Jump to content

Άνθρακας σε εσωτερικό φίλτρο


dinamar

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο 60lt της TETRA που έχει ενσωματωμένο ένα εσωτερικό φίλτρο, στο οποίο εφαρμόζει και ο θερμοστάτης. Αυτό το φίλτρο έχει κάτι πράσινα σακουλάκια με υαλοβάμβακα τα οποία είναι γεμάτα με άνθρακα. Κάθε μήνα πετάς το σακουλάκι και προσθέτεις ένα άλλο. Μπροστά από τα σακουλάκια υπάρχει ένα μαύρο σφουγγαράκι, επίσης με άνθρακα, το οποίο πρέπει επίσης να αλλάζεις κάθε μήνα. Επιπλέον έχει και καμιά δεκαριά Bio filter balls.

Πρόσφατα όμως με συμβούλεψαν ότι είναι κακή πρακτική να πετάω κάθε φορά το σακουλάκι με τον υαλοβάμβακα αλλά θα πρέπει απλά να πετάω τον άνθρακα από μέσα και να βάζω καινούργιο. Επίσης, ότι το σφουγγαράκι με τον άνθρακα είναι υπερβολή. Άλλος δε μου είπε ότι καλό είναι να καταργήσω εντελώς οποιονδήποτε άνθρακα στο ενυδρείο μου.

Εγώ, όπως καταλαβαίνετε ακολουθώ απλά τις οδηγίες του κατασκευαστή, αλλά έχω διαβάσει και σ' αυτό το forum κάποιες παραινέσεις να μη χρησιμοποιούμε άνθρακα και προβληματίζομαι.

Υπάρχει καμιά εμπεριστατωμένη άποψη για το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο γλυκού νερου και ιδίως αν είναι φυτεμένο και βάζουμε και λιπάσματα οχι μονο δεν χρειάζεται ο άνθρακας αλλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ. (Αποροφά τα λιπάσματα)

Ανθρακα βάζουμε μόνο μετά από μία θεραπεία με φάρμακα και μόνο γιά λίγες μέρες για να απομακρύνουμε τα φάρμακα.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο 60lt της TETRA που έχει ενσωματωμένο ένα εσωτερικό φίλτρο, στο οποίο εφαρμόζει και ο θερμοστάτης. Αυτό το φίλτρο έχει κάτι πράσινα σακουλάκια με υαλοβάμβακα τα οποία είναι γεμάτα με άνθρακα. Κάθε μήνα πετάς το σακουλάκι και προσθέτεις ένα άλλο. Μπροστά από τα σακουλάκια υπάρχει ένα μαύρο σφουγγαράκι, επίσης με άνθρακα, το οποίο πρέπει επίσης να αλλάζεις κάθε μήνα. Επιπλέον έχει και καμιά δεκαριά Bio filter balls.

Υπάρχει καμιά εμπεριστατωμένη άποψη για το θέμα;

Σχετικά με τον άνθρακα είναι πολύ εύκολο στο συγκεκριμένο ανταλακτικό, να το ανοίξεις και να αφαιρέσεις τον άνθρακα, να το ξανακλείσεις και να μην έχεις άνθρακα στο φίλτρο σου. Το μαύρο σφουγγαράκι, απ' ότι έχω κοιτάξει δεν είναι σφουγγαράκι άνθρακα, απλώς είναι μαύρο.

Ήθελα με την ευκαιρία να σε ρωτήσω, ή κάποιον άλλο που έχει το ίδιο ενυδρείο - φίλτρο, είσαι ευχαριστημένη με το φίλτρο, διότι έχω το 30λιτρο της Tetra, με το φίλτρο χωρίς την υποδοχή του θερμοστάτη και το νερό δεν καθαρίζει δημιουργώντας ένα λευκό, ελαιώδες φίλμ στην επιφάνεια.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. :D:excl:

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την άποψή μου για το φίλτρο:

Το φίλτρο δείχνει να κάνει καλή δουλειά με το νερό. Βέβαια, μπορεί να μην είναι μόνο από το φίλτρο αλλά και λόγω των άφθονων φυτών που έχω μέσα. Στην αρχή που δεν είχα καθόλου φυτά, χρησιμοποιούσα μια αεραντλία στην άλλη άκρη από αυτήν που είναι το φίλτρο για να υποβοηθώ την κυκλοφορία του νερού, καθώς το φίλτρο από μόνο του δεν δείχνει να δημιουργεί αρκετή ροή.

Βέβαια για μένα ένα από τα καλύτερα ατού του φίλτρου είναι ότι έχει υποδοχή για τον θερμοστάτη. Αυτό προσθέτει τόσο αισθητικά στο ενυδρείο αλλά και πρακτικά προστατεύει το θερμοστάτη από πάσης φύσης ατυχήματα.

Σχετικά με τον άνθρακα:

Έχω υπόψη μου ότι ο άνθρακας δεν κάνει για φυτεμένο ενυδρείο, από την άλλη όμως εμπιστεύομαι την Tetra ως εταιρεία και μου κάνει εντύπωση που συνιστά τον άνθρακα. Γι' αυτό άλλωστε ρώτησα και την άποψή σας εδώ στο φόρουμ.

Πάντως, άνοιξα το σακουλάκι και δεν περιέχει τίποτα άλλο πλην το άνθρακα :D Επίσης το σφουγγαράκι είναι μαύρο και από το κατάστημα που τα προμηθεύομαι μου επιβεβαίωσαν ότι έχει άνθρακα.

Είπα να δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο υλικό, βάζοντάς το μέσα στα σακουλάκια αφού τα αδειάσω από τον άνθρακα (μακαρόνι) αλλά και πάλι έχω επιφυλάξεις γιατί θα πάω κόντρα στις οδηγίες των κατασκευαστών.

Έγινε επεξεργασία - dinamar
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα με την ευκαιρία να σε ρωτήσω, ή κάποιον άλλο που έχει το ίδιο ενυδρείο - φίλτρο, είσαι ευχαριστημένη με το φίλτρο, διότι έχω το 30λιτρο της Tetra, με το φίλτρο χωρίς την υποδοχή του θερμοστάτη και το νερό δεν καθαρίζει δημιουργώντας ένα λευκό, ελαιώδες φίλμ στην επιφάνεια.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. :D:excl:

Ευχαριστώ!!

αυτο το φιλμ το δημιουργει η οχι καλη αναταραξη της επιφανειας απο την ροη του φιλτρου

αν η εξοδος του φιλτρου κανει καποιον ικανοποιητικο παφλασμο στην επιφανεια θα δεις

οτι μεσα σε λιγα μολις λεπτα αυτο το φιλμ θα εξαφανιστει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα σου πω γιατί δεν κάνει να βάλεις άνθρακα αλλά αναρωτήθηκες τη προσφέρει ο άνθρακας;

Σε ένα υγιές ενυδρείο τίποτα απολύτως τίποτα.

Γιατί να ξοδεύεσαι λοιπόν;

Πως επιχειρηματολογεί η κάθε εταιρία την χρήση του άνθρακα;

Η περισσότερες λένε βάλτε άνθρακα αλλά δεν λένε γιατί η λένε (μερικές όχι όλες) μπαρουφες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, άνοιξα το σακουλάκι και δεν περιέχει τίποτα άλλο πλην το άνθρακα :D Επίσης το σφουγγαράκι είναι μαύρο και από το κατάστημα που τα προμηθεύομαι μου επιβεβαίωσαν ότι έχει άνθρακα.

Είπα να δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο υλικό, βάζοντάς το μέσα στα σακουλάκια αφού τα αδειάσω από τον άνθρακα (μακαρόνι) αλλά και πάλι έχω επιφυλάξεις γιατί θα πάω κόντρα στις οδηγίες των κατασκευαστών.

Το πιο πιθανό είναι με τη χρήση, μετά από λίγες εβδομάδες στο μαύρο σφουγγαράκι ο άνθρακας να έχει «απενεργοποιηθεί» και να αρχίσει να λειτουργεί το σφουγγαράκι σαν τα απλά σφουγγαράκια φίλτρου. Μην το πετάς γιατί με το χρόνο όλο και θα αποκτήσει κάποιο «βιολογικό» φορτίο… και νέο άνθρακα βάζεις όπως σου έχουν ήδη πει μετά από φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το φιλμ το δημιουργει η οχι καλη αναταραξη της επιφανειας απο την ροη του φιλτρου

αν η εξοδος του φιλτρου κανει καποιον ικανοποιητικο παφλασμο στην επιφανεια θα δεις

οτι μεσα σε λιγα μολις λεπτα αυτο το φιλμ θα εξαφανιστει

Το καταλαβαίνω ότι το φιλμ δημιουργείται απο την μικρή ανατάραξη της επιφάνειας, αλλά το κακό είναι ότι οι θέσεις που έχει "προνοήσει" η Tetra για το φίλτρο αυτό είναι τέτοιες ώστε δεν σου επιτρέπουν να τοποθετήσεις το φίλτρο καλύτερα για περισσότερη ανατάραξη. Ακόμη και στην ψήλότερη θέση δεν αναταράσεται το νερό πολύ :D

Θα προσπαθήσω με κάποια άλλη πατέντα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

dinamar ,

Αυτό που λές "σακουλάκι" είναι το κυρίως μηχανικό φίλτρο και περιέχει μέσα τον άνθρακα για χημικό φιλτράρισμα. Το μαύρο σφουγγαράκι είναι για να αναπτυχθούν επάνω του οι αποικίες βακτηρίων για βιολογικό φιλτράρισμα, δεν είναι άνθρακας. Αυτά τα περιγράφει η Tetra.

Κοίτα εδώ

Μην φοβάσαι να πάς κόντρα στον "κατασκευαστή". Κι αυτοί έχουν το συμφέρον τους να πωλούν αναταλλακτικά για το φίλτρο τους.

Επειδή το δοκίμασα να βάλω υλικό μέσα στο "σακουλάκι", σίγουρα αυξάνεις την διαθέσιμη επιφάνεια για βιολογικό φιλτράρισμα, αλλά στο συγκεκριμένο φίλτρο έχει ως αποτέλεσμα να μειώνεται πολύ η παροχή του φίλτρου, όπότε είναι στην κρίση σου το τι επιλέγεις. Πάντως ο άνθρακας απο τι στιγμή που έχεις φυτά, σου μειώνει την όποια λίπανση τους ρίχνεις.

Έγινε επεξεργασία - akisg
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω ότι το φιλμ δημιουργείται απο την μικρή ανατάραξη της επιφάνειας, αλλά το κακό είναι ότι οι θέσεις που έχει "προνοήσει" η Tetra για το φίλτρο αυτό είναι τέτοιες ώστε δεν σου επιτρέπουν να τοποθετήσεις το φίλτρο καλύτερα για περισσότερη ανατάραξη. Ακόμη και στην ψήλότερη θέση δεν αναταράσεται το νερό πολύ :D

Θα προσπαθήσω με κάποια άλλη πατέντα.

Ευχαριστώ!

Πάντως μια αεραντλία στην άλλη άκρη του ενυδρείου βοηθάει σ' αυτό ακριβώς, όπως σου είπα σε προηγούμενο post μου. Δοκιμασμένα. Βέβαια σε φυτεμένο, πιθανόν να μην θέλεις να βάλεις αεραντλία. Πάντως εγώ τώρα που το έχω φυτεμένο και αφαίρεσα την αεραντλία δεν έχω κάποιο πρόβλημα, ίσως να βοηθούν και τα φυτά...

Link to comment
Share on other sites

dinamar ,

Αυτό που λές "σακουλάκι" είναι το κυρίως μηχανικό φίλτρο και περιέχει μέσα τον άνθρακα για χημικό φιλτράρισμα. Το μαύρο σφουγγαράκι είναι για να αναπτυχθούν επάνω του οι αποικίες βακτηρίων για βιολογικό φιλτράρισμα, δεν είναι άνθρακας. Αυτά τα περιγράφει η Tetra.

Κοίτα εδώ

Μην φοβάσαι να πάς κόντρα στον "κατασκευαστή". Κι αυτοί έχουν το συμφέρον τους να πωλούν αναταλλακτικά για το φίλτρο τους.

Επειδή το δοκίμασα να βάλω υλικό μέσα στο "σακουλάκι", σίγουρα αυξάνεις την διαθέσιμη επιφάνεια για βιολογικό φιλτράρισμα, αλλά στο συγκεκριμένο φίλτρο έχει ως αποτέλεσμα να μειώνεται πολύ η παροχή του φίλτρου, όπότε είναι στην κρίση σου το τι επιλέγεις. Πάντως ο άνθρακας απο τι στιγμή που έχεις φυτά, σου μειώνει την όποια λίπανση τους ρίχνεις.

Πιθανόν, λοιπόν μια καλύτερη λύση θα ήταν να ξεχάσω τα "σακουλάκια" και τα λοιπά και να δοκιμάσω εντελώς διαφορετικά υλικά στο φίλτρο, με άλλο σφουγγάρι, άλλο υλικό, ψάχνοντας για τρόπο να μην μειώσω τη ροή του νερού. Σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν, λοιπόν μια καλύτερη λύση θα ήταν να ξεχάσω τα "σακουλάκια" και τα λοιπά και να δοκιμάσω εντελώς διαφορετικά υλικά στο φίλτρο, με άλλο σφουγγάρι, άλλο υλικό, ψάχνοντας για τρόπο να μην μειώσω τη ροή του νερού. Σ' ευχαριστώ.

Δεν λέω απαραίτητα να ξεχάσεις τα σκουλάκια. Κι εγώ αυτή τη στιγμή αυτό χρησιμοποιώ (έχοντας αδειάσει τον άνθρακα απο μέσα) και ψάχνω να βρώ τρόπο να χρησιμοποιήσω περισσότερο υλικό για βιολογικό φιλτράρισμα.

Θα έλεγα να μην βγάλεις το μαύρο σφουγγαράκι με τη βάση στήριξής του και να ψάξεις να χρησιμοποιήσεις το χώρο που σου δίνεται πίσω του. Πιστέυω ότι το μακαρόνι σαν πρώτο υλικό απο κάτω δεν θα "μπουκώσει" την έξοδο του νερού που έιναι χαμηλά. Και ίσως μία στρώση με siporax ή άλλο πορώδες υλικό απο πάνω να αυξήσει τη βιολογική φίλτρανση. Έχω σκοπό να το δοκιμάσω σύντομα.

Αν δοκιμάσεις και πετύχεις κάτι μ' αυτό το "ιδιότροπο" φίτλρο που έβγαλε η κατά τ' άλλα πολύ καλή εταιρία γράψτο για να το δοκιμάσουμε και οι υπόλοιποι.

Αναμένουμε.... και καλή τύχη!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...