Jump to content

Recommended Posts

υπαρχει πι8ανοτητα να κολησει ick πλεκοστομος νεοεισαχ8εις σε ενυδρειο με δισκους με λαμπες UV 5 και 9 watt σε κα8ε φιλτρο και με 8ερμοκρασια σε κα8ημερινη βαση στους 30 βα8μους???? με φανηκε περιεργο γιατι μπορει και να ειναι απο κοληματα απο τα μικροσωματιδια του νερου και απο τιν ριζα ....8α παρατηρω και 8α ενημερωσω σχετικα.το ick παντος πανω απο 29 βα8μους δεν ζει και αυτο με φανηκε περιεργο συν του οτι ο πλεκο ειναι σκυλι ψαρι και δυσκολα στρεσαρετε αυτο ειναι το περιεργο ολης της υπο8εσης ...να ειναι κατι αλλο δεν χερω ο νους μου παει και σε odinium αλλα και παλι δυσκολα σε πλεκο

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πι8ανοτητα να κολησει ick πλεκοστομος νεοεισαχ8εις σε ενυδρειο με δισκους με λαμπες UV 5 και 9 watt σε κα8ε φιλτρο και με 8ερμοκρασια σε κα8ημερινη βαση στους 30 βα8μους???? με φανηκε περιεργο γιατι μπορει και να ειναι απο κοληματα απο τα μικροσωματιδια του νερου και απο τιν ριζα ....8α παρατηρω και 8α ενημερωσω σχετικα.το ick παντος πανω απο 29 βα8μους δεν ζει και αυτο με φανηκε περιεργο συν του οτι ο πλεκο ειναι σκυλι ψαρι και δυσκολα στρεσαρετε αυτο ειναι το περιεργο ολης της υπο8εσης ...να ειναι κατι αλλο δεν χερω ο νους μου παει και σε odinium αλλα και παλι δυσκολα σε πλεκο

Φίλε μου, αρχικά το ick δεν είναι ότι δεν "ζει" σε 29 βαθμούς απλώς επιταχύνεται κατά πολύ ο κύκλος της ζωής του (πάντα με το δεδομένο ότι υπάρχουν ξενιστές δηλ. ψάρια).

Το αν όντως έχει ick ή όχι θα το δεις στην πορεία αλλά εύχομαι να μην είναι τελικά διότι λόγω της ευαισθησίας του στο αλάτι, ίσως να χρειαστεί θεραπεία με φάρμακα που δεν είναι ότι καλύτερο για την βιολογία σου.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτογραφεια αν και ειμαι σηγουρος οτι ειναι οντινιουμ .

Οσο για το ΙCΚ που λετε δεν υπαρχει πανω απο 28 βαθμους σκοτώνεται .

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το ΙCΚ που λετε δεν υπαρχει πανω απο 28 βαθμους σκοτώνεται .

Εξαρτάται απο την φάση της ζωής του στην οποία βρίσκεται όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε τα αυγα που δεν εχουμε τροπο να τα σκοτωσουμε σε οποιαδηποτε αλλη φαση πεθαίνει το ΙCΚ πανω απο 28 βαθμους .

Ειναι τσεκαρισμενο απο ιχθυοπαθολόγο κατω απο 14 και πανω απο 28 δεν υπαρχει ΙCΚ αν δειχνει για ΙCΚ ειναι κατι αλλο .

Link to comment
Share on other sites

Τους πλεκο τους εβαλα χτες το πρωι στο ενυδρειο και η προσαρμογη τους ητανε καπως βιαστικα ελεο γαμου :D οχι δικου μου :excl: Σημερα μια μερα και μιση απο χτες παμε καλυτερα ητ

ανε οπως το υπολογιζα απο μικροσωματιδια του νερου μην ξεχναμε οτι ορισμενα ειδη απο τους πλεκο κολανε πολυ ευκολα απο αυτα και τωρα αρκετα απο αυτα οσο πανε και χανονται .δυστιχως η ευτιχως τα corydoras κανουνε πολλη δουλεια στον βυ8ο αλλα και τον ανακατωνουνε κιολας με αποτελεσμα να σηκωνονται τα μικροσωματιδια του νερου ψηλα με συνεπεια ορισμενες φορες να σε παραπλανουνε ως ενα βα8μο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αρχικά το ick δεν είναι ότι δεν "ζει" σε 29 βαθμούς απλώς επιταχύνεται κατά πολύ ο κύκλος της ζωής του (πάντα με το δεδομένο ότι υπάρχουν ξενιστές δηλ. ψάρια).

Το αν όντως έχει ick ή όχι θα το δεις στην πορεία αλλά εύχομαι να μην είναι τελικά διότι λόγω της ευαισθησίας του στο αλάτι, ίσως να χρειαστεί θεραπεία με φάρμακα που δεν είναι ότι καλύτερο για την βιολογία σου.

φιλε μου οταν λεμε οτι επιταχυνεται ο κυκλος του παρασιτου απλα το βοη8αμε να φυγει οσο πιο γρηγορα γινετε απο το δερμα του ψαριου και εκει το σκοτωνουμε ειτε με φαρμακα ειτε με 8ερμοκρασια .Το φαρμακο ειναι σχετικο ...φαρμακο βαζουμε οταν πλεον η κατασταση εχει ξεφυγει απο τα χερια μας λογω πχ.. λειπαμε διακοπες ...τοτε μονο και παλι ειναι πολλη δυσκολο να κανεις πολλα ..αν το παρατηρησεις σχετικα νωρις εισαι οκ αν οχι αστα να πανε και αυτο σε παρεν8εση :D Σωστος man για το αλατι ειναι μια ουσια που δεν την δεχετε ο σκυλος ο πλεκο.Εχω ξαναπερασει ick απλα τοτε δεν το προλαβα.. οχι οτι εχασα ψαρι κανενα μαλιστα και το αντιμετωπισα τοτε με το fauna mor της Aquarium Munster και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο αυτο σε ολα ..καλα μιλαμε πολυ δυνατο φαρμακο ΔΥΝΑΜΙΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

odinium se glyko nero :chair::chair: den pezei !!! einai arwstia salt water !!!!! miazei ligo me to ick se kapoion arxario ala den eine !!!

Αγαπητέ φίλε PICASO TRIGER θα σε παρακαλέσω άλλη φορά άν ΔΕΝ ξέρεις ένα θέμα να μήν δίνεις τέτοιες απαντήσεις και μάλιστα σε μέλη που έχουν πρόβλημα.

Oodinium φυσικά και υπάρχει σε Γλυκό Νερό και για την ακρίβεια είναι το παράσιτο Piscinoodinium Pillulare

Όσο για τον φίλο jeronimo θα πρέπει να μας πεί περισσότερες λεπτομέρειες για το ενυδρείο και τα ψάρια του και εφ όσον είναι δυνατό να βάλει φωτό από τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...