Jump to content

2,3 ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ


NEMESIS13

Recommended Posts

Γειά σας!Επειδή θέλω και εγώ να συμμετέχω στην παρέα σας έχω κάποιες μικρές απορίες!

Οι δίσκοι χρειάζονται απαραίτητα άμμο κάτω? Η γίνεται και με ψιλό χαλικάκι? Γιατί πιστεύω πως στον Αμαζόνιο δεν υπάρχει καθαρή άμμος κάτω!

Και η δεύτερη απορία είναι πόσο γρήγορα μεγαλώνουν?

Και τρίτη και τελευταία απορία είναι αν μπορώ να βάλω 2 τώρα που είναι σίγουρα ζευγάρι και άλλους 2 αργότερα που είναι πάλι ζευγάρι και αν πρέπει όλοι να είναι το ίδιο μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

αγαπητε μου φιλε,ποιος σου ειπε πως στους βιοτοπους τους δεν εχουν αμμο..?

μα και βεβαια εχουν αμμο..!!!!

απο εκει και μετα ειναι θεμα γουστου σου για το τι θελεις να βαλεις για υποστρωμα...αν θελεις δεν βαζεις και τιποτε.δεν τους ενδιαφερει και πολυ τους δισκους σου...πιστεψε με.

ετσι κι αλλιως μιλαμε σαφως για δισκους αναπαραγωγης,που δεν εχουν δει τον αμαζονιο ουτε σε αφισα τουριστικου οδηγου...!!!

αν τους δινεις καλη τροφη,εισαι πολυ προσεχτικος σε σταθεροτητα συνθηκων και τους δινεις πεντακαθαρο νερακι,τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα σου μεγαλωσουν σωστα και γρηγορα..

εγω προτιμω να μπαινουν ολοι μαζι και σε παραπλησια μεγεθη για να μειωσω οσο γινεται το παιχνιδι κυριαρχιας που εχουν σαν κιχλιδες που ειναι...

σαφως ομως παιζουν μεγαλο ρολο τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου σου,το οποιο ποσο ειπαμε οτι ειναι.........?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου φίλε klaz!Για την άμμο δεν εννοούσα πως δεν υπάρχει στον αμαζόνιο!Απλά έλεγα πως σίγουρα δεν θα είναι σκέτη άμμος όπως στα ενυδρεία μας!

Όσο για τα λίτρα είμαι αρκετά οριακά!Έχω ένα Juwel rio 180 (180L)Απλά έχω βρει τώρα κάτι πολύ μικρά δισκάκια!Είναι 2 και αρσενικό-θηλυκό όπως εγγυάται ο μαγαζάτορας!Και έλεγα να τα πάρω και αργότερα να δοκίμαζα να βρω άλλα 2 σε κοντινό μέγεθος!Απλά ρώτησα για να ξέρω στην περίπτωση που δεν βρω άλλα 2 θα μπορούσα να βάλω λίγο μεγαλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε nemesis.για μενα .αφου εχειςτην τρελλα με τους δισκους(δεν εισαι ο μονος :wub: )και για τα λιτρα σου εισαι οριακα.παρε αυτα τα δυο μικρα,και αφου ειναι και ζευγαρι(μακαρι),αστα να μεγαλωσουν,και θα σου χαρισουν απο μονα τους νεους κατοικους.μεχρι να μεγαλωσουν,θα εχεις παρει νεο ενυδρειο.... :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια φίλε stardust σκέφτομαι σοβαρά και αυτό το ενδεχόμενο!Απλά σκεφτόμουν επειδή είναι και κοπαδόψαρα!Τώρα που είναι μικροί ας περάσουν καλά!!και μετά που θα αναπτυχθούν και βγάλω ζευγάρι...να δώσω τους υπολοιπους!(όσο να'ναι ο μαγαζάτορας μπορεί να εγγυάται αλλά δεν υπογράφει και κανένα συμβόλαιο) Επιπλέον αν και το έχω ξεπεράσει αυτό μου έχουν μείνει και τα κατάλοιπα του πρωτάρη!(παίρνε,παίρνε ψάρια για να χορτάσει το μάτι!)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου φίλε klaz!Για την άμμο δεν εννοούσα πως δεν υπάρχει στον αμαζόνιο!Απλά έλεγα πως σίγουρα δεν θα είναι σκέτη άμμος όπως στα ενυδρεία μας!

Όσο για τα λίτρα είμαι αρκετά οριακά!Έχω ένα Juwel rio 180 (180L)Απλά έχω βρει τώρα κάτι πολύ μικρά δισκάκια!Είναι 2 και αρσενικό-θηλυκό όπως εγγυάται ο μαγαζάτορας!Και έλεγα να τα πάρω και αργότερα να δοκίμαζα να βρω άλλα 2 σε κοντινό μέγεθος!Απλά ρώτησα για να ξέρω στην περίπτωση που δεν βρω άλλα 2 θα μπορούσα να βάλω λίγο μεγαλύτερα?

Γνωμη μου ειναι σε αυτα τα λιτρα να μη βαλεις δισκους ειναι πολυ λιγα!

Οσο για αρσενικο και θυληκο κανενας δε μπορει να ειναι συγουρος μεχρι να γεννησουν και δεις ουριτσες :wub:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε γνωρίζω πως ο κάθε δίσκος χρειάζεται 40-50 λίτρα!Εμένα είναι 180 άρα θεωρώ πως τουλάχιστον τον πρώτο καιρό εγγυημένα χωράνε!Στην πορεία αφου θα παρακολουθώ τα ψάρια αν δω πως ζορίζονται θα κρατήσω ένα ευτυχισμένο ζευγάρι στο οποίο ο κάθε ένας θα έχει σχεδόν 100 λίτρα νερού ολοδικά του!

Link to comment
Share on other sites

Αφου οπως λες φιλε μου οι δισκοι που βρικες ειναι μικροι, το οτι ο μαγαζατορας σου λεει οτι ειναι αρσενικο θηλυκο ακομα και να ισχυει που ειναι πολυ δυσκολο να ειναι 100 τις 100 σιγουρος για αυτο δε σημαινει πως θα γινουν και ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό έχεις δίκιο απλά λέω πως αν έχω 4 δίσκους 2 αρσ-2 θηλ. έχω αρκετές πιθανότητες να βγάλω έστω 1 ζευγάρι!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό έχεις δίκιο απλά λέω πως αν έχω 4 δίσκους 2 αρσ-2 θηλ. έχω αρκετές πιθανότητες να βγάλω έστω 1 ζευγάρι!

ποιος μπορει να σου πει με βεβαιότητα οτι ειναι 2 αρσενικα και 2 θηλυκά ειναι ετοιμα ζευγαρια η εχουν γεννηση στο μαγαζι του και ξερει!

ΟΙ δισκοι δεν ξεχωρίζονται ποτε μονο οταν γεννησουν...

Link to comment
Share on other sites

ποιος μπορει να σου πει με βεβαιότητα οτι ειναι 2 αρσενικα και 2 θηλυκά ειναι ετοιμα ζευγαρια η εχουν γεννηση στο μαγαζι του και ξερει!

ΟΙ δισκοι δεν ξεχωρίζονται ποτε μονο οταν γεννησουν...

οντως.

οταν ειναι μικροι ΔΕΝ ξεχωριζουν με τιποτε..!!!!

οταν γινουν τουλαχιστον 10-12+ποντους ,τοτε και μονο τοτε αρκετα εμπειρα ματια ξερουν και διακρυνουν το φυλλο απο τα πτερυγια τους,και σαφως τα πραγματα γινονται 100% ξεκαθαρα οταν αναπαραχθουνε μπροστα μας και δουμε με τα ματια μας το οργανο αναπαραγωγης του αρσενικου... :D

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με αυτά!Και εγώ σε ένα προηγούμενο ποστ ανέφερα πως δεν είναι και σίγουρο!Απλά λέω πως θα βάλω 4 δισκάκια και θα ελπίζω να τα πάνε καλά!Μην με παρεξηγήσετε γι'αυτό που θα πω αλλά πιστεύω πως είναι λίγο υπερβολικό να λέμε συνέχεια πως τα 180 λίτρα δεν κάνουν για δίσκους!Αν τους έπαιρνα όλους τελικό μέγεθος τότε ίσως να υπήρχε πρόβλημα!Αλλά το να πάρω 4 ψάρια που το κάθε ένα χρειάζεται 40-50 λίτρα δεν το βρίσκω αφύσικο!Όπως είχε πει και ο φίλος klaz αυτά δεν έχουν δει τον αμαζόνιο ούτε σε φωτογραφία και ήταν συνέχεια σε 100 λίτρα με άλλους 20 παρέα!Απλά επειδή εσείς έχετε εμπειρία κάνω κάποιες ερωτήσεις ώστε να βοηθηθώ για το πως να φτιάξω τις καλύτερες συνθήκες γι'αυτά και γι'αυτό σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!

Α και κάτι τελευταίο χρειάζεται να βάλω και οξυγόνο με αερόπετρα η όχι? Απλά μου το είπε κα΄ποιος γι'αυτό!

Έγινε επεξεργασία - NEMESIS13
Link to comment
Share on other sites

Α σας έχω ζαλίσει αλλά το τελευταίο πράγμα που ήθελα να ρωτήσω είναι πως το ενυδρείο το είχα MALAWI και τώρα θα το πλύνω και θα ξαναβάλω νερό απο αντίστροφη όσμωση!Τα φίτρα που είναι γεμάτα με substrat pro και efimech να τα πλύνω και αυτά (σκοτώνοντας έτσι την βιολογία τους) η να τα βάλω κατευθείαν στο νέο νερό βοηθώντας έτσι με το στρώσιμο? (αφού αυτα είναι ήδη έτοιμα) :D

Link to comment
Share on other sites

Α σας έχω ζαλίσει αλλά το τελευταίο πράγμα που ήθελα να ρωτήσω είναι πως το ενυδρείο το είχα MALAWI και τώρα θα το πλύνω και θα ξαναβάλω νερό απο αντίστροφη όσμωση!Τα φίτρα που είναι γεμάτα με substrat pro και efimech να τα πλύνω και αυτά (σκοτώνοντας έτσι την βιολογία τους) η να τα βάλω κατευθείαν στο νέο νερό βοηθώντας έτσι με το στρώσιμο? (αφού αυτα είναι ήδη έτοιμα) :D

οχι.,αφου προερχονται τα υλικα σου και αυτα απο ενυδρειο γλυκου νερου,ΔΕΝ χρειαζεται να τα καθαρισεις και να καταστρεψεις τη βιολογια τους....απλα να γινει ολη η δουλεια συντομα,για να μην ανεβει αμμωνια,και εισαι ετοιμος.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με αυτά!Και εγώ σε ένα προηγούμενο ποστ ανέφερα πως δεν είναι και σίγουρο!Απλά λέω πως θα βάλω 4 δισκάκια και θα ελπίζω να τα πάνε καλά!Μην με παρεξηγήσετε γι'αυτό που θα πω αλλά πιστεύω πως είναι λίγο υπερβολικό να λέμε συνέχεια πως τα 180 λίτρα δεν κάνουν για δίσκους!Αν τους έπαιρνα όλους τελικό μέγεθος τότε ίσως να υπήρχε πρόβλημα!Αλλά το να πάρω 4 ψάρια που το κάθε ένα χρειάζεται 40-50 λίτρα δεν το βρίσκω αφύσικο!Όπως είχε πει και ο φίλος klaz αυτά δεν έχουν δει τον αμαζόνιο ούτε σε φωτογραφία και ήταν συνέχεια σε 100 λίτρα με άλλους 20 παρέα!Απλά επειδή εσείς έχετε εμπειρία κάνω κάποιες ερωτήσεις ώστε να βοηθηθώ για το πως να φτιάξω τις καλύτερες συνθήκες γι'αυτά και γι'αυτό σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!

Α και κάτι τελευταίο χρειάζεται να βάλω και οξυγόνο με αερόπετρα η όχι? Απλά μου το είπε κα΄ποιος γι'αυτό!

Φιλε μου μονο 4 δισκους θα βαλεις μεσα?

Δε θα βαλεις αλλα ψαρακια,υπόστρωμα διακοσμητικά φυτα αμεσως τα λυτρα σου θα γινουν 150.

Που ειδες δισκους σε 100 λιτρα 20 μαζι?

Αν εννοεις τα μαγαζια εκει φιλοξενουνται για πολυ μικρο χρονικο διαστημα 10-20-30 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και 8 ροδόστομους!Όσο για υπόστρωμα θα βάλω το χώμα της jbl που πήρα και τα φυτά θα είναι στις γωνίες έτσι ώστε να έχουν μπόλικο χώρο να κολυμπούν στο κέντρο και να έχουν και την σκιά τους στις γωνίες! :D Δεν νομίαζω με αυτό τον τρόπο να τραβήξουν ζόρι ούτε να καταλάβουν την διαφορά των λίτρων ιδιαίτερα αφού θα έχουν χώρους και όχι πολλούς ενοχλητικούς γείτονες!

Έγινε επεξεργασία - NEMESIS13
Link to comment
Share on other sites

παρολα αυτα...θα πρεπει να κανονισεις στην πορεια μεγαλυτερο ενυδρειο,η να απομακρυνεις αυτα που δεν σχηματιζουν ζευγαρι.....

και η δικη μου γνωμη ειναι οτι οντως τα λιτρα σου ειναι λιγα,και δεν θα αργησουν να ξεκινησουν ακομη και σ'αυτην την ηλικια οι αψιμαχιες,και τα προβληματα....

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμοί: :excl:

Με τους δίσκους είναι η πρώτη μου επαφή!Αν και δεν ξέρω πάρα πολλά πράγματα είχα ψάξει και ΑΖ αλλά και σε άλλα site ξένα και ελληνικά πριν αρχίσω να ρωτάω!(Για να μην σας πρήξω με ερωτήσεις που ήταν εύκολο να απαντηθούν)!Δεν αμφισβητώ ότι το ενυδρείο μου για τελικό μέγεθος δίσκων είναι ακατάλληλο!Οι εναλλακτικές είναι να κρατήσω ζευγάρι (πράγμα που είχα σκεφτεί πως θα κάνω μέχρι πρόσφατα) ή να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο!(όπου εκεί υπάρχουν προβλήματα γιατί το ενυδρείο το έχω στο υπνοδωμάτιο και το juwel rio 180 είναι ότι πρέπει!) το μόνο που θα μπορούσα θα ήταν να φτιάξω ένα ίδιο αλλά με μεγαλύτερο ύψος για να κερδίσω στα λίτρα)

Απόφαση:

Γι'αυτό είπα ξεκίνα τώρα με αυτά που έχεις για να δεις πως θα τα πας με τις "Δισκοπεριπέτειες" και αν δω πως όλα πάνε καλά και δεν ταλαιπωρούνται ,εγώ και τα ψάρια, τότε το ξανασυζητάμαι! :D

ΥΓ. Γι'αυτό ρώτησα πόσο γρήγορα μεγαλώνουν :excl:

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμοί: :excl:

Με τους δίσκους είναι η πρώτη μου επαφή!Αν και δεν ξέρω πάρα πολλά πράγματα είχα ψάξει και ΑΖ αλλά και σε άλλα site ξένα και ελληνικά πριν αρχίσω να ρωτάω!(Για να μην σας πρήξω με ερωτήσεις που ήταν εύκολο να απαντηθούν)!Δεν αμφισβητώ ότι το ενυδρείο μου για τελικό μέγεθος δίσκων είναι ακατάλληλο!Οι εναλλακτικές είναι να κρατήσω ζευγάρι (πράγμα που είχα σκεφτεί πως θα κάνω μέχρι πρόσφατα) ή να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο!(όπου εκεί υπάρχουν προβλήματα γιατί το ενυδρείο το έχω στο υπνοδωμάτιο και το juwel rio 180 είναι ότι πρέπει!) το μόνο που θα μπορούσα θα ήταν να φτιάξω ένα ίδιο αλλά με μεγαλύτερο ύψος για να κερδίσω στα λίτρα)

Απόφαση:

Γι'αυτό είπα ξεκίνα τώρα με αυτά που έχεις για να δεις πως θα τα πας με τις "Δισκοπεριπέτειες" και αν δω πως όλα πάνε καλά και δεν ταλαιπωρούνται ,εγώ και τα ψάρια, τότε το ξανασυζητάμαι! :D

ΥΓ. Γι'αυτό ρώτησα πόσο γρήγορα μεγαλώνουν :excl:

στο ερωτημα σου το τελευταιο εξαρταται απο τις συνθηκες νερου σου και το ιδιο το ψαρι .π.χ. εγω στα 327 καθαρα λιτρα εχω 5 δισκους και απο αυτους ο ενας ηταν και ειναι μεγαλυτερος απο τοτε που τον πηρα απο τους υπολοιπους 4 μικρους οταν τους πηρα (πριν 5 μηνες )ο ενας πλησιαζει σε μεγεθος τον μεγαλο ο αλλος εχει μεγαλωσει αλλα οχι τοσο πολυ, ο τριτος ειναι μικρος (αυτον τον αγορασα; πριν 1 μηνα )και ο τεταρτος εχει μεινει στο ιδιο μεγεθος λογω ταλαιπωριας(περασε ασθενεια).συνηθως ο αρχηγος στο ενυδρειο μεγαλωνει περισσοτερο απο τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα άρα το πόσο γρήγορα μεγαλώνουν είναι πιο πολύ θέμα υγείας και ποιότητας νερού!

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα άρα το πόσο γρήγορα μεγαλώνουν είναι πιο πολύ θέμα υγείας και ποιότητας νερού!

σωστα,αλλα ολα τα παραπανω με κεντρικη επικεφαλιδα τις λεξεις ''ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΥΝΘΗΚΩΝ''.
Link to comment
Share on other sites

Ότι η σταθερότητα συνθηκών είναι το πιο σημαντικό το γνωρίζω!Το έχω προσέξει και σε άλλα ποστ σου πως το τονίζεις και συμφωνώ!Έχω ενα Eheim 2234 γεμάτο substrat pro kai efimech!Και το εσωτερικό της juwel ,πάλι με substrat, για μηχανικό!Έχω όσμωση η οποία γεμίζει ένα 80 λίτρα βαρέλι και κατεβάζει το ph στο 6,5 (δεν ήξερα πως γίνεται :D ) απο το 7,5 του σπιτιού! Επίσης σχεδιάζω να προσθέσω τύρφη στο εσωτερικό στην θέση του άνθρακα αντί για παροχή co2 (κάτι με το οποίο ξέρω ότι διαφωνείς φίλε klaz)!Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο πρέπει να το κάνω αφού η όσμωση μου το κατεβάζει τόσο χαμηλά αφου οι δίσκοι στο μαγαζί είναι στο ph 7!Αυτά για σταθερότητα συνθηκών!

Link to comment
Share on other sites

η τυρφη αφηνει χουμικα στο νερο ως γνωστον,και μάυτον τον τροπο μαλακωνει το νερο,και παραλληλα μας κατεβαζει και το πεχα.

στην περιπτωση σου,απο την στιγμη που χρησιμοπεις νερο αο δεν σε ενδιαφερει πλεον το μαλακωμα του νερου ,αφου ετσι κι αλλιως εχεις πολυ μαλακο νερακι,αλλα θα εχεις βασικο σου μελημα το πεχα και το πως να μεινει σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα μπορούσε να προκαλέσει αστάθεια στο ph σε μένα? Έχω βάλει το χώμα AquaBasisPlus της jbl με πετραδάκια διάφορων χρωμάτων απο πάνω για να μην σηκώνει χώμα!(Μου άρεσε σκέτο χώμα αλλά μου είπε ο μαγαζάτορας χωρίς πετραδάκια θα σηκώνει χώμα) Και θα βάλω κερατόφυλλο , java moss και ανούμπια!

Υ.Γ. Το θέμα μπορεί να μετονομαστεί σε 20,30 αποριούλες!

Έγινε επεξεργασία - NEMESIS13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...