Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλό μήνα σε όλους!!!! Είμαι καινούρια και αρχάρια αλλά μου αρέσουν πολύ οι αστερίες!!

Χτες έπιασα έναν κόκκινο Αστερία στην περιοχή του Ρεθύμνου στην Κρήτη..

Θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνω??

Τι ενυδρείο χρειάζεται, τι τροφή τρώει...σας παρακαλώ μόνο να μου πείτε σύντομα...από χτες που τον έπιασα δεν τον έχω ταϊσει γιατί δεν ξέρω τι τρώει...φοβάμαι μην μου πεθάνει...ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να τον αφησεις ελευθερο στη θαλασσα μεχρι να φτιαξεις ολα αυτα που θελεις και μολις τα εχεις ετοιμα πιανεις εναν αλλο :wub:.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο :wub:.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εσύ γνωρίζεις τι ενυδρείο χρειάζεται ένας αστερίας και τι τροφή??

Μόλις τον έδωσα στον αδερφό μου και τον πάει στην θάλασσα...θα μου λείψει..ελπίζω σύντομα να πιάσω κάποιον άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις εμπειρια απο ενυδρεια ? Π.χ. γλυκο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λίγα...μην φανταστεις και πολλά..όπως ανέφερα είμαι αρχάρια αλλά μου αρέσουν τα πάντα που έχουν σχέση με την θάλασσα...αν μπορούσες να με βοηθήσεις.... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα σκεφτεσαι να φτιαξεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχμμ νομιζω οτι ειναι αρκετα μικρο και ο αστεριας θα βρασει το καλοκαιρι :wub:. Καλο ειναι να μπουνε μεσα βραχοι και χαλικια κατευθειαν απο τη θαλασσα για να μπορει να τρωει απο τους βραχους, αλλα αυτα σε 5 λιτρα δεν χωρανε :D.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό θέλω τα φώτα σου....για πες..πόσα λίτρα είναι καλά??Θα φτιάξω ένα παλάτι και μετά θα πιάσω έναν πανέμορφο αστερία!!!

Ο αδερφός μου με πήρε τηλ.και ο αστερίας ευτυχώς έφτασε σώος!!!Μετακινήται στα βραχάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικως για τα λιτρα ισχυει οσο περισοτερα τοσο καλυτερα. Δλδ η γνωμη μου ειναι οτι αν ειχες 80-120 λιτρα θα ηταν ιδανικα για εναν αρχαριο. Ενα απο τα προβληματα που αντιμετωπιζει το μεσογειακο ειναι η θερμοκρασια. Οι θαλασσες μας ειναι πιο ψυχρες απο τις τροπικες και μια καλη θερμοκρασια για να κρατηθει το ενυδρειο ειναι απο 14 εως 20 βαθμους εφοσον προκειται για μεσογειακο. Αν η θερμοκρασια στο δωματιο σου ειναι μεγαλη και πιασει το ενυδρειο π.χ. 30 βαθμους οτι και να ειναι μεσα θα πεθανει. Δεν γνωριζω τι θερμοκρασια θα πιασει στο χωρο που θες ενα ενυδρειο? Αλλα σιγουρα ειναι κατι που πρεπει να το δουμε, γιατι αμαρτια δεν ειναι να φτιαξουμε το ενυδρειο και οτι ειναι μεσα του να πεθανει?

Link to comment
Share on other sites

Αμαρτία βέβαια και μεγάλη...

Έχω ένα δωμάτιο στο σπίτι (έχω κεραμοσκεπή και αν δεν ανάβω καλοριφέρ η θερμοκρασία και τώρα με τις ζέστες ήταν 18 βαθμούς)

Οπότε από άποψη θερμοκρασίας νομίζω δεν θα έχω πρόβλημα...Το δωμάτιο αυτό είναι βόρειο (οπότε τώρα το καλοκαίρι δεν θα έχω πρόβλημα ότι θα το χτυπάει ο ήλιος και θα ανεβάζει θερμοκρασία...

Link to comment
Share on other sites

Εάν διαβάσεις τα ποστ στην κατηγορία ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ που σου έγραψα παραπάνω, θα λυθούν αρκετές απορίες σου

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα υπαρχει και μηχανημα το οποιο ψυχραινει το ενυδρειο αλλα ειναι ακριβο :wub:, περιπου 500 ευρω .... οχι οτι στο προτεινω μακαρι να μην το χρειαζεσαι δηλαδη. Απλα πρεπει να το δουμε, αν δεις το καλοκαιρι σου πιασει πολλη μεγαλη θερμοκρασια τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...