Jump to content

Τροπικό


mummy

Recommended Posts

Γεία σας,

Έχω ένα ενυδρέιο 70 λίτρων εδώ και ένα μήνα.Έχω ήδη 3 αγγελόψαρα 2 γατόψαρα και έναν γλύφτη.Θα ήθελα να μάθω τι είδους ψάρια ταιριάζουν με τα αγγελόψαρα?Θα ήθελα να γίνει αμαζονιακό?Μήπως έχετε κάτι να προτίνετε??

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας,

Έχω ένα ενυδρέιο 70 λίτρων εδώ και ένα μήνα.Έχω ήδη 3 αγγελόψαρα 2 γατόψαρα και έναν γλύφτη.Θα ήθελα να μάθω τι είδους ψάρια ταιριάζουν με τα αγγελόψαρα?Θα ήθελα να γίνει αμαζονιακό?Μήπως έχετε κάτι να προτίνετε??

10414[/snapback]

Καλημέρα,

Τα ψάρια που έχεις είναι ήδη υπερβολικά πολλά για τα λίτρα σου. Τα αγγελόψαρα μεγαλώνουν πολύ. "Γλύφτης" δεν υφίσταται ώς ψάρι, το ψάρι αυτό ειναι γατόψαρο. Αν βάλεις φωτό θα σου πούμε ποιο είδος είναι και πόσο μεγαλώνει. Επίσης, τι άλλα γατόψαρα έχεις? (γιατί και αυτά μπορεί να μεγαλώνουν αρκετά).

Πες μας τα είδη (η βάλε φωτό) και τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ναι σόρυ έχετε δίκιο....

Τα δύο είναι Corydoras Sterbai

και το άλλο είναι Ansistrus και άλλο αλλά δεν θυμάμαι.

Αν δεν είχα όλα αύτα τα ψάρια σύμφωνα με την προήγουμενη μου ερώτηση τι θα προτίνετε??

Link to comment
Share on other sites

Ναι σόρυ έχετε δίκιο....

Τα δύο είναι Corydoras Sterbai

και το άλλο είναι Ansistrus και άλλο αλλά δεν θυμάμαι.

Αν δεν είχα όλα αύτα τα ψάρια σύμφωνα με την προήγουμενη μου ερώτηση τι θα προτίνετε??

10445[/snapback]

Εγώ θα πρότεινα να φύγουν τα αγγελόψαρα (που ούτως η άλλως θα υποφέρουν στα συγκεκριμένα λίτρα) και να κρατήσεις τον Ancistrus και τα Corydoras Sterbai μαζι με ενα κοπαδάκι (4-5) απο ένα είδος από τα επόμενα: Microgeophagus ramirezi η Apistogramma nijsseni η Apistogramma macmasteri η Apistogramma cacatuoides η Apistogramma agassizii - όποιο σου αρέσει περισσότερο. Για το άλλο πλεκόστομο βάλε φωτο να σου πούμε τι ειναι και πόσο μεγαλώνει (οπότε αν μπορεί να μείνει στα λίτρα σου).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να στείλω φωτογραφία γιατί μου βγάζει αυτό το μήνυμα :

Ο ολικός χώρος που απαιτείται για την αποθήκευση όλων των συνημμένων είναι μεγαλύτερος από το χώρο ανά δημοσίευση ή ολικό που σας επιτρέπεται. Παρακαλούμε ελαττώστε τον αριθμό ή το μέγεθος των συνημμένων.Όμως η φωτογραφία μου είναι 1 mb.Κανονικά δεν έπρεπε να την δέχετε??

Τελικά έχω 1 πλεκοστομο τον Ancistrus αλλά δεν ξέρω ποιόν Ancistrus ακριβώς.

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να στείλω φωτογραφία γιατί μου βγάζει αυτό το μήνυμα :

Ο ολικός χώρος που απαιτείται για την αποθήκευση όλων των συνημμένων είναι μεγαλύτερος από το χώρο ανά δημοσίευση ή ολικό που σας επιτρέπεται. Παρακαλούμε ελαττώστε τον αριθμό ή το μέγεθος των συνημμένων.Όμως η φωτογραφία μου είναι 1 mb.Κανονικά δεν έπρεπε να την δέχετε??

10489[/snapback]

Αν έχεις Photoshop χαμήλωσε τα pixel της φωτό. Εναλλακτικά, βάλε τη φωτό στο gallery (στο portal του Αquazone) και βάλε εδώ το link. Θα το δούμε απο τη gallery :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι Ancistrus sp. 3 - και απότι φαίνεται (εξαρτωμένου του μεγέθους του) θηλυκό. Τελικό μήκος γύρω στα 12-15 εκατοστά. Εντάξει, δεν πειράζει και πολύ, αν και προσωπικά η θα το έδινα η θα έδινα τα κορυ και θα έπαιρνα και έναν ίδιο αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...