Jump to content

εμφανηση Bba και αποριες


Recommended Posts

καλημερα συμφορουμιστες!!!!εδω και 4 μερες παρατηρησα καποια μικρα στιγματα αλγης πανω στα φυλλα των φυτων μου,που μερα με την μερα μεγαλωνουν.με λιγο ψαξημο βρηκα οτι ειναι bba.μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα αλγης,παρα μονο λιγης πρασινης,την οποια οι amano την εφαγαν αμεσως.

αυτο που παρατηρησα μετα απο μετρησεις οπου κανω σε εβδομαδιαια φαση,ειναι η μεταβολη του no3 οπου απο 30 επεσε μεσα σε 7 μερες στο 15(βαση αποτελεσματων με τεστ της sera)και αυξηση του ph απο 7.1 σε 7.5.το μονο που μου ερχετε στο μυαλο ως βασικος παραγοντας των αλλαγων των μετρησεων μου,ειναι η λαθος δοσολογια σε diy παροχης co2.αλλαξα την δοσολογια,και εδω και 2 μερες,βλεπω γυρω στις 10-12 φυσαλιδες το λεπτο(ενω πριν 5-6)αλλα οι μετρησεις ειναι παλι οι ιδιες.επισης αρχισα να μειωνω σταδιακα τον φωτισμο 30 λεπτα καθε μερα.σταματησα την παροχη λιπασματος και σιδηρου,και μετριασα λιγο το ταισμα,αλλα η αλγη παραμενει...δεν θελω να βαλω κανενα 'ζουμι'κατα της αλγης μιας και φοβαμαι για την υγεια τοσο των ψαριων,οσο και των φυτων μου που μεχρι τωρα εχω παρα πολυ γρηγορη αναπτηξη.αυτο που βρηκα με λιγο ψαξιμο σε διαφορα fora,ειναι να σκεπασω με κουβερτα το ενυδρειο για 2-3 μερες χωρις καθολου φωτισμο,αλλα δεν μου φαινεται καλο σαν ιδεα για τα ψαρια μου

σας παραθετω ολα τα χαρακτηριστικα και τις μετρησεις του ενυδρειου μου

διαστασεις 80χ30χ45

φωτισμος 1χ 15watt t5 ροζ αποχρωσης flora glo - 1χ 18watt t8 (10 ωρες την ημερα,οπου τωρα αρχιζω και μειωνω σταδιακα...)

λιπανση.......1 φορα το μηνα ταμπλετες sera florenette στις ριζες,υγρο λιπασμα της tropical καθε 2 εβδομαδες,υγρο σιδηρο της tropical καθε 2 εβδομαδες

παροχη co2 diy με σκαλα διαχησης της Nutrafin

ψιλο χαλικι χωρις υποστρωμα

φυτα

Anubias barteri var. Nana

Echinodorus grandiflorus ssp. aureus

Hygrophila corymbosa "Siamensis"

Utricularia graminifolia

Ludwigia glandulosa

Spiky moss

ψαρια

2x Otocinclus macrospilus

2x Corydoras aeneus

2x caridina japonica(amano shrimps)

5x Name: Gymnocorymbus ternetzi (black skirt tetra)

5x Hyphessobrycon sweglesi(red phantom tetra)

5xMoenkhausia sanctaefilomenae(red eye balloon tetra)

μετρησεις

no2 0

no3 15

ph 7.5

kh 6

αλλαγες νερου κανω καθε εβδομαδα 25%.τι μπορω να κανω για να εξαφανιστει η αλγη?φωτο θα προσπαθησω να βαλω το βραδυ....ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!!! :D

Έγινε επεξεργασία - stardust
Link to comment
Share on other sites

Αυξησε την παροχη CO2 σε 30-50φυσαλιδες/λεπτο αν γινεται και σε συνδυασμο με σταθερη λιπανση τα φυτα σου θα παρουν το πανω χερι και η αλγη θα φυγει μονη της. Αλλαγες νερου κανε τωρα πιο συχνα- 20-30% δυο φορες την εβδομαδα και ταισμα 1 φορα την ημερα και λιγο.Επισης ειναι γνωστο οτι οι SAE ειναι αποτελεσματικοι εναντιον της μαυρης μακρυτριχης αλγης (bba) και στα λιτρα σου μπορεις να βαλεις 2-3

Δεν χρειαζεται να μειωσεις φωτοπεριοδο. 10ωρες ειναι καλα.Τα watt ομως ειναι οριακα για καποια απο τα φυτα σου. Αν γινεται γιατι δεν τον αναβαθμιζεις με αλλη μια ροζ 18αρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...