Jump to content

Tι κρυψώνες να βάλω μέχρι να φυτέψω για να γεννήσει το γκάπι μου;


Recommended Posts

Εχω ένα μικρό 20λιτρο ενυδρειάκι με φιλτρο εξωτερικό θερμαντήρα οξυγόνο είναι στο στρώσιμο γύρω στον μήνα κ ούτε τα γκάπι είναι 3 αρσενικά κ 1 θηλυκό που είναι έγκυος. Εχω γεννήστρα αλλα... δεν θέλω να την στρεσάρω κ ειναι κ πολύ μικρό το ενυδρείο για να την βάλω μέσα. Από την άλλη εχω μόνο ενα ξυλο με δύο ανούμπιες φυτεμένες και χαλίκι. Θα μπορούσα να βάλω καμία κρυψώνα για να πάει να γεννήσει μέσα σαν πυθάρι; Η κάποιο μεγαλούτσικο φυτό ακόμα κ πλαστικό. Εχω σκοπό να πάρω ενυδρείο μεγάλο πολύ σύντομα. Απλά δεν ξέρω αν θα με προλάβουν τα γεννητούρια. Οταν γεννηθούν τα μωρά μπορώ να τα βάλω σε μία γυάλα ή στην γενήστρα κ πώς μπορώ να τα πιάσω με την αποχή; Φοβάμαι μην τα τραυματίσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλό κόλπο για τα γκάπις είναι να βάλεις ένα καπάκι μικρό πλαστικό ανάποδα το οποίο θα επιπλέει στην επιφάνεια. Τα γκάπις έχουν τη συνήθεια να κάνουν ''μπουρμπουλήθρες'' κάτω από αυτό και εκέι γεννόυν τα μικρά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλό κόλπο για τα γκάπις είναι να βάλεις ένα καπάκι μικρό πλαστικό ανάποδα το οποίο θα επιπλέει στην επιφάνεια. Τα γκάπις έχουν τη συνήθεια να κάνουν ''μπουρμπουλήθρες'' κάτω από αυτό και εκέι γεννόυν τα μικρά τους.

Να ελέγχουμε και λίγο τι λέμε πριν το γράψουμε...ε...? :excl:

Αρκούν μερικά λεπτόφυλα φυτά για να κρυφτεί ο γόνος και καλές συνθήκες νερού και θα γεμίσει το ενυδρείο γέννες, αυτό που λές με τις μπουρμπουλήθρες γίνεται στους μονομάχους και προτιμούμε φυτά επιφάνειας και όχι καπάκια.

Σταματία μπορείς να βάλεις αγγελία για κερατόφυλλο μέχρι να φυτέψεις φυτά με ρίζες, θα κάνει καλή δουλειά αν το στερεώσεις σε συστάδες. :D

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Να ελέγχουμε και λίγο τι λέμε πριν το γράψουμε...ε...? :excl:

Αρκούν μερικά λεπτόφυλα φυτά για να κρυφτεί ο γόνος και καλές συνθήκες νερού και θα γεμίσει το ενυδρείο γέννες, αυτό που λές με τις μπουρμπουλήθρες γίνεται στους μονομάχους και προτιμούμε φυτά επιφάνειας και όχι καπάκια.

Σταματία μπορείς να βάλεις αγγελία για κερατόφυλλο μέχρι να φυτέψεις φυτά με ρίζες, θα κάνει καλή δουλειά αν το στερεώσεις σε συστάδες. :D

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την βοήθεια. Ειλικρινά κατατοπίστηκα. Θα βάλω την θηλυκιά σε μια μεγάλη γυάλα με μικρό φίλτρο και θα ψάξω να βρω κερατόφυλλο κ θα την αφήσω να γεννήσει με την ησυχία της. Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Είστε όλοι υπέροχοι. Ευχαριστώωωω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...