Jump to content

Φυτεμενο Ενυδρειο


ADONIS

Recommended Posts

Υπόστρωμα μπορείς να βάλεις καλό θα κάνει. Το quartz είναι χαλαζιακό. Προτίμησε σκουρόχρωμο.

Αν δεν θες τα πάρεις στεγανά από online shop αφού δεν βρίσκεις εκεί, μπορείς να πάρεις απλά και να τα στεγανοποιήσεις με σιλικόνη, λαστιχοταινία κλπ. Απλά θα παιδεύεσαι λίγο παραπάνω όταν θέλεις να αλλάξει λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ευχαριστω.

Για την τοποθετηση του υποστρωματος, απλα το τοποθετω οταν κανω την αλλαγη του νερου ή πρεπει να ακολουθησω καποια αλλη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και κάτι που νομίζω οτι ξέφυγε είναι οτι silver dollar με φυτά δεν γίνεται!!!!! Δεν θα μείνει ρίζα!

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβανουμε οτι τα silver dollars δεν συμβαδιζουν με το φυτεμενο ενυδρειο. Στο μελλον θα ηθελα να βαλω δισκους.

10046[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.

Eγινε χθες τελικα η φυτευση αφου πρωτα αφαιρεσα το παλιο υποστρωμα και εβαλα 2 εκ Floredepot της SERA και απο πανω 5 εκ χαλαζιακο χαλικι 1-3 χιλ. μαυρο. Tα silver dollars τα οποια δεν ειναι συμβατα με τα φυτα τα εδωσα σε μια φιλη. Xθες ομως προσεξα οτι τα severiums και ειδικα το ενα δαγκωνει τα φυτα. Eχει συμβει και σε καποιον αλλο αυτο ή να ειναι περιστασιακο? Δεν εχω δει πουθενα οτι τα συγκεκριμενα ψαρια πειραζουν τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

'Αδωνη πως πάει η κηπουρική;

Link to comment
Share on other sites

Χαλια Μιχαλη.

Οπως σου ειχα πει η Valisneria δεν στεριωσε απο τις πρωτες μερες. Την εβρισκα στην επιφανεια, την φυτευα και παλι τα ιδια μεχρι που την εβγαλα. Τα υπολοιπα εχουν τρυπες στα φυλλα συν οτι τα severums τα εχουν βρει σαν μια καλη ενασχοληση και τα τσιμπανε. Το μονο που ειναι αθικτο ειναι η Anubia Giletti. Δεν εχω παρατηρησει να μεγαλωνει αλλα τουλαχιστο αντεχει.

Σκοπευω αυριο μεθαυριο να βαλω CO2. Εχω παρει και δυο Τ5 39 και περιμενω αυριο το ballast για να βαλω πιο πολυ φωτισμο μηπως γινει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...