Jump to content

Γεια σας θαλασσόλυκοι !


Recommended Posts

Καιρό διαβάζω το forum και έχω να πω τα καλύτερα. Τα συγχαρητήρια μου στους διοργανωτές και στα χιλιάδες μέλη. Το ήθος και η βοήθεια από όλους είναι παροιμιώδες. Η πληροφόρηση ανεξάντλητη. Σίγουρα όποιος συμμετέχει στο forum του aquazone δε μένει ποτέ ακάλυπτος. :D

Εδώ και 15 μήνες έχω ξεκινήσει ένα FOWLR χαμηλών απαιτήσεων θαλασσινό ενυδρείο.

Αρχικά είχα το Trigon 350 και τους τελευταίους 10 μήνες το έχω μεταφέρει σε ένα 300άρι της Juwel πάντα. Λοιπόν από τιμές νερού είμαι λίγο χαμηλά αλλά θα τις αυξήσω σιγά-σιγά

αλατότητα 1025

θερμοκρασία 27

ΚΗ 6

PH 8

Ca 320

NO3 50

Αραγωνίτης λεπτόκοκκος 3-4 εκ

ζωντανός βράχος 40 κιλά

φωτισμός 4 επι 54 watt Τ5

κυκλοφοριτές 3 συνολικά 9000 λίτρα/ώρα

skimmer deltec mce-600

φίλτρο eheim 2026 χημικό

Κοράλλια λίγα LPS κι ένα δύο star polyps

2 ανεμώνες μία ΒΤΑ και μία άμμου.

Ψάρια τα παρακάτω:

1 Eibl's Angelfish

1 Rusty Angelfish

1 Ocellaris Anemonefish

1 Green Μandarinfish

1 Yellow shrimp Goby (watchman)

2 blue Tang νανάκια

2 2 brown Tang (scopas) ένα s και ένα M.

1 Acanthurus Pyroferus L είναι ο Δερβέν

2 Pajama Cardinalfish

1 γαρίδα Cleaner

1 γαρίδα camel

Ο βράχος σταμάτησε να βγάζει άλγες. Δε ξέρω κατά πόσο είναι καλό. Δέστε τη όψη του βράχου από τις φωτογραφίες και μου λέτε. Νομίζω πως θέλει αυστηρό ξεσκόνισμα.

Μόνο το μπροστινό τζάμι καθαρίζω ανά βδομάδα δύο φορές.

Πριν μία βδομάδα μπήκε σε εφαρμογή κι ένα βιολογικό φίλτρο για υποστήριξη. Το ενυδρείο το μεγαλύτερο διάστημα λειτουργούσε με πολύ λίγα ψάρια και μόνο το τελευταίο δίμηνο μπήκαν τα πολλά.

Υπάρχει προοπτική να πάω σύντομα σε μεγαλύτερο ενυδρείο (400 λίτρα ίσως και παραπάνω )γιαυτό αύξησα την ιχθυοφόρτηση

Το σύστημα υποστηρίζεται μόνο με ζουμάκια. Τα οποία όπως είδατε από τις παραμέτρους του νερού δεν έχω πετύχει τη δοσολογία.

Κάθε παρατήρηση δεχτή σας ευχαριστώ.

post-2653-1210556547_thumb.jpgpost-2653-1210556588_thumb.jpgpost-2653-1210556613_thumb.jpgpost-2653-1210556639_thumb.jpgpost-2653-1210556815_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στήν θαλασσινή μας παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες αγαπητέ nikman!

Το ενυδρείο σου φαίνεται αρκετά καλό και επιδέχεται βελτιώσεις, ώστε να γίνει ακόμα καλύτερο.

Τα ψάρια όντως είναι πολλά αλλά αφού πρόκειται για προσωρινή κατάσταση, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, για λίγο διάστημα.

Καλό θα ήταν να προσθέσεις ακόμα ένα Ocellaris Anemonefish.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να προσθέσεις ακόμα ένα Ocellaris Anemonefish.

Νίκο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όντως πρόσθεσα δύο ακόμα μικρούς Ocellaris από καινούργια παρτίδα αλλά ο ένας δε τα κατάφερε.

Την έχω ξαναπατήσει έτσι με Ocellaris στο παρελθόν. Αυτά τα ψαράκια αν δεν φάνε άμεσα, είναι μικρά, πιθανόν εξασθενημένα από τη εισαγωγή και δεν μπουν σε ανεμώνη, δε τη βγάζουν.

Τα βλέπεις και κολυμπούν συνεχώς αντίθετα στο ρεύμα χωρίς να πηγαίνουν πουθενά μέχρι που εξασθενούν.

Με τα δικιά μου περίπτωση στην αρχή φάνηκε ότι θα κάνανε μία ωραία συντροφιά οι τρεις. Την επόμενη μέρα όμως ο μικρότερος είχε χωρίσει από τη παρέα για άγνωστο λόγο και μέχρι το βράδυ τον είχα χάσει.

Σήμερα μου ήρθε κι ένα δεύτερο skimmer (Deltec κι αυτό), που είχα παραγγείλει και το έβαλα αμέσως σε λειτουργία.

Ετοίμασα και νερό για αλλαγή που θα κάνω αύριο. Πιστεύω τα NO3 να πέσουν λίγο.

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες και επίσημα στο aquazone Μανόλη !

έχεις πολλά ψαράκια . :D . ετοιμάσου για μεγαλύτερο ενυδρείο :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν η μεταφορά σε μεγαλύτερο (400 λίτρα) έγινε. Δυστυχώς όχι χωρίς απώλειες. Το αγαπημένο μου bubble δε τα κατάφερε...

Από ψάρια έβαλα μόνο τα παρακάτω:

3 Ocellaris Anemonefish

1 Green Μandarinfish

1 blue Tang

1 brown Tang (scopas)

1Acanthurus Japonicus

1 Acanthurus Pyroferus

3 γαρίδα Cleaner

Εκτός από την αλατότητα (1025) δεν έχω μετρήσει τίποτε άλλο για την ώρα.

Παραθέτω 3 φώτο για να δείτε περίπου το στήσιμο :)

post-2653-1214087332_thumb.jpgpost-2653-1214087362_thumb.jpgpost-2653-1214087527_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το αποτέλεσμα πατριώτη.... ;)

ταιζε τα εδά να τα μεγαλώσεις,..........να σου ζήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Από κυκλοφορία έχω:

2 επί 3200 marea

1 επι 2400 marea (θα προσθέσω άλλον ένα)

2 φίλτρα 2026

2 skimmer Deltec (το ένα που είναι και το αρχικό που είχα σκιμάρει ελάχιστα. Δε ξέρω αν φταίει που είναι κοντά στην έξοδο του χημικού φίλτρου, ή φταίει κάτι άλλο.)

Τώρα από ψάρια για αργότερα σκέφτομαι

ή ένα Νάσο ή ένα Αχιλλέα ποιά η γνώμη σας;

Έλεγα και για κανένα κοπαδάκι από chromis Viridis ή να το αφήσω καλύτερα (για τα chromis)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...