Jump to content

Recommended Posts

Θα μπορούσες να μας πεις σε παρακαλώ σε τι επίπεδα είναι το ΝΟ3;

10894[/snapback]

Ph : 7.6 (μετα την αφαιρεση του DIY CO2, και εναρξης της αεραντλιας στο full)

Ammonia : 0

No2 : 0

No3 : 0-5mg

Πρωτη φορα βλέπω το no3 σε τοσο χαμηλα επιπεδα. Συνήθως παίζει στο 10, και οταν παει 15-20 κάνω αλλαγη νερού.

Υπαρχει πιθανοτητα να επηρεαζετε το No3 , προς τα κατω, απο την χρηση του Melafix και pimafix?

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δυστηχως τα ψαρια πεθαινουν το ενα μετα το αλλο. Μερικα με σημαδια fungus, μερικα με tailrot, και μερικα χωρις τιποτα.

Εχουν μεινει περιπου 7-8 ψαρια μεσα στο ενυδρειο.

Τωρα βλεπω οτι το ενα πλατυ εχει σημαδια στο πιγουνι (στην μυτη του για την ακριβεια).

Εχω ριξει χτες και σημερα bactopur direct.

2 ταμπλετες για 100 λιτρα.

Δεν βλεπω ομως να γινεται τιποτα. Αντιθετα συνεχιζουν και ψωφανε.

Εχουν πεθανει περιπου 20 ψαρια μεχρι τωρα.

Καμιά ιδέα??? Οσο τρελή και αν ειναι....

Να τους πεταξω κανενα claricid μεσα να την ακουσουν στερεοφωνικα?

Προσπαθω να το διασκεδασω, γιατι αλλιως θα μου την δωσει στα νευρα και θα τα παρατησω εντελως!

Υ.γ Πειτε μου και τι διαδικασια χρειαζεται αν πεθανουν ολα.

Αδειαζω τα παντα, πλενω τα παντα με καυτο νερο (βοτσαλα, πετρες, φιλτρα, υλικα, γυαλες) και ξανα απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα??? Οσο τρελή και αν ειναι....

Την εκανα!

Ενα πλατυ , εμφανισε σημερα σημαδια mouth fungus + στεκοταν στην επιφανεια ακινητο. (χτες ηταν μια χαρα)

Το εβαλα σε ενα ποτηρακι, και του εριξα μεσα απο 1ml pimafix και melafix!

Το αφησα γυρω στα 3-5 λεπτα.

Στην συνεχεια το ξαναπεταξα μεσα στο ενυδρειο.

Η αληθεια ειναι οτι την ακουσε! Πρεζακι εγινε! :D Μαστουρωσε!

Αν δειξει καλυτερα τελικα, θα αδειασω τα μπουκαλια μεσα στο ενυδρειο! :D

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα σε ενα ποτηρακι, και του εριξα μεσα απο 1ml pimafix και melafix!

Το αφησα γυρω στα 3-5 λεπτα.

Στην συνεχεια το ξαναπεταξα μεσα στο ενυδρειο.

Με το να μείνει μεσα στο φάρμακο μόνο για 3-4 λεπτά δεν κάνεις κάτι στη φάση που είσαι.

Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο σε χρήση;

Απ ότι έχω καταλάβει σε όλο αυτό το διάστημα είχε πάντα πρόβλημα;

Εγω θα σου έλεγα να πάρεις μια μεγάλη λεκάνη να βάλεις όλα τα ψάρια σου μέσα με το νερό του ενυδρείου το φίλτρο σου να δουλεύει κανονικά και το θερμοστάτη και να καθαρίσεις το ενυδρείο σου και ότι υπάρχει μέσα σχολαστικά έναν ένα με σκέτο νερό βρύσης (μην βάλεις κανενα ξύλο μέσα σε βακτοπουρ). Όταν θα τα έχει καθαρίσει όλα παρα πολύ καλά και σχολαστικά θα βάλεις καινούργιο νερό, μην ρίξεις καθόλου απ το νερό της λεκάνης, θα κάνεις προσαρμογή καλή στα ψάρια σου και θα τα βάλεις μεσα με τα φίλτρο και το θερμοστάτη (πρόσεξε το νερό του ενυδρείου που θα βάλεις να είναι στην ίδια θερμοκρασία που ήταν πριν. Βάλε φάρμακο όπως σου είπε και ο JDP και ελπίζω αυτή την φορά να πάνε όλα καλά. Αααααα θα ελαττώσεις το φαγητό και θα σου έλεγα για 2 μέρες να μην ταΐσεις και θα αρχίσεις να τους μαρινάρεις το φαγητό με υγρές βιταμίνες γιατί το ανοσοποιητικό τους έχει πέσει πολύ. Ελπίζω να σε βοήθησα

Αν δειξει καλυτερα τελικα, θα αδειασω τα μπουκαλια μεσα στο ενυδρειο! :D

11025[/snapback]

Αυτό μην το κάνεις υποθέτω πως το λες για πλάκα :

Link to comment
Share on other sites

Με το να μείνει μεσα στο φάρμακο μόνο για 3-4 λεπτά δεν κάνεις κάτι στη φάση που είσαι.

Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο σε χρήση;

Απ ότι έχω καταλάβει σε όλο αυτό το διάστημα είχε πάντα πρόβλημα;

Ποτε δεν ειχα προβλημα με το ενυδρειο. Απολυτος κανενα προβλημα , στην πραγματικοτητα.

Πεθαινουν συνεχεια ψαρια!

Και ειδικα οταν κλεινω τα φωτα. Μεσα στις πρωτες 1-2 ωρες, θα πεθανει ψαρι. Ψαρι που πριν σβησουν τα φωτα ηταν αψογο. Χωρις σημαδια και ζωντανοτατο.

Ετσι εγινε και σημερα!

Εγω θα σου  έλεγα να πάρεις μια μεγάλη λεκάνη να βάλεις όλα τα ψάρια σου μέσα με το νερό του ενυδρείου το φίλτρο σου να δουλεύει κανονικά και το θερμοστάτη και να καθαρίσεις το ενυδρείο σου και ότι υπάρχει μέσα σχολαστικά έναν ένα με σκέτο νερό βρύσης (μην βάλεις κανενα ξύλο μέσα σε βακτοπουρ). Όταν θα τα έχει καθαρίσει όλα παρα πολύ καλά και σχολαστικά θα βάλεις καινούργιο νερό, μην ρίξεις καθόλου απ το νερό της λεκάνης, θα κάνεις προσαρμογή καλή στα ψάρια σου και θα τα βάλεις μεσα με τα φίλτρο και το θερμοστάτη (πρόσεξε το νερό του ενυδρείου που θα βάλεις να είναι στην ίδια θερμοκρασία που ήταν πριν. Βάλε φάρμακο όπως σου είπε και ο JDP και ελπίζω αυτή την φορά να πάνε όλα καλά. Αααααα θα ελαττώσεις το φαγητό και θα σου έλεγα για 2 μέρες να μην ταΐσεις και θα αρχίσεις να τους μαρινάρεις το φαγητό με υγρές βιταμίνες γιατί το ανοσοποιητικό τους έχει πέσει πολύ. Ελπίζω να σε βοήθησα

Εχω ενα μικρο ενυδρειακι που ηδη εχω εκει 3 ψαρια.

Βάζω ολα τα ψαρια απο το μεγαλο στον μικρο.

Αδειαζω το νερο του ενυδρειου, και βγαζω τα παντα εξω. (πετρες, ξυλα, φυτα, χαλικια)

Τα ξεπλενω ολα καλα με καυτο νερο.

Τα φιλτρα? Εχω και το εσωτερικο και το εξωτερικο. Τι να τα κάνω? Να τα αφησω ετσι?

Οτι υπαρχει μεσα στο ενυδρειο, δεν θα μεινει και μεσα στο φιλτρο?

Στην συνεχεια παιρνω τα ψαρια απο το μικρο ενυδρειο και τα πεταω στο μεγαλο.

Σωστα?

Αυτό μην το κάνεις υποθέτω πως το λες για πλάκα  :

Μεταξυ σοβαρου και αστειου!

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα τα ψάρια σου απ' ότι καταλαβαίνω έχουν κάποια βακτηριδιακή μόλυνση. Οι μύκητες και τό φάγωμα τής ουράς είναι δευτερογεννείς παθήσεις, οφειλόμενες κυρίως στο στρες και στήν γενικότερη κατάπτωση τών ψαριών, όπως σου είπε κα η Τζίνια. Αν τα βάλεις στο μικρό ενυδρείο το πιό πιθανόν είναι να αρρωστήσουν τα ψάρια και εκεί και να χρειάζεσαι περεταίρω απολύμανση. Έχε υπόψη σου ότι το γεγονός ότι τα ψάρια πεθαίνουν ένα ένα δεν σημαίνει ότι κολλάνε την όποια ασθένεια τώρα. Ως γνωστό τα όποια συμπτώματα δεν εμφανίζονται ταυτόχρονα με την προσβολή ενός οργανισμού απο παθογόνα. Η παρουσίαση συμπτωμάτων εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, μεταξύ των οποίων και οι όποιες διαφορές από οργανισμό σε οργανισμό.

Με το νά κάνεις διαρκείς αλλαγές δεν βοηθάς τα ψάρια, τα στρεσσάρεις περισσότερο με αποτέλεσμα να είναι πιό ευάλωτα στην ασθένεια.

Η αποστείρωση του ενυδρείου θα βοηθήσει με τήν έννοια ότι θα απομακρύνει αρκετά βακτηρίδια από το νερό και τα φυτά. Γι'αυτό άλλωστε είχαμε πει απο τήν αρχή να ξεκινήσεις με μιά μεγάλη αλλαγή νερού.

Καλύτερα όμως κατά τη γνώμη μου να ακολουθήσεις την πρόταση της Τζίνιας και να βάλεις τα ψάρια σε μιά καθαρή λεκάνη. Φρόντισε να είναι αχρησιμοποίητη και πλυμμένη μόνο με νερό - χωρίς πρόσθεση απορρυπαντικών. Εάν έχεις ολοκληρώσει τόν κύκλο θεραπείας με Μελαφίξ - Πιμαφιξ (δηλαδή έχεις συμπληρώσει μια εβδομάδα) μπορείς να αλλάξεις φάρμακα και να προχωρήσεις σε κάτι πιό δυνατό. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το συνδυασμό Εhsa2000 και Ehsa Exit γιατί καταπολεμά ταυτόχρονα 18 διαφορετικά είδη παθογόνων (συμπεριλαμβανομένων και αυτών που προκαλούν τις δευτερογεννείς παθήσεις στα ψάρια σου). Τό πρόβλημα που αντιμετωπίζεις τώρα είναι ότι πρέπει να καταπολεμήσεις δύο η και περισσότερα είδη παθογόνων ταυτόχρονα, πράγμα που τα περισσότερα φάρμακα δεν το κάνουν.

Έχε υπόψη σου πάντως ότι τά ψάρια σου είναι είδη αρκετά εξασθενημένα - πράγμα που κάνει τη θεραπεία αρκετά πιό δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

και θα αρχίσεις να τους μαρινάρεις το φαγητό με υγρές βιταμίνες γιατί το ανοσοποιητικό τους έχει πέσει πολύ. Ελπίζω να σε βοήθησα

Πολυβιταμινες αναβράζον για ανθρώπους?

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση οτι αν και τα μωρα θεωρουνται πιο ευαισθητα , τα δικα μου ειναι τα περισσοτερα ζωντανα. Οι απώλειες εκει πρέπει να ειναι περίπου στο 20%, σε αντιθεση με τα μεγάλα που έχουμε περάσει το 60%.

Δοκίμασα να βγάλω τα ψάρια έξω, αλλα δεν γινεται.

Εχω αρκετα μωρα τα οποια δεν πιανονται με αποχη, και με νοιαζουν περισσοτερο απο τα μεγαλα.

Εκανα μια αλλαγη νερου 80% και καλο καθαρισμα του βυθου με σκουπα. (Εβγαλα εξω ολη την java moss και καποιες πετρες που ειχα επανω στερεωμενα διαφορα φυτα, για να ανοιξει ο βυθος) και συνεχιζω το bactopur direct που ριχνω ηδη δυο μερες τωρα στο ενυδρειο.

Και πριν δυο μερες που αλλαξα το 30% του νερου, αμεσως μετα τα ειδα πολυ πιο "ζωντανα".

Δεν πειραζει! Στο επομενο στησιμο θα φτιαχτει και πιο σωστα το ενυδρειο. Θα βαλω και υποστρωμα για τα φυτα.

Οποιος εχει μωρα ζωοτοκα, ας αρχισει να μου κραταει κανενα! :D

Θελω να καταφερω να μην βαλω ουτε ενα του εμποριου, αλλα μονο ψαρακια απο φιλους χομπιστες. Νομίζω οτι ειναι πολυ πιο ανθεκτικα λόγο οτι εχουν γεννηθει και μεγαλώσει μέσα σε ενυδρείο και μαλιστα παρομοιων συνθηκων με το δικο μου.

Υ.γ Ηταν η πρωτη φορα που σιχαθηκα το στομα μου, χρησιμοποιωντας την σκούπα. Το bactopur direct, melafix, pimafix, δεν πιστευω να με στειλουν αδιαβαστο..?

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να σώσεις αυτή την στιγμή αυτά είναι κρίμα να τα εγκαταλλείψεις στην μοίρα τους :D

Υπάρχουν απόχες που είναι σαν ύφασμα και μπορείς να πιάσεις τα μωρά μια χαρα.

Εώ επιμένω με το παραπάνω που σου είπα γιατί όπως είπε και η ΜΑρίνα είναι χειρότερο να τα ταλαιπωρείς όλη την ώρα με αλλαγές νερού.

Κάνε τον συνδιασμό φαρμάκων που σου λέει η Μαρίνα. Ehsa έχει το Water Inn θα σου έλεγα να πας να πάρεις.

Βιταμίνες δεν θα βάλεις ανθρώπινες αλλά υγρές της SERA για να μαρινάρεις την τροφή και γαι 2 μέρες μην ταϊζεις.

Με τι τεστ κάνεις τις μετρήσεις;

Στα μωρά δεν έχεις τοσο μεγάλες απώλλειες την στιγμή γιατί έχεις γκάπι που είναι αρκετά ανθεκτικά τα καημένα σε σχέση με τα υπόλοιπα ζωοτόκα. Αν είχες μόλλυ μπορεί να μην σου είχε μείνει κανένα γιατί είναι παρα πολύ ευαίσθητα ακόμη και στην αλλαγή νερού αν δεν είναι σωστή η θερμοκρασία. Πάντως τα μωρά όταν κάνεις την δουλειά βγάλτα τελείως απ το μεγάλο σου ενυδρείο και κράτα τα στο μικρό

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να βγάλω τα ψάρια έξω, αλλα δεν γινεται.

Εχω αρκετα μωρα τα οποια δεν πιανονται με αποχη, και με νοιαζουν περισσοτερο απο τα μεγαλα.

Εκανα μια αλλαγη νερου 80% και καλο καθαρισμα του βυθου με σκουπα. (Εβγαλα εξω ολη την java moss και καποιες πετρες που ειχα επανω στερεωμενα διαφορα φυτα, για να ανοιξει ο βυθος) και συνεχιζω το bactopur direct που ριχνω ηδη δυο μερες τωρα στο ενυδρειο.

Και πριν δυο μερες που αλλαξα το 30% του νερου, αμεσως μετα τα ειδα πολυ πιο "ζωντανα".

Συνέχισε με bactopur direct και μεγάλες αλλαγές τότε. Μην προσπαθήσεις να τα βγάλεις αν χρειάζεται πολύ κυνήγι.
Υ.γ Ηταν η πρωτη φορα που σιχαθηκα το στομα μου, χρησιμοποιωντας την σκούπα. Το bactopur direct, melafix, pimafix, δεν πιστευω να με στειλουν αδιαβαστο..?
Ποτέ δεν ξέρεις και καλό είναι να παίρνεις μέτρα προστασίας. Καλό είναι να μήν ξεκινάς τη σκούπα με στοματική αναρρόφηση. Υπόψη ότι μερικά από τα βακτηρίδια που προσβάλλουν τα ψάρια έχει αποδειχθεί ότι προκαλούν μολύνσεις και στούς ανθρώπους. Καλύτερα να προμηθευτείς μιά μικρή αντλία που θα τη συνδέεις στον πλαστικό σωλήνα της σκούπας.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να σώσεις αυτή την στιγμή αυτά είναι κρίμα να τα εγκαταλλείψεις στην μοίρα τους  :D

Το ξερω! :D

Γυρισα πριν απο λιγο και δεν ειδα κανενα πεθαμενο! :D προς το παρον τουλαχιστον... ελπιζω να βγαλουν την βραδια ολα!

Το βραδυ πριν κοιμηθητε πειτε μια μικρη προσευχουλα για τα ψαρακια του Ανδρεα! :D

Με τι τεστ κάνεις τις μετρήσεις;

Της aquavital.

Πηρα νερο απο το ενυδρειο και το ανεβασα στο water inn.

Μια χαρα μετρανε τα test μου. Τα ιδια ακριβως αποτελεσματα ειχαμε.

Link to comment
Share on other sites

Απο προχτες δεν εχει πεθανει κανενα ψαρι! :D

Εχω την εντυπωση οτι την σκαπουλαραν! :D

Μονο ενα glassfish που βρισκετε μεσα στο μεγαλο ενυδρειο, εχει σημαδια fungus. Ελπιζω να του περασουν, και να μην αρχισει κανενας αλλος κυκλος.

Να το βγαλω ειναι αδυνατον. Ειναι τρομερα γρηγορο και νευρικο!

Θα ριξω αλλη μια φορα σημερα bactopur , και αυριο θα κανω αλλη μια μεγαλη αλλαγη νερου. Φαινεται οτι η αλλαγη νερου εκανε δουλεια! Ανθρακα θα βαλω μετα απο 2-3 μερες. Να αφησω τα υπολοιματα του bactopur να κυκλοφορουν στο νερο.

Τα ακομα πιο ευχαριστα τωρα... :D

Στο μικρο ενυδριακι τωρα, που ειχα ενα platy απο αυτα που συζηταμε (που ειναι μολυ τελικα, και εται θα το λεω απο εδω και περα), και ενα glassfish, εμφανιστηκαν 11 μικρα!!!!

Αλλα οχι τοσο πολυ μικρα. Μοιαζουν μεγαλωμενα! Εννοω οτι δεν γεννηθηκαν χτες!

Και ποιος τα ειδε? Η γυναικα που μου καθαριζει το σπιτι. Ηρθε σημερα το πρωι και χαζευοντας τα ενυδρεια τα ειδε! Βλεπεις στην Βουλγαρια ειχε ψωνιο με τα ενυδρεια.

Ετσι οπως τα βλεπω εχω την εντυπωση οτι ειναι glassfish! Ειναι εντελως διαφανη αν και εχουν μεγαλωσει αρκετα!

Ειναι δυνατον?

Εβγαλα το πλατυ(μολυ) σημερα, και το ξαναεριξα στο μεγαλο ενυδρειο, αν και δεν φαινεται να τα ενοχλουσε.

Τι να τα κάνω? Να τα ρίξω στο μεγάλο? Στο μεγάλο εχω πολλα φυτά και μπορούν ανετα να κρυφτούν. Να περιμενω να φυγει το bactopur και μετα? Εκει μεσα ετρωγαν pimafix και Melafix.

Φανταζομαι τα μικρα θα θελουν πολυ καλη προσαρμογη, αν και οι συνθηκες στα δυο ενυδρεια ειναι σχεδον ιδιες. Λιγο το ph μπορει να αλλαζει λογο αεραντλιας στο μεγαλο.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Στο είχα πει πως ήταν μόλλυ απ την αρχή :D

Τα μωρά σου είναι μόλλυ και γι αυτό και είναι μεγάλα. Έχουν χρώμα ή κόκκινα ματάκια γιατί το ψαράκι σου είναι αλφικό και μάλλον θα έχουν βγει στο χρωμα της μαμας με κόκκινα μάτια, αν και πιστεύω πως όλο και κάποιο θα έχει πάρει απ τον μπαμπά.

Τα μωρά να τα αφήσεις εκεί και να μην τα ενοχλήσεις. Η μαμά μπορεί να μην τα πείραζε καθόλου, σε μένα έτσι γίνεται. Θα πρέπει να τα ταϊζεις 3 φορες την ημέρα με παρα πολύ καλά τριμμένη τροφή φυλλαράκια ή καλύτερα να πάρεις έτοιμη για μωρά σπιρουλίνα υπάρχει και με βιταμίνες που είναι πολύ καλή απο πετ σοπ και να ταϊζεις.

Τα μωρά των μόλλυ είναι πολύ ευαίσθητα σε σχεση με τα αλλα ζωοτόκα και θέλουν παρα πολύ προσοχή με την θερμοκρασία, 26oC είναι ότι πρέπει γι αυτά, και με τις αλλαγές νερού που θα κάνεις λίγη ποσότητα και αλλαγή πολύ αργά για να μην έχεις απώλειες.

Το μικρό ενυδρείο τώρα εχει φαρμακο ή είναι καθαρό;

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά :D

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό ενυδρείο τώρα εχει φαρμακο ή είναι καθαρό;

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά  :D

11266[/snapback]

Εχει απομειναρια απο pimafix και Melafix. Χτες εριξα τελευταια φορα. Ελεγα να ριξω και σημερα, αλλα μια που ειδα τα μικρα δεν θα το κανω.

Το μεσημερι θα βγαλω και το glassfish και θα το βαλω στο μεγαλο ενυδρειο.

Τροφη για μωρα εχω. Θα παρω σε λιγο και βιταμινες υγρες της sera που μου ειπε καποιο παιδι πιο πανω.

Αναρωτιομουν... γιατι να μην μουλιαζω την τροφη σε αναβραζον βιταμινες για ανθρωπους?

Link to comment
Share on other sites

Εχει απομειναρια απο pimafix και Melafix. Χτες εριξα τελευταια φορα. Ελεγα να ριξω και σημερα, αλλα μια που ειδα τα μικρα δεν θα το κανω.

Αν έχει μόνο pimafix και melafix δεν θα έχεις πρόβλημα μου έχει τύχη και μένα.

Τροφη για μωρα εχω. Θα παρω σε λιγο και βιταμινες υγρες της sera που μου ειπε καποιο παιδι πιο πανω.

Ναι πάρε για να μαρινάρεις την τροφή τους όπως είπαμε και πιο πάνω. Θα βάζεις 1-2 σταγόνες πάνω στην τροφή μια φορά ( σε 1 απο τα γεύματα που θα κάνεις εκείνη την ημέρα) ανα 2-3 μέρες όχι παρα πάνω δεν χρειάζεται.

Αναρωτιομουν... γιατι να μην μουλιαζω την τροφη σε αναβραζον βιταμινες για ανθρωπους?

Γιατί είναι για ανθρώπους και όχι για ψάρια και θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις προϊόν ειδικό για ψάρια :D

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει μόνο pimafix και melafix δεν θα έχεις πρόβλημα μου έχει τύχη και μένα.

Ευτυχως! :D

Ναι πάρε για να μαρινάρεις την τροφή τους όπως είπαμε και πιο πάνω. Θα βάζεις 1-2 σταγόνες πάνω στην τροφή μια φορά ( σε 1 απο τα γεύματα που θα κάνεις εκείνη την ημέρα) ανα 2-3 μέρες όχι παρα πάνω δεν χρειάζεται.

Πηρα! Σημερα τους εριξα μεσα στο νερο, και οχι στην τροφη.

Σταγονες να δω πως ειναι δυνατον να μετρησω.

Δεν εχει τοση ακριβεια. Αν πεσει λιγο παραπανω πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βάζεις επάνω στην τροφή γιατί έτσι παίρνουν περισσότερη απ ότι αν τις ρίξεις στο νερό :D

Link to comment
Share on other sites

Περασαν 3 μερες χωρις θανατο, και 2 μερες απο το τελος του Bactopur.

Αλλαξα το 50% του νερου και εβαλα ανθρακα μεσα στο εσωτερικο φιλτρο.

Ταιζω (οχι πολυ) με τροφη εμποτισμενη σε βιταμινες.

Νομιζω οτι την σκαπουλαραν! :D

Εχω και τα 14 μωρακια μου που φροντιζω! Την αλλη εβδομαδα θα τα βαλω στο μεγαλο ενυδρειο.

Οσο για τα glassfish που εχουν σημαδια που μοιαζουν με fungus, εμαθα χτες απο την κοπελα που μου τα χαρισε, οτι ανεκαθεν ειχαν ασπριλες στα πτερυγια! Οποτε μαλλον δεν ειναι τιποτα.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ελπίζω να συνεχίσουν τα πράγματα έτσι :D

Εγώ θα σου έλεγα τα μωρά σου να τα αφήσεις να μεγαλώσουν στο ενυδρείο που τα έχεις τώρα και αργότερα, αφού αποφασίσεις πόσα θες να κρατήσεις, τα ρίχνεις στο μεγάλο :D

Για τα glassfish είναι σίγουρο αυτό που λες;

Link to comment
Share on other sites

Tα glassfish πρέπει να είναι εντελώς διάφανα εκτός πίσω από το κεφάλι που ασημίζουν. Ότι άλλο άσπρο ή άλλο χρώμα έχουν σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά. π.χ. λευκές γραμμές μπορεί να βγάλουν στο σώμα τους όταν υπάρχει έλλειψη οξυγόνου, stress κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Tα glassfish πρέπει να είναι εντελώς διάφανα εκτός πίσω από το κεφάλι που ασημίζουν. Ότι άλλο άσπρο ή άλλο χρώμα έχουν σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά. π.χ. λευκές γραμμές μπορεί να βγάλουν στο σώμα τους όταν υπάρχει έλλειψη οξυγόνου, stress κ.α.

11565[/snapback]

Το ενα εχει ασπρα σημαδια και στο πανω και στο κατω πτερυγιο.

Το αλλο εχει μονο στο κατω πτερυγιο και το αλλο δεν εχει απολυτος τιποτα.

Οπως μου ειπε η φιλη, ηταν ετσι απο παντα?

Τι να τους κανω?

Να ριξω κανενα Melafix και Pimafix?

Link to comment
Share on other sites

Μπρείς να βάλεις φώτο;

Όταν λες άσπρα στίγματα εννοείς σαν κόκους απο αλάτι;

Link to comment
Share on other sites

Μπρείς να βάλεις φώτο;

Όταν λες άσπρα στίγματα εννοείς σαν κόκους απο αλάτι;

11589[/snapback]

Οχι. Εννοω οτι ενα κομματι απο το πτερυγιο εχει χρωματισμο ασπρο, αντι για διαφανες.

Θα προσπαθησω κατα τις 21.00 που θα παω σπιτι, να τα βγαλω φωτογραφια.

Εχε υποψιν σου οτι ειναι αδυνατον να βγουνε απο το μεγαλο ενυδρειο. Ειναι τρομερα νευρικα και γρηγορα. Αδυνατον να τα πιασεις.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθει η καλυτερη φωτογραφια που μπορεσα να τραβηξω απο το glassfish.

Διακρινονται καθαρα οι ασπριλες στο πανω και κατω πτερυγιο.

post-307-1139652737_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...