Jump to content

Ειναι ζευγαρι ραμ?


xaris74

Recommended Posts

Πηρα δυο ram την τεταρτη για ζευγαρι αλλα εχει αρχισει ενα κυνηγητο ειδικα απο χθες πιο συγκεκριμενα το πρωτο (αυτο που μου εδωσαν για αρσενικο ) κυνηγα το δευτερο (θηλυκο) σχεδον μολις το βλεπει αλλα υπαρχουν και στιγμες που ειναι και μαζι .

θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας αν ειναι ζευγαρι

post-443-1138472255_thumb.jpg

post-443-1138472288_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι θηλυκό. Το δεύτερο μάλλον είναι αρσενικό (παρότι λόγω κοκκινίσματος στην κοιλιά μπερδεύει λίγο). Θα σου έλεγα να βγάλεις μία πιο κοντινή φωτογραφία για να σιγουρευτούμε από το πάνω πτερύγιο.

Link to comment
Share on other sites

Για δεσ αυτη την φωτογραφια? παντως το πρωτο για αρσενικο μου το εδωσαν και ηταν σιγουρος απο το μαγαζι οσο για αυτο το πηρα για θυληκο σημερα ομωσ αλλαχαν οι ρολοι και αυτο αρχισε να παιρνει χρωματα και να κυνηγαει το αλλο που μεχρι χθες ηταν ο ...μαγκας

φοβερα αυτα τα ψαρια

post-443-1138482834_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xaris74
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Μιχάλης. Το πρώτο ψάρι είναι θηλυκό, παρ' όλο που με προβληματίζει ότι δεν κοκκινίζει η κοιλιά, αλλά το πτερύγιο και η μαύρη κηλίδα στο πλάι, η οποία έχει μπλε spots δείχνουν ότι είναι θηλυκό.

Το δεύτερο είναι αρσενικό, με την μόνη επιφύλαξη να είναι του ίδιου είδους, γιατί υπάρχουν και τα long finned rams (όπως τα δικά μου), που και τα θηλυκά έχουν το τρίτο "αγκάθι" μακρύτερο και πρέπει να πάρουν πλήρως τα χρώματά τους για να τα ξεχωρίσεις.

Όπως φαίνεται από την συμπεριφορά τους όμως, το δεύτερο ειναι αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...