Jump to content

2,3 ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ


NEMESIS13

Recommended Posts

καλα ολα αυτα.

αυτη τη στιγμη ποια ειναι η KH και το PH σου...?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για να μην σας ταλαιπωρώ άδικα τώρα με αυτό το θέμα (αφού αυτή την στιγμή που μιλάμε ακόμα πειραματίζομαι με το στήσιμο)!Θα το ολοκληρώσω σήμερα και θα το αφήσω λίγο να κάτσει και θα σας ξαναγράψω σε 2 μερούλες που θα κάνω μετρήσεις μέσα στο ενυδρείο με όλα πάνω!Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι!Αφού μετέφερα κάτι φυτά απο το μικρό ενυδρείο που είχα και έβαλα χώμα και χαλίκια!Ενώ ακόμη η σκόνη δεν έχει κάτσει!Σήμερα το πρωί έριξα λίγη τροφή και τώρα έκανα κάποιες μετρήσεις!

Αμμωνία:0

ΝΟ2:0

KH:To test είναι της TETRA και δεν έχει οδηγίες ούτε στα αγγλικά και δεν μπορώ να καταλάβω πόσο είναι απλά για όποιον ξέρει έβαλα μια σταγόνα και έχει βγει ανοιχτό μπλε!

Ph:Ανάμεσα στο 7-7,5

Αυτό που με έχει προβληματίσει είναι πως ενώ έριξα τροφή δεν έχει καθόλυ αμμώνία και ΝΟ2!

Και ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι πως ενω στο βαρέλι της όσμωσης μετράω ph κοντά ανάμεσα στο 6,5-7 στο ενυδρείο μου βγαίνει ανάμεσα στο 7-7,5?

ΥΓ. Τροφή έριξα 12 μπιλίτσες απο την τροφή για κιχλίδες της SERA!

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας απο το site τις οδηγίες απο τεστ της sera ανακάλυψα πως η KH είναι 2-3 βαθμούς!

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας απο το site τις οδηγίες απο τεστ της sera ανακάλυψα πως η KH είναι 2-3 βαθμούς!

ριξε σε ενα μπουκαλακι με νερο του ενυδρειου λιγη μαγειρικη σοδα,ανακατεψε το καλα να λειωσει και ριξτο στο ενυδρειο σου.μ'αυτον τον τροπο αλλα με προσοχη θα την ανεβασεις.καλο θα ειναι να βρισκεται πανω απο 5,για να μην εχεις πεχα κρασαρισματα... Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω αυτό τότε σε ευχαριστώ!Και εγώ ήμουν ικανοποιημένος γιατί πίστευα όσο πιο χαμηλό τόσο πιο μαλακό και "καλό" νερό!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε klaz σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου!Πρόσθεσα μαγειρική σόδα και το KH ανέβηκε στο 6!Όμως τώρα ανέβηκε και το ph κοντά στο 7,8-8!Αυτό που οφείλεται?

Στην σόδα?

Στο γεγονός ότι δεν έχω αλλάξει νερό καθόλου απο τότε που το έβαλα (εδώ και 8 μέρες) ή σε άλλο παράγοντα?

Τι πρέπει να κάνω τώρα? Σε ευχαριστώ πολύ!

Έγινε επεξεργασία - NEMESIS13
Link to comment
Share on other sites

Όμως τώρα ανέβηκε και το ph κοντά στο 7,8-8!Αυτό που οφείλεται?

Στην σόδα?

Στο γεγονός ότι δεν έχω αλλάξει νερό καθόλου απο τότε που το έβαλα (εδώ και 8 μέρες) ή σε άλλο παράγοντα?

βρες εναν-εναν τους παραγοντες που επηρεαζουν το πεχα σου..

μηπως εχεις αναταραξη επιφανειας..?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ανατάραξη επιφάνειας!Την προκαλεί το εσωτερικό της Juwel το οποίο το έχω στρέψει ψηλά!Για άλλους παράγοντες δεν μπορώ να σκεφτώ!Έχω μέσα το υπόστρωμα της JBL και ψιλό χαλικάκι και μερικά φυτά!Το νερό δεν το έχω αλλάξει απο την αρχή που το έβαλα!Γι'αυτό σκέφτηκα την σόδα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ανατάραξη επιφάνειας!Την προκαλεί το εσωτερικό της Juwel το οποίο το έχω στρέψει ψηλά!

BINGO.

αλλαξε το και μετα απο 1-2 μερουλες ξανακανε μετρηση...

νομιζω οτι θα εισαι οκ..!! :excl::D

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πόσοι παράγοντες υπάρχουν για την συντήρηση ενός ενυδρείου :excl: !Τελικά όσο και να διαβάσω σε αυτό το forum και αλλού τίποτα δεν ξέρω!Ευτυχώς που υπάρχετε και εσείς! :D Στο νερό πρέπει να κάνω καμία αλλαγή ή μόνο την ροή αλλάζω?

Link to comment
Share on other sites

η μαθηση ποτε δεν σταματαει..!!!

εκτος απο την αλλαγη της ροης,θυμισε μου το νερο σου ειναι απο αο,?και αν ναι ποσο..?

Link to comment
Share on other sites

Όλο το νερό είναι απο Α/Ο 3 σταδίων που το κατεβάζει στο 6,5!Και μέχρι χθες το νερό στο ενυδρείο ήταν στην κλίμακα ανάμεσα 6,5-7!

Link to comment
Share on other sites

Όλο το νερό είναι απο Α/Ο 3 σταδίων που το κατεβάζει στο 6,5!Και μέχρι χθες το νερό στο ενυδρείο ήταν στην κλίμακα ανάμεσα 6,5-7!

αν ηταν κοντα στο 7,τοτε ειναι φυσιολογικο να στο ανεβασει η αναταραξη...κανε αυτο που σου ειπα παραπανω,και τα ξαναλεμε..

καλο βραδι φιλε μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι!Αν κάνω κάποτε παροουσίαση θα αναφέρω πως έχεις και εσύ ποσοστό σε αυτό!(Μάλλον εσύ το στρώνεις παρά εγώ)Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι!Αν κάνω κάποτε παροουσίαση θα αναφέρω πως έχεις και εσύ ποσοστό σε αυτό!(Μάλλον εσύ το στρώνεις παρά εγώ)Καλό βράδυ!

αγαπητε μου φιλε,εσυ το στρωνεις,εσυ διαβαζεις,εσυ ρωτας,αρα νομιζω......οτι θα πρεπει να κανεις την παρουσιαση του ενυδρειου ΣΟΥ, μολις εισαι ετοιμος ,και τοτε θα μας κανεις ολους εμας εδω μεσα πολυ χαρουμενους... :excl::D
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με συνχωρειτε που επεμβαινω αλλα εχω μια απορια,διαβαζοντας τοσο συμαντηκα πραγματα που λετε και βοηθωντας εμας τους αρχαριους(Ευχαριστω!!!)να προσεχουμε και την καθε λεπτομερεια και να εχουμε ενα σιγουρο πια ικανοποιητικο αποελεσμα..διαβαζω λοιπον συνεχεια για το "α/ο" καταλαβαινοντας οτι ειναι κατι σαν νερο,σαν ετοιμο νερο για ενυδρεια..τι ακριβως ειναι τελικα??? Ευχαριστω για ολα και παλι... :bowdown::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα,εχω και εγω καινουργιους δισκους red malborro(4) εδω και μια βδομαδα(ισως και παραπανω) δεν βλεπω να τρωνε και ειναι αρκετα φοβισμενα..τα ταιζω με sera discus granulat,ανησυχω λιγο,τι θα γινει.. Ολα αυτα σε rio 180,PH 6-6,5,αμμωνια=0,νιτρητης=0, 10 ροδοστομοι,10 καρδιναλιου,3clown,2 πλακοστομοι,με μετρια ποσοτητα φυτων και τελος εξ.φιλτρο fluval 405..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια η α/ο είναι ένα ειδος φίλτρου που παράγει νερό κατα κάποιο τρόπο αποσταγμένο!Δηλαδή το νερό που βγάζει δεν περιέχει χλώριο ,άλατα (δηλαδή έχει πoλύ χαμηλή σκληρότητα kh:0) και είναι χαμηλού ph!Συνήθως γύρω στο 6,5-7!Αυτό χρησιμεύει σε χομπύστες που θέλουν να συντηρήσουν ψάρια που ζούν σε "μαλακά" νερά (δηλ. χαμηλό ph και σκληρότητα) όπως οι δίσκοι!Αυτά σε γενικές γραμμές!

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος απο αυτά που γνωρίζω οι δίσκοι σε περίπτωση μετακίνησης είναι πολύ ευαίσθητοι και πολλές φορές κάνουν και ένα μήνα να φάνε!Θα μπορούσες όμως να τους δελεάσεις και με κάποια άλλη τροφή (bloodworms,ζωντανή)!πρέπει να διαβάσεις όμως λίγο και για το θέμα των ψαριών που έχεις μέσα!Σαν και μένα έχεις και εσύ πολύ λίγα λίτρα και δεν πρέπει να το επιβαρύνεις με πολλά ψάρια!

Έγινε επεξεργασία - NEMESIS13
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω για την ποσοτητα των ψαριων,το εχω υποψιν μου οτι ειναι καπως το θεμα.Τωρα με τους δισκους..θα κανουν μηνα να φανε!!!!!!θα ζησουν ή θα τρεχουμε..Τελος το Α/Ο απο που το προμηθευομαστε,το ετοιμαζουμε εμεις αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνουν μήνα αλλά και σε αυτή την περίπτωση αντέχουν είναι ανθεκτικοί αρκεί οι συνθήκες νερού να είναι καλές!Απλά σου είπα πως υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις!Ακόμα μπορεί να τρώνε και το βράδυ όταν εσύ δεν τους βλέπεις!Αλλά αυτό που σου προτείνω είναι ρώτα απο εκεί που τα αγόρασες τι τους ταίζαν και δοκίμασε και κάποια άλλη τροφή!Όσο για την α/ο δυστυχώς δεν γίνεται να την φτιάξουμε μόνοι μας!Είναι σαν τα φίλτρα δηλαδή την αγοράζεις απο μαγαζί ή internet!Αλλά σίγουρα την χρειάζεσαι? Το νερό σου πως το ετοιμάζεις? Πόσο είναι kh,gh? Πάντως το ph σου καλό είναι!

Link to comment
Share on other sites

Για το kh,gh ουτε καν τεστ δεν εχω,δεν ξερω καν που ειμαι σε αυτο..φανταζομαι ειναι αρκετα σημαντικο,τι ρολο παιζει ακριβως σ΄αυτη την περιπτωση;Οταν λες "πως ετοιμαζω το νερο" εννοεις την ωρα της αλλαγης..Και πως κανω search για το Α/Ο στο internet,πως το ζηταω;

Link to comment
Share on other sites

μολις καταλαβα γιατο α/ο μην σε ταλεπορω με αυτο.οκ..ξερεις καπου που μπορω να αγορασω κατι τετοιο,καπου συγκεκριμενα;Σορι σε ζαλιζω να παρη..Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ταλαιπωρία όλοι έτσι μάθαμε! :buttrock: Στο internet το ψάχνεις ως reverse osmosis όσο για το που να το πάρεις δεν μπορώ να σου πω κάτι συγκεκριμένο!Κάνε έρευνα αγοράς :bowdown: ! Όσο για την σκληρότητα είναι σημαντικό να είναι χαμηλή αλλά όχι μηδενική (3-4 ιδανικά) για διάφορους λόγους!Όταν λέω πως ετοιμάζεις το νερό εννοώ τι κάνεις πριν το βάλεις στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

μολις καταλαβα γιατο α/ο μην σε ταλεπορω με αυτο.οκ..ξερεις καπου που μπορω να αγορασω κατι τετοιο,καπου συγκεκριμενα;Σορι σε ζαλιζω να παρη..Ευχαριστω!!!!

Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=236

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...