Jump to content

Heliofunghia και Percula


vagosg

Recommended Posts

Πηρα μια Heliofunghia -δυστυχως ανεμωνη ακομα δεν μπορω να βρω - και ρωταω αν υπαρχει περιπτωση ο Percula που εχω να τη κανει σπιτι του. Μοιαζει τοσο πολυ η Heliofunghia με μια ανεμωνη. Πηγαινουν οι Percula στην Heliofunghia? Ο πωλητης μου ειπε ναι αλλα θελω την γνωμη σας. Παρ'ολα αυτα ελπιζω συντομα να πετυχω την αγορα μιας BTA.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι clown, αναζητούν υποκατάστατο της ανεμώνης. Έτσι, ότι τους εξυπηρετεί, το εκμεταλλεύονται.

Το πρόβλημα, όμως, που προκύπτει, είναι ότι πολλές φορές η συμπεριφορά τους αυτή δεν είναι και τόσο ευχάριστη για το κοράλλι.

Στην δική σου περίπτωση το κοράλλι μπορεί να τραυματιστεί, όσο οι clown τρίβονται στο σώμα του και ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της νύχτας, όταν είναι κλειστό. Αυτός ο τραυματισμός, κάποιες φορές μπορεί να αποβεί μοιραίος.

Θα έλεγα να βάλεις με την πρώτη ευκαιρία κάποιο κοράλλι που αντέχει, όπως το σαρκόφυτο ή ανεμώνη εφόσον έχεις προγραμματίσει να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι θα το επιλέξουν μόνοι τους

Οι δικοί μου percula, ούτε στην ανεμώνη ( ΒΤΑ ) μπαίνουν, ούτε στο σαρκόφυτο. :D

Έμπαιναν σε μια γονιοπόρα για 6 μήνες, μέχρι που την πεθάνανε. :wub:

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχείς

Αν η heliofungia είναι σε καλή κατάσταση και δεν έχεις τίποτα άλλο , ο percula αργά ή γρήγορα θα πάει.

Το κακό είναι ότι άν την συνηθίσει και βάλεις ανεμώνη μετά , είναι πιθανόν, να μην δεί την ανεμώνη ποτέ.

Σ'εμένα στην αρχή ήταν στην heliofungia και μετά μετακόμισε σε μια εφύλια.

Δύο BTA που έχω ούτε που τις άγγιξε.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μου έχουν βρει μια εμφύλια για σπίτι και τα πάνε μια χαρά.

Το κοράλλι δεν έχει στρεσαριστεί καθόλου όπως και τα clown.

Και το δείχνουν. :wub:post-2706-1208681769_thumb.jpgpost-2706-1208681799_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μου έχουν βρει μια εμφύλια για σπίτι και τα πάνε μια χαρά.

Το κοράλλι δεν έχει στρεσαριστεί καθόλου όπως και τα clown.

Και το δείχνουν. :wub: [

:D

Την πατέντα με το πλακάκι, που την ανακάλυψες??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα μετα απο 2 βδομαδες ο clown την εκανε σπιτι του...lucky

post-6974-1209463151_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο το κοραλι που ειναι ασπρο.Πως λεγετ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απο σημερα παρατηρησα οτι ο percula πιπιλαει στην κυριολεξια τους πολυποδες της heliofungia...με τετοια συχνοτητα που τον τραβηξα και fotos..

post-6974-1210349095_thumb.jpg

post-6974-1210349103_thumb.jpg

post-6974-1210349116_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμως το κοράλλι δεν φαίνεται να δυσανασχετεί, με αυτή την συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη αυτο το κανουν και στις ανεμωνες σε μεγαλο βαθμο...

Αυτο που μου κανει, ευχαριστη, εντυπωση ειναι αυτο που λεει ο Νικος...οτι το κοραλλι αντεχει δηλαδη...η Ephyllia μου δεν τα ειχε καταφερει σε αναλογη περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μου έχουν βρει μια εμφύλια για σπίτι και τα πάνε μια χαρά.

Το κοράλλι δεν έχει στρεσαριστεί καθόλου όπως και τα clown.

Και το δείχνουν. :excl:post-2706-1208681769_thumb.jpgpost-2706-1208681799_thumb.jpg

Παιζει ρολο η χωρα προελευσης του πλακακιου? Εχω κατι ρεταλια εξωτερικου χωρου που μου εμειναν απο την ταρατσα :D

Σοβαρα τωρα, μονο με πλακακι κανουν δουλεια ? Γιατι ενα χρονο που εχω τους κλοουν δεν με εχουν κανει πατερα ακομα και δεν ξερω τι τους χαλαει...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους βρηκα μια ΒΤΑ στο σωστο size/color, μπηκε, κρυφτηκε, σιγα σιγα εχει αρχισει να ξεμυτιζει απο τον βραχο. Ο Clown χαμπαρι...πιπιλαει ακομα πιο μανιωδως την heliofungia. By the way ο Picasso δεν χαμπαριαζει απο τιποτα...οτι βαζω μεσα δηλ. τσιμπιδα, την ενεση των tests και οτι αλλο τα δοκιμαζει δεν φοβαται με ΤΙΠΟΤΑ..και εχει σταματησει να τσιμπαει τον βραχο.

Link to comment
Share on other sites

O Clown πεθανε..ειχε 2 μερες πολυ slime..αλλα ανεξηγητο γιατι ολες παραμετροι ok. και ειχα κανει και αλλαγες νερου. Μηπως κατι εγινε μεταξυ heliofungia και clown?

Link to comment
Share on other sites

σε καποιο site που διαβαζα παλαιοτερα ελεγε πως αν ειναι πολυ μεγαλη η

heliofungia μπορει να φαει καποιο ψαρακια που αδιαφορει για το που καθεται,π.χ μανταρινοι ,κλοουν που τη χοσταρουν,γκομπυ και καποια αλλα.

αλλωστε το κοραλια αυτο αν θες να το προσεχεις μπορεις να του βαζεις στο στομα καλαμαρακια η' silversides.

και αυτη η γλιτσα μπορει να προερχεται απο το στομα του κοραλιου

κριμα το ψαρακι,μεσα στο προγραμμα ειναι αυτα ομως

δεν φταις εσυ ομως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...