Jump to content

200 λίτρα κοινωνικό-φυτεμένο


flying_guardian

Recommended Posts

Επιτέλους μετά από καιρό πολύ λαχτάρα και πολλές αλλαγές (ακούσιες και εκκούσιες), θα κάνω την απόπειρα να σας παρουσιάσω και την δική μου προσπάθεια. Ξέρω πως δεν πιάνω ούτε στο ένα εκατομμυριοστό τα έργα και τα μεγαλουργήματα των περισσοτέρων αλλά τι να κάνω; Προσπαθώ όσο μπορώ.

Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες τώρα, Χωρίς την περίοδο του στρωσήματος και είναι και η πρώτη μου επαφή με το hobby!

Για τον λόγο αυτό θα ήθελα να ακούσω τις κριτικές και τα σχόλια σας (μιας και πιο έμπειροι) για να μπορέσω ίσως κάποια στιγμή να φτάσω σε κάποιο ικανοποιητικό επίπεδο.

Πάντως και κανένα θετικό σχόλιο θα ήταν ιδιαίτερα ανακουφηστικό! :D

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 95x45x50

Όγκος: 200 (130-140 καθαρά)

Κατηγορία: κοινωνικό-φυτεμένο

Φυτά: ceratorpyllum demersum, cryptocoryne spiralis, valisneria spiralis small, cryptocoryne willisii, cryptocoryne wendtii και προσεχώς lobelia cardinalis (μου την έφαγαν τα gold barb και τώρα προσπαθώ να αναπτύξω μία ρίζα που κατάφερα να σώσω)

Ψάρια / Άλλα είδη: 3 SAE, 1 labeo bicolor (μην βαράτε), 2 labeo erythrurus, 2 botia pakistanii, 5 gold barb, 11 cardinal tetra kai 5 killifish (4 είδη είναι)

Διακοσμητικά υλικά: χαλαζικό χαλίκι (1-2 χιλ.), πέτρες και ρίζες mopani

(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)

Φόντο: μαύρο χαρτόνι

Φωτισμός: 2 silvania(ροζ) , 1 day light (6500 K)- {3x39 watt T-8}

Διάρκεια φωτισμού: 1 silvania-11.5 ώρες, 1 silvania+1 daylight-7 ώρες

Φιλτράρισμα: εξωτερικό Eheim 2215 (620 lt/h), εσωτερικό boyo (900 lt/h)

Θερμοστάτης: Jager 200 watt

Λίπανση: υπόστρωμα της Aqualight

Παροχή CO2: 2κιλη μπουκάλα, bubble counter, pH controler της Aqualight. Η διάχυση γίνεται μέσω του εξωτερικού φίλτρου.

Παράμετροι:

pH: 7.2 (controler)

Γενική σκληρότητα (GH): 21

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 13

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 5

Αλλαγές νερού: 30%-40% εβδομαδιαίως

Θερμοκρασία: 25 C

Άλλες πληροφορίες: Για..... "τις κρύες νύχτες του χειμώνα" έχει εξοπλιστεί και με moonlight :wub:

Φωτογραφία:

post-7297-1208846193_thumb.jpg

post-7297-1208846266_thumb.jpg

post-7297-1208846469_thumb.jpg

post-7297-1208846527_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - flying_guardian
Link to comment
Share on other sites

ωραιο ειναι δεν μπορω να πω αλλα πρωσοπικα θα ηθελα να ειναι πιο πρασινο.(αλλα σημασια εχει τι αρεσει σε εσενα)

αφου εχεις co2 και φως 3χ39 οπως λες αλλα οχι τ8 αν ειναι τοσα βατ τοτε ειναι τ5.εισαι ετοιμος για καργα φυτεμα.

το μονο που θες ειναι μια τσιμπιδα για κλαδεμα..............

ωραιος ο πιλοτος...........

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει πολύ. Πολυ φυσικό αποτέλεσμα...

Προσωπικα θα προσθετα και ενα στρωμα φυλλα στο βυθο και πιστευω θα γινοταν ακομα καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ωραιο το ενυδρειο σου ΑΛΛΑ φανταστικες οι ριζες σου. :wub::D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ειναι δεν μπορω να πω αλλα πρωσοπικα θα ηθελα να ειναι πιο πρασινο.(αλλα σημασια εχει τι αρεσει σε εσενα)

αφου εχεις co2 και φως 3χ39 οπως λες αλλα οχι τ8 αν ειναι τοσα βατ τοτε ειναι τ5.εισαι ετοιμος για καργα φυτεμα.

το μονο που θες ειναι μια τσιμπιδα για κλαδεμα..............

ωραιος ο πιλοτος...........

Έχεις απόλυτο δίκιο! Λάθος μου. Τ-5 είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει πολύ. Πολυ φυσικό αποτέλεσμα...

Προσωπικα θα προσθετα και ενα στρωμα φυλλα στο βυθο και πιστευω θα γινοταν ακομα καλυτερο...

Γιώργο, σε ξαναρώτησα, αλλά για εξείγησέ μου αυτό με τα φύλλα! Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ωραιο το ενυδρειο σου ΑΛΛΑ φανταστικες οι ριζες σου. :D:rasp::rasp:

Τι μου θυμίζει η απάντηση!!!!!! :rasp::wub:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, σε ξαναρώτησα, αλλά για εξείγησέ μου αυτό με τα φύλλα! Τι εννοείς;

Εγω στο δικό μου βραζω πρωτα και μετα βαζω στο βυθο φυλλα βελλανιδιάς.

Το αποτελεσμα εμενα τουλαχιστον μου αρεσει πολύ.

Ειναι σαν να εχουν πεσει απο τα δέντρα απο πάνω και εχουν καλυψει το βυθό...

Link to comment
Share on other sites

σουπερ,σουπερ,κωστακη..!!!

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το ενυδρείο σου φίλε flying_guardian

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Κώστα (klaz), είδες για να σε πρίζω καθημερινά! Βγήκε κάτι καλό! Χρειάζεται όμως πολύ βελτίωση.....αρα και πολύ πρήξιμο!!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο δικό μου βραζω πρωτα και μετα βαζω στο βυθο φυλλα βελλανιδιάς.

Το αποτελεσμα εμενα τουλαχιστον μου αρεσει πολύ.

Ειναι σαν να εχουν πεσει απο τα δέντρα απο πάνω και εχουν καλυψει το βυθό...

Ωραίο μου ακούγεται! Αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος με αυτόν τον τρόπο να σαπίσουν τα φύλλα και η αμμωνία να χτυπήσει κόκκινο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει πουθενα να γινεται αυτό. Να φανταστεις φυλλα βαζουμε και στις γαριδες που ειναι ΠΟΛΥ ευαισθητες στα διαφορα προιοντα της αμμωνιας.

Το μονο που μπορει να γινει ειναι να ριξει λιγο το pH αλλα με τη σκληροτητα που εχεις εσυ ουτε και αυτό θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει πουθενα να γινεται αυτό. Να φανταστεις φυλλα βαζουμε και στις γαριδες που ειναι ΠΟΛΥ ευαισθητες στα διαφορα προιοντα της αμμωνιας.

Το μονο που μπορει να γινει ειναι να ριξει λιγο το pH αλλα με τη σκληροτητα που εχεις εσυ ουτε και αυτό θα γινει.

Όσον αφορά την σκληρότητα, διάβασα εδώ μέσα στην κατηγορία DIY οτι με το κεζάπι μπορείς να ρίξεις την σκληρότητα. Ισχύει αυτό; Από που μπορώ να το μαθω έγκυρα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου.

Θα είναι όμως ακόμη ομορφότερο σε κανένα εξάμηνο όταν με το φωτισμό που έχεις και την κατάλληλη φροντίδα τα φυτά θα πάρουν τα πάνω τους.

Όσο για τη μείωση της σκληρότητας στη Θεσσαλονίκη......Καλωσόρισες στο club των ταλαιπωρημένων.

Πάντως δεν θα έριχνα κεζάπ (aqua forte ή όπως αλλιώς το ξέρουμε) στο ενυδρείο. Για τη μέιωση της σκληρότητας δοκίμασε στις αλλαγές νερού να βάζεις ανάμεικτο βρύσης και απιονισμένο ή πάρε ΑΟ.

Επίσης μπορείς να "παίξεις" με τύρφη αλλά είναι ταλαιπωρία. Τέλος υπάρχουν και διάφορα σκευάσματα όπως αυτό

Διάβασε και εδώ και εδώ.

Καλή συνέχεια !

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...