γιατι λυπαμαι παρα πολυ τα ψαρακια που τα εχω φερει σε τετοια θεση.Μηπως χρειαζεται καποιο φαρμακο?

...και κατι τελευταιο! Σε παρα πολλα ενυδρεια βλεπω εναν μηχανισμο που ωγαζει μπουρμπουληθρες.Το δικο μου δεν εχει τετοιο μηχανισμο!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων...... :wub:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε Νικο007.καταρχην οταν εβαλες τα ψαρια μεσα,το ενυδρειο ειχε στρωσει?10 μερες ειναι πολυ λιγες.εχεις φερει τα ψαρακια σου σε πολυ ασχημη κατασταση.....δεν αρχιζουμε να φορτωνουμε το ενυδρειο απο την αρχη με τοσα ψαρια.τι μεθοδο στρωσιματος ακολουθησες?

οσο για το θολο νερο,κανε πρωτα μετρησεις να δεις για no3/4,και ξεκινα αλλαγες νερου καθε 2 μερες σε ποσοστο 30-40% και σταματα το ταισμα.εχεις βαλει καποιο διακοσμητικο μη καταλληλο για ενυδρειο πχ πετρες,πλαστικα κτλ?...αν ναι αφαιρεσε τα ολα...

δεν μας ειπες τα υλικα του φιλτρου σου.....

ο μηχανισμος που ανεφερες,πωλειται ξεχωριστα...αλλα ειναι το τελευταιο πραγμα που πρεπει να σε απασχολει τωρα.κοιτα πρωτα τι θα κανεις με το νερο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα φίλε μου όπως σου είπε και ο φίλος stardust πρέπει να ακολουθειθεί κάποια σειρά με την οποία το ενυδρείο σου θα είναι έτοιμο και κατάληλο για να δεχτεί τους πρώτους κατοίκους ,από ότι κατάλαβα ξεκίνησες να στρώνεις το ενυδρείο σου με την μέθοδο των ψαριών ,και αυτό λάθος .ρε'ιξε μια ματιά εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8771

όσο για το πρασίνισμα του νερού μάλλων είναι ξέσπασμα άλγης, πόσες ώρες διαρκεί ο φωτισμός στο ενυδρείο; καλό θα είναι να μην ξεπερνά τις 10-12 ώρες αλλά ούτε και πολύ λιγότερο ,είναι κοντά σε παράθυρο; ποιό είναι το τωρινό setup;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι , καταρχην να σας ευχαρηστισω για τον χρονο σας.

Το ενυδρειο οταν το πηρα δεν το εστρωσα κατα τις εντολες του πετ , οτι επειδη θα εβαζα χρυσοψαρα δεν χρειαζοταν. Μετα την αποτυχια βρηκα το φορουμ σας και ακολουθησα πιστα τις οδηγιες σας.Μαλιστα το ενυδρειο δουλευε κενο , χωρις ψαρια για 20 ημερες γιατι δεν ηθελα να εχω το προηγουμενο προβλημα. Ολα πηγαιναν καλα και ξαφνικα προεκυψε η θολαδα αυτη οπου μαλλον προκειται για αλγη( πρασινη θολαδα). Εχω βαλει πετρες θαλασσης αφου πρωτα τις εβρασα και τις επλυνα και τις σκουπισα πολυ σχολαστικα. Διακοσμητικα εχω μονο ενα απο το πετ και αυτο ομως τοποθετηθηκε με τον ιδιο τροπο οπως οι πετρες.

Το φιλτρο μου εχει ενα καδο με σφουγγαρια, ενα καδο με πλαστικες μπαλλιτσες με ριγες και ενα καδο με κυλινδρακια υπολευκα (μαλλον ανθρακας).

Ο φωτισμος ηταν ρυθμισμενος απο 13¨00 μεχρι 12¨00 το βραδυ. Το ενυδρειο δεν το βλεπει ηλιος γιατι ειναι σε μια γωνια του σαλονιου. Δεν εχω μεσα φυτα . Το ενυδρειο πηρε αυτα τα ψαρια σταδιακα και σιγα σιγα .Μπορω να πω οτι ημουν πολυ ψυχραιμος....

Το ενυδρειο ηταν στρωμενο δεδομενου οτι το νερο ηταν κρυσταλλινο και οι πετρες ηδη ειχαν αλγη.

Υπαρχει κινδυνος για τα ψαρια? Τι μπορει να εχουν παθει? Χρειαζεται καποιο φαρμακο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι φίλε μου καταρχήν οι θαλλασινές πέτρες που έχεις βάλει μέσα ανεβάζουν ph και σκληρότητα νερού πράγμα που δεν συμβαδίζει με τα ψαράκια που έχεις, το φίλτρο σου είναι μια χαρά, το νερό όταν είναι κρυστάλινο, διαβγές και οι πέτρες έχουν ΄πιάσει άλγη δέν σημαίνει ότι το ενυδρείο είναι ''στρωμένο'' διαβάζοντας το link που σου έδωσα θα το διαπιστώσεις και μόνος σου ...μετρήσεις έχεις κάνει; και άν ναι τι λένε; ph,no2,no3...άν όχι μήν ψάχνεις την λύση σε φάρμακα και μαντζούνια κάνε μετρήσεις, ξεκίνα διάβασμα και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε... :wub:

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Κωστα εννοεις να απομακρυνω τις πετρες?

Μηπως θα μπορουσατε καποια μεθοδο μετρησης και ποια μαρκα?

....και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νικόλα άν έχεις σκοπό να κρατήσεις αυτά τα ψαράκια καλό θα ήταν να βγάλεις τις πέτρες και να βάλεις κάποιες μή ασβεστολιθικές άν και τα τιγράκια θέλουν λίγο σκληρό νερό σε αντίθεση όμως τα γκουράμι θέλουν μαλακό πρός το κανονικό :wub: ...τί να σου πώ ρίσκο είναι...δεν θα σου ανεβάσουν και τρελλά την σκληρότητα αλλά λέμε...

Απο τέστ καλύτερα είναι να πάρεις υγρά τέστ είναι πιό αξιόπιστα απο τα στίκ αλλά είναι λίγο πιό ακριβά για αρχή πάρε σίγουρα για αμμωνία, ph,και νιτρικά...εγώ χρησιμοποιώ της sera

:D

Link to comment
Share on other sites

Ειδίκά το τέστ για νιτρώδη (ΝΟ2) είναι για μένα το πιο σηματνικό .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ρε παιδια.....

Τι ειδους ειναι αυτες οι πετρες , οι μη ασβεστολιθηκες?

Αμμο που θα παρω αποαθαλασσα ειναι καλα να την βαλω για βυθο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ρε παιδια.....

Τι ειδους ειναι αυτες οι πετρες , οι μη ασβεστολιθηκες?

Αμμο που θα παρω αποαθαλασσα ειναι καλα να την βαλω για βυθο?

Καταρχην καλησπερα.

Πετρες και αμμο ή χαλικι να αγορασεις απο pet shop και Οχι απο την παραλια!!!!

Οπως ειπε και ο costas 21, οι πετρες απο θαλασσα ειναι ασβεστολιθικες και σιγουρα ανεβαζουν την σκληροτητα του νερου.

Ως αναφορα τα test, να προτιμησεις υγρα τεστ και οχι stick, και να παρεις ph, αμμωνια, νιτρικων, νιτρωδων και gh & kh.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις ζωντανα φυτα δεν χρειαζονται τοσες ωρες φωτισμου.Επτα με οχτω ωρες ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...