Jump to content

Recommended Posts

Αυτο με τον άνθρακα δεν το ξέρω..τι πρέπει να κάνω φίλε μου;

Οσο για τις μυτούλες..κατακόκκινες!

Μετά από ΚΑΘΕ θεραπεία, κάνουμε αλλαγή νερού 25 - 50 % ( βλέπε οδηγίες στο κάθε σκεύασμα/φάρμακο -

Το General Cure συστήνει 25%) και βάζουμε φρέσκο ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για μερικές μέρες να τραβήξει τα κατάλειπα του φαρμάκου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ΚΑΘΕ θεραπεία, κάνουμε αλλαγή νερού 25 - 50 % ( βλέπε οδηγίες στο κάθε σκεύασμα/φάρμακο -

Το General Cure συστήνει 25%) και βάζουμε φρέσκο ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για μερικές μέρες να τραβήξει τα κατάλειπα του φαρμάκου.

εγώ έχω βγάλει το εσωτερικό που είχε άνθρακα και έχω το EHEIM 2026 pro ll.

Αυτό έχει άνθρακα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω βγάλει το εσωτερικό που είχε άνθρακα και έχω το EHEIM 2026 pro ll.

Αυτό έχει άνθρακα μέσα;

Το εσωτερικό πήγε στα χρυσόψαρα... το ξέρω :wub:

Το Eheim 2026 Pro II δεν έχει εξ αρχής, αλλά η Eheim διαθέτει ένα λεπτό σφουγγάρι άνθρακα γι' αυτό το φίλτρο, που μπαίνει τελευταίο πάνω πάνω.

Μπορείς να βάλεις και άλλο ενεργό άνθρακα αν θέλεις σε πελέτες μέσα σε σακουλάκι, κάνοντας χωρο στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό πήγε στα χρυσόψαρα... το ξέρω :wub:τίποτα δεν σου ξεφευγει :D

Το Eheim 2026 Pro II δεν έχει εξ αρχής, αλλά η Eheim διαθέτει ένα λεπτό σφουγγάρι άνθρακα γι' αυτό το φίλτρο, που μπαίνει τελευταίο πάνω πάνω.

Μπορείς να βάλεις και άλλο ενεργό άνθρακα αν θέλεις σε πελέτες μέσα σε σακουλάκι, κάνοντας χωρο στο φίλτρο.

Οπότε να πάρω και να βάλω μετά τη θεραπεια!ΜΕτά το βγάζω ή το αφήνω μόνιμα;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθα τις μύτες από τους ροδόστομους, αν είναι κόκκινες ΟΚ αν όχι διακόπτεις.μετά απο προσεχτικότερη παρατίριση καποιες μύτες δεν είναι και τόσο κόκκινες.Αν τη σταματήσω τί θα γίνει με το cory;

Βάλε και αεραντλία με έντονο αερισμό κατά την διάρκεια της θεραπείας (μπουρμπουληθρομηχανή ξέρεις :wub: )

Τουλάχιστον, φόρα γάντια (μιας χρήσης) όταν αδειάζεις την αμπούλα στο ενυδρείο και αμέσως μετά αλλαγή νερού άνθρακα κλπ

Απ' ότι είδα δεν έχεις άλλα σαλιγγάρια, γαρίδες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να πάρω και να βάλω μετά τη θεραπεια!ΜΕτά το βγάζω ή το αφήνω μόνιμα;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Ανέφερα ήδη για μερικές μέρες... σημαίνει το βγάζεις για να μην σου τραβαέι όλα τα ιχνοστοιχεία και μέταλα που χρειάζονται τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

μετά απο προσεχτικότερη παρατίριση καποιες μύτες δεν είναι και τόσο κόκκινες.Αν τη σταματήσω τί θα γίνει με το cory;

Τώρα συνέχισε αλλά αν παρατηρήσεις περισσότερο στρεσσάρισμα στα ψάρια διακόπτεις με αλλαγή νερού.

Όπως διάβασα παραπάνω ο σκοπός να ρίξεις αντιπαρασιτικό στο ενυδρείο ήταν για απολύμανση.

Αν το Cory χρειάζεται κι άλλη θεραπεία ή/και αντιβακτηριακή θεραπεία - μάλον γιατί με το αντιπαρασιτικό δεν επουλώνονται τέτοιες πληγές, ακολούθησε την συμβουλή του Viciouscircle για μπάνιο σε ξεχωριστό δοχείο για λίγη ώρα με μεγάλη δόση φαρμάκου.

Έτσι δεν θα επιβαρεύνεις τα υπόλοιπα ψάρια.

(Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα καθαρό τάπερ γι' αυτή την δουλειά, νερό από το ενυδρείο και μια αεραντλία με αερόπετρα.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...