Jump to content

Μειωση νεογνων


Recommended Posts

Καλημερα φιλοι μου..

Την Πρασκευη που περασε γεννησαν τα ζεπρα μου γυρω στα 200 μικρα.. Σημερα ειναι Δυτερα και εχουν μεινει γυρω στα 30... Αγορασα και τροφη για μικρα απο pet shop(novo grano vert της JBL)..

Γιατι μειωθηκαν τοσο πολυ σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα???

Προσπαθησα για να ανεβασω βιντεο αλα μου ειναι αδυνατον..

Τι μπορω να κανω pls πειτε μου... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα sp19 , δεν μας λες λιγα λογια για το ενυδρειο σου και τι ψαρια εχεις , αλλα τα μωρα πρεπει να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο μονα τους !

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεγκριμενα ψαρια ειναι πολυ προστατευτικοι γονεις.Πιθανων τα μικρα να ξεφυγαν απο τους γονεις και να φαγωθεικαν απο αλλα ψαρια (αν εχεις μεσα).Κοιταξες σε καμμια πετρα η σε αλλα διακοσμητικα μηπως ειναι κρυμμενα?

εκτος κι αν εννοεις τα zebra danio τα μικρα,που τα μικρα τα τρωνε οι γονεις..

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα sp19 , δεν μας λες λιγα λογια για το ενυδρειο σου και τι ψαρια εχεις , αλλα τα μωρα πρεπει να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο μονα τους !

Φιλε Μαριε το ιδιο σκεφτηκα και εγω αλλα οταν πηγα στο πετ σοπ την πρωτη μερα και πηρα τροφη μου ειπε να μεγαλωσουν λιγο και μετα να τα χωρισω.. Αυτο που μου λες το εχεις κανει και εσυ και πετυχε??

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεγκριμενα ψαρια ειναι πολυ προστατευτικοι γονεις.Πιθανων τα μικρα να ξεφυγαν απο τους γονεις και να φαγωθεικαν απο αλλα ψαρια (αν εχεις μεσα).Κοιταξες σε καμμια πετρα η σε αλλα διακοσμητικα μηπως ειναι κρυμμενα?

εκτος κι αν εννοεις τα zebra danio τα μικρα,που τα μικρα τα τρωνε οι γονεις..

Το ενυδρειο φιλε μου ειναι των 45L περιπου και μαζι με τα ζεπρα ειχα και 4 τιγρακια... Το δυσαρεστο ειναι οτι η θυληκια ζεπρα σκοτωσε τα τιγρακια πριν γεννησει και πριν καν το καταλαβω-(ειχαν δαγκωματιες)- λογω ανασφαλειας που ενιωθε πιστευω..

Παρατηρησα σε ολοκληρο το ενυδρειο και δεν υπαρχουν πουθενα..Οσα μικρα απομειναν μενουν διπλα απο την μητερα τους.. Φωτογραφια και βιντεακι της 1ης μερας πιο κατω..

post-7364-1209386696_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sp19
Link to comment
Share on other sites

Φιλε sp19 , δεν καταλαβα τι ψαρια εχεις τωρα στο ενυδρειο με τα μωρα . Τα συγκεκριμενα ψαρια δεν τα ειχα ποτε , παντος η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει τα μωρα μονο αν οι γονεις ειναι προστατευτικοι και δεν υπαρχουν αλλα ψαρια στο ενυδρειο να μενουν μαζι τους , γιατι τα βλεπουν σαν τροφη . Σε καθε αλλη περιπτωση πρεπει να απομακρινονται και να μεγαλονουν μονα τους σε αλλο ενυδρειο για να περιοριστουν οι απολειες . Το βιντεακι που ειναι ; :wub:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sp19 , δεν καταλαβα τι ψαρια εχεις τωρα στο ενυδρειο με τα μωρα . Τα συγκεκριμενα ψαρια δεν τα ειχα ποτε , παντος η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει τα μωρα μονο αν οι γονεις ειναι προστατευτικοι και δεν υπαρχουν αλλα ψαρια στο ενυδρειο να μενουν μαζι τους , γιατι τα βλεπουν σαν τροφη . Σε καθε αλλη περιπτωση πρεπει να απομακρινονται και να μεγαλονουν μονα τους σε αλλο ενυδρειο για να περιοριστουν οι απολειες . Το βιντεακι που ειναι ; :D

Ειναι 33.3 MB φιλε μου και στα συνημμενα μας αφηνει μονο για 29.59.. :wub:

Link to comment
Share on other sites

το συγκεγκριμενο ειδος ειναι απο τα πιο ευκολα στην γεννα.Ειμαι σιγουρος οτι θα αποκτησεις νεα μωρα σε λιγο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα βαρεθεις να εχεις γενες εγω τουλαχιστον βαρεθεικα παντος οσο για τις απωλειες τσεκαρε το φιλτρο σου μηπως τα ρουφαει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...