Jump to content

Ξαφνικός θάνατος Apple Snails


Recommended Posts

Γεία!

Σε ενυδρείο 25 l είχα τον τελευταίο χρόνο 2 Apple snails μαζί με Cherry snails και ένα μονομάχο. Ενω όλα ήταν καλά και τα apple ζωηρά, τις τελευταίες μέρες έμειναν μαζεμένα και χθές διαπίστωσα πως και τα δύο ταυτόχρονα ήταν νεκρά.

Τα υπόλοιπα σαλιγκάρια και ο μονομάχος είναι μια χαρά.

Οι τιμές του ενυδρείου είναι καλές και σταθερές όπως και πριν.

Η αλήθεια είναι ότι τους τελευταίους 2-3 μήνες στο κέλυφος των apple δημιουργήθηκαν περιοχές χρωματισμένες πράσινο (δεν είναι πράσινη άλγη, αλλά σαν να είχαν βαφεί με πράσινο χρώμα) και ιδιαίτερα οι κεντρικές σπείρες τους, όπως φαίνεται στις συνημμένες φωτογραφίες. Τώρα που τα έβγαλα απο το νερό και τα απαρατήρησα απο κοντά βλέπω πως στα πράσινα σημεία υπάρχουν και κάποιες αλλοιώσεις στο κέλυφος.

Γνωρίζει κανείς απο τί μπορεί να πέθαναν, αν είναι κάποια αρρώστια που μπορεί να βλάψει και τα cherry ή τον μονομάχο ???

Υπάρχει περίπτωση να μεταφέρθηκε κάποια αρρώστια των σαλιγκαριών απο σαλιγκαράκια των φυτών που έριξα στο ενυδρείο ???

Ευχαριστώ!!

post-3936-1210600199_thumb.jpg

post-3936-1210600215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλγη είχε το ενυδρείο για να τρώνε? Σκληρότητες τι έχεις?

viciouscircle,

άλγη, όπως είναι φυσικό με αρκετά σαλιγκάρια δεν είχε και για το λόγο αυτό έριχνα τροφή, ταμπλέτες για βυθόψαρα και αγγούρι, μέρα παρά μέρα. Αν ήταν απο ασιτεία είναι δυνατόν να πέθαναν ταυτόχρονα μετά από ένα χρόνο ??!!

Οι σκληρότητες είναι GH= 14 και KH = 9.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ξέρω να σου πω είναι οτι το αγγούρι δεν θα πρέπει να δίνεται πολύ συχνά γιατί "μποκώνουν"

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ξέρω να σου πω είναι οτι το αγγούρι δεν θα πρέπει να δίνεται πολύ συχνά γιατί "μποκώνουν"

Αγγουρί, πράγματι δεν έδινα συχνά και αυτό γιατί τα apple δεν το προτιμούσαν ιδιαίτερα. Περισσότερο τα cherry το κατανάλωναν.

Έχεις υπόψη σου αν υπάρχουν ασθένειες στα apple και κυρίως αν υπάρχει κάποια που να πρασινίζει το κέλυφος όπως στις φωτογραφίες ??

Σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω κάτι άλλο, αν θες ρίξε μια ματιά εδώ, ελπίζω να βοηθηθείς. :D

Σ΄ευχαριστώ πολύ.

Αυτό διάβαζα αυτήτη στιγμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρασινισμα δεν ειναι τπτ ειναι αλγη.

\αν ειχες παρατηρησει θα εβλεπες να ανεβαινει το ενα πανω στο καβουκι του αλλου για να την φαει.

Δυστυχως τα σαλιγκαρακια δεν ζουν πολυ απο 1-3 χρονια και ο δικος μου ο Γολιαθ εζησε μονο 3 χρονια και σε πληροφορω πως ηταν καλοζωησμενος οσο δεν φανταζεσε, αδυναμιες ειναι αυτες.

Ριξε και μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Το πρασινισμα δεν ειναι τπτ ειναι αλγη.

\αν ειχες παρατηρησει θα εβλεπες να ανεβαινει το ενα πανω στο καβουκι του αλλου για να την φαει.

Δυστυχως τα σαλιγκαρακια δεν ζουν πολυ απο 1-3 χρονια και ο δικος μου ο Γολιαθ εζησε μονο 3 χρονια και σε πληροφορω πως ηταν καλοζωησμενος οσο δεν φανταζεσε, αδυναμιες ειναι αυτες.

Ριξε και μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

GIN,

Το πρασίνισμα που αναφέρω, ιδιαίτερα στο κέντρο, δεν ήταν σίγουρα άλγη. Εκτός αν απο την άλγη "έβαψε" το κέλυφος. Στα υπόλοιπα σημεία ήταν άλγη, όπως λές.

Το ότι ζουν λίγα χρόνια, το διάβασα λίγο προηγουμένως στο www.applesnail.net . Δεν το ήξερα :excl::excl:

Πάντως είναι παράξενο που και τα δύο πέθαναν μαζί!!

Σ' ευχαριστώ

:D

Link to comment
Share on other sites

Το πρασινισμα ειναι οπως σου ειπα αλγη και κυριως στο κεντρο .

Εκανες καποια αλλαγη στο νερο τους στη σκηροτητα κλπ;

Α ξεχασα για το καβουκι τους τους εδινα γαριδουλα και κυριως πελετς γαριδας δοκιμαδε τα τρελαινονται

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Το πρασινισμα ειναι οπως σου ειπα αλγη και κυριως στο κεντρο .

Εκανες καποια αλλαγη στο νερο τους στη σκηροτητα κλπ;

Α ξεχασα για το καβουκι τους τους εδινα γαριδουλα και κυριως πελετς γαριδας δοκιμαδε τα τρελαινονται

Η σκληρότητα του νερού δεν άλλαξε. Είναι η ίδια, όπως και στα υπόλοιπα ενυδρεία μου. Αλλαγές στο νερό γίνονται κανονικά ανά εβδομάδα.

Πάντως, δεν ξέρω αν έβαλε το χεράκι του ο μονομάχος, γιατί τον τελευταίο καιρό τον έβλεπα επιθετικό απέναντι στα σαλιγκάρια.

Για τη γαρίδα δεν το είχα υπόψη μου. Στα επόμενα που θα αγοράσω θα το εφαρμόσω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...