Jump to content

Παρουσίαση ενός "Ι Wanna Be Nano-reef"


chrisx

Recommended Posts

Θα ήθελα την άποψη σας για το 1ο αλμυρό βήμα μου. Η λογική που ακολουθείται είναι να μπορέσω να το συντηρήσω χωρίς όσο το δυνατόν πολλές αλλαγές (εννοώ με το συγκεκριμένο πλάτος, με τον συγκεκριμένο φωτισμό, με την απουσία σκίμμερ κ.α) με χαμηλή ιχθυοφόρτιση (2-3 ψάρια) μερικά μανιτάρια, polyps, LPS και με το βάρος της βιολογίας στον βράχο. Αν το εγχείρημα δεν πετύχει θα παραμείνει ως FO.

Eνυδρείο : Εξωτ. διαστάσεις 80Χ35Χ40 περίπου 110 lt μικτά

Φωτισμός : Arcadia Overtank Luminaire T8 1x25w marine white + 1Χ25w blue actinic.

Θερμοστάτης : pacific 150 w

Κυκλοφορητές : Hydor Koralia 1 (1500 l/h), Resun SP-1200 (700 l/h) - IDRA (1300 l/h) - 2ΧΕheim (2X1000 l/h)

Εσωτερικό φίλτρο : Εheim 500 l/h γεμάτο με άνθρακα και αντιφώσφορο της Seachem.

Νερό : RO.

Βιολογία : Zωντανός αραγωνίτης 25 Κg, Ζωντανός βράχος 10 Kg, Nεκρός βράχος 2 Kg όπου στηρίχθηκε ο ζωντανός

Μετρήσεις : Αλατότητα : 1024, ΡΗ : 8,4, KH : 8,0, NH3/NH4 : 0, NO2 : 0, NO3 : <12,5

θερμοκρασία 26-27 βαθμοί, CA : -, ΜΑ : -

PS:

Να ευχαριστήσω και κάποιους ανθρώπους που βοήθησαν με τον τρόπο τους για να κάνω το βήμα αυτό, όπως τον Μάνο (PascM), τον Vega, τον Στέφανο (stefanos), τον Κώστα (Klaz) και τον Δημήτρη (waterpolo).

post-2079-1208714706_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπραβο χρηστο,νομιζω οτι η πρωτη σου δειλη(στα χαρτια μονο..χεχε)προσπαθεια στα αλατια θα στεφθει απο απολυτη επιτυχια..!!

εγω απλα θα περιμενω να δω τις εξελιξεις του υφαλου σου,και γιατι οχι να σε δω στο μελλον και σε κατι μεγαλυτερο......

ενημερωνε μας για την συνεχεια και να ξερεις οτι το αλμυρο team των αλμυρων συναδελφων εδω μεσα ειναι απο τα καλυτερα και πιο εμπειρα της ευρωπης..!!!!

καλη συνεχεια αγαπητε μου φιλε...

Link to comment
Share on other sites

Με αυτούς τους μέντορες μόνο άριστα μπορείς να πάρεις. :wub:

Καλή συνέχεια, και μην ξεχνάς, υπομονή υπομονή υπομονή :D

Link to comment
Share on other sites

σε βλέπω για μεγαλύτερο πριν προλάβεις να πεις κίμινο!

σε 6 μηνες δλδ :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αρχή. Εύχομαι τα καλύτερα για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο .. :wub::D

δοκίμασε να βάλεις ένα μαύρο η μπλε χαρτί για φόντο .. να δεις αν σ αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Kώστα (klaz) σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για όλη την βοήθεια που μου έδωσες.

NAVY σε ευχαριστώ, οι μέντορες όντως με έχουν βοηθήσει πολύ, υπομονή (τρις) υπάρχει, να δούμε την εξέλιξη.

Στέφανε το ταμείο είναι ... άστα, θα δούμε, μακάρι.

Νίκο και Νίκο σας ευχαριστώ για τις ευχές.

Τάσο σε ευχαριστώ, όσο για το χαρτόνι είναι στα άμεσα σχέδια (θα δοκιμάσω κάποια μπλέ απόχρωση) αν και θα περίμενα αυτή την επισήμανση από κάποιον άλλο (βλέπε Kλαζ :wub: )

Επισυνάπτω και μια ακόμη φωτογραφία με την εξέλιξη του ενυδρείου. Άλλαξα λίγο το setup ώστε να δημιουργηθούν περισσότερες κρυψώνες, σταθεροποίησα καλύτερα τον βράχο και έλεγξα για τυφλά σημεία κυκλοφορίας, ενώ έδωσα και λίγο ύψος.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να τηρήσω την σωστή σειρά στην εισαγωγή ζωντανών οργανισμών (η επιθυμία μου για αρχικό καθαριστικό team, για διάφορους λόγους δεν μπόρεσε να εκπληρωθεί) οπότε όπως φαίνεται στην photo οι πρώτοι κάτοικοι εδώ και 2 μέρες του ενυδρείου είναι 2 μικροί clown.

Οι μετρήσεις συνεχίζουν να είναι καλές, έκανα αρκετές ώρες προσαρμογή, δεν βλέπω να έχουν προσαρμοσθεί ακόμη, ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Το μόνο θετικό στην υπόθεση είναι ότι ενώ τόσα χρόνια με τόσα ενυδρεία δεν υπήρχε κανένα ενδιαφέρον στον θηλυκό πληθυσμό του σπιτιού, με το θαλασσινό βλέπω μια αλλαγή προς το καλύτερο. Να' ναι καλά ο Nemo!

post-2079-1208890199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά τα βλέπω τα κλουνάκια! Ακομη και χωρίς την ανεμώνη είναι ξέρεις ψάρια που θέλουν να νιώθουν προστατευμένα!

Για τα υπόλοιπα με καλύψαν οι προλαλήσαντες, όσο για το μαύρο ή μπλε χαρτονάκι καλό θα κάνει αν και ελπίζω οτι σε λίγο καιρό η πλάτη θα γεμίσει με κοραλίνη, (αφού φτιάξεις και λίγο τα φώτα)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To ενυδρείο συνεχίζει να πηγαίνει καλά! Άλγες περάσαν και περνάνε όλων των ειδών! Προστέθηκαν 3 ανεμιστηράκια (photo2) που σταθεροποιήσαν μέχρι στιγμής την θερμοκρασία και ένα μικρό σκιμεράκι (photo 3).

Ήθελα να ρωτήσω τις εξής πιθανόν αφελείς ερωτήσεις :

1) Η αφρονερολιποβρώμα που μαζεύει το σκιμεράκι έχει και αλάτι; Μέχρι τώρα χωρίς σκίμερ απλά πρόσθετα νερό από την RO και δεν επηρέαζα την αλατότητα (αφού το νερό που εξατμιζόταν άφηνε το αλάτι πίσω). Αν τώρα βγαίνει και αλάτι θα χρειάζεται λογικά σε κάθε αναπλήρωση και αλάτι.

2) Καμιά ιδέα για δοχείο περισυλλογής γιατί η κατσαρόλα της κόρης μου γεμίζει γρήγορα (άσε που την θέλει :D )

post-2079-1210772488_thumb.jpg post-2079-1210772499_thumb.jpgpost-2079-1210772515_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

από όσο γνωρίζω η ποσότητες αλατιού που φεύγουν με το skimming δύσκολα μπορούν να επηρεάσουν την αλατότιτα του ενυδρείου ..

αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις με δικές σου μετρήσεις

δοχείο περισυλλογής δεν είχε στο skimmer ?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, βέβαια θα κάνω μετρήσεις αλλά αν είναι όπως λες μικρή η ποσότητα της αλατότητας που διαφεύγει μου λύνει κάπως τα χέρια.

Βασικά έχω δρομολογήσει την προσθήκη αυτόματης αναπλήρωσης. Όπως το φανταζόμουν αν υπήρχε περίπτωση να διαφεύγει αρκετό αλάτι και να αναπληρώνεται αυτόματα το νερό από RO μέσω αναπλήρωσης κι εγώ να μετράω και να προσθέτω νέο αλατόνερο κάθε φορά κλπ - κλπ καλύτερα να βγάλω το σκιμεράκι :D

Για το δοχείο όχι δεν είχε - είναι αυτό εδώ :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=17809&hl=

στα αμέσως ανώτερα μοντέλα από ότι είδα στο manual έχεi.

Link to comment
Share on other sites

Στην τρίτη φωτογραφία το skimmer είναι σε λειτουργία??

Δεν μπορώ να καταλάβω καλά τον τρόπο λειτουργίας του.

Link to comment
Share on other sites

Nίκο, σωστά όπως παρατήρησες στην 3η photo είναι μόλις το τοποθέτησα, δεν το είχα βάλει σε λειτουργία. Για τον τρόπο λειτουργίας νομίζω ότι βοηθούν οι νέες photo. Έχω να προσθέσω ότι λειτουργεί (μέχρι στιγμής) τελείως αθόρυβα ενώ είδα αισθητή διαφορά με την προσθήκη της αεραντλίας και την αλλαγή του εξαρτήματος εξόδου (σε αυτό που φαίνεται με το σφουγγαράκι στο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=17809&hl= δεν υπάρχει ρυθμιστής εξόδου)

Θα σκεφθεί κανείς καμιά πατέντα για το δοχείο συλλογής ; θα μου πάρει και το κίτρινο κύπελο :D

post-2079-1210793102_thumb.jpgpost-2079-1210793112_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

(με λιγη δοση χιουμορ)...βρε χρηστο...σκιμμερ ειναι αυτο η πυρηνικος αντιδραστηρας..???

μη χειροτερα φιλαρακι...

Link to comment
Share on other sites

Nίκο, σωστά όπως παρατήρησες στην 3η photo είναι μόλις το τοποθέτησα, δεν το είχα βάλει σε λειτουργία. Για τον τρόπο λειτουργίας νομίζω ότι βοηθούν οι νέες photo. Έχω να προσθέσω ότι λειτουργεί (μέχρι στιγμής) τελείως αθόρυβα ενώ είδα αισθητή διαφορά με την προσθήκη της αεραντλίας και την αλλαγή του εξαρτήματος εξόδου (σε αυτό που φαίνεται με το σφουγγαράκι στο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=17809&hl= δεν υπάρχει ρυθμιστής εξόδου)

Θα σκεφθεί κανείς καμιά πατέντα για το δοχείο συλλογής ; θα μου πάρει και το κίτρινο κύπελο :D

post-2079-1210793102_thumb.jpgpost-2079-1210793112_thumb.jpg

Φίλε Χρήστο δεν χρειάζεται ειδική πατέντα.

Το ίδιο Skimmer βγαίνει με άλλο κωδικό με δοχείο περισσυλογής αλλά είναι 0,3 Lt μόνο.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό είναι καλύτερο γιατί να μην κόβει κάποιος καπάκια σε μικρά ενυδρεία και να μην καθαρίζει το δοχείο κάθε 2-3 μέρες.

Αρκεί να συνδέσεις μια σωλήνα στην έξοδο που θα ρίχνει την βρώμα σε ένα όσο μεγάλο δοχείο θες στη βάση του ενυδρείου (ή το πάτωμα). Μπορείς να βάλεις και πλαστικό μπουκάλι από αναψυκτικό 2 Lt φτάνει να αφήνει η σωλήνα να περνάει αέρας από το στόμιο.

Link to comment
Share on other sites

(με λιγη δοση χιουμορ)...βρε χρηστο...σκιμμερ ειναι αυτο η πυρηνικος αντιδραστηρας..???

μη χειροτερα φιλαρακι...

:D Βρε Κώστα "με πο... δεν βάφονται αυγά"!! Προσπαθώ να κρατήσω το κόστος όσο το δυνατόν χαμηλότερα και μέχρι στιγμής νομίζω πάω καλά. Αφού ξέρεις "ότι πληρώνεις-παίρνεις". Να' ναι καλά ο Venom που με βόλεψε με αυτό το σκιμεράκι-αντιδραστήρα !!

Σωτήρη το σκιμεράκι που έχει το δοχείο το έχω δει (το αναφέρω πιο πάνω) αλλά όπως λες κι εσύ είναι πάλι μικρό και με "θέλει δίπλα του". Αυτό που λες με το σωληνάκι-δοχείο/μπουκάλι είναι νομίζω η κατάλληλη πατέντα. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μετά από +ένα χρόνο το ενυδρειάκι μπορώ να πω ότι πηγαίνει αρκετά καλά με καλές μετρήσεις. Γίνανε προσθήκες όπως :

*2 occellaris, 2 chromis, 1 cleaner, 1 thor, 3 turbo, 10 nassarius, polyps, mushrooms, sinularia, Montipora, Tubastraea, Clavularia κ.α

*Καταργήθηκε το φίλτρο και ο "πυρηνικός αντιδραστήρας" και προστέθηκε ένα (δυστυχώς) αρκετά θορυβώδες Red sea prizm pro

*Ο φωτισμός άλλαξε πρόσφατα από 2Χ25 Τ8 σε 2Χ36 Τ5 με δύο 50/50 της interpet.

Με την αλλαγή του φωτισμού περίμενα και την εμφάνιση κάποιων αλγών, που ήρθανε σε περίπου 1,5 εβδομάδα. Μιλάω για την μακρύτριχη πράσινη πάνω στην Tubastraea, για τις 2 διαφορετικές πράσινες πίσω από την ricordea (1 "θαμνοειδής" και 1 "bubble-οειδής") , και την κόκκινη πάνω στην Clavularia (Photo2-3).

Θα ήθελα εδώ τα φώτα σας, καθώς δεν ξέρω ποιές από αυτές είναι καλές ή κακές και αν κάποια από αυτές είναι κακή τι πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης υπάρχουν;

post-2079-1241439280_thumb.jpgpost-2079-1241439316_thumb.jpgpost-2079-1241439349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ελεγθούν αυτά τα είδη άλγης ώστε να μην εξαπλωθούν.

Απομάκρυνε ότι μπορείς με το χέρι και κατόπιν θα περιμένεις να κάνουν τον κύκλο τους και να εξαφανιστούν.

Φρέσκο χημικό υλικό, καλή κυκλοφορία-οξυγόνωση, skimming.

Μήπως εκτός από την αλλαγή του skimmer έκανες και άλλες αλλαγές, πχ στο ντεκόρ, στη κυκλοφορία...?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εκτός από την αλλαγή του skimmer έκανες και άλλες αλλαγές, πχ στο ντεκόρ, στη κυκλοφορία...?

Nϊκο αλλαγή στο ντεκόρ κλπ δεν έκανα. Πέρα από την προσθήκη φωτισμού, όντως έχω 1 βδομάδα με 1 κυκλοφορητή λιγότερο (βραχυκύκλωσε ένας 3ος που είχα) οπότε η κυκλοφορία είναι λίγο προβληματική. Ήδη αναμένω νέους κυκλοφορητές οπότε θα επαναφέρω την ροή σε ακόμη καλύτερα επίπεδα.

Να προσθέσω εδώ ότι το skimmer λόγω θορύβου δεν δουλεύει συνεχώς. Το έχω να δουλεύει με χρονοδιακόπτη ώρες που συνήθως η οικογένεια λείπει από τον χώρο του σαλονιού (ώρες ύπνου-εργασίας).

Θα προχωρήσω στην απομάκρυνση που προτείνεις και βλέπουμε. Επίσης σκέφτομαι και την προσθήκη κάποιου μικρού tang (αν και τα λίτρα είναι οριακά-αλλά υπάρχει σκέψη για κάτι μεγαλύτερο) το οποίο θα βοηθούσε στον έλεγχο των αλγών.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρέπει να περικόψεις τις ώρες λειτουργίας του skimmer, τότε αυτές δεν θα πρέπει να είναι βραδυνές, όταν τα φώτα του ενυδρείου κλείνουν. Η οξυγόνωση είναι περισσότερο απαραίτητη αυτές τις ώρες και η αύξηση του CO2, αποτελεί το καλύτερο λίπασμα για την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρέπει να περικόψεις τις ώρες λειτουργίας του skimmer, τότε αυτές δεν θα πρέπει να είναι βραδυνές, όταν τα φώτα του ενυδρείου κλείνουν. Η οξυγόνωση είναι περισσότερο απαραίτητη αυτές τις ώρες και η αύξηση του CO2, αποτελεί το καλύτερο λίπασμα για την άλγη.

Aυτό ούτε μου είχε περάσει από το μυαλό! Δυστυχώς όμως ο θόρυβος του skimmer όπως αναφέρω και στο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry219929 είναι αρκετά εκνευριστικός για κάποιον που κάθεται στο σαλόνι.

Τελικά η επόμενη αγορά θα είναι ένα (όσο το δυνατόν) αθόρυβο skimmer. Σκέφτομαι για το deltec ΜCE 300 που από ότι έχω διαβάσει είναι καλό και αθόρυβο, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρέπει να περικόψεις τις ώρες λειτουργίας του skimmer, τότε αυτές δεν θα πρέπει να είναι βραδυνές, όταν τα φώτα του ενυδρείου κλείνουν. Η οξυγόνωση είναι περισσότερο απαραίτητη αυτές τις ώρες και η αύξηση του CO2, αποτελεί το καλύτερο λίπασμα για την άλγη.
Ξαναδιαβάζοντας τα προηγούμενα, είδα ότι παρερμήνευσα αυτό που μου είπες. Οι ώρες που το skimmer δουλεύει είναι 1:00 το βράδυ με 7:00 το πρωί, και 09:00 το πρωί με 13:00. Τα φώτα είναι ανοικτά από 14:00 έως 23:30.

Άρα το skimmer δουλεύει τις ώρες που το φως είναι κλειστό και υπάρχει άυξηση του CO2. Στο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=25957&hl= πρόσθεσα και ένα videaκι που έχω το skimmer σε λειτουργία.

Μάλλον το deltec θα αποτελέσει μονόδρομο...

Link to comment
Share on other sites

:wub: Γειά σου Πεθερέ μου!!! Δυναμικό σε βλέπω!!! .... άντε να επανέλθω και εγώ να σου ζητήσω αργότερα και κανένα κλαδεματάκι :P
Link to comment
Share on other sites

bowdown.gif Γειά σου Πεθερέ μου!!! Δυναμικό σε βλέπω!!! .... άντε να επανέλθω και εγώ να σου ζητήσω αργότερα και κανένα κλαδεματάκι biggrin.gif

Aν δεν γεμίσω άλγες, σου δίνω ότι frag θέλεις, αλλιώς θα βολευτείς με java, riccia, anubia, κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...