Jump to content

Νέο Ενυδρείο


kokobas

Recommended Posts

Γεια σας. Ξεκίνησα το στήσιμο ενός νέου ενυδρείου. Η εμπειρία που έχω αποκτήσει από το προηγούμενο φυτεμένο, μου έμαθε να είμαι υπομονετικός και ότι το σωστό στήσιμο, το βρίσκεις μπροστά σου κάθε στιγμή.

Το ενυδρείο, θα γίνει λίμνη Malawi και έχει διαστάσεις 180*60*70 μήκος, πλάτος, ύψος. Η πρώτη ερώτηση είναι αν μπορεί κανείς να μου προτείνει λύσεις για το πως μπορώ να αντικαταστήσω το γύρω γύρω στο καπάκι, χωρίς να αλλάξει το πλαίσιο. Η δεύτερη ερώτηση είναι πως μπορώ να καλύψω το κενό ανάμεσα στο έπιπλο και στο ενυδρείο, ώστε να μη φαίνεται το φελιζόλ. Να πω ακόμα ότι τα κουτιά "φέτα" που βλέπετε είναι άμμο θαλάσσης που μάζεψα από παραλία. Επίσης να πω ότι το πιο δύσκολο κομμάτι στην αγόρά ενός τετοιου ενυδρείου είναι η μεταφορά...ε Παντελή?

post-4021-1208933346_thumb.jpg

post-4021-1208933362_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προστέθηκε φελιζόλ στο ενυδρείο, ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα όταν ακουμπήσουν οι πέτρες.

post-4021-1208933547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το κοσκίνισμα της άμμου περίπου στις 7 το απόγευμα. Χρησιμοποίησα το μπουρί του ψησίματος και ένα τούλι. Το κόσκινο αυτό λειτούργησε αρκετά καλά, αφού συγκράτησε μεγάλη ποσότητα μικρών χαλικιών, αλλά και σκουοιδιών που υπήρχαν στην άμμο.

post-4021-1208933809_thumb.jpg

post-4021-1208933826_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια το λάστιχο μπήκε μέσα στο καρότσι. Από τα 3 κουτιά, στο καρότσι χώρεσε περίπου 1,5. Μετά από περίπου 1,5 ώρα, συνεχούς ποτίσματος, η άμμος κατέκαστε καθαρή και γύρω γύρω υπήρχε ένα στρώμα από κάτι σαν αφρό σκόνης. Η διαδικασία τέλειωσε περίπου στις 9 και είχε σκοτεινιάσει. Τώρα η άμμος έχει μείνει για στέγνωμα.

post-4021-1208934067_thumb.jpg

post-4021-1208934099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...