Jump to content

Το Kh 16-18 κολλημενο δεν πεφτει


vagosg

Recommended Posts

2 μηνες με τουλαχιστον εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και το κΗ κολλημενο 16-18 ενω το ph 7,7. Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε. Μηπως καποιο απο τα προιοντα που χρησιμοποιω ? Βαζω αλατι reef salt, strontium, iodium, calcium, magnesium, traces. Νερο βρυσης αλλα και μερικες φορες ετοιμο θαλασσινο. Και το kH test αλλαξα και παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

2 μηνες με τουλαχιστον εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και το κΗ κολλημενο 16-18 ενω το ph 7,7. Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε. Μηπως καποιο απο τα προιοντα που χρησιμοποιω ? Βαζω αλατι reef salt, strontium, iodium, calcium, magnesium, traces. Νερο βρυσης αλλα και μερικες φορες ετοιμο θαλασσινο. Και το kH test αλλαξα και παλι τα ιδια.

Μέτρησες το νερό της βρύσης τι ΚΗ έχει?

Ποιές είναι οι τιμές του ασβεστίου και μαγνησίου??

Είσαι σίγουρος ότι το σύστημά σου έχει ανάγκη όλα αυτά τα πρόσθετα, που ρίχνεις???

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει αναγκη και του το εχω πει 100 φορες..αλλα αυτος εκει... τρελος χημικος εχει γινει :excl: :excl:

Ξαναλεω Βαγγελη... ΔΕΝ χρειαζεσαι strontium, iodium, traces.. καθολου (αυτο δεν εχει σχεση με την αλκαλικοτητα, απλα το αναφερω) :D

Link to comment
Share on other sites

Της βρυσης 11 kH και το ετοιμο seawater 12 kH

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει στο δικο μου οτι το ΚΗ αλλαζει και με το αλατι που χρησιμοποιω!!Π.Χ με το παλιο αλατι χωρις τιποτα ειχα 11-12 ενο με το τωρινο Tropic marine εχω 8-9!Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε αλάτι ανάλογα με τη σύσταση του διαφοροποιεί τιςτιμές στο ενυδρείο μας. Ετσι αναλογα με το αλάτι που χρησιμοποιούμε μετράμε και ρίχνουμε το ανάλογο πρόσθετο... αν χρειαζεται.

Με τι test πήρες τις τιμες αυτές?

Link to comment
Share on other sites

με tests salifert. ισως αλλαξω το αλατι απο reef salt σε marine salt

Link to comment
Share on other sites

jumaru 82 βοηθησες πολυ..θα το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει της ιδιας μαρκας αλλο ενα τεστ...αλλα τα ιδια. Φανταζομαι εννοεις αλλη μαρκα...αν και μου εχουν πει οτι αυτη που χρησιμοποιω ειναι top.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν προβληματικές παρτίδες στην αγορά .

δοκίμασε άλλη μάρκα :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη φορα εβαλα marine salt αντι reef salt. Μετρησα κΗ με salifert και εδειξε επιτελους 14 απο >16. Άρα το reef salt ισως οδηγει σε υψηλο κΗ. Επισης μετρησα για πρωτη φορα με tropic marin και εδειξε ακομα 2 βαθμους πιο κατω δηλ. 12 κΗ

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθα τις τιμές σου σε kh, ca, mg αλλά μη ρίχνεις πρόσθετα αν δεν υπάρχει λόγος , καλό είναι να έχεις μια εικόνα για το ρυθμό που τα <απορροφά > το ενυδρείο σου ώστε να αποφύγεις τις υπερβολές

Link to comment
Share on other sites

τα tests εδειξαν 13 κΗ...ισως το marine salt να εχει οντως χαμηλοτερο κΗ απο το reef salt.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειπα να δοκιμασω ενα προιον που ριχνει κΗ-ανεβαζει Ca, το alca-buffer tropic marin...το εχει δοκιμασει κανεις? ειναι αποτελεσματικο στο να ριχνει το κΗ?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τιποτα δεν κανει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...