Jump to content

Το νέο Reef του τσιγκούνη


formentini30

Recommended Posts

Καλή σου μέρα,

Η άμμος θα ωριμάζει με την πάροδο του χρόνου, όσο αναπτύσσονται και πολλαπλασιάζονται οι χρήσιμοι οργανισμοί, που φιλοξενεί.

Ο χρόνος είναι εντελώς σχετικό. Η παρουσία βράχου θα βοηθήσει την διαδικασία ωρίμανσης. Οι μετρήσεις των αμμωνιακών παραγώγων, δείχνουν την καλή πορεία ωρίμανσης.

Όταν τοποθετούμε ζωντανό ή παλιό μαζί με νεκρό ή φρέσκο ζωντανό αραγωνίτη, καλό είναι να μην ανακατεύουμε τις στρώσεις, αλλά ο δεύτερος να τοποθετείται από κάτω και πρώτος από πάνω. Δεν χρειάζονται πρόσθετα επιταχυντικά, ενισχυτικά κλπ

Σε οποιαδήποτε μεγάλη ανακατάταξη του βράχου ή της άμμου, τα φώτα πρέπει να παραμένουν κλειστά, μέχρι το σύστημα να αναδιοργανωθεί και πάλι.

Η τοποθέτηση του αραγωνίτη στο sump, όπως και στο ενυδρείο, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, θα πρέπει να ακολουθεί τα παραπάνω αναφερόμενα. Δηλαδή ο παλιός από πάνω. Η άποψή μου λοιπόν, είναι να τοποθετήσεις τον καινούργιο και από πάνω να βάλεις μια στρώση παλιού ζωντανού.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Ευχαριστώ, για την ανταπόκριση στα ερωτήματα κύριε Νίκο.

Σιγά σιγά ετοιμάζομαι για την μετακόμιση και έφτιαξα μια βάση για το καινούργιο το νάνο. Έψαξα και για υπερχείλιση αλλά δεν μπόρεσα να βρω για νάνο, και έτσι έφτιαξα μια μόνος μου. Την δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά.. θα επανέρθω με νέες φοτο από διάφορες κατασκευές.

Ευχαριστώ.

post-6261-1215970346_thumb.jpg

post-6261-1215970367_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Όταν τη δοκιμάσεις και δεις ότι δουλεύει σωστά, κάνε μια παρουσίαση της κατασκευής στο DIY για να μπορέσουν να την εφαρμόσουν και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Οι ετοιμασίες συνεχίζονται και ας είναι καλοκαίρι. Να μια φοτο από το sump που θα τοποθετηθεί κάτω από το νάνο. 100 λίτρα καθαρή χωρητικότητα.

post-6261-1217516011_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Παρακαλώ θα ήθελα τις γνώσεις σας σχετικά με το παρακάτω θέμα.

Μέσα στο ενυδρείο αναπτύσσονται διάφορα φυτά όπως αυτά στις φοτο με διάφορα χρώματα όπως κόκκινο , βυσσινί , καφέ και πράσινα. Αυτά τα κρατάω? Τα πετάω ? τα βάζω στο sump? Τι να τα κάνω? Πάντως οπτικά εμένα μου αρέσουν και δίνουν όμορφη εικόνα στο όλο τοπίο. Είναι όμως καλά ή πρέπει να κάνω τον κηπουρό.

Ευχαριστώ,

post-6261-1217793881_thumb.jpg

post-6261-1217793937_thumb.jpg

post-6261-1217794072_thumb.jpg

post-6261-1217794096_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Χτες έγιναν δοκιμές για να δω κατά πόσο λειτουργεί η υπερχείλιση. Όλα πήγαν καλά και κατέβαζε κανονικά το νεράκι. Η αντλία δοκιμής ήταν μια με ονομαστική 2600 την ώρα και η διαφορά στάθμης ήταν περίπου 80 cm. Θόρυβος δεν υπήρχε καθόλου εκτός από το σημείο που επέλεξα να το κάνω εύκαμπτο για λόγους ευκολίας αλλά το συγκεκριμένο σημείο θέλει κάποια βελτιώσει ή να γίνει από σταθερή σωλήνα.

Ευχαριστώ

post-6261-1217956908_thumb.jpg

post-6261-1217956942_thumb.jpg

post-6261-1217956964_thumb.jpg

post-6261-1217956994_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Η μετακόμιση έγινε και το νάνο είναι πραγματικό νάνο τώρα. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι η υπερχείλιση δεν δουλεύει σωστά και δεν μπορεί α κατεβάσει πάνω απο1500 την ώρα. Θα κατασκευάσω μια καινούργια για να λύσω το πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

post-6261-1219084846_thumb.jpg

post-6261-1219084877_thumb.jpg

post-6261-1219084895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πω πω ένα πρόβλημα … :wacko::buttrock:

δεν μπορείς να ξεπεράσεις το 10Χ κυκλοφορία από το sump ? και πως δουλεύει το ενυδρείο ? δεν έχει εκραγεί ακόμα ? :wacko:^_^

χάριν αστεϊσμού και όχι ειρωνείας :rasp: … ελπίζω να μη παρεξηγηθώ .. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 eheim 1000 την ώρα αλλά την μια την έχω περιορίσει για να προλαβαίνει η υπερχείλιση. Δηλαδή και με την μια είμαι καλυμμένος???? Πόσο συνήθως είναι η κυκλοφορία από το sump? Ρωτάω γιατί δε γνωρίζω και δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου κάτι ανάλογο.

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει απόλυτη συνταγή ..

οι πιο αυστηροί (?) λένε για 10Χ τα λίτρα του ενυδρείου όχι όλου του συστήματος ..

έτσι για 120 μεικτά λίτρα ενυδρείο τα 1000 λίτρα είναι αρκετά ..

κάποιοι άλλοι θεωρούν αρκετό το 1- 2Χ

προσωπικά έχω δει πετυχημένα ενυδρεία και στις δυο περιπτώσεις ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Να και το καινούργιο φωτιστικό του νάνο. Παίρνουμε έναν νεροχύτη το κόβουμε, προσαρμόζουμε απάνω τον προβολέα που μας έχει ξεμείνει από άλλη κατασκευή και έτοιμο το φωτιστικό. τέλος προσαρμόζουμε και ένα ανεμιστήρα με λεντακια μπλε και τέλος.

Ερώτηση

Η λάμπα είναι metal halide 150w υπάρχει περίπτωση το πολύ φως να κάνει κακό στα ζωντανά???

post-6261-1219527548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Γνωρίζει παρακαλώ κανείς τη είναι αυτό το σαλιγκαράκι ή που μπορώ να βρω πληροφορίες για αυτό??? Είναι μέσα στο ενυδρείο τρις μήνες και δεν έχει πειράξει τίποτα. Μοιάζει σαν ένα άλλο που τρώει ζωοανθους αλλά δεν είναι το ίδιο. Αυτές οι γραμμές που έχει η μια είναι κατά μαύρη και η άλλη άσπρη.

Ευχαριστώ,

post-6261-1219870017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Γνωρίζει παρακαλώ κανείς τη είναι αυτό το σαλιγκαράκι ή που μπορώ να βρω πληροφορίες για αυτό??? Είναι μέσα στο ενυδρείο τρις μήνες και δεν έχει πειράξει τίποτα. Μοιάζει σαν ένα άλλο που τρώει ζωοανθους αλλά δεν είναι το ίδιο. Αυτές οι γραμμές που έχει η μια είναι κατά μαύρη και η άλλη άσπρη.

Ευχαριστώ,

Αλγοφαγο θεωρω οτι ειναι. :buttrock:

πρέπει να είναι..

Engina zonalis

http://www.aquarium.co.jp/shell/gallery/hosonoshigai.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η λάμπα είναι metal halide 150w υπάρχει περίπτωση το πολύ φως να κάνει κακό στα ζωντανά???

Ναι! Γενικά τα κοράλλια μέχρι ένα σημείο μπορούν και ρυθμίζουν την παραγωγή zoolanthae από την φωτοσύνθεση. Αν είναι εκτεθειμένα σε πολύ έντονο φως, είτε γιατί είναι τοποθετημενα λάθος ή γιατι δεν εγινε η καταληλη φωτοπροσαρμογη τότε πολύ πιθανον να πεθανουν. Τα μ****α κοραλλια εχουν μια ταση και στρεφονται μακρια από το φως (Πχ Σαρκοφυτο) ενώ τα σκληρα το πιο πιθανο είναι να παθουν STN ή RTN. Ακομη και αλλαγη από το υποστρωμμα στην κορυφη ενός ενυδρειου, ειδικα με MH, κανονικα θα επρεπε να γινεται σταδιακα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Γενικά τα κοράλλια μέχρι ένα σημείο μπορούν και ρυθμίζουν την παραγωγή zoolanthae από την φωτοσύνθεση.

...

Προφανώς εννοείς τη Zooxanthella... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Μετά από αρκετό καιρό επανέρχομαι με ένα ερώτημα που ζητάει απάντηση.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων σε όποιον απαντήσει καθώς και σε αυτούς που έχουν

Σκέπτομαι να αλλάξω ξανά ενυδρείο και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι τούτο.

Είχα αραγονιτη ο οποίος δούλεψε μέσα σε ένα ενυδρείο για 2 ή3 μήνες και μετά τον άφησα να στέγνωση και έτσι πέθανε.

Τώρα για να τον ξανά χρησιμοποιήσω σαν νεκρό χρειάζεται καμία ιδιαίτερη φροντίδα?

Να τον βράσω? Να τον αφήσω στον ήλιο? Ή τίποτα από τα παραπάνω?

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Στον αραγωνίτη αυτόν, υπάρχουν χρήσιμα βακτήρια τα οποία θα πολλαπλασιαστούν μόλις βρεθούν σε κατάλληλες συνθήκες.

Η δική μου άποψη είναι, να μην το βράσεις, αλλά να τον ξεπλύνεις καλά με θαλασσινό νερό και να το χρησιμοποιήσεις στο νέο σου σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Μετά από αρκετό καιρό επανέρχομαι με καινούργιες φοτο. Το ενυδρείο τώρα είναι 120 λίτρα και έγινε μικρή μετατροπή στην υπερχείλιση για να τραβάει από την επιφάνεια. Χρησιμοποίησα πλαστικό για λούκια υδρορροής και τροχό για να κάνω την χτένα. Τέλος έκοψα και το φίλτρο για να καλύψω τις σωλήνες. Όλα βαίνουν καλός.

Φίλε odin79 δεν σε έχω ξεχάσει θα σου φτιάξω την υπερχείλιση σύντομα γιατί μου έτυχαν κάτι δουλείες.

Ευχαριστώ,

post-6261-1225751857_thumb.jpg

post-6261-1225751909_thumb.jpg

post-6261-1225752072_thumb.jpg

post-6261-1225752194_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατα!!!

Καλά τα ζωντανά και καθαρό ενυδρείο χωρίς άλγη!

Καλή κατασκευή η υπερχείληση, δουλεύει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Η υπερχείλιση δουλεύει κανονικά εδώ και πέντε μήνες χωρίς καμία έκπληξη. Ο αέρας που εγκλωβίζετε εσωτερικά γεμίζει μέχρι ενός σημείου και μετά σταματάει γιατί ανεβαίνει η στάθμη και έτσι οι φυσαλίδες δεν μπορούν να κατεβούν τόσο χαμηλά. Όποτε το θυμηθώ τραβάω λίγο τον αέρα από την ανεπίστροφη που έχει στην κορυφή αλλά και πάλι δεν χρειάζεται. Αγόρασα και μια maxi jet και την συνέδεσα για να τραβάει τον αέρα από μέσα, αλλά δεν δούλεψε σωστά για τον λόγο ότι πρέπει να υπερνικήσει την βαλβίδα που είναι μια τετρα και θέλει αρκετή δύναμη. Αν ήταν καμία πιο απλή θα τράβαγε αλλά δεν το ρισκάρω και ούτε το σκέφτομαι για χωρίς βαλβίδα γιατί αν κοπεί το ρεύμα θα έχουμε γέλια.

Γενικά είναι μια κατασκευή αρκετά σταθερή που πιστεύω ότι έχει εφαρμογή σε μεγάλα ενυδρεία.

Από θόρυβο είναι λογικός αλλά θα κάνω μια πατέντα να γίνει τελείως αθόρυβη.

Δεν πιάνει αρκετό χώρο σε σχέση με ένα πύργο υπερχείλισης και πάνω από όλα είναι φτηνή (λόγο τσιγκουνιάς).

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω μια τρελή ιδέα και θα παρακαλούσα όσους γνωρίζουν να μου πουν αν μπορεί να εφαρμοστεί.

Πρόκειται για την μετατροπή ενός απλού εξωτερικού φίλτρου σε calcium reactor αλλά με τρόπο τελείως διαφορετικό από αυτόν του εμπορίου.

Η ιδέα έχει ως εξής. Παίρνουμε ένα φίλτρο και το γεμίζουμε με υλικό για ριακτορα, παίρνουμε 5-10 (ή όσο χρειαστεί ανάλογα με το πόσο κορεσμένο θέλουμε το διάλειμμα) λίτρα αποστειρωμένο νερό σε ορό από φαρμακείο, τα βάζουμε όλα αυτά να γυρίζουν και διοχετεύομε μεγάλη ποσότητα από co2 μέσα στο σύστημα με σκοπό να λιώσουμε όλο το υλικό. Το διάλειμμα που προκύπτει το παίρνουμε και το ρίχνουμε σταγόνα σταγόνα μέσα στο ενυδρείο ή το βάζουμε στην κατάψυξη σε μικρά παγάκια και το ρίχνουμε κάθε μέρα μαζί με το τάισμα στο sump.

Ένα παγάκι την ημέρα από το συγκεκριμένο διάλειμμα σίγουρα θα έχει χαμηλότερη περιεκτικότητα από μια η δυο κουταλιές σκόνης που βάζουμε κάθε τόσο μέσα στο σύστημα και δεν νομίζω να έχει τρομερές διακυμάνσεις .

Ιδέες και σχόλια αναγκαίες

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...