Jump to content

το νεο μου χελωνακι


Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Πριν απο τρεις εβδομάδες μου χαρίσαν ενα χελωνακι! ενω κατα καιρους ειχα πολλα και διαφορα κατοικίδια, χελωνακι δεν ειχα ποτε, ούτε καποιος γνωστός μου.

Θα παρακαλούσε έπομένως όποιος έχει την καλοσύνη να μου απαντήσει μια αποροία:

Το χελωνάκι έχει μια γυάλα 35χ35, και της προσθέτω χλώριο και βιταμίνες. Επίσης μου είπαν ότι πρέπει να προσέχω ιδίως στην αρχή τα μάτια του και γι'αυτό συχνά του βάζω και ένα κολλύριο.

Του έχω πάρει αποξηράμένες γαρίδες και ψαράκια αλλά .... δεν το έχω δει να΄τρώει ΚΑΘΟΛΟΥ όλον αυτό τον καιρο. Δόκίμασα να του βάλω και λίγο μαρουλάκι αλλά τίποτα.

Κατά τα άλλα δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα ζωηρό, αν και έχει τις εξάρσεις του... βγαίνει. Επίσης συχνα και κάθεται στο νησάκι του, που διάβασα ότι είναι καλή ενδειξη.

Τι θα πρέπει να κάνω???

Να του πάρω παρέα? και αν ναι πρέπει να έιναι διαφορετικό φύλλο ή όχι? ασε που δεν ξερω και να τα ξεχωρίζω...

Βοηθείστε με να το σώσω!! Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

αστο να ησυχασει και θα φαει....

μην ξεχνας πολυ καλη ποιοτητα νερου και ασβεστιο,και ολα θα πανε καλα..!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν κι εγώ μικρός μου είχαν χαρίσει 3 χελωνάκια. Δεν ασχολούμουν πολύ μαζί τους απλά κοίταζα πάντα να έχουν καθαρό νεράκι. Να μην τα πολυλογώ από μια μικρή γυάλα, περάσαμε σε μεγαλύτερη και μετά σε πιο μεγάλη, μετά σε λεκάνη ...... :D Μετά από 7 χρόνια και αφού γίνανε περίπου 15 -20 cm σε μήκος, αχόρταγα και σκανδαλιάρικα (βγαίναν από την λεκάνη και σκαρφάλωναν στην κουρτίνα ψηλά παρακαλώ!!!!) δεν μπορούσα να τα συντηρήσω κυρίως λόγω του ότι το νερό τους βρόμιζε πολύ γρήγορα.

Η εμπειρία μου λοιπόν λέει λίγο φαγητάκι, καθαρό νεράκι και αρκετό ήλιο για να λιάζεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

:D κ απο εμενα φιλε μου! κ εγω παλια που ειχα χελονακια στην αρχη δεν ετρωγαν αλλα μετα δεν σταματαγαν με τιποτα!!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...