Jump to content

ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ!


Recommended Posts

Γεια σας φίλοι Αλμυρή...

Αυτό είναι το πρώτο μου Post στο (πολύ καλό) Forum του Aquazone, παρακολουθώ

και διαβάζω 2 μήνες τώρα τα θέματα που έχουν σχέση με το αλμυρό και ειδικότερα με

Reef. μιας και ξεκίνησα και εγώ την τύχη μου σε αυτό το ( ακριβό) σπορ! :wub:

Ο λόγος που με έκανε να γράψω αυτό το post δεν είναι για κάποιο πρόβλημα ή κάποια

απορία που τυχόν να έχω (διάβασα και διαβάζω συνεχώς για να μάθω όσα μπορώ..), αλλά για

να εκφράσω την αγανάκτηση μου σε κάποιους επαγγελματίες του χώρου που μας κοιτούν σαν

φρέσκα EURO και όχι σαν πελάτες που αγαπάμε τα ενυδρεία και τη Θαλάσσια ζωή γενικότερα!

Το κατάστημα που προμηθεύτηκα ενυδρείο, εξοπλισμό, Live Rock, κτλ. είναι ίσως από τα μεγαλύτερά

και γνωστότερα στο χώρο (όνομα δεν αναφέρω...ακόμα!), αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση εξ αρχής

ήταν η μεγάλη απροθυμία να μιλήσουν μαζί μου να μου απαντήσουν σε απορίες σχετικές με το κόστος της

όλης προσπάθειας..σαν να μου έκαναν χάρη που ήμουν εκεί!! Γενικότερα αν δεν υπήρχε εκεί ένας φιλότιμος

υπάλληλος, ενυδρείο δεν θα έπαιρνα από εκεί ούτε με σφαίρες! Τον Ζ/Β που μου έστειλαν (μένω αρκετά χλμ μακριά από τα κατάστημα) έμοιαζε με πλάκες μπετόν παρά με Ζ/Β! (Fiji έλεγαν ότι έχουν). Όταν έφτασε η στιγμή για το πρώτο ψάρι και πήγα στο κατάστημα (βενζίνη 30 euro) παρατήρησα τουλάχιστον 6 -8 ψάρια νεκρά σε διάφορα ενυδρεία τους! όπως καταλάβατε πήρα το αμάξι μου και έφυγα τάχιστα.

Για να κλείσω αυτό το post και να μην σας ζαλίσω άλλο θέλω να προφυλάξω νέους φίλους και φίλες (όπως εγώ) αυτού του υπέροχου Θαλασσινού κόσμου να μην βλέπουν μόνο τα ονόματα και τις μεγάλες ταμπέλες των

καταστημάτων του χώρου, αλλά να ρωτήσουν άλλους ή να φροντίσουν να επισκεφτούν διάφορα pet shop ή ενυδρεία μέχρι να αποφασίσουν με πιο να συνεργαστούν...τα λεφτά είναι πολλά για τέτοιες απαράδεκτες πρακτικές!!

Γιάννης-insider

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι Αλμυρή...

Αυτό είναι το πρώτο μου Post στο (πολύ καλό) Forum του Aquazone, παρακολουθώ

και διαβάζω 2 μήνες τώρα τα θέματα που έχουν σχέση με το αλμυρό και ειδικότερα με

Reef. μιας και ξεκίνησα και εγώ την τύχη μου σε αυτό το ( ακριβό) σπορ! :D

Ο λόγος που με έκανε να γράψω αυτό το post δεν είναι για κάποιο πρόβλημα ή κάποια

απορία που τυχόν να έχω (διάβασα και διαβάζω συνεχώς για να μάθω όσα μπορώ..), αλλά για

να εκφράσω την αγανάκτηση μου σε κάποιους επαγγελματίες του χώρου που μας κοιτούν σαν

φρέσκα EURO και όχι σαν πελάτες που αγαπάμε τα ενυδρεία και τη Θαλάσσια ζωή γενικότερα!

Το κατάστημα που προμηθεύτηκα ενυδρείο, εξοπλισμό, Live Rock, κτλ. είναι ίσως από τα μεγαλύτερά

και γνωστότερα στο χώρο (όνομα δεν αναφέρω...ακόμα!), αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση εξ αρχής

ήταν η μεγάλη απροθυμία να μιλήσουν μαζί μου να μου απαντήσουν σε απορίες σχετικές με το κόστος της

όλης προσπάθειας..σαν να μου έκαναν χάρη που ήμουν εκεί!! Γενικότερα αν δεν υπήρχε εκεί ένας φιλότιμος

υπάλληλος, ενυδρείο δεν θα έπαιρνα από εκεί ούτε με σφαίρες! Τον Ζ/Β που μου έστειλαν (μένω αρκετά χλμ μακριά από τα κατάστημα) έμοιαζε με πλάκες μπετόν παρά με Ζ/Β! (Fiji έλεγαν ότι έχουν). Όταν έφτασε η στιγμή για το πρώτο ψάρι και πήγα στο κατάστημα (βενζίνη 30 euro) παρατήρησα τουλάχιστον 6 -8 ψάρια νεκρά σε διάφορα ενυδρεία τους! όπως καταλάβατε πήρα το αμάξι μου και έφυγα τάχιστα.

Για να κλείσω αυτό το post και να μην σας ζαλίσω άλλο θέλω να προφυλάξω νέους φίλους και φίλες (όπως εγώ) αυτού του υπέροχου Θαλασσινού κόσμου να μην βλέπουν μόνο τα ονόματα και τις μεγάλες ταμπέλες των

καταστημάτων του χώρου, αλλά να ρωτήσουν άλλους ή να φροντίσουν να επισκεφτούν διάφορα pet shop ή ενυδρεία μέχρι να αποφασίσουν με πιο να συνεργαστούν...τα λεφτά είναι πολλά για τέτοιες απαράδεκτες πρακτικές!!

Γιάννης-insider

Συμφωνώ με τον αγαναχτησμένο φίλο γιατί και έγω έχω αντιμετωπίσει ανάλογες συμπεριφορές στο χώρο! :rasp:

Ευτυχός εμείς (οι πελάτες ) έχουμε τον τελευταίο λόγο και θα πρέπει να σκευτόμαστε καλά

πού πάνε τα χρήματα μας!

:rasp:

:wub:

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στο aquazone φίλε insider

τα προβλήματα που δημιουργούνται στις σχέσεις καταστημάτων – πελατών είναι ένα ιδιαίτερο κεφαλαίο στο χόμπι μας

σαν φόρουμ εμείς προσέχουμε για να μην εκτεθούμε αλλά φροντίζουμε παράλληλα να υπάρχει επικοινωνία με όσα καταστήματα επιθυμούν με τα μέλη του φόρουμ , πρακτικά λοιπόν μπορείς να κάνεις τα παράπονα σου στην κατηγορία του καταστήματος αν συμμετέχει στο aquazone .. σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα παρακαλούσα το θέμα να σταματήσει εδώ ..

αν θέλεις άνοιξε ένα νέο θέμα να μας πεις τι έχεις κάνει μέχρι τώρα με το ενυδρείο και ποια είναι τα σχέδια σου .. :wub:

καλή συνέχεια ..

Link to comment
Share on other sites

ιλε μου εχω ξαναπει τη γνωμη μου πανω στο ζητημα που θετεις.Τις περισσοτερες φορες δεν ειναι αδιαφορια,αλλα αγνοια.Οι περισσοτεροι υπαλληλοι σε καποια μεγαλομαγαζα δεν εχουν ιδεα απο το αθλημα.....δυστηχως. :wub:

Link to comment
Share on other sites

ισως θα ηταν οντος καλο να μεταφερθει αυτη η συζητηση στο κεντρικο των καταστηματων.

Η κατασταση που περιγραφει ο φιλος δεν ειναι αγνωστη σε κανεναν μας.

Κανεις ομως δεν πρεπει να την περνει ως δεδομενη, ΠΡΕΠΕΙ να υποχρεωσουμε (επιλεγοντασ απο που ψωνιζουμε) τους εμπορους να συμοφωθουν με τις αναγκες μας,

Εγω παντος εχω βρει καλη και υπευθηνη αντιμετοπιση (οταν βρικα τον ιδιοκτητη εκει) σε ενα - δυο καταστηματα - Και τα 2 παααρα πολυ μακρια μου δυστυχως.

ΟΛΑ τα αλλα καταστηματα που εχω επισκευτει/ψωνισει/ζητησει πληροφοριες η αντιμετωπιση ηταν χλιαρη, san super market και ''ανακριβης'' .

Αλλα οντος, αν ειναι να εχει αξια αυτη η συζητηση, εγω προτινω να μεταφερθει στο main των καταστηματων.

που ξερεις... μπορει να βρεθει εμπορος που να θελει να μαθει τι θελουν οι χομπιστες απο αυτον.....

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός του Post Δεν ήταν να κράξω ένα μεγάλο κατάστημα αλλά να πω την άσχημη εμπειρία

που είχα από ένα από αυτά! (για αυτό το λόγο άλλωστε δεν ανέφερα όνομα της εταιρίας)

Το υπό κατασκευή Reef μου έχει τα εξής

- AQUATLANTIS AMBIANCE HORIZON 120 Aquarium (255lit καθαρά 244lit)

- Biological BIOBOX filter εσωτερικό

- EHEIM 2215 (620lt/h)

-2xT5 (1xpowerchrome pure actinic 39W + 1xpowerchrome aquablue 39W)

-2xT8 θα αλλαχτούν σύντομα με 1xArcadia Marine Blue Actinic + 1x Arcadia Marine White

-32 kg Live Rock 15 kg νεκρό Αραγωνίτη

- Skimmer σύντομα ....Deltec MCE 600

Το ενυδρείο βρίσκετε 1+1/5 μήνα σε λειτουργία

PH=8,1

αλατότητα=1.024 (επόμενη αγορά Sybon refractometer)

ΝΟ2=0

(επόμενη αγορά JBL Testlab Marin για να κάνω όλες τις μετρήσεις)

2x Clown μπήκαν εχτές

2x polyps μεγαλώνουν εδώ και 1 εβδομάδα

Σύντομα θα ανεβάσω φώτο... :D

ουφ κουράστηκα να γράφω .. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Το υπό κατασκευή Reef μου έχει τα εξής

- AQUATLANTIS AMBIANCE HORIZON 120 Aquarium (255lit καθαρά 244lit)

- Biological BIOBOX filter εσωτερικό

- EHEIM 2215 (620lt/h)

-2xT5 (1xpowerchrome pure actinic 39W + 1xpowerchrome aquablue 39W)

-2xT8 θα αλλαχτούν σύντομα με 1xArcadia Marine Blue Actinic + 1x Arcadia Marine White

-32 kg Live Rock 15 kg νεκρό Αραγωνίτη

- Skimmer σύντομα ....Deltec MCE 600

Το ενυδρείο βρίσκετε 1+1/5 μήνα σε λειτουργία

PH=8,1

αλατότητα=1.024 (επόμενη αγορά Sybon refractometer)

ΝΟ2=0

(επόμενη αγορά JBL Testlab Marin για να κάνω όλες τις μετρήσεις)

2x Clown μπήκαν εχτές

2x polyps μεγαλώνουν εδώ και 1 εβδομάδα

Σύντομα θα ανεβάσω φώτο... :D

ουφ κουράστηκα να γράφω .. :wub:

Σε καλωσορίζω στο forum μας!

Ενδιαφέρον το θαλασσινό σύστημά σου!

Μπορείς αν θέλεις, να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην κατηγορία θαλασσινό νερό-reef, όπου μπορείς να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες, κάποιες φωτογραφίες και να συζητήσουμε κάποια θέματα, που αφορούν την εξέλιξή του.

Στο καινούριο αυτό θέμα, μπορείς να προσθέτεις συνεχώς στοιχεία, που αφορούν την όλη εξελικτική ποορεία και τις αναβαθμίσεις.

Ως τότε καλή διαμονή και περιήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...