Jump to content

Aναγνώριση Ancistrus


Saridakis

Recommended Posts

Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει το είδος του συγκεκριμένου Ancistrus;

post-194-1138657614_thumb.jpg , post-194-1138657653_thumb.jpg

Το έχω περίπου 4 μήνες , έχει φτάσει τα 12cm και το ενυδρείο που το φιλοξενεί είναι 120 λίτρα. Έχω την εντύπωση πως θα μεγαλώσει αρκετά για τα συγκεκριμένα λίτρα. Μήπως ξέρουμε εάν είναι αγοράκι ή κοριτσάκι;

Link to comment
Share on other sites

Kώστα μου καλησπέρα,

το ψαράκι σου δεν είναι Ancistrus, είναι ένα πανέμορφο Glyptoperichthys joselimaianus (L001/L22). To Ancistrus είναι ένα από τα είδη που περιλαμβάνει η οικογένεια των Λορικαριιδών.

Θα φτάσει περίπου τα 20 εκατοστά - και τα 120 λίτρα μάλλον δεν είναι αρκετά για το τελικό του μέγεθος.

Κύτταξα τη φωτό στο Photoshop με zoom αλλά δεν μπορώ να δώ καθαρά αν είναι αγοράκι η κοριτσάκι. Θα σου πώ όμως πώς να το δεις εσυ.

Τα αγοράκια έχουν ένα κοντο αλλά αρκετά παχουλό έκφυμα στη γεννητική περιοχή (σα να βλέπεις κανονικό αγοράκι ..) και τα κοιλιακά τους πτερύγια ειναι μακρυά, δηλαδή κατεβαίνουν χαμηλότερα από το έκφυμα. Τα κοριτσάκια είναι κοίλα στη συγκεκριμένη περιοχή και τα κοιλιακά τους πτερύγια είναι πιό κοντά, δηλαδή δεν καλύπτουν την γεννητική περιοχή.

Αν βγεί το δικό μου αρσενικό και μείνει ακίνητο (πράγμα απίθανο γι' αυτόν) θα ανεβάσω και φωτό για να δεις παράδειγμα, αν και νομίζω ότι μάλλον κατάλαβες από την περιγραφή.

Γιά περισσότερες πληροφορίες κύττα και στο Fish Index

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα καλημέρα,

Νομίζω πως έχω τελικά μία όμορφη δεσποινίδα από αυτό το είδος :D . Το φαντάστηκα ότι θα μεγαλώσει αρκετά, γ’ αυτό θα την κρατήσω λίγο ακόμα σ’ αυτό το ενυδρείο και μετά θα μετακομίσει στο 370 λίτρων μαζί με μία άλλη δεσποινίδα Ancistrus sp4 :D .

Ευχαριστώ για την Ενημέρωση :D:D .

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλημέρα,

Όντως η δεσποινίς σου είναι πανέμορφη, τα marking της είναι εξαιρετικά!!!! Η μετακόμιση εν καιρώ καλό θα της κάνει. Έχε υπόψη σου ότι τα ψαράκια αυτά είναι πανέξυπνα - και μπορείς με εκπαίδευση να τη μάθεις να κάνει κόλπα. Την άλλη δεσποινίδα (Ancistrus sp4) μπορείς να τη ζευγαρώσεις αν θέλεις, να γίνεις και παππούς :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εναν κύριο τον Χούλκ θες να τα βάλουμε να κάνουν παρέα :D:D:hysterical:

Απ ότι ξέρω δεν είνα δυνατή η αναπαραγωγή τους σε ενυδρείο εε ή κάνω λάθος ας με διορθωσουν οι ειδικοί :D

Πάντως κόλπα δεν κάνει μόνο ξύλο ρίχνει στον Ντόναλντ τον κομοντ (και αυτός αγοράκι είναι όπως και ο tiger :D )

Η δικιά σου είναι ήρεμη ή τσαμπουκαλού σαν τον δικό μου :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εναν κύριο τον Χούλκ θες να τα βάλουμε να κάνουν παρέα  :hysterical:  :hysterical:  :angry2:

Απ ότι ξέρω δεν είνα δυνατή η αναπαραγωγή τους σε ενυδρείο εε ή κάνω λάθος ας με διορθωσουν οι ειδικοί  :D

Πάντως κόλπα δεν κάνει μόνο ξύλο ρίχνει στον Ντόναλντ τον κομοντ (και αυτός αγοράκι είναι όπως και ο tiger  :D )

Η δικιά σου είναι ήρεμη ή τσαμπουκαλού σαν τον δικό μου  :hysterical:

10531[/snapback]

Αναπαραγωγή σε ενυδρείο δεν έχει γίνει ακόμα γιατί τα ψάρια αφήνουν τα αυγά τους σε τούνελ, που σκάβουν μέσα σε λάσπη. Γιά να γίνει τέτοια δουλειά σε ενυδρείο χρειάζονται λίτρα, και φανταστικό σύστημα φίλτρανσης. Που ξέρεις όμως, όταν χτυπήσω το 15000 λιτρο .... άντε να δούμε (να αλλάξω και το προφίλ :D:D:D )

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά σου είναι ήρεμη ή τσαμπουκαλού σαν τον δικό μου  :D

10531[/snapback]

Gin καλημέρα,

Η δικιά μου είναι μία σεμνή, συνεσταλμένη και ντροπαλή δεσποινίδα :D – τελικά δεν πήγανε χαμένα οι καλόγριες τα γαλλικά και το πιάνο :D:D . Να σκεφτείς, είναι τόσο ντροπαλή που μας πείρε περίπου ένα μήνα προκειμένου να μου κάνει την τιμή και να με αφήσει να την βλέπω την ώρα του φαγητού.

Πραγματικά είναι πολύ ήσυχη και με καλούς τρόπους. Σ’ αυτό βοηθάει το γεγονός ότι δεν απειλείται – ενοχλείται από κάποιο άλλο συγκάτοικο.

Κρίμα πάντως που δεν μπορούμε να συμπεθεριάσουμε :D . Όπως λεει και η φίλη μας η Μαρίνα δεν έχει ξαναγίνει σε ενυδρείο.

Αλήθεια, αυτά που αγοράζουμε είναι όλα άγρια; Μαζεμένα από το φυσικό τους περιβάλλον;

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι μία σεμνή, συνεσταλμένη και ντροπαλή δεσποινίδα  :hysterical: – τελικά δεν πήγανε χαμένα οι καλόγριες τα γαλλικά και το πιάνο

:D:D:D:D:D Έγραψε!!!

Αλήθεια, αυτά που αγοράζουμε είναι όλα άγρια; Μαζεμένα από το φυσικό τους περιβάλλον;

Αυτά τά είδη κατά πάσα πιθανότητα όχι, μάλλον απο ιχθυοκαλλιέργεια σε Τσεχοσλοβακία η Σιγκαπούρη. Αν θέλεις να μάθεις με σιγουριά μπορείς να ρωτήσεις στο μαγαζί που το πήρες απο πού φέρνουν ψάρια. Θα καταλάβεις όταν σου πούν τη χώρα αν πρόκειται για άγριο (F0) η καλλιέργειας (F1, F2 κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...