Jump to content

νεο μεσογειακό ενυδρείο


reefdaddy

Recommended Posts

Έχω ξεκινήσει τώρα και φτιάχνω ένα μεσογειακό ενυδρείο :D:D .το ενυδρείο θα έχει λόγω μειωμένου χώρου χωρητικότητα 231 λίτρα (70χ60χ55) :D .το ενυδρείο θα έχει αρκετά diy πράγματα μια και ο στόχος είναι το ενυδρείο τελειωμένο και σε πλήρη λειτουργία να μην ξεπεράσει τα 500 ευρω !!! :D:D σε αυτό το ποστ λοιπόν θα σας περιγράφω τα βήματα τις κατασκευής και τα υλικά που χρησιμοποιώ αναλυτικά με πολλές Φώτος και λεπτομέρειες ώστε να βοηθηθούμε όλοι . :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραία.

Περιμένουμε με πραγματικό ενδιαφέρον να δούμε τα αποτελέσματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι και το ενυδρειο σου αλλα και αυτο το "ημερολογιο" θα ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα στο Aquazone! Περιμενουμε με αγωνια...

Ελπιζω να μην αλλαξει παλι το Nickname σου.. :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε δεν γινότανε τα έχω το πυρανχακιας πια αφού έχω μόνο θαλασσινά

Και αποφασίσαμε με τον Θανάση το reefdaddy αλλά το έγραψε λάθος :D

(reefduddy) άρα αναγκαστικά έγινε άλλη μια αλλαγή :D

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ!! :D

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΨΥΚΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ, ΤΙ ΤΥΠΟΥ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ?

ΑΣΧΕΤΟ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΡΟΔΟ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΜΑΙ ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ, Η ΚΡΗΤΗ RULES :D:D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Για σου και σε εσένα και καλός ήρθες στο aquazone.

Για να σου πω την αλήθεια δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά έχω 2-3 ιδέες που μου έχω συζητήσει με κάποιους ξένους θα δω όταν θα έρθει η ώρα για ψύξη ,τώρα για ψαρια θα βάλω διάφορα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακριβός.

Είσαι Κρήτη είπες??? Είσαι για συνάντηση ?????σου στέλνω με πμ το κινητό μου πάρε με τηλέφωνο ,,

Α και όντως Η ΚΡΗΤΗ RULES :D:D:D:D:D:hysterical::hysterical::hysterical::angry2::thumbup::thumbup::thumbup::P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα με χαρα περιμενουμε να δουμε τα βηματα σου σε αυτο το ομορφο ενχειρημα.

Ειμαστε εδω για καθε βοηθεια που θα χριαστεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο συνονόματε εύχομαι να πάνε όλα καλά με το μεσογειακό σου και να μας λες τις εμπειρίες σου. :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Χτες ετοιμάστηκε το ενυδρείο :D έχει διαστάσεις 70 μήκος , 55 ύψος , 60 πλάτος =231 λίτρα :D

Το ενυδρείο είναι ιδιαίτερα ενισχυμένο στις ραφές μια και η άμμος μας είναι λίγο επιθετικιά :D στη σιλικόνη και για να μην έχουμε πλημμύρες όλες οι ραφές ενισχύθηκαν

Το ενυδρείο είναι φτιαγμένο από 8αρι τζάμι εκτός του πάτου που είναι από 10αρι

Έχουν γίνει και τρύπες για υπερχείλιση σήμερα θα δοκιμαστή με νερό για να δούμε τη στεγανότητα του και μετά συνεχίζουμε με το sump ,περαιτέρω σε λίγες μέρες. :D

post-236-1138796366_thumb.jpg

post-236-1138796404_thumb.jpg

post-236-1138796438_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν!

Οι τρύπες είναι οι δύο ψηλά; τι διάμετρο έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα πας Κώστα.

Πρόβλημα με την άμμο μπορεί να υπάρξει μόνο στον πάτο και μέχρι το ύψος της άμμου. Πάστωσέ τον καλά με συλικόνη. Απο εκεί και πάνω δεν υπάρχει πρόβλημα μη φοβάσε.

Καλή συνέχεια.

Νίκος

Υ.Γ. σωστή η παρατήρηση του Μιχάλη. Σ'αυτό το ύψος τα λίτρα που θα βγαίνουν θα είναι λίγα κι ας είναι τρείς οι τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν!

Οι τρύπες είναι οι δύο ψηλά; τι διάμετρο έχουν;

10647[/snapback]

σωστα και ειναι 4cm

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθε και το τραπεζι του ενυδρειου :D αυριο μαλλον το sump :D και μεσα τησ εβδομαδας ξεκιναω την κατασκευει του diy skimmer :D αναμενονται πολλα post απο τωρα και επιτα :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα το μεσογειακό μετά απο μια παρολιγον ακύρωση πήρε τη θέση του , μπήκε το φίλτρο ένα serafill 900 το οποίο θα χρησιμοποιηθεί ως μηχανικό χημικό μια και τη βιολογία θα τη κρατάει ο βράχος και οι άμμος. Τέλος μπήκε το σκιμμερ ένα seaclone 150 και αύριο πάμε για γέμισμα άμμο και βράχο :rockon: (αν προλάβω)

post-236-1141287261_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο γέμισε παιδία με νερό από r/o και αλάτι tropic marin pro reef ενώ αλατοτιτα έχω στο 1028 , το απόγευμα άμα προλάβω πάω να φέρω άμμο και βράχο.

Δεν έβαλα νερό από θάλασσα γιατί μετά από μια βόλτα στη θάλασσα δεν το πολύ εμπιστεύομαι αφενός και αφετέρου είναι καλύτερα έτσι μια και δεν είναι εύκολο να μεταφέρεις 250 λίτρα νερό στο αμάξι και τα νερά παντού δεν είναι οκ και ούτε ξέρεις τη νερό θα φέρεις λόγο μόλυνσης κτλ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι αρχάριος αν και ξέρω ότι αν ψάξω θα βρω την απορία μου αλλά για να μην ψάχνω, επιγραμματικά μπορείτε να μου πείτε τι πρόβλημα δημιουργεί η άμμος στην σιλικόνη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι αρχάριος αν και ξέρω ότι αν ψάξω θα βρω την απορία μου αλλά για να μην ψάχνω, επιγραμματικά μπορείτε να μου πείτε τι πρόβλημα δημιουργεί η άμμος στην σιλικόνη;

13205[/snapback]

Η μεσογειακή άμμος έχει σαν κύριο συστατικό το Πυρίτιο το οποίο παρουσιάζει χημική αντίδραση με την κόλλα της σιλικόνης που είναι κολλημένα τα τζάμια του ενυδρείου . Έχει την τάση να εισχωρεί μέσα στην σιλικόνη και κατά κάποιο τρόπο να την “τρώει”. Γιαυτο λοιπόν ενισχύουμε τον πυθμένα του ενυδρείου μας ώστε να μην πάθουμε καμία ζημία και τρέχουμε. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις στα post που έχει κάνει στο μεσογειακό ο Νίκος ψάλτης μια και είναι τρομερός γνώστης πάνω στα θέματα μεσογειακού και θαλασσινού ενυδρείου γενικότερα :rockon::welcome:

.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με την πολύ ωραία προσπάθεια σου,και περιμένω με αγωνία να παρακολουθήσω τα βήματά σου και στην κατασκευή και στό στρώσιμο.Εχω κατα νού να ξεκινήσω και γώ μόλις βρώ τον κατάλληλο χρόνο,γιαυτό επιφυλλάσομαι για πολές και ίσως και λίγο χαζές,ερωτήσεις.Τις καλύτερες ευχές απο θεσ/νίκη ,Κανάρης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου. Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις ,και φυσικά θα είναι μεγάλη μου χαρά να σε βοηθήσω στην προσπάθεια σου όταν αποφασίσεις να την ξεκινήσεις :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκίνησε το φόρτωμα του μεσογειακού με βράχο και άρχισε να παίρνει σιγά σιγά μορφή .για σήμερα μπήκανε 50 κιλά !! :rockon: μεσογειακός βράχος και πιστέψτε με ήταν δύσκολο να βγουν τόσα κιλά την μεθαύριο θα ξανάπαω για καμία 20αρια ακόμα ώστε να ολοκληρωθεί το φόρτωμα . τέλος μπήκανε και 30 κιλά :welcome: άμμος .στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή γίνετε πανικός από κοχύλια και διάφορα σκουλήκια πεταλίδες και ένα αχινό :hysterical: από αύριο ξεκινάω μετρήσεις και θα σας ενημερώνω .αύριο μάλλον θα βάλω και την μπλε αφίσα πίσω από το ενυδρείο ώστε να μην φαίνεται ο τοίχος και να ομορφισι πιο πολύ .αύριο η την τρίτη το βράδυ θα μπει και ο φωτισμός 2x t8 12000κ και μια actinic :hysterical:

Νέα σε λίγες μέρες πάλι. :hysterical:

post-236-1141595759_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία Κώστα.

Αρχισε τις μετρήσεις NH4,NO2,NO3 απο σήμερα για να παρακολουθήσουμε τον κύκλο του. Και μην ξεχας να γράφεις τις μετρήσεις σε ένα φύλο εργασίας σε καθημερινή βάση τώρα στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε bluedolphin

Η υπερχείλιση δεν χρησιμοποιείται μόνο στα ενυδρεία θαλασσινού νερού αλλά και στα αντίστοιχα γλυκού νερού.

Ο λόγος της χρήσης της είναι να εκμεταλλευτούμε την φυσική ροή του νερού για τη λειτουργία βιολογικού, χημικού και μηχανικού φιλτραρίσματος , να απομακρύνουμε τα οργανικά υπολείμματα από την επιφάνεια του νερού του ενυδρείου, να απομονώσουμε τις βοηθητικές συσκευές από το κυρίως ενυδρείο και να αυξήσουμε τον όγκο νερού.

Περισσότερες πληροφορίες αν επιθυμείς, μπορείς να θέσεις τις ερωτήσεις σου στην κατηγορία που αφορά τον εξοπλισμό.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Την υπερχείλιση δεν την φτιάχνουμε μόνο στα ενυδρεία του αλμυρού αλλά και στα ενυδρεία του γλυκού νερού η χρησιμότητα της είναι να ρίχνει με φυσική ροή το νερό στο sump του ενυδρείου ώστε εκεί να έχουμε όλο το υλικό φιλτραρίσματος αλλά και όλο το απαραίτητο τεχνικό εξοπλισμό (θερμοστάτες σκιμμερ κτλ) ώστε να γλιτώνουμε χώρο από το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...