Jump to content

Τι άλγη είναι αυτή


SW1IXC

Recommended Posts

Εδώ και μερικές μέρες μόνο το μπροστινό τζάμι του ενυδρείου πιάνει μια θαμπάδα πράσινη απο μέσα λες και το έχεις ψεκάσει με πράσινη μπογιά.

Το καθαρίζω με το μαγνήτη και σε 2 μέρες ξαναεμφανίζεται.

Δεν μοιάζει για τριχοειδής γιατί όσο και να την αφήσω δεν βλέπω τριχίδια, εκτός και αν είναι τόσο μικρά και δεν φαίνονται με γυμνό μάτι.

Αλλά ούτε και σποτ γιατί καλύπτει όλο το τζάμι ομοιόμορφα.

Σα spray.

Πως να την αποφύγω ; Ξέρει κάποιος ;

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη σίγουρα πρόκειται για άλγη, αν έχεις σαλιγκάρια θα την καθαρίσουν, αν την αφήσεις θα σου γεμίσει τα τζάμια. Ρίξε μια ματιά στις μετρήσεις σου (φωσφωρικά, νιτρικά, σίδηρος) και πες μας για να δούμε τι χρειάζεται να κάνεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Γιάννη

Σαλιγκάρια με το κιλό. Ναφάν κι κότες. Αλλά δεν βλέπω να την πειράζουν.

Απο μετρήσεις δεν έχω τεστ για φωσφορικά και σίδηρο.

Πάντως τα νιτρικά είναι κάπου στο 10.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Αφού τα νιτρικά είναι χαμηλά δεν φταίνε για την άλγη... Από φωτισμό πως τα πας? Τι έχεις, πόσες ώρες?

Αν ταΐζεις πολύ και δεν καθαρίζεις βυθό, μπορεί να έχουν αναπτυχθεί τα φωσφωρικά. Σίδηρο προσθέτεις (υπό μορφή λιπασμάτων, ταμπλετών ή κάτι άλλο)?

Όσο για τα σαλιγκάρια δεν τρώνε όλα άλγη. Apple snails έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός : 2x24watt 1 gro-lux μπροστά και 1 aquastar πίσω 12 ώρες και οι 2.

Απο τάϊσμα 2 φορές τι μέρα.

Σίδηρο δε βάζω καθόλου. Όυτε ταμπλέτες ούτε λιπάσματα.

Μόνο 2 φόρες την εβδομάδα 1 καπάκι 5 ml Trace elements της seachem.

Λεέι πως έχει σίδηρο αυτό μέσα αλλά πολύ μικρή ποσότητα.

Απο σαλιγκάρια 2 μεγάλα apple, καμμία 50αρια νεογένητα και μερικά μικρά κόκκινου χρώματος.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός : 2x24watt 1 gro-lux μπροστά και 1 aquastar πίσω 12 ώρες και οι 2.

Απο τάϊσμα 2 φορές τι μέρα.

Σίδηρο δε βάζω καθόλου. Όυτε ταμπλέτες ούτε λιπάσματα.

Μόνο 2 φόρες την εβδομάδα 1 καπάκι 5 ml Trace elements της seachem.

Λεέι πως έχει σίδηρο αυτό μέσα αλλά πολύ μικρή ποσότητα.

Απο σαλιγκάρια 2 μεγάλα apple, καμμία 50αρια νεογένητα και μερικά μικρά κόκκινου χρώματος.

Αυτά.

10549[/snapback]

ΟΚ, άρα σίδηρος δεν είναι, νιτρικά δεν είναι...

Εγώ (IMHO) θα μείωνα μάλλον λίγο τη φωτοπερίοδο από τα φώτα, και αφού δεν έχεις και τεστ φωσφωρικών, θα έκανα και μια καθαριότητα στον πυθμένα και μια αλλαγή νερού 30-40%. Tα apple snail δεν τρώνε τίποτα από τα τζάμια? Εγώ έχω πέντε και έχω να καθαρίσω τζάμια εδώ και κάνα μήνα... κάνουν φανταστική δουλειά! Για να φύγει από το τζάμι αυτό που έχεις πρέπει να το ξύσεις ή απλά δημιουργώντας ένα ρεύμα νερού με το χέρι σου φεύγει? Αν είναι το δεύτερο είναι βρωμιά.

Μου κάνει εντύπωση που λες ότι μαζεύει μόνο το μπροστά τζάμι. Οι λάμπες είναι κοντά στο μπροστά?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις το δάχτυλο σου μέσα και το τραβήξεις μένει στο δάχτυλο σου η πρασινίλα και το τζάμι γίνεται πεντακάθαρο.

Τα σαλιγκάρια τρώνε αλλά δεν τα πολυβλέπω να κινούνται στο μπροστινό. Οι λάμπες είναι μια μπροστά και μια πίσω, στις άκρες σχεδόν του καπακιού.Ναι Γιάννη μόνο το μπροστά και αυτό επειδή πιστεύω δεν υπάρχουν φυτά να κόψουν το φως. Στα πλαινά και πίσω όλο και κάτι κόβει.

Εδω που τα λέμε για να πω και την αμαρτία μου τοχω ξεφτιλίσει το ενυδρειάκι λόγω φόρτου.

Να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους, έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μειώσεις τη φωτοπερίοδο της μπροστινής λάμπας. Άσε δηλ την πίσω 12 ώρες και ρίξε την μπροστά στις 10 και βλέπουμε. Κάνε και κάνα καθαρισμό του πυθμένα :D

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Γιάννο..Θα το κάνω.

Καθαρισμό του βυθού δε νομίζω ότι θέλει γιατί είναι πεντακάθαρος.

Link to comment
Share on other sites

Μείωσέ την λίγο να πάει στους 25, και μείωσε λίγο την φωτοπερίοδο. Περίεργο που τα apple snails δεν κάνουν δουλειά, τι μέγεθος έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Μείωσέ την λίγο να πάει στους 25, και μείωσε λίγο την φωτοπερίοδο. Περίεργο που τα apple snails δεν κάνουν δουλειά, τι μέγεθος έχουν;

10725[/snapback]

Είναι μεγάλα. Ρίξε μια ματιά. Τα πέτυχα σε τρυφερή στιγμή. χεχε :D

post-249-1138866589_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...