Jump to content

Ψαρια Vs Γρουσουζια


Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα καθαρα διοτι μου εχει κανει εντυπωση πως τωρα τελευταια δυο φιλοι μου ( δε γνωριζοντε μεταξυ τους ) τον εναν τον εψηνα να παρει ενυδρειο τελικα πηρε αλλα μου ελεγε οτι δε θελω ειναι γρουσουζια τα ψαρια μεσα στο σπιτι και αλλα τετοια . Ο 2ος δε ενω ηταν ετοιμος να παρει ενα ενυδρειο το ανεφερε σε κατι αλλους και του ειπαν οτι ειναι γρουσουζια κλπ και πλεον ουτε καν να το ακουσει θελει ...

Ποια ειναι η γνωμη σας για το θεμα ?

Σας εχει τυχει ποτε κατι τετοιο ?

Θεωρειτε οτι ειναι σημαντικος παραγοντας για καποιον να μην αποκτηση ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρειτε οτι ειναι σημαντικος παραγοντας για καποιον να μην αποκτηση ενυδρειο ?

οσο σημαντικο ηταν για το μεσαιωνα να καιμε μαγισσες......δυσιδαιμονιεςκαι προληψεις δυστυχως υπηρχαν και πολλες φορες συνεχιζουν να υπαρχουν.

τα ιδια λενε και για φτερα απο παγωνι,και εγω δεν ξερω ποσα ακομη (κατα τη γνωμη μου) εντελως χαζα πραγματα.

σημαντικος λοιπον παραγοντας δεν ειναι το αν για μερικους ειναι λαχταρα τα ψαρια,η ειναι δειγμα γκαντεμιας και κακοτυχιας.. :D:excl: ,αλλα ειναι θεμα καθαρα του ποση βλακεια κουβαλαει ο καθενας μας....

μη χειροτερα λοιπον να απορριπτουμε το χομπι του ενυδρειου για κατι απο τα παραπανω...

εδω απο τους ασιατες θεωρειται απο τα καλυτερα φενγκ σουι που μπορει καποιος να εχει σπιτι του και εμεις λειτουργουμε σαν κυνηγοι μαγισσων εν ετη 2008....???

Link to comment
Share on other sites

Αν και το εχω ακουσει απο αρκετους κυριως μεγαλους σε ηλικια ανθρωπους,ποτε μου δεν εδωσα σημασια.Αν ειναι γρουσουζια κατι που σε ευχαριστει,που σε ηρεμει και σε χαλαρωνει,τοτε ας ειμαι 4 φορες γρουσουζης,μιας και εχω 4 ενυδρεια..... :D

Link to comment
Share on other sites

οι ανατολικοί λαοί που πιστεύουν ότι φέρνει καλή τύχη ..

είναι περισσότεροι ..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι απαντήσεις περιμένεις να πάρεις; Λογικά σκέψου το σε forum με χομπίστες είσαι.

Εγω τα θεωρώ γρουσουζιά και τα πήρα για να εξουδετερώσω τη γρουζουσιά που υποτίθεται ότι

φέρνουν τα παπαγαλάκια μου :D

Και πριν 2-3 μήνες που είδα 4 μπαρμπούνια στον ύπνο μου, έφαγα 4άρα από τον γαύρο :excl:

Να σοβαρευτούμε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Kι όμως παιδιά εγώ τα θεωρώ μεγάλη γρουσουζιά!

Από όταν μπλέχτηκα με δαύτα δεν έχει μείνει φράγκο στην τσέπη λες και με ματιάσαν ένα πράγμα...

Δεν ξέρω - Δεν ξέρω, προχώρησα σε ένα θαλασσινό μήπως γλυτώσω την "γλυκο-κατάρα", αλλά τα πράγματα χειροτερέψανε, όχι φράγκο δεν έμεινε χρωστάω κιόλας ....

:D:excl::excl::excl:

PS : Sorry που το έριξα στην πλάκα, αλλά δεν μπορώ να δω σοβαρά ανάλογες προλήψεις και σκέψεις....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το θεμα γρουσουζιας ειναι η δικαιολογια των γονιων για να αποφευγουν την αγορα χρυσοψαρων στα παιδια τους.αλλα την αποψη του φιλου chrisx ομολογω δεν την ειχα σκεφτει και εχει μια βαση :D:excl::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν καταλαβατε αλλα δε συμμεριζομε αυτη την αποψη ... ενα προβληματισμο μου κατεθεσα επειδη μου εχει τυχη δυο φορες καπακια και οποτε θεωρω οτι θα υπαρχουν πολλα τετοια ατομα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μεγαλύτερη γρουσουζιά είναι ο φόβος. :excl:

καλά ε...! έγραψα πάλι..... :excl:

Όντως έγραψες! Ελπίζω να ξέρεις γιατί :D

Όλες οι δυσηδαιμωνίες, κατάρες, προλήψεις προέρχονται από γεγονότα που η μνήμη τους έχει χαθεί λόγω παρέλευσης χρόνου ή από άγνοια, αλλά ο φόβος από το γεγονός έχει παραμείνει.

Τα πιο πρόσφατα, Παρασκευή και 13, Τρίτη και 13 δεν είναι άλλα από ημερομηνίες που συνέπεσαν τρομακτικές σφαγές στην Ιστορία. Σφαγή των Ιπποτών στην Γαλλία, σφαγές αλλοθρήκων κλπ κλπ.

Τώρα τα ψαράκια μας...

Τα πρώτα Χριστιανικά χρόνια πριν επέμβει ο Παύλος, οι μύστες Χριστιανοί σημάδευαν τα σπίτια τους με το σύμβολο των Ιχθύων για αναγνώριση, καθ' ότι ο Χριστός σημάδευσε την έναρξη της εποχής των ιχθύων. Αυτό απετέλεσε και σημείο αναγνώρισης από τους Ρωμαίους στρατιώτες μετά άπό προδοσία... κατά την εποχή των διογμών.

Όπου υπήρχαν Ψάρια σαν σύμβολο, έμπαιναν και κσώτωναν ή έκαιγαν ή συνελάμβαναν.

Φυσικό επακόλουθο ήταν να επικρατήσει η ανάμνηση του φόβου με το να μην είναι δεκτικοί κάποιοι να βάζουν ψάρια σπίτι τους, σαν παρεμηνεία του συμβόλου με τα ζωντανά ψάρια.

Από τότε γιαγιάδες, μαμάδες και σύζυγοι χρησιμοποιούν την δικαιολογία για ευνόητους λόγους. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με τον Salvator_v , ( Όλες οι δυσηδαιμωνίες, κατάρες, προλήψεις προέρχονται από γεγονότα που η μνήμη τους έχει χαθεί λόγω παρέλευσης χρόνου ή από άγνοια, αλλά ο φόβος από το γεγονός έχει παραμείνει. ) Οπως και με τους γαμους που γινονται δυσεκτο ετως , εχει μεινει απο τους βασιλιαδες ! :D

Link to comment
Share on other sites

Φοβος ομως ειναι και ο μεγαλυτερος συμμαχος των ζωντανων...

Χωρις το φοβο δε θα ειμασταν τιποτα ...

Με το φοβο ξεπερναμε καθε αδυνατο οριο ...

Ο φοβος μας κανει να ψαχνουμε το αγνωστο ...

Το παν ειναι να κανουμε αυτο που μας ικανοποιει και μας βγαζει θετικη

ενεργεια . Αν πιστευεις οτι με το να εχεις ψαρια εχεις και αρνητικη ενεργεια

τοτε αστο ψαξε για κατι αλλο .

Link to comment
Share on other sites

Φοβος ομως ειναι και ο μεγαλυτερος συμμαχος των ζωντανων...

Χωρις το φοβο δε θα ειμασταν τιποτα ...

Με το φοβο ξεπερναμε καθε αδυνατο οριο ...

Ο φοβος μας κανει να ψαχνουμε το αγνωστο ...

Το παν ειναι να κανουμε αυτο που μας ικανοποιει και μας βγαζει θετικη

ενεργεια . Αν πιστευεις οτι με το να εχεις ψαρια εχεις και αρνητικη ενεργεια

τοτε αστο ψαξε για κατι αλλο .

Το οτι είμαστε ζωντανοί και συνειδητοποιούμε οτι υπάρχουμε μας διαχωρίζει από τα ζώα...

...ο φόβος σε κάνει να ξεχνάς ποιός είσαι, η πλήρης αυτογνωσία απαιτεί να είσαι ατρόμητος μπροστά σε οτοδήποτε (ειδικά τον θάνατο).

...ο φόβος σου δείχνει ψεύτικους περιορισμούς, όταν ξεχνάς τον φόβο, ξεχνάς και τους περιορισμούς και τους ξεπερνάς.

...ο φόβος εκπροσωπεί το άγνωστο (σκοτάδι π.χ) και μόνο με την απώλειά του προχωράς σε αυτό.

Αυτό πάλι για την θετική ενέργεια πιστεύω οτι είναι το ίδιο το νόημα της ζωής...

Συγνώμη, με έπιασε το φιλοσοφικό μου και το παράκανα... πάλι καλά που δεν φοβάμαι την κριτική σας :excl::excl:

Καλοπροαίρετα πάντα! :D

Link to comment
Share on other sites

Το οτι είμαστε ζωντανοί και συνειδητοποιούμε οτι υπάρχουμε μας διαχωρίζει από τα ζώα...

...ο φόβος σε κάνει να ξεχνάς ποιός είσαι, η πλήρης αυτογνωσία απαιτεί να είσαι ατρόμητος μπροστά σε οτοδήποτε (ειδικά τον θάνατο).

...ο φόβος σου δείχνει ψεύτικους περιορισμούς, όταν ξεχνάς τον φόβο, ξεχνάς και τους περιορισμούς και τους ξεπερνάς.

...ο φόβος εκπροσωπεί το άγνωστο (σκοτάδι π.χ) και μόνο με την απώλειά του προχωράς σε αυτό.

Αυτό πάλι για την θετική ενέργεια πιστεύω οτι είναι το ίδιο το νόημα της ζωής...

Συγνώμη, με έπιασε το φιλοσοφικό μου και το παράκανα... πάλι καλά που δεν φοβάμαι την κριτική σας rasp.gif tongue.gif

Καλοπροαίρετα πάντα!

Τωρα πιστευω οτι το ολοκληρωσες γιατι σκεψου να μην υπηρχε ο ΦΟΒΟΣ .

Ολα αυτα που γραφεις παραπανω - απλα δε θα υπηρχαν . :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να νοιώθεις την απουσία του κακού, αρκεί η παρουσία καλού... πιστεύω οτι θα υπήρχαν και θα τα πετυχαίναμε πολύ, πολύ πιό εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να νοιώθεις την απουσία του κακού, αρκεί η παρουσία καλού... πιστεύω οτι θα υπήρχαν και θα τα πετυχαίναμε πολύ, πολύ πιό εύκολα!

- Σκεψου να ειχες απλα τα παντα χωρις κοπο και φοβο

- θα ηταν μονοτονο με ασχημη ζωη πιστευω Γιωργο.

Ειμαι ευτυχης που μπορω και ζω το φοβο -

απλα για να μπορω να συνεχισω .

Link to comment
Share on other sites

Ο φόβος είναι όριο που ξεπερνιέται με την γνώση...

Αλλά Γιώργο & Κώστα φοβάμαι :D ότι φύγαμε από το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Μου το ελεγαν τα πεθερικα μου.... και καταληξαμε να θελουνε ενα στο δικο τους σπιτι χεχε. :D

Link to comment
Share on other sites

:D Salvator έχεις δίκιο... απογειωθήκαμε!... :excl:

πάντος εγώ το μόνο που άκουσα είναι οτι πρέπει να είναι στη βορινή πλευρά του σπιτιού για να υπάρχει καλό feng-shui (...ά ρε μάνα...! :excl: )

Link to comment
Share on other sites

kalo fengshui για το στοιχειο του νερου

την φωτια την θελουν απεναντι...

ωρα να ξιλωσεις το τζακι

Link to comment
Share on other sites

kalo fengshui για το στοιχειο του νερου

την φωτια την θελουν απεναντι...

ωρα να ξιλωσεις το τζακι

Οποτε εγω ειμαι ΟΚ ε? :D

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρείο στα βόρεια, ανατολικά ή νοτιοανατολικά του σπιτιού ενεργοποιεί την επαγγελματική ή επιχειρησιακή επιτυχία. Το Feng Shui προτείνει ένα μικρό ενυδρείο από γυαλί και μέταλλο με μπλε ή μαύρα ψάρια, με προτίμηση στην ποικιλία ”λεβιστής ο δικτυωτός” ή ένα arrowana, το οποίο είναι σαρκοβόρο και συμβολίζει την εξόντωση των ανταγωνιστών ή των εχθρών. Με λίγα λόγια τα ψαράκια μας δεν διαφέρουν σε τίποτα άλλο από ένα κατοικίδιο το οποίο αποτελεί σύμμαχό/σύντροφο μας στην καθημερινότητα απλά και μόνο με την υπαρξή τους. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

skitso1_B.jpg

ΜΑΜΑ ΜΟΥ!!!! :bowdown::buttrock::buttrock::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε! Άμα ξαναπέσει ο Server εσένα θα κυνηγάμε... :bowdown:

(Φτου, φτου, φτου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...