Jump to content

ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΗ ΣΤΟ SUMP


Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΟΣ FISH ONLY ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ SKIMMER, CHILLER, ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ, UV ΚΛΠ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ SUMP. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ JUWELL RIO 300 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΟ TUNZE OUTLET, TO CPR ΚΛΠ. ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ; ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Χρήστο

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προτιμήσεις μια έτοιμη υπερχύληση σαν αυτή που ανέφερες.

Να προσέξεις τα λίτρα που σου χρειάζονται ώστε να διαλέξεις το σωστό μέγεθος.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε χρηστο.Εμεις οι δυο εκτος απο το ονομα εχουμε και αλλα κοινα οπως φαινεται αφου εχω και εγω ενα rio 300lt συν 100lt το sump(fish only)Το sump πραγματικα θα σου λυσει τα χερια αφου μεσα εκει θα μπορεσεις να βαλεις καθε λογης μπιρμπιτσολια οπως skimmer,uv,θερμοστατες,φιλτρα,ανθρακες,........ τα οποια δεν θελεις να φαινονται στο main tank.Tωρα οσον αφορα την υπερχειλιση εχω μια της tunze και μεχρι τωρα δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα.Αρκει βεβαια στην αρχη να την ρυθμισεις ετσι ωστε σε μια πιθανη διακοπη ρευματος το symp να μπορει να δεχτει το νερο που θα κατεβασει η υπερχειλιση και μα μην πλημμυρισει.Την δικια μου την ρυθμισαμε με τον TAN :D:D και δοξα το θεο ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο εγώ έχω τις tunze και είμαι πολύ ικανοποιημένος :D με τι λειτουργία τις είναι απροβληματιστη και δεν κάνει καθόλου θόρυβο :D

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα ειμαι 100% υπερ της χρησης sump μονο και μονο για να κρυβεις τα μηχανηματα σου...φυσικα δεν ειναι αυτο το σημαντικοτερο πλεονεκτημα του...μονο η αυξηση του νερου που θα σου προσφερει αρκει για να το εχεις! Απο οτι ακουω οι υπερχειλισεις της tunze Ειναι μια χαρα και εχουν βολεψει πολλους με ετοιμα ενυδρεια!

Αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

Μάνο δεν έχω ακούσει άνθρωπο με τεχνητή υπερχείλιση που να μην την έχει

πατήσει τουλάχιστον μία φορά σε 1-2 χρόνια. Ένα παιδάκι να τραβήξει το σιφόνι

ή κάποιος περίεργος να ανοίξει το καπάκι να δει τι γίνεται και.... το σαλόνι κάνει μπάνιο.

Είχα Tunze για ένα χρόνο και ξέρω και δυο-τρεις φίλους που ΕΙΧΑΝ, δεν έχουν.

Επίσης αν η υπερχείλιση είναι κοντά σε περιοχή με φυσαλίδες, σιγά-σιγά,

μέρα με τη μέρα, το σιφόνι γεμίζει αέρα και ξαφνικά κόβει.

Και πάλι πλημμυρίζουμε

Θέλει ή πολύ προσοχή, ή μία γενναία απόφαση τώρα που είναι αρχή να φωνάξουμε

ένα τζαμά να μας ανοίξει μία ή δύο τρύπες που δεν είναι τίποτα φοβερό και να έχουμε

φυσική υπερχείλιση και το κεφάλι μας ήσυχο...

Απόψεις...

Έγινε επεξεργασία - antesco
Link to comment
Share on other sites

Μάνο δεν έχω ακούσει άνθρωπο με τεχνητή υπερχείλιση που να μην την έχει

πατήσει τουλάχιστον μία φορά σε 1-2 χρόνια.  Ένα παιδάκι να τραβήξει το σιφόνι

ή κάποιος περίεργος να ανοίξει το καπάκι να δει τι γίνεται και.... το σαλόνι κάνει μπάνιο.

Είχα Tunze για ένα χρόνο και ξέρω και δυο-τρεις φίλους που ΕΙΧΑΝ, δεν έχουν.

Επίσης αν η υπερχείλιση είναι κοντά σε περιοχή με φυσαλίδες, σιγά-σιγά,

μέρα με τη μέρα, το σιφόνι γεμίζει αέρα και ξαφνικά κόβει.

Και πάλι πλημμυρίζουμε

Θέλει ή πολύ προσοχή, ή μία γενναία απόφαση τώρα που είναι αρχή να φωνάξουμε

ένα τζαμά να μας ανοίξει μία ή δύο τρύπες που δεν είναι τίποτα φοβερό και να έχουμε

φυσική υπερχείλιση και το κεφάλι μας ήσυχο...

  Απόψεις...

10296[/snapback]

Δεν θα διαφωνησω μαζι σου στο οτι η τεχνητη υπερχειλιση θελει πολυ προσοχη και φυσικα εχει περισσοτερο ρισκο απο μια εσωτερικη-φυσικη...ετσι και αλλιως και εγω φυσικη εχω αλλα ημουν απο τους τυχερους που ειχα καλη καθοδηγηση απο την αρχη οποτε εφτιαξα το ενυδρειο μου οπως ηθελα εγω... Απο κει και περα και εγω εχω ακουσει καποια τετοια περιστατικα (οχι απο φιλους οπως εσυ...απο fora) αλλα εχω διαβασει και πολλες καλες κριτικες και απο ανθρωπους που γνωριζω οπως ο Reefakias...Αν πραγματι ειναι εφικτο και μπορεσει ο χρηστος να βρει εναν τζαμα τοτε σιγουρα αυτο θα ειναι το καλυτερο αλλα και σε αυτη την περιπτωση υπαρχει ρισκο και την ευθυνη δεν νομιζω να την αναλαβει ο τζαμας...δυσκολη αποφαση και πολυ καλα κανεις Θανο και τονιζεις τα αρνητικα μιας και παντα πρεπει να βλεπουμε ολες τις πλευρες :D

Link to comment
Share on other sites

Μάνο δεν έχω ακούσει άνθρωπο με τεχνητή υπερχείλιση που να μην την έχει

πατήσει τουλάχιστον μία φορά σε 1-2 χρόνια.  Ένα παιδάκι να τραβήξει το σιφόνι

ή κάποιος περίεργος να ανοίξει το καπάκι να δει τι γίνεται και.... το σαλόνι κάνει μπάνιο.

Είχα Tunze για ένα χρόνο και ξέρω και δυο-τρεις φίλους που ΕΙΧΑΝ, δεν έχουν.

Επίσης αν η υπερχείλιση είναι κοντά σε περιοχή με φυσαλίδες, σιγά-σιγά,

μέρα με τη μέρα, το σιφόνι γεμίζει αέρα και ξαφνικά κόβει.

Και πάλι πλημμυρίζουμε

Θέλει ή πολύ προσοχή, ή μία γενναία απόφαση τώρα που είναι αρχή να φωνάξουμε

ένα τζαμά να μας ανοίξει μία ή δύο τρύπες που δεν είναι τίποτα φοβερό και να έχουμε

φυσική υπερχείλιση και το κεφάλι μας ήσυχο...

 

Απόψεις...

10296[/snapback]

Την tunze δεν την έχω πολύ καιρό αλλά μέχρι στιγμής μου δουλεύει μια χαρά :D βέβαια όντως αυτά που λες μπορούν να γίνουν αλλά πιστεύω ότι αν γίνει δεν θα γίνει απότομα (μόνο αν για κάποιο λόγο σταματήσει η ροή απότομα πχ άνοιγμα καπακιου υπερχείλισης και πείραγμα της σωλήνας κτλ)μια και το έκανα χτες το πείραμα και έβαλα αέρα και παρόλο που μειώθηκε αρκετά η ροή και δεν ξεχείλισε αμέσως αλλά σε διάστημα 4 ωρών :D ωστόσο έχω φτιάξει με τέτοιο τρόπο το sump ώστε αν για κάποιο λόγο σταματήσει η υπερχείλιση να δουλεύει το νερό που είναι στο θάλαμο της αντλίας να μην επαρκεί ώστε να ξεχειλίσει το ενυδρείο :D θα ξενερώσει η αντλία βέβαια(έχει όμως θερμική προστασία :D ) αλλά θα γλιτώσω το ξεχείλισμα :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

ευχαριστω για τις απαντησεις και το ενδιαφερον. Λιγο που εψαξα το θέμα της τρύπας σε έτοιμο ενυδρείο με τους τζαμαδες το θεωρούν πολύ δύσκολο έως αδύνατο. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι θέμα εργαλείου.

Ένα άλλο που σκεφτηκα (αλλά κοστίζει λίγο) είναι η τοποθέτηση ενός διακόπτη στάθμης (level switch) (έχει βγαλει κατι η TUNZE) στο sump. Σε περίπτωση που

η στάθμη στο sump πέσει κάτω από ένα όριο, που σημαίνει ότι τροφοτείται το ενυδρείο αλλά δεν επιστρέφει το νερό, τότε να κόβει την αντλία και γλυτώνουμε το ξεχείλισμα. Ταυτόχρονα όμως χάνουμε και όλα τα συστήματα του sump!.

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Χρήστο αρχικά καλός ήρθες στην παρέα μας.

Εχοντας κάποια εμπειρία με την υπερχείλιση της tunze μπορώ να σε πω ότι δουλεύει απροβληματιστα χωρίς κάποιον κίνδυνο εάν δεν μπαίνει ξένο χεράκι. Ανάλογα με τα λίτρα τώρα μπορείς να προσθέσεις και δεύτερη σωλήνα έτσι ώστε να κατεβάζει τα διπλάσια λίτρα πολύ εύκολα και αρκετά οικονομικά. :D

Ένα άλλο που σκεφτηκα (αλλά κοστίζει λίγο) είναι η τοποθέτηση ενός διακόπτη στάθμης (level switch) (έχει βγαλει κατι η TUNZE) στο sump. Σε περίπτωση που

η στάθμη στο sump πέσει κάτω από ένα όριο, που σημαίνει ότι τροφοτείται το ενυδρείο αλλά δεν επιστρέφει το νερό, τότε να κόβει την αντλία και γλυτώνουμε το ξεχείλισμα. Ταυτόχρονα όμως χάνουμε και όλα τα συστήματα του sump!.

Είναι το γνωστό top-off που χρησιμοποιούμε συνήθως για την αναπλήρωση νερού. Αρκετές εταιρίες έχουν ανάλογα προϊόντα. Θα σου πρότεινα κάποιο ψηφιακό σύστημα και όχι το κλασικό αναλογικό..Μην σκέπτεσαι για το αν σε μια κακία στιγμή δεν θα έχεις το sump να τροφοδοτεί το σύστημα αφού σίγουρα θα έχεις γλυτώσει το ξεχείλισμα όπου θα μπορούσε να προξενήσει πολλές ζημιές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...