Jump to content

Σχετικά με το στρώσιμο


Recommended Posts

Φίλοι μου καλησπέρα, :D

είμαι νέος στο χώρο, και έχω κατασκευάσει ενα 40 λιτρα ενυδρείο. Ολα καλα! Μόλις τελείωσα και ένα δεύτερο 180 λίτρα και είμαι πολύ περήφανος γι' αυτό!!! :wub:

Εμαι στη διαδικασία του στρωσίματος αλλά έκανα ένα σφάλμα. Χρησιμοποιώ το SERA NITRIVEC (γλυκό νερό), αλλά το διατηρούσα τόσο καιρό εκτός ψυγείου, κάτι που είναι αντίθετο με τις οδηγίες της εταιρίας. :rasp: Το αντιλίφθηκα σήμερα(3η ημέρα στρωσίματος) και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να ξεκινήσω από την αρχη (ξαναγεμισμα με νερο) ή αν μπορω να βάλω περισσότερο SERA NITRIVEC (απο αυτό που έχω) ή απλα να αγοράσω και να συνεχισω να βάζω απο το καινούριο πετώντας το παλιό. Επειδή το στρώσιμο είναι σε εξέλιξη και το θέμα σοβαρο παρκαλώ πολύ βοηθηστε με. :rasp:

Επίσης θα ήθελα να μου πεί κάποιος τί πετρες να βάλω. Αν είναι δυνατον από τη φύση και απο που. Γνωρίζω γενικα ότι δεν πρέπει να είναι απο ασβεστόλιθο αλλα απο βασαλτη, λάβα και γρανιτη.Γρανίτη πχ. όπως τα πατώματα στα σπίτια? Κάποιος μου είπε για πέτρα Καρύστου αλλα με το τεστ του υδροχλωρικου οξέως αφριζε. Καποιος άλλος τον διέψευσαι. Τι να κανω και μ' αυτό το θέμα? :rasp:

Ευχαριστώ για την υπομονη σας και αναμένω με ανυπομονησία!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Σχετικα με το nitrivec εγω στη θεση σου θα επερνα 1 καινουργιο και θα συνεχιζα κανονικα.

Σχετικα με τις πετρες εξαρταται τι ψαρια θες να βαλεις :wub: .

Καλλη επιτυχια και καλλο Πασχα

Link to comment
Share on other sites

εαν το 40λιτρο ειναι στρωμενο τοτε μπορεις ευκολα να στυψεις τα σφουγγαρια του μεσα στο 180λιτρο ωστε να αποκτησει και αυτο βιολογια. Ετσι επιταχυνεις πολυ την διαδικασια στρωσιματος. Τωρα επειδη ειναι μεγαλη η διαφορα 40 με 180 λιτρα πρεπει να το κανεις 2 -3 φορες αυτο σε διαστημα 10 ημερων και εισαι ετοιμος.Εαν το 40λιτρο δεν ειναι στρωμενο και βιαζεσαι μπορεις καλλιστα να παρεις μπολι βιολογιας απο εναν συνχομπιστα της περιοχης σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Σχετικα με το nitrivec εγω στη θεση σου θα επερνα 1 καινουργιο και θα συνεχιζα κανονικα.

Σχετικα με τις πετρες εξαρταται τι ψαρια θες να βαλεις :wub: .

Καλλη επιτυχια και καλλο Πασχα

green terr0r ευχαριστώ για την προσπάθεια σου!

τα ψαράκια που θα βαλω είναι τροπικά κυρίως ψάρια για αρχαριους. Εχεις να μου πεις κάτι σχετικα με τις πέτρες?

Link to comment
Share on other sites

εαν το 40λιτρο ειναι στρωμενο τοτε μπορεις ευκολα να στυψεις τα σφουγγαρια του μεσα στο 180λιτρο ωστε να αποκτησει και αυτο βιολογια. Ετσι επιταχυνεις πολυ την διαδικασια στρωσιματος. Τωρα επειδη ειναι μεγαλη η διαφορα 40 με 180 λιτρα πρεπει να το κανεις 2 -3 φορες αυτο σε διαστημα 10 ημερων και εισαι ετοιμος.Εαν το 40λιτρο δεν ειναι στρωμενο και βιαζεσαι μπορεις καλλιστα να παρεις μπολι βιολογιας απο εναν συνχομπιστα της περιοχης σου.

Φίλε tony80 σχετικα με το 40 λιτρο είχα ακατάλληλες τιμές των ΝΟ2 και ΝΟ3. Όταν το κοίταξα καλυτερα ανακάλυψα ένα ψαράκι(μονομάχο) ψόφιο. Το έβγαλα και την επόμενη ημέρα όλα φυσιολογικα. Δεν ξερω ομως τί γινεται με την αμωνία. Ο μικρός πιθανόν μας αφησε γιατί δεν έτρωγε, ίσως από στρες, γιατί είχα προσθεσει πρίν από ένα μήνα περίπου ένα αλλο ψαράκι (νάνάκι) το οποίο είναι και πιο δραστήριο.

Ότι σου λέω είναι λογικά? Αν ναι πιστεύω ότι το 40αρι είναι σωστό και κατάλληλο για το μπόλι που λές.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο και καλό Πάσχα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

Εγω για να σε βοη8ησω εχω βαλει πετρες απο τη θαλασσα :wub:

απλος πρεπει να τις αποστειρωσεις καλα με καυτο νερο μεσα σε ενα κουβα!

επανελαβε το αυτο για 2 ημερες και εισε οκ

καλλη τυχη και καλλο πασχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...