Jump to content

νεο θαλασσινο


Recommended Posts

καλησπερα στην θαλασσοπαρεα..τελικα αποφασισα να κανω και εγω το μεγαλο βημα.εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα και θελω να το κανω μονο με ψαρια και ζβ.σημερα πηγα να ρωτησω τιμες για να αρχισω το θαλασσινο μου.αλατι της aqua marine κυκλοφοριτης tunze,οργανο για μετρηση αλατοτητας,αραγωνιτης,αντιφωσφορο και ανθρακα για το φιλτρο(eheim2213) γυρω στα 160 ευρωπουλα..ολα καλα μεχρι εδω...ο κυριος εκει μου ειπε οτι με μια κυκλοφορια 400 λιτρα την ωρα ειμαι οκ!!!εδω εχω διαβασει αν κανω λαθος διορθωστε με οτι πρεπει να γυριζει το νερο 15-20 φορες.επισις οτι πρεπει να παρω ολο τον αραγωνιτη ζωντανο και τελος το τεστ για αλατοτητα που μου εδωσε ηταν ενα οργανο σαν θερμομετρο.καλιμπραρισμενο στους 25 βαθμους αλλα εχω διαβασει, εδω νομιζω,οτι η θερμοκτασια πρεπει να ειναι γυρω στους 28.μπερδευτηκα....στο μαγαζι ειδα ανεμωνες στο κακο σους το χαλι και κοραλιαμε κλειστους πολυποδες.δεν εχω εμπειρια καθολου αλλα εχω δει πως ειναι μια ανεμωνη σωστη.τελος μου εδειξε στο κινητο του ενα βιντεο με το reefακι του 50 λιτρα με 7 ψαρακια και ειχε μεσα και ενα μικρο blue tag!!!!!.δεν μπορεσα να τον εμπιστευτω!!! θελω να κανω σταθερα βηματα και σωστα αφου με ενα μετριο μισθο δεν εχω λευτα για πεταμα...ειπα να ρωτησω πρωτα εσας..περιμενω τις γνωμες σας.ευχαριστω προκαταβολικα..

_________________

παντα φιλικα..

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε odin και καλη αρχη στο θαλασσινο σου ενυδρειο....

για μετρηση αλατοτητας παρε ενα ρεφρακτομετρο....!

κανεις δεν εχει λεφτα για πεταμα για αυτο εαν δεν σου γεμιζει το ματι το μαγαζι που πηγες,κανε μια γυρα πριν ξεκινησεις τις αγορες σου,ακου πολλες γνωμες,και να εχεις υπομονη,εγω αγορασα το ενυδρειο μου τον νοεμβριο και πριν μια εβδομαδα εβαλα ψαρι.........

κατ'εμε πρωτα να αγορασεις ωσμοση,ρεφρακτομετρο,αλατι,κυκλοφορητη..........και μετα ολα τα αλλα!

καλη συνεχεια....και ελπιζω να βαλλεις puffer! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες αγαπητέ στην παρέα της θάλασσας!

Θα έλεγα να ασχοληθείς, στο στάδιο αυτό, με το στήσιμο ενός σωστού φυσικού συστήματος και αργότερα έχεις όλο το χρόνο να σκεφτείς για τους οργανισμούς που θα φιλοξενήσεις.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες αγαπητέ στην παρέα της θάλασσας!

Θα έλεγα να ασχοληθείς, στο στάδιο αυτό, με το στήσιμο ενός σωστού φυσικού συστήματος και αργότερα έχεις όλο το χρόνο να σκεφτείς για τους οργανισμούς που θα φιλοξενήσεις.

Καλή συνέχεια

αυτρο ακριβως θελω να κανω για αυτο και δεν αγορασα τιποτα ακομα ηθελα να παρω πρωτα τις αποψεις σας.αυτο που θα κανω σημερα ειναι να γεμισω το ενυδρειο με νερο και να βαλω αντιχλωριο για 12 ωρες και μετα να βαλω αλατι ακουα μαριν και 2 κυκλοφορητες 600 λιτρα ,θερμοστατη στους 26.ολα καλα μεχρι εδω?(α/ο δεν υπαρχει προς το παρον).ευχαριστω φια την αμεση ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε odin και καλη αρχη στο θαλασσινο σου ενυδρειο....

για μετρηση αλατοτητας παρε ενα ρεφρακτομετρο....!

κανεις δεν εχει λεφτα για πεταμα για αυτο εαν δεν σου γεμιζει το ματι το μαγαζι που πηγες,κανε μια γυρα πριν ξεκινησεις τις αγορες σου,ακου πολλες γνωμες,και να εχεις υπομονη,εγω αγορασα το ενυδρειο μου τον νοεμβριο και πριν μια εβδομαδα εβαλα ψαρι.........

κατ'εμε πρωτα να αγορασεις ωσμοση,ρεφρακτομετρο,αλατι,κυκλοφορητη..........και μετα ολα τα αλλα!

καλη συνεχεια....και ελπιζω να βαλλεις puffer! :D

φιλε εχω παρακολουθησει την εξελιξη σου βημα βημα.και βασικα ολοι εσεις που φιαξατε πριν απο μενα με πεισατε οτι μπορω να το κανω και εγω αφου ειδα οτι ειναι μεν δυσκολο αλλα δεν ειναι ακατορθωτο.ειχεις κανει σταθερα βηματα κατι που σκοπευω να κανω και εγω οσο για τα puffer δεν νομιζω να ειναι για τα λιτρα μου!!αν και ειναι φοβερα ψαρακια..

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

θα μπορεουσες σιγουρα να βαλεις καποιο ψαρακι της ιοκογενειας canthigster :D

αλλα οπως λεει και ο κυριος ψαλτης καλυτερα να ασχοληθείς, στο στάδιο αυτό, με το στήσιμο του συστήματος και εχεισ και ρο για ψαρακια.....

Link to comment
Share on other sites

θα μπορεουσες σιγουρα να βαλεις καποιο ψαρακι της ιοκογενειας canthigster :D

αλλα οπως λεει και ο κυριος ψαλτης καλυτερα να ασχοληθείς, στο στάδιο αυτό, με το στήσιμο του συστήματος και εχεισ και ρο για ψαρακια.....

δεν με απασχολουν τα ψαρακια αυτη την στιγμη αν και μ`αρεσουν παρα πολυ και αυτος ειναι ο λογος που κανω θαλασσινο..αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω αραγωνιτη και βραχοκαι να αρχισω μετρησεις..μια ρωτηση για να λιωσει καλυτερα το αλατι να βαλω τον κυκλοφορητη και το φιλτρο να κοιτουν στον πατο του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

ναι οσο μπορεις να προσεχεις να μην κα8εται,το αλατι........

Link to comment
Share on other sites

δεν με απασχολουν τα ψαρακια αυτη την στιγμη αν και μ`αρεσουν παρα πολυ και αυτος ειναι ο λογος που κανω θαλασσινο..αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω αραγωνιτη και βραχοκαι να αρχισω μετρησεις..μια ρωτηση για να λιωσει καλυτερα το αλατι να βαλω τον κυκλοφορητη και το φιλτρο να κοιτουν στον πατο του ενυδρειου?

λοιπον ξεκινισα επιτελους :D

εβαλα το αλατι σε αποχλωριομενο νερομε ενα κυκλοφοριτη 700 λιτρα την ωρα.μπορω να βαλω και το εξωτερικο φιλτρο μονο με σφουγαρι για παραπανω κυκλοφορια?jason ευχαριστω για την βοηθεια.πρεπει να κανω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ευχηθω κι εγω με τη σειρα μου καλη αρχη στο ξεκινημα σου Με αργα και σταθερα βηματα για την αποφυγη καποιων λαθων και να προτεινω την αγορα ενος μπετονιου

ωστε η προετοιμασια του νερου να γινεται εκει με εναν κυκλοφορητη κι οχι μεσα στο ενυδρειο. :D:excl:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ευχηθω κι εγω με τη σειρα μου καλη αρχη στο ξεκινημα σου Με αργα και σταθερα βηματα για την αποφυγη καποιων λαθων και να προτεινω την αγορα ενος μπετονιου

ωστε η προετοιμασια του νερου να γινεται εκει με εναν κυκλοφορητη κι οχι μεσα στο ενυδρειο. :D:excl:

ευχαριστω Στρατο.η προετοιμασια θα γινεται σε ενα ενυδρειο 80αρη που το εχω και καθεται

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στα αλμυρά νερά odin79 :D

καλό είναι να θυμάσαι όταν θα κάνεις αλλαγές νερού

ότι αφού ετοιμάσουμε το νερό περιμένουμε 24 ώρες πριν το ρίξουμε στο ενυδρείο

καλή αρχή !

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στα αλμυρά νερά odin79 :excl:

καλό είναι να θυμάσαι όταν θα κάνεις αλλαγές νερού

ότι αφού ετοιμάσουμε το νερό περιμένουμε 24 ώρες πριν το ρίξουμε στο ενυδρείο

καλή αρχή !

καλως σας βρηκα :D ναι το ξερω το εχω διαβασει σε αυτο το φοπουμ...μια ρωτηση μετα απο ποση ωρα αφου ριξω το αντιχλωριο μπορω να ριξω το αλατι?την αμμο(ζωντανη) ποτε να την βαλω?

Link to comment
Share on other sites

να και η πρωτη φοτο 5 ωρες μετα την προσθηκη του αλατως...εχει λιωσει.αλατοτητα ποτε μετραω?post-6223-1210786576_thumb.jpg

σας επριξα ε?sorry για τις πολλες ερωτησεις παιδια..

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

αφου περασει λιγη ωρσ κσι εχει σπασει τελειως το αλατι σου μετρα....και προσπαθησε να μν σου πεεσει κατω απο1024,σε 2 μερες βαλε και τον αραγωνιτη....... :D

Link to comment
Share on other sites

αφου περασει λιγη ωρσ κσι εχει σπασει τελειως το αλατι σου μετρα....και προσπαθησε να μν σου πεεσει κατω απο1024,σε 2 μερες βαλε και τον αραγωνιτη....... :D

1024 φιλε μου..εχω μετρησει πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι παιδια. αφου μετρουσα ολη μερα χθες και σημερα ειναι 1024 σταθερα.σημερα πηρα 15 κιλα αραγωνιτη 10 ζωντανο και 5 ψοφιο.και 5 κιλα βραχο.μολις εριξα τον αραγωνιτη αλλα θολωσε πολυ το νερο..στο φιλτρο εβαλα αντιφωσφορο και ανθρακα στις προβλεπομενες ποσοτητες της seachem.περιμενω να ξεθολωσει λιγο το νερο και μετα να βαλω τον βραχο..νομιζω οτι εχει πολυ ωραιο χρωμα!!!βακτηριδια να αρχισω να βαζω απο τωρα?παντως το στησιμο ενως θαλασσινου εχει πολυ σασπενς και γουσταρω τρελα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και αυτο στον βραχο να το βαλω στο ενυδειο?ειναι πρασινο αστεριας αλλα του εχουν κοπει τα ποδια

post-6223-1210881259_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαρισατω παιδια το εβαλα στο ενυδρειο τον κυριο...τον ειχα σε ενα πλαστικο ποτιρι με φελιζολ(απο εσας το ειχα διαβασει κ.Νικο σε ενα ποστ αναπαραγωγης για περκουλα) να και μια φοτο απο το ενυδρειο με τον βραχο και τον αραφωνιτη

post-6223-1210930237_thumb.jpgpost-6223-1210930262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι.σημερα ξαφνικα και ενω χθες αφισα το ενυδρειο πεντακαθαρο βρηκα θολο το νερο χωρις κανενα προφανη λογο δεν ειχε φυγει ο κυκλοφοριτης η το φιλτρο να αναταραξει το βυθο ασ πουμε.δεν μπορω να καταλαβο τι εγινε...εχει συμβει σε κανεναν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

το μονο που εκανα ηταν να βαλω χθες βακρηριδια και 2 φυλαρακια τροφη

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το παράκανες με την τροφή και τα βακτρίδια??

Μέτρησε αμμωνία και νιτρώδη για να δεις τι γίνεται με τον κύκλο του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...