Jump to content

Φυτεμενο Ενυδρειο


ADONIS

Recommended Posts

Καλημερα.

Λεω να πεταξω τα πλαστικα και να ξεκινησω με τα αληθινα φυτα. Θα ηθελα να το κανω σωστα για αυτο θα χρειαστω και παλι την απαραιτητη καθοδηγηση για τους αρχαριους. Θα προσπαθησω να κανω, οσο το δυνατο πιο συντομη, μια περιγραφη της τωρινης καταστασης του ενυδρειου:

1. Καθαρα Λιτρα=330

2. Ψαρια: 2 pangasius catfish (προσωρινα), 2 silver dollars, 2 severium, 1 angel fish, 1 corydoras aeneus

Αντιλαμβανουμε οτι τα silver dollars δεν συμβαδιζουν με το φυτεμενο ενυδρειο. Στο μελλον θα ηθελα να βαλω δισκους.

3. Υποστρωμα: FONDO VIVO της PRODAC

4. Φωτισμος: 2 χ 30 w

5. Μετρησεις νερου: PH=8, KH=6, GH=13.

Σιγουρα τα επιπεδα του CO2 ειναι χαμηλα, αλλα βρισκομαι στη διαδικασια που ριχνω το PH. Αρα αυτες δεν θα ειναι οι συνθηκες του νερου.

Αυτα προς το παρον.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις και θες να το φυτέψεις.Είναι πολύ ποιό όμορφο,Μια καλή αρχή είναι να βάλεις και άλλο φώς στο ενυδρείο σου.Είναι πολύ λίγα τα 60Watt.Kαλό είναι να φτάσεις τα λίτρα του ενυδρείου σου δια 2 σε watt

Link to comment
Share on other sites

Mε 0.5W/lt μπορείς να συσντηρήσεις και να μεγαλώσεις αρκετά είδη φυτών. Αν θες να πας βέβαια σε πολύ απαιτητικά κόκκινα φυτά, τότε ίσως να πρέπει να ανέβεις κι άλλο λίγο. Βέβαια όλα αυτά τα φώτα πρέπει να μπουν σιγά σιγά αλλιώς οι άλγες θα κάνουν πάρτυ. Σκέψου κάποιο aquascape που να σου αρέσει, διάλεξε φυτά που θέλεις να βάλεις, πες μας πόσο πυκνοφυτεμένο θα είναι το ενυδρείο για να σου πούμε σχετικές λύσεις σε λάμπες και Watt.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβαινω δεν εχεις ξανασχοληθει με φυτα οποτε νομιζω οτι δεν ειναι καλη λυση να εχεις 0.5w/l ή παραπανω.. Ισως να ειναι καλυτερα να προσθεσεις μια λαμπα ακομα και να ξεκινησεις με καποια ευκολα φυτα.Σκεψου και οτι αργοτερα θα βαλεις δισκους οποτε δεν θες πολυ φως..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Eχω μονο δυο θεσεις για λαμπες. Θα δω και τι επιλογες εχω εδω απο φυτα.

Tο χαλικι ποσο υψος περιπου πρεπει να εχει?

Link to comment
Share on other sites

Eχω μονο δυο θεσεις για λαμπες. Θα δω και τι επιλογες εχω εδω απο φυτα.

Σαυτηντην περιπτωση μπορεις να φτιαξεις ενα πλαισιο απο plexiglass και να το στηριξεις στις κοντρες.

Tο χαλικι ποσο υψος περιπου πρεπει να εχει?

Το χαλικι πρεπει να το περιορισεις στα 5 με 6 εκατοστα μαζι με το υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι πρεπει να το περιορισεις στα 5 με 6 εκατοστα μαζι με το υποστρωμα.

ADONIS

Yποστρωμα? Mονο χαλικι εχω. Δεν κανει?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να προχωρησεις σε αληθινα φυτα πρεπει

να βαλεις υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

TO FONDO VIVO της PRODAC λεει οτι ειναι ενα χωμα προπαρασκευασμενο για την ετοιμασια ενυδρειων γλυκου νερου. Aποτελειται απο αργιλες και φυσικες ουσιες που περιεχουν ολιγοστοιχεια με προσθηκη σιδηρουχου ορυκτου υπο μορφη θειικου αλατος και οτι χρησιμοποιειται για την εντονη αναπτυξη των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Σαυτηντην περιπτωση μπορεις να φτιαξεις ενα πλαισιο απο plexiglass και να το στηριξεις στις κοντρες.

10085[/snapback]

σωστος ......................................

Link to comment
Share on other sites

Yποστρωμα? Mονο χαλικι εχω. Δεν κανει?

10088[/snapback]

μονο για τα παρακατω......

Vallisneria americana, asiatica

μερικα ειδη Echinodorus.

Cryptocorynes

Αnubias(ολΑ)

java fern

java moss

Ceratophyllum demersum

Hygrophila polysperma

και καποια αλλα.....δεν θυμαμαι τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πέτρο θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω εν μέρει μαζί σου. Εφ όσον μιλάμε μόνο για το χαλίκι και όχι για φωτισμό, σίγουρα μπορεί να κρατήσει κι άλλα φυτά ακόμα κι αν αυτά είναι πιο απαιτητικά. Εγώ όταν πρωτοέστησα το ενυδρείο το 2000 δεν ξέρανε ακόμα τι θα πει υπόστρωμα... σου λέγαν φυτεμένο θες θα πάρεις λάβα!!! Παρόλα αυτά στα χρόνια που πέρασαν, διαβάζοντας και μαθαίνοντας είδα ότι δεν χρειάζεται υπόστρωμα (ούτε και λάβα φυσικά) για να διατηρήσεις φυτά. Αυτό που χρειάζεται είναι να έχει το νερό του ενυδρείο σου τα κατάλληλα ιχνοστοιχεία προκειμένου να μπορέσουν να αναπτυχθούν τα φυτά, όπως σίδηρο, φώσφωρος, νιτρικά κ.α. Με την επαναληπτική χρήση ταμπλετών διαφόρων εταιρειών στο χαλίκι, μπορείς να δώσεις ακόμα και σε απαιτητικά φυτά τη δυνατότητα να αναπτυχθούν σωστά.

Βέβαια εδώ τίθεται το θέμα του κόστους... όπου φυσικά και συμφέρει να βάλεις από την αρχή υπόστρωμα και μετά από κάποιο καιρό όταν αυτό πλέον αδρανοποιηθεί να αρχίσεις τη χρήση των ταμπλετών, παρά να αρχίσεις να δουλεύεις από την αρχή με ταμπλέτες. Συμφέρει καλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα που έχεις είναι μια χαρά για φυτεμένο ενυδρείο. Και να μην το είχες, πάλι δεν θα είχες πρόβλημα, θα χρησιμοποιούσες ταμπλέτες. Τα υποστρώματα γενικά βοηθάνε στο καλύτερο ξεκίνημα του ενυδρείου παρέχοντας αρκετά συστατικά στα φυτά και κυρίως σίδηρο. Αυτό που έχεις είναι καλό. Το υπόστρωμα συνήθως μπαίνει σε πάχος 2 εκ. Θα πρότεινα πάνω από αυτό να βάλεις χαλαζιακό χαλίκι σε στρώμα πάχους περίπου 4 εκ.

Με 0,18W ανά λίτρο, ο φωτισμός σου είναι πολύ λίγος. Για σωστή ανάπτυξη ακόμα και πολυ εύκολων φτών θέλεις περίπου 0,3W ανά λίτρο. Βάλε αν μπορείς μια φωτογραφία του καπακιού του ενυδρείου για να δούμε αν παίρνει καμιά πατέντα. (σχεδόν όλα τα καπάκια μπορούν να πάρουν περισσότερες λάμπες με πατέντα)

Για να δεις δυσκολούτσικα φυτά και κόκκινα φυτά πρέπει να πας σε 0,6 περίπου watt ανά λίτρο.

Αποφάσισε τι θέλεις και εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

1ον: Αν εχω καταλαβει καλα το υποστρωμα που εχω κανει για φυτα, ακομη και για καποια πιο δυσκολα.

Θα πρότεινα πάνω από αυτό να βάλεις χαλαζιακό χαλίκι σε στρώμα πάχους περίπου 4 εκ.

Δηλαδη το συγκεγκριμενο που εχω μπορει να χρησιμοποιηθει σαν υποστρωμα οπως εχουν αναφερει πιο πανω τα αλλα παιδια και απο πανω να μπει το χαλαζιακο χαλικι?

Τωρα χαλαζιακο χαλικι που μπορω να βρω?

Βάλε αν μπορείς μια φωτογραφία του καπακιού του ενυδρείου για να δούμε αν παίρνει καμιά πατέντα. (σχεδόν όλα τα καπάκια μπορούν να πάρουν περισσότερες λάμπες με πατέντα)

Καπακι δεν εχω. Ο φωτισμος ειναι μια κατασκευη overtank με δυο θεσεις για λαμπες. Τωρα εχω δυο των 30w. Δεν ξερω αν παιρνει λαμπες μεγαλυτερης ισχυος ή αν θα πρεπει να σκεφτω καποια αλλη λυση για περισσοτερο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακό χαλίκι ή άμμο μπορείς να βρεις στα pet-shop.

Καμιά φωτογραφιούλα του ενυδρείου; γράψε αν μπορείς και τις διαστάσεις του. :D

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη καλημερα.

Μπορεις να δεις καποιες πληροφοριες και φωτο για το ενυδρειο μου ΕΔΩ

Το βραδυ θα ανεβασω και αλλες φωτογραφιες, και απο το υποστρωμα για να μου πειτε τι ακριβως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακό χαλίκι ή άμμο μπορείς να βρεις στα pet-shop

Mπορει καποιος να μου πει πως μοιαζει ο χαλαζιακο χαλικι? Pωτησα σε μαγαζι και δεν ηξεραν. Πηρα ενα χαλικι, χωρις να το χρησιμοποιησω ακομη και δεν ξερω τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω και μερικες φωτογραφιες απο το υπαρχον υποστρωμα και το χαλικι που πηρα για απο πανω. Eλπιζω να βγει ακρη.

post-279-1138400183_thumb.jpg

post-279-1138400403_thumb.jpg

post-279-1138400528_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο χαλικι σε ενα δοχειο και ρηξε πανω του υδροχλωρικο οξυ (κεζαπ) αν αφρησει τοτε δεν κανει για το ενυδρειο γιατι εχει αλατα ασβεστιου αν δεν αφρησει τοτε ειναι ουδετερο και φυσικα καταλληλο για ενυδρεια γλυκου νερου με φυτα και ψαρια που δεν θελουν αλκαλικο νερο...

Απο οτι βλεπω στην φωτο (μπορει να κανω και λαθος γιατι δεν ειναι πολυ καθαρη) πρεπει το χαλικι που πηρες να ειναι χοντροκκοκοι αμμος. Αυτη κανει για το ενυδρειο σου. Στην ουσια αυτη η αμμος ειναι φυσικο ακατεργαστο γυαλι...

Το υποστρωμα σου ειναι καλο μετα ομως απο λιγο καιρο 3-6 μηνες (αναλογα και με τα φυτα που θα βαλεις) αναγκαστικα θα βαζεις λιπασμα σε ταμπλετες στα φυτα που τρεφονται κυριος απο την ριζα τους.

Εγω εχω φυτα σε σκετο χαλικι και βαζω απο την αρχη που το εκανα και λιπασμα σε ταμπλετες.

Κανε το τεστ με το οξυ και τα ξαναλεμε...

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Mετα απο λιγη σκεψη εχω καταληξει στα εξης φυτα:

1. Ceratophyllum demersus

2. Valineria

3. Echinodorus ozelot

4. Cryptocoryne becheti

5. Anubias

με την διαταξη που φαινονται στο προχειρο σχημα. Στη μεση σκεφτομαι για καποιες ριζες, ισως να βαλω και java moss.

Oι αποψεις σας και οι συμβουλες σας οπως παντα ευπροσδεκτες. :D

plants.doc

Link to comment
Share on other sites

Άδωνη :

Στο πίσω 1 είσαι εντάξει, ενώ το μπροστά 1 θα σου κρύβει το οπτικό πεδίο.

Οι βαλισνέριες είναι πιο καλές στις γωνίες ή κολλητά στα τζάμια.

Η Cryptocoryne beckettii είναι λίγο κοντή για το σημείο αυτό. Μπορεί να τη φέρεις πιο μπροστά και να βάλεις πίσω τις βαλισνέριες.

Τις ανούμπιες μπορείς να τις δέσεις πάνω στα ξύλα-ρίζες όπως επίσης και τη java moss.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ευχαριστω για την απαντηση.

Να διευκρινησω οτι ουσιαστικα δεν ξεχωριζω μπροστα ή πισω πλευρα γιατι το ενυδρειο ειναι και απο τις δυο πλευρες ορατο.

Στο πίσω 1 είσαι εντάξει, ενώ το μπροστά 1 θα σου κρύβει το οπτικό πεδίο.
Οι βαλισνέριες είναι πιο καλές στις γωνίες ή κολλητά στα τζάμια.

Η διαμορφωση εκει βασιστηκε στο οτι θα ηθελα να κρυψω το διαμερισμα υπερχειλισης του νερου. Τωρα δεν ξερω αν ειναι υπερβολικο. Καμμια προταση?

Η Cryptocoryne beckettii είναι λίγο κοντή για το σημείο αυτό.

Σε εκεινη ακριβως τη θεση ειναι η επιστροφη του νερου απο το sump που λογω της μεγαλης δυναμης υπαρχει αρκετη αναταραξη και θεωρησα οτι ειναι καλυτερα να τοποθετησω εκει ενα οχι και τοσο ψηλο φυτο.

Γενικα επειδη προοριζω το ενυδρειο για δισκους εχω επιλεξει φυτα τα οποια δεν εχουν υψηλες απαιτησεις φωτισμου και αντεχουν σε ψηλες θερμοκρασιες.

Θεωρειται οτι ειναι αρκετα τα φυτα ή να γινει ο σχεδιασμος με περισσοτερα?

Έγινε επεξεργασία - ADONIS
Link to comment
Share on other sites

Από είδη φυτών είσαι μία χαρά. Πάντως στο δικό μου το ενυδρείο με 29C και 0.5 w/lt εκτός από crypts, anubias και vallis πάει καλά και το rotala rotundifolia. Εννοείται ότι αν βάλεις δίσκους ότι ψάρι έχεις ήδη πρέπει να βγει.

Θα μπορούσες να βάλεις και μία μεγάλη ρίζα (σαν κορμό) σε μία από τις δύο γωνίες.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Τα νεοτερα ειναι οτι το υπαρχον υποστρωμα θα αφαιρεθει :D γιατι φαινεται οτι ειναι υποπτο οτι ανεβαζει το PH. Περαν του χαλικιου, θα προτεινατε να εμπαινε και υποστρωμα απο κατω? Ξερω οτι δεν ειναι αναγκαιο αλλα λογω του οτι ετσι και αλλιως θα αφαιρεθει το υπαρχον ισως θα ηταν καλο αν εμπαινε. Απαιτει καποια ιδιαιτερη διαδικασια δεδομενου οτι υπαρχουν ψαρια μεσα?

Χαλαζιακο χαλικι. Μου φαινεται οτι θα δυσκολευτω να βρω. Οπου εχω ρωτησει δεν το γνωριζουν. Η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω ξερω πως μοιαζει, γιατι ισως να το εχουν και δεν το γνωριζουν. Πως μοιαζει? Πως ειναι η αγγλικη ορολογια?

Φωτισμος. Οπως εχω αναφερει εχω δυο λαμπες Τ8 30W(1 white & 1 red) χωρις να υπαρχει θεση για αλλη. Σκεφτομαι εφοσον βρω :D να παρω αλλη μια Τ5 39W. Θα φθασω τα 99W, δηλαδη γυρω στα 0.3W/λιτρο. Ειναι ικανοποιητικο νομιζετε? Υπαρχει φυσικα η σκεψη αν βρω τροπο να ξεφορτωθω το overtank luminaire να παω μονο σε 3 Τ5 39W. Φυσικα θα πρεπει να κανω μια κατασκευη για αυτο που δεν εχω σκεφτει.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Χαλαζιακο χαλικι. Μου φαινεται οτι θα δυσκολευτω να βρω. Οπου εχω ρωτησει δεν το γνωριζουν. Η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω ξερω πως μοιαζει, γιατι ισως να το εχουν και δεν το γνωριζουν. Πως μοιαζει? Πως ειναι η αγγλικη ορολογια?

Κατι βρηκα σε αλλη πολη, θα πρεπει να παω το δω φυσικα. Quartz gravel

Περαν του χαλικιου, θα προτεινατε να εμπαινε και υποστρωμα απο κατω?

Μαλλον θα πρεπει να το ξεχασω, αφου δεν βλεπω και καποια ανταποκριση και φαινεται οτι καλο θα ηταν αλλα γινεται και χωρις.

Αρα ας επικεντρωθουμε στο θεμα του φωτισμου. Σκεφτομαι για αλλες δυο Τ5 Plant Pro 39w της Arcadia. Εχω βρει ηλεκτρονικο μετασχηματιστη της OSRAM. Δεν εχω βρει στεγανα ακροφυσια. Υπαρχει καποια αλλος τροπος? Επισης θα πρεπει να μπουν και αντανακλαστηρες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...