Jump to content

Help With Ick


Recommended Posts

για σας,

ειμαι καινουργιο μελος και αντιμετωπιζω ενα προβλημα με ick.εχω θαλασσινο μονο με ψαρια 300 λιτρα.το ενυδριο μου παει μια χαρα εδω και 8 χρονια.εφερα πριν απο 2 εβδομαδες ενα ξενο το οποιο κυνηγηθηκε πολυ απο τα αλλα.το ψαρι εβγαλε ick.το εβγαλα και το εβαλα σε καραντινα.ομως μετα απο 1 εβδομαδα παρατηρησα δυο αλλα ψαρια αρχισανε να ξυνονται.και γι'αυτο αρχισα θεραπεια στο κυριως μου ενυδρειο.τι πρεπει να κανω ωστε να επανελθει στα φυσιολογικα του.εκανα τις σωστες κινησεις.η βιολογια του ενυδρειου δεν θα παθει ζημια¨.περιμενω τις συμβοθλες σας.μακαρι να σας εβρισκα νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλως όρισες στο Aquazone...

Πες μας λίγο, για τι ψάρια μιλάμε, το ενυδρείο πως ειναι στημένο και τι θεραπεια εκανες.

Εχει καιρο αυτή η ιστορια?

Τα ψαρια πως ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια που αρχισανε να ξυνονται ειναι ενα yellow tang and koran angelfish.χωρις να εχουνε βγαλει ακομη ασπρα στιγματα.το φαρμακο που χρισιμοποιησα ειναι το uni-marin.αυτο μου προτεινανε.εχθες το βραδυ ξεκινησα την θεραπεια και σημερα το βραδυ εβαλα την δευτερη δοση.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ειδες απλά μια περιεργή συμπεριφορά κατα τη γνώμη κακός ξεκίνησες θεραπεια.

Τα ψάρια εχουν μηχανισμό αντιμετόπισης ασθενειών και πιθανών με μια καλή διατροφή και extra σκόρδο να το ξεπερνουσαν.

Τα ψαρια τωρα σε τι κατασταση ειναι?

Συνεχιζουν την ιδια συμπεριφορα?

Link to comment
Share on other sites

αφου ανοιξα το φως παρατηρησα μια συνηθισμενη συμπεριφορα ως προσ τις κινησεις και αναζητηση για τροφη .ομως η θεραπεια κατα τις οδηγειες λενε να μην ταιστουνε 1η και 2η μερα της θεραπειας.η αληθεια βιαστηκα θελοντας να τους προλαβω σε αρχικο σταδιο.η θεραπεια τωρα θελει την 7η μερα να ξαναριξω φαρμακο και μετα ενα 30% αλλαγη νερου.να ακολουθησω τισ οδηγιες?σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ειδες απλά μια περιεργή συμπεριφορά κατα τη γνώμη κακός ξεκίνησες θεραπεια.

Τα ψάρια εχουν μηχανισμό αντιμετόπισης ασθενειών και πιθανών με μια καλή διατροφή και extra σκόρδο να το ξεπερνουσαν.

Θα συμφωνήσω κ’εγώ με τον Νίκο. :wub:

Εύχομαι να το ξεπεράσουν γρήγορα και χωρίς απώλειες

Link to comment
Share on other sites

εκανα και τεστς τωρα το πρωι και με 1.022 ,nitrite 0,nitrate 10mg/l,ph 8 και που και που τους βλεπω να ξυνονται.οι παραμετροι ειναι σταθερα σε αυτες τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες σου ειναι μια χαρα, όμως η εκδήλωση μιας ασθενιας μπορει να οφειλεται σε πολλούς παραγωντες.

Οι περισσότερες των ασθενιών υπάρχουν μεσα στο ενυδρειο μας αλλά δεν εκδηλώνωνται. Μια πιθανη αδυναμια στον οργανισμο του ψαριού μπορεί να είναι η αιτία να εκδηλωθει η ασθενια.

Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να μην stressαρεις τα ψαρια σου και να τους εξασφαλήσεις μια πλήρη διατροφή με extra σκορδο και βιταμήνες.

Αν το προβλημα όπως λες δεν ειναι σοβαρο τότε θα το ξεπερασουν.

Καλη συνεχεια σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 4 μερες το koran angelfish και το yellow tang συνεχιζουνε να θελουνε να ξυθουν ομως δεν εχουνε βγαλει καποια εξωτερικα σημαδια.η ορεξη τους για φαγητο συνεχιζει κανονικα.τα υπολοιπα ψαρακια δηλαδη

5 damsels , 1 clown δεν χρειαζονται να ξυθουν.ειδικοτερα το αγγελοψαρο κρυβεται και βγαινει μονο για να φαει και να ξυθει.δεν θα επρεπε να εμφανισουνε ασπρα σημαδια αν προκειτο για marine ich.?μαλιστα εγινε πολυ επιθετικος.

Link to comment
Share on other sites

Στην τροφή αν δεν βάζεις , βάλε σκόρδο (π.χ Seachem)!!! Βάζεις την τροφή σε ένα κουτάλι ,ρίχνείς λίγο υγρό σκόρδο , το αφήνεις να ποτίσει και ταΐζεις !!! Θα δεις μεγάλη διαφορά !!! Τώρα που είναι άρρωστα τα ταΐζεις κάθε μέρα έτσι!!! Οταν γίνουν καλά μια ,δυο φορές την βδομάδα !!! Τους κάνει πολύ καλό !!!

Καλή επιτυχία !!!

ΟΠΟΥ ICK TOTE SKORDO!!!!!!!!!!!!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είναι άρρωστα τα ταΐζεις κάθε μέρα έτσι!!! Οταν γίνουν καλά μια ,δυο φορές την βδομάδα !!! Τους κάνει πολύ καλό !!!

τωρα αυτό ισχύει γενικά ή μόνο για τα συγκεκριμένα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είναι άρρωστα τα ταΐζεις κάθε μέρα έτσι!!! Οταν γίνουν καλά μια ,δυο φορές την βδομάδα !!! Τους κάνει πολύ καλό !!!

τωρα αυτό ισχύει γενικά ή μόνο για τα συγκεκριμένα ψάρια;

Αυτο δεν ισχει ουτε γενικα, ουτε για κανενα ψαρι!!!

Μονο αν θελεις να βασανιζεις τα ψαρια !

η αν εχεις κανενα 1000+ λιτρα με 100+ kg ζωντανο βραχο και μεγαλο ρεφ., τοτε 2-3 ψαρακια που τρωνε απο το βραχο μπορει να ζουν καλα με ταισμα δυο φορές την βδομάδα :D Αλλα ακομα και ο βραχος θελει ταισμα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ο φίλος μας μιλάει για ταϊσμα με συμπλήρωμα σκόρδου δυο φορές την εβδομάδα και όχι για κανονικό ταϊσμα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ο φίλος μας μιλάει για ταϊσμα με συμπλήρωμα σκόρδου δυο φορές την εβδομάδα και όχι για κανονικό ταϊσμα :wub:

Τωρα το ειδα :D , ευχαριστω !

Λαθος μου που δεν το διαβασα ολο! :rasp:

Εχει δικιο, ταισμα με συμπλήρωμα σκόρδου δυο φορές την εβδομάδα μονο καλο κανει σε ολα τα ψαρια !

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως μεχρι τωρα τα ψαρια τα ταιζω με 5 ειδων διαφορετικες κατεψυγμενες ποικιλιες οι οποιες

περιεχουνε και σκορδο και αλλα χρισιμα για reef ψαρια.ξεκινησα τωρα την θεραπεια της υποαλατοτητας και θα σας πω πως θα εξελιχθει.παντως απο το 1.022 εριξα την αλατοτητα στο 1.019 και εχω δει ειδη μια διαφορα στην συμπεριφορα των ψαριων.εχουνε ηρεμισει ,και εγω ειμαι καπως καλυτερα.ειναι δυσκολο να βλεπεις τα ψαρια σου να υποφερουνε.παρολ'αυτα θα συνεχισω σταδιακα να ριχνω την αλατοτητα μεχρι το 1.009.

Link to comment
Share on other sites

Για συμπλήρωμα σκόρδου (σε υγρή μορφή ) εγώ ανέφερα !!!

π.χ

http://www.seachem.com/products/product_pa...arlicGuard.html

Τώρα που είναι άρρωστα μία φορά την ημέρα για 3-4 μέρες και μετά 1 φορά την βδομάδα!!!

Καλό είναι να το δοκιμάσεις πριν κάνεις θεραπεία με υποαλλατότητα (ή και ταυτόχρονα) !!!

Θα δεις μεγάλη διαφορά και από την πρώτη μέρα !!! Στο λέω γιατί το έχω κάνει , το έχω ξαναπεί και το έχουν κάνει και άλλοι και είναι κάτι που είναι ευρέως γνωστό !!!

Μόνο κακό δεν θα κάνει στα ψάρια !!!

Η μέθοδος της υποαλλατότητας ή ακόμα και παραμονή σε τελείως γλυκό νερό για κάποια λεπτά είναι για μένα η τελευταία λύση !!!

Η τροφές που ρίχνεις μπορεί να περιέχουν σκόρδο αλλά σε μικρές ποσότητες !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...