Jump to content

Κοστολόγιο


Recommended Posts

Για σας παιδιά..προφανώς με έχετε γνωρίσει δίπλα στο γλυκό νερό..μου χάρισαν λιπών ένα 160L ενυδρείο κ λέω να μπω στον χώρο του αλμυρού, εκτός από το πολλή διάβασμα που ξέρω ότι θέλει αυτό που δεν ξέρω είναι τι κόστος θα έχει ο εξοπλισμός που θα χρειαστεί,αααα κ τα έξοδα που θα θέλει ας το κάνουμε με τον μήνα για την συντηρήσει ενός τέτοιου ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κι εγω στην ιδια αναζητηση.Τι χρειαζομαστε για να ξεκινησουμε?

help us plz :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εύκολο να υπολογισθεί το κόστος κατασκευής και συντήρησης ενός θαλασσινού ενυδρείου.

Αυτό θα εξαρτηθεί από το τι θέλεις να κάνεις, reef ή fish only

Το μόνο σίγουρο είναι , ότι θα σε ανταμείψει με το παραπάνω :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Aquazone φίλε μου.

Οπως διαβασες και παραπανω δεν ειναι καθολου ευκολο να σου πει καποιος κοστίζει τοσο!

Ειναι παρα πολοί παραγοντες που παιζουν ρολο.

Διαβασε τα αρθρα που θα βρεις στο AZ και ακουμε τις απορίες σου!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην αναζητηση ειμαι ακομα..........αλλα ολα ειναι σχετικα με το αλμυρο...

Για να λεμε και την αληθεια, εγω σκεφτομαι (ακομα) να ξεκινησω αλμυρου νερου. Μετα απο πολυ ψαξιμο (χωρις να γινομαι υπερβολικος σε αυτα που σκεφτομαι να αγορασω) για ενα ενυδρειο περιπου 140-180 lt (κυβος) δεν μου φτανουν 1.300 ευρω. Μιλαω για φωτιστικο HQI, 2 κυκλοφορητες, σχετικα καλο σκιμμερ, θερμοστατη, αντλια σκιμμερ, R.O., ραφτακτομετρο, overflow, κατασκευη sump κ.α.).

Βεβαια δεν εχω υπολογισει καθολου την αξια των test, αλατια, ζουμιων, αυξηση λογαριασμου της ΔΕΗ :D , και γενικα ψιλοπραγματακια φτηνα που ομως αν τα υπολογισεις ολα μαζι ....... :wub:

Σε σχεση με το ενυδρειο γλυκου νερου ειναι ακριβο το αθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην αναζητηση ειμαι ακομα..........αλλα ολα ειναι σχετικα με το αλμυρο...

Για να λεμε και την αληθεια, εγω σκεφτομαι (ακομα) να ξεκινησω αλμυρου νερου. Μετα απο πολυ ψαξιμο (χωρις να γινομαι υπερβολικος σε αυτα που σκεφτομαι να αγορασω) για ενα ενυδρειο περιπου 140-180 lt (κυβος) δεν μου φτανουν 1.300 ευρω. Μιλαω για φωτιστικο HQI, 2 κυκλοφορητες, σχετικα καλο σκιμμερ, θερμοστατη, αντλια σκιμμερ, R.O., ραφτακτομετρο, overflow, κατασκευη sump κ.α.).

Βεβαια δεν εχω υπολογισει καθολου την αξια των test, αλατια, ζουμιων, αυξηση λογαριασμου της ΔΕΗ :D , και γενικα ψιλοπραγματακια φτηνα που ομως αν τα υπολογισεις ολα μαζι ....... :wub:

Σε σχεση με το ενυδρειο γλυκου νερου ειναι ακριβο το αθλημα.

δεν μπορούμε να αφαιρέσουμε τίποτα για αρχή?να γίνει δηλαδή με πιο μπακαλίστικους τρόπους κ στην πορεία προσθέτουμε..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στα καταστήματα μεγάλη γκάμα με έτοιμα μικρά θαλασσινά ενυδρεία, σε χαμηλό κόστος.

Κάντε μια έρευνα αγοράς

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στα καταστήματα μεγάλη γκάμα με έτοιμα μικρά θαλασσινά ενυδρεία, σε χαμηλό κόστος.

Κάντε μια έρευνα αγοράς

το θέμα είναι ότι έχω είδη στην κατοχή μου ένα 160αρι..χρειαζομε μόνο τον απαραίτητο εξοπλισμό κ το κόστος συντηρησεις..αλλά αποτι βλέπω δεν βγαίνει άκρη αν δεν μπεις στο χορό να χορέψεις..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φιλε μου εδώ θα διαφωνήσω.

Δεν γινονται εκπτώσεις σε μηχανηματα τα οποια συντηρουν στη ζωη τους οργανισμους μας.

Πανε σε ενα καταστημα, παρε μια προσφορα και μετα την συζηταμε για τυχων τροποποιήσεις.

Γνωριζεις τι ακριβώς θα χρειαστείς?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φιλε μου εδώ θα διαφωνήσω.

Δεν γινονται εκπτώσεις σε μηχανηματα τα οποια συντηρουν στη ζωη τους οργανισμους μας.

Πανε σε ενα καταστημα, παρε μια προσφορα και μετα την συζηταμε για τυχων τροποποιήσεις.

Γνωριζεις τι ακριβώς θα χρειαστείς?

έχω μπερδευτεί για το τη χρειαζομε γιατί υπάρχουν πολλές επιλογές για τον εξοπλισμό που θα χρησιμοποιήσω..διάβασα για φίλτρο άμμου διάβασα για εξωτερικό φίλτρο διάβασα την φυλτρανση να την κάνει ο βράχος,κ δεν ξέρω τι μου γίνετε τώρα..

αν είναι εύκολα από τους γνώστες του χώρου να μου πουν τι ταίριαζε για ένα ενυδρείο 160λ που σκεφτομε να έχει ζωντανούς βράχους,κοραλλια κ στην γλώσσα τον αρχάριων νεμο fish..κ να πάω σε ένα κατάστημα να μου πουν τιμές κ να τις συζητήσουμε..

Link to comment
Share on other sites

πανευκολο ειναι.

χρειαζεσαι

αλατι

ρεφρακτομερο

2-3 βασικα τεστακια

αντιστροφη οσμωση για να φτιαχνεις καθαρο νερο

2-3 κυκλοφορητες

καποιο εξωτερικο φιλτρο το οποιο θα γινει χημικο

ανθρακα

αντιφωσφορο

πολυ καλο σκιμμερ

ψοφιο η ζωντανο αραγωνιτη,αναλογως το τι θελεις..και βεβαιαως ζωντανο βραχο...

και το θεμα φωτισμου,χριζει μεγαλης κουβεντας,αναλογως του τι θελεις να κανεις και ποσο απαιτητικο αυτο θα ειναι...

για περισσοτερα μιλαμε αν θελεις μετα την τριτη....

καλες γιορτες..!!!

Έγινε επεξεργασία - azores
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου συντοπίτη!!Αν θές να βρεθούμε καμία φορά για καφεδάκι να σου εξηγήσω απο κοντά τα του θαλασσσινού :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω ένα φίλο, που έδωσε πάνω από 4000 ευρώπουλα για ένα riff και από τι έχω di χρειάζεται και αλλα πράγματα... δυστυχώς!!!!ολα αυτα σε 2 μηνες.. ¨(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αντρεα η προσεγγιση σου στο θεμα δεν μου αρεσε και πολυ...

Μπορει καποιος να δωσει οσα χρηματα θελει και μπορει για να φτιαξει το reef της αρεσκιας του.

Με αυτο που γραφεις αποθαρινεις τον "υποψηφιο" που θελει να κανει ενα νεο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Νίκο!!Μην μπαίνεις στο τρυπάκι αυτό!Μπορείς να δώσεις 1000 ευρώ και να φτιάξεις ένα reef μπορείς όμως , αν μπλέξεις με λάθος άνθρωπο ,να δώσεις και 5000 για το ίδιο project!κανείς δεν είπε οτι είναι το φθηνότερο χομπύ αλλά για όλα υπάρχει λύση!Στην σημερινή εποχή η γνώση (ευτυχώς) μοιράζεται εύκολα και δωρεάν!Στο χέρι μαςείναι να την εκμεταλλευτούμε και να μην πέφτουμε σε παγίδες :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βοηθαω εγω για το δικο μου στα 125lt εδωσα για αρχη μαζεμενα καποια για να δουλεθει σωστα και μετα οι ρουτινες το μηνα ειναι κοντα στα 60 ευρο!Και 50 ευρο το δυμηνο η ΔΕΗ!!Υπολογιζε στα 160 τα δικα σου κοντα στα 1000 με 1200 ευρα για αρχη(τα απολητος απαραιτητα χωρις φωτησμο δηλ. σκιμερ ζ.βραχο αραγωνητη κυκλωφορητες αλατι και καποια τεστ!Εγω ξεκινησα χωρις RO και την πηρα μετα)

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

όποιος έχει ημερήσια κατανάλωση περισσότερο από 6,5 KWH ..

τρωει χτύπο στα’αυτια γιατί μπαίνει σε άλλη κλίμακα ..

εγώ μόνο από τους μηχανισμούς του ενυδρείου χωρίς το φωτισμό .. μαζεύω περίπου 5kwh ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...