Jump to content

Είναι καλύτερα να έχει υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι;


Recommended Posts

:D Καλημέρα σας. Θάθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις που μου έχετε δώσει μέχρι τώρα και με έχετε βοηθήσει πολύ. Θέλω να μάθω τώρα για το καινούργιο ενυδρείο που μούρχεται την Πέμπτη (είναι 180 λίτρα Juel vision 180) να βάλω υπόστρωμα τύρφη κ χαλίκι για να φυτέψω ή να βάλω μόνο χαλίκι κ ξύλα κ να δέσω ανούμπιες φτέρες κ.ά. πάνω στα ξύλα. Σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα από θέμα καθαρισμού όταν δεν έχει υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι ή δεν έχει σημασία αυτό; Και τι φυτά να βάλω; Τα ψαράκια που θα βάλω μέσα ήδη υπάρχουν είναι νέον, γατόψαρο και 4 γκάπιες. Υπάρχει περίπτωση τα γκάπις να τα αφήσω στο παλιό επειδή θέλουν πιο σκληρό νερό.
Link to comment
Share on other sites

STAMATIA ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.Για το αν βαλεις υποστρωμα κατω απο το χαλικι αυτο ε

ξαρτατε απο το τι ενυδρειο θελεις να στησεις δηλαδη για το τι φυτα σκεφτεσαι να βαλεις κ.τ.λ.(Σωστες απαντησεις θα σου δωσουν οι Μποσταναδες οπου ειναι αρμοδιοι και εχουν τις απαραιτητες γνωσεις).Αυτο που θελω εγω να σου πω ειναι οσο αφορα την Τυρφη.Την Τυρφη την τοποθετουμε μεσα σε ενα καλσον στο εξωτερικο μας φιλτρο η αν δεν εχουμε χωρο μεσα και παλι σε ενα καλσον και οπουδηποτε στο ενυδρειο μεσα σε οποιο σημειο θες ωστε

να μην φαινεται (αντηαισθητικα).Σκεψου πως η Τυρφη απο μονη της επιπλεει και δεν εχει διαρκει ζωης μεγαλυτερη

απο 3 μηνες,οπως καταλαβαινεις σε καμια περιπτωση δεν μπαινει σαν υποστρωμα.Επειση αν δεν γνωριζεις τις ιδιοτητες της, εχει την ιδιοτητα να μαλακωνει το νερο και να ριχνει τις τιμες το πολυ μεχρι 1 μοναδα

Χρησιμοποιηται ως επι το πληστον απο Δισκαδες ενω δινει στο νερο ενα κιτρινωπο χρωμα το οποιο αλλοι

το λατρευουν οπως εγω και αλλοι το μισουν.Μεσα στο σαιτ με λιγο ψαξιμο μπορεις να βρεις χρησημες πληροφοριες και απαντησεις για το εγχειρημα σου.Ελπιζω λιγο να βοηθησακαι σου ευχομαι καλη συνεχεια

παντα φιλικα.......Στρατος. :D

Link to comment
Share on other sites

STAMATIA ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.Για το αν βαλεις υποστρωμα κατω απο το χαλικι αυτο ε

ξαρτατε απο το τι ενυδρειο θελεις να στησεις δηλαδη για το τι φυτα σκεφτεσαι να βαλεις κ.τ.λ.(Σωστες απαντησεις θα σου δωσουν οι Μποσταναδες οπου ειναι αρμοδιοι και εχουν τις απαραιτητες γνωσεις).Αυτο που θελω εγω να σου πω ειναι οσο αφορα την Τυρφη.Την Τυρφη την τοποθετουμε μεσα σε ενα καλσον στο εξωτερικο μας φιλτρο η αν δεν εχουμε χωρο μεσα και παλι σε ενα καλσον και οπουδηποτε στο ενυδρειο μεσα σε οποιο σημειο θες ωστε

να μην φαινεται (αντηαισθητικα).Σκεψου πως η Τυρφη απο μονη της επιπλεει και δεν εχει διαρκει ζωης μεγαλυτερη

απο 3 μηνες,οπως καταλαβαινεις σε καμια περιπτωση δεν μπαινει σαν υποστρωμα.Επειση αν δεν γνωριζεις τις ιδιοτητες της, εχει την ιδιοτητα να μαλακωνει το νερο και να ριχνει τις τιμες το πολυ μεχρι 1 μοναδα

Χρησιμοποιηται ως επι το πληστον απο Δισκαδες ενω δινει στο νερο ενα κιτρινωπο χρωμα το οποιο αλλοι

το λατρευουν οπως εγω και αλλοι το μισουν.Μεσα στο σαιτ με λιγο ψαξιμο μπορεις να βρεις χρησημες πληροφοριες και απαντησεις για το εγχειρημα σου.Ελπιζω λιγο να βοηθησακαι σου ευχομαι καλη συνεχεια

παντα φιλικα.......Στρατος. :excl:

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Θα τις ακολουθήσω Στράτο. Αλήθεια τι εννοείς μποστανάδες κ που μπορώ να τους βρω; :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Θα τις ακολουθήσω Στράτο. Αλήθεια τι εννοείς μποστανάδες κ που μπορώ να τους βρω; :D

μποσταναδες εννοει τους χομπιστες που εχουν σχεση με φυτεμενα ενυδρεια..μην ανυσηχεις λογικα θα σε βρουν εκεινοι..

Link to comment
Share on other sites

μποσταναδες εννοει τους χομπιστες που εχουν σχεση με φυτεμενα ενυδρεια..μην ανυσηχεις λογικα θα σε βρουν εκεινοι..

Κατάλαβα :excl::excl:

Θα κοιτάξω πρώτα τι ψάρια θέλω να βάλω με τα νέον και τι νερό θα χρειαστούν. Ανάλογα θα βάλω τα απαιτούμενα φυτά ή τύρφη αν χρειαστεί. Ευχαριστώ. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπαντανάδες είναι μια κατηγορία ανθρώπων που είναι τρελαμένη με τα φυτά :excl::D

Βασικά υπάρχουν 3 είδη ενυδρείων…

Ενυδρεία χωρίς φυτά τα στα οποία δεν χρειάζεται να ασχολούμαστε με υπόστρωμα και τα συναφή.

Μετά υπάρχουν τα ενυδρεία με λίγα ή και πολλά φυτά, αλλά τα φυτά τους είναι εύκολα στην συντήρηση και χωρίς μεγάλες απαιτήσεις και εδώ δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα αν βάλεις όμως θα έχει θετικά αποτελέσματα, με λάθος χωρισμό όμως θα έχει αρνητικά αποτελέσματα (έντονη ανάπτυξη αλγης)

Και τέλος υπάρχουν τα ενυδρεία με πολλά ή και λίγα φυτά τα οποία όμως είναι απαιτητικά, εδώ χρειάζεσαι υπόστρωμα.

Αποφάσισε τη θέλεις να κάνεις και τα ξανά λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...