Jump to content

ΨΑΡΙΑ ΓΚΑΠΙ


babist61

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούριο μέλος στο Forum σας.

Οι κόρες μου πήραν ένα ενυδρίο με 10lt με πέντε ψάρια γκάπι, τρεία θυλικά και δύο αρσενικά, τα έχουμε στους 26 βαθμούς C.

Μπορει να μου πει κάπειος πειά εποχή γεννάνε και πόσο καιρό κρατά η εγκυμοσύνη τους.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε καλως ηρθες στην παρεα μας..

παραπανω ο φιλος εν μερη εχει δικιο,και βεβαια ποτε δεν ειναι αργα,αλλα τα ψαρακια σου λεγονται αλλιως και εκκατομυριοψαρα καθως γεννανε σχεδον συνεχεια ολους τους μηνες του χρονου,μ'αποτελεσμα να ειναι ανεπαρκη και πολυ λιγα τα 10 λιτρα για τετοια ψαρακια...

κατα τη γνωμηξ μο0υ θα πρεπει ,αν σε ενδιαφερουν τα συγκεκριμενα να πας αμμεσα σε μεγαλυτερο ενυδρειο,αλλιως θα πρεπει να βαλεις ενα χρυσοψαρακι μικρο,η ακομη καλυτερα καποιο μονομαχο και τιποτε αλλο.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΣΕ 10 ΛΙΤΡΑ?????

Link to comment
Share on other sites

Σε 10λτ δεν μπορεις να βαλεις κανενα χρυσοψαρο ουτε για πλακα οσο μικρο κι αν ειναι εκτος και αν ειναι νεογεννητο.

Θα πρεπει να τους παρεις πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο ή να τα δωσεις τα ψαρακια πισω.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!! :wub:

Τα γκάπι είναι όμορφα και γενικά καταπληκτικά για τα παιδιά. Πάρε την απόφαση να αλλάξεις το ενυδρείο και αν έχεις χρόνο ρίξε και μια ματιά σε αυτό το σχετικό άρθρο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά προσωπική άποψη μετά από την εμπειρία μου μ' αυτά τα ψαράκια:

Θεωρητικά μοιάζουν καλή επιλογή για μικρά παιδιά: είναι μικρόσωμα και νομίζεις ότι θα βολευτούν σε μικρό ενυδρείο και η προοπτική να έχεις γέννες είναι ελκυστική.

Όμως: Τα ψαράκια αυτά γεννούν πάρα πολύ τακτικά με διάφορα παράπλευρα προβλήματα:

1. Τα θηλυκά συνήθως αρρωσταίνουν μετά από μερικές γέννες, τα αρσενικά τις κυνηγούν συνέχεια και πολλές φορές στρεσάρονται γι' αυτό το λόγο. Δεν είναι ό,τι καλύτερο να έχεις άρρωστα ψαράκια στο ενυδρείο σου καθώς και θανάτους.

2. Τα ψαράκια που γεννιούνται τρώγονται από τους ίδιους τους γονείς τους, καθόλου ωραίο θέαμα για μικρά παιδιά.

3. Τα μικρά ψαράκια που θα καταφέρουν να επιβιώσουν θα σου γεμίσουν το ενυδρείο και θα έχεις πρόβλημα χώρου και σωστών συνθηκών νερού. Σε λίγο θα αρχίσουν κι αυτά να γεννοβολούν... Επίσης, οι οι συνεχείς γέννες θα έχουν ως αποτέλεσμα απογόνους χαμηλής ποιότητας, ανθεκτικότητας.

Με λίγα λόγια, εφόσον έχεις αυτό το μικρό ενυδρειάκι, θα μπορούσες κατά την άποψή μου να επιστρέψεις τα θηλυκά και να κρατήσεις ένα δύο αρσενικά γκάπυ μόνο. Ή να τα επιστρέψεις όλα και να βάλεις έναν μονομάχο ή δυο-τρία neon tetra. Επίσης ένα μικρό φυτάκι ανούμπια πάνω σε πετρούλα ή ξυλαράκι.

Αν αποφασίσεις να αγοράσεις κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο, πάλι θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα γκάπυ για όλους τους παραπάνω λόγους, εφόσον πάντα τα προορίζεις για μικρά παιδιά.

Αυτή βέβαια είναι καθαρά η δική μου γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου μια παράθεση...

Τέτοια θέματα με κάνουν να σκέφτομαι όλο και περισσότερο το εξής:

Ίσως πρέπει να φτιαχτεί κάποιο άρθρο-οδηγία για την κατηγορία των αρχαρίων ώστε να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε σωστά κάποιον νέο στο χόμπυ χωρίς να τον απογοητεύουμε ή να του δείχνουμε μια εικόνα αυστηρών κανόνων και "κολλημένων" ανθρώπων εδώ μέσα...(πράγμα που προσωπικά δεν πιστεύω)

Πιστέψτε με, δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένα και δεν θέλω να το πάρει κάποιος αυτό που λέω σαν προσβολή, απλά νομίζω δεν έχει δωθεί η πρέπουσα σημασία στο θέμα, με αποτέλεσμα να διώχνουμε χομπίστες κατα λάθος, αφού όλοι μπορεί να ξεχαστούμε και να πούμε το πρώτο πράγμα που θα σκεφτούμε (π.χ "αν έχεις10 σκαλάρια σε γυάλα 10 λίτρων είσαι εγκληματίας!") και να μην σκεφτούμε την ψυχολογία και τις γνώσεις του εγκληματία"¨.

Η πρότασή μου απευθύνεται και στους Moderators που θα το δούνε, δεν άνοιξα νέο θέμα αφού θα φαινόταν μάλλον προκλητικό και άσχετο. :wub:

Link to comment
Share on other sites

:wub::D:rasp: Έγινε επεξεργασία - akisg
Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που μιλαμε για ψαρακια που ειναι δωρο σε παιδακια

Ξερεις πως θα νοιωσει το παιδακι οταν θα δει νεκρο το ψαρακι;

Εγω δεν λεω σε κανεναν τι να κανει με τα ψαρακια του απλα οταν ρωταει καποιος την γνωμη μου θα του πω τι ειναι σωστο και τι οχι.

Απο κει και περα ο καθενας μπορει να κανει αυτο που νομιζει σωστο και για μενα ειναι σεβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...