Jump to content

ο παγκασιους


Recommended Posts

εχω εναν παγκασιους , που ολη την μερα παει σαν δεμονισμενο μεσα στο ενυδρειο .

οταν ταιζω τα αλλα ψαρια αυτο δεν κανει τιποτε αλλο απο το να κολυμπαει σαν τρελο συνεχεια.

αυτο ειναι φυσιολογικο ? θα ηρεμησει ποτε? ουτε ξερω αν τρωει ετσι οπως κανει .

το ενυδρειο το εχω ενα μηνα .

επισης μου εχει πεταχτει δυο φορες εκτος ςνυδρειου , ουτε καθαρισμο μπορω να κανω τιποτα γιατι μολις σηκωνω το καπακι αμεσως κολυμπαει σαν τρελο .

αλαξα μια φορα το νερο αλλα μου βγηκε η πιστη .

δεν ξερω τι να κανω με αυτο το ψαρι που πηρα .

ποτε δεν εχει κολυμπησει νορμαλ οπως τα αλλα ψαρια που εχω.

συνεχεια αυτη την δουλεια κανει κολυμπαει πανω κατω , δεξια αριστερα γρηγορα και μαλιστα μπορει να κανει συγκεκριμενη διαδρομη για κανα μισαωρο και παραπανω .

εχω εκνευριστει πολυ γιατι συνεχεια βλεπεις ενα ψαρι δεμονισμενο , με αποτελεσμα να μην μπορω να ευχαριστηθω το ενυδρειο μου .

Link to comment
Share on other sites

Μπας δεν τρωει την τροφη που βαζεις(φυλαρακια) και θελει τροφη για ψαρια βυθου(χαπια)

εγω αυτο πιστευω,,περιμενε να απαντησουν και οι υπολοιποι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

του ριχνω ταμπλετες βυθου , αλλα το μονο που κανει ειναι να κολυμπαει σαν δεμονισμενο .

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου είναι αυτό που φαίνεται στο προφίλ σου και χωρίς να μετρήσω τα άλλα ψάρια που έχεις μέσα το τελευταίο που θα έπρεπε να σε νοιάζει είναι η διατροφή του συγκεκριμένου ψαριού. Ρίξε μια ματιά σε αυτά :

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=172

http://www.scotcat.com/factsheets/pangasiu...pophthalmus.htm

ή ψάξε γενικώς για pangasius hypophthalmus

και πρόσεξε το τελικό μέγεθος του ψαριού και γενικά τις ανάγκες του, οπότε και θα μπορέσεις να ερμηνεύσεις τις αντιδρασεις του (πέρα από τον χρόνο προσαρμογής που χρειάζεται).

Link to comment
Share on other sites

οποτε ειναι μικρο το ενυδρειο μου για τον παγκασιους.

αυτο σημαινει οτι δεν θα ηρεμησει ποτε ? ουτε θα φαει ποτε ?

θα συνεχισει να κανει ετσι σαν τρελο?

ναι το ενυδρειο μου ειναι 80αρι με 96 λιτρα.

τι να κανω ? γιατι μου αρεσει το ψαρι .

Link to comment
Share on other sites

Και να ηρεμήσει (που δεν το περιμένω) το ενυδρείο είναι ακατάλληλο για το ψάρι. Το θέμα έχει συζητηθεί σε αρκετά post - τα συγκεκριμένα ψάρια θέλουν αν όχι πισίνα τουλάχιστον αρκετααααα μεγάλο ενυδρείο. Το καλύτερο θα ήταν να το επιστρέψεις και να πάρεις κάτι άλλο. Ακόμη και να προσαρμοσθεί (και τότε θα φάει) θα έχεις πάντα ένα μεγάλο ψάρι σε ένα μικρό ενυδρείο με τα αντίστοιχα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι αυτό το ψάρι θέλει ΑΡΚΕΤΑ λίτρα νερού, και θα ήθελα να ρωτήσω, όταν το αγόρασες ο καταστηματάρχης σ’ερώτησε σε πόσα λίτρα ενυδρείο θα το βάλεις ?

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο εμενα.

εχοντας φιλοξεησει στο παρελθον τετοιο ψαρι θα σου πω οτι η υπερκινητικοτητα του ειναι μεσα στα χαρακτηριστικα του οπως και η ταση να πηδαει εξω απο τη γυαλα.

οταν το ψαρι μεγαλωσε πανω απο τα 15 εκατοστα το εδωσα για να μπει σε γυαλα 600 λιτρων μιας και ξεπερνατα 50 εκατοστα οταν βεβαια ζει σε καλες συνθηκες και μεγαλο τανκ.

κλεινω λεγοντας να μην ανησυχεις για την κινητηκοτητα του, αλλα να προβλεψεις για το μεγεθος του.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Kαλημέρα. Εχω κ γω γατόψαρο. Και το ενυδρείο μου ούτε 2 μήνες. Κ σε μένα έκανε ακριβώς έτσι και μου έσπαγε τα νεύρα. Σε καταλαβαίνω. Δώσε του λίγο χρόνο κ θα ηρεμήσει. Κάνε μετρήσεις όπως σου λένε. Εγ'ω είχα λίγη αμμωνία και έκανα συχνές αλλαγές νερού. Τώρα κάνω πιο αραιά και το γατόψαρο είναι μια χαρά... Δώστου χρόνου και θα γίνει το αγαπημένο σου. Μόνο μέτρα νιτρικά και αμμωνία είναι πολύ βασικό να στρώσει το ενυδρείο σου. Θα προσαρμοστεί σίγουρα. Εδώ προσαρμόστηκε σε εμένα στα 20 λίτρα.

Προχθές βέβαια το έβαλα σε 180 λίτρα. Τα λέμε. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δώστου χρόνου και θα γίνει το αγαπημένο σου.
Εδώ προσαρμόστηκε σε εμένα στα 20 λίτρα.

Kαλά, σοβαρολογείς;

Link to comment
Share on other sites

το παγκασιους το πηρα απο ενα πετ σοπ . εκει του ανεφερα το ενυδρειο που εχω με τα αναλογα λιτρα

που εχει και μου ειπε οτι δεν θα εχω προβλημα.

μαλιστα μου ειπε οτι τα ψαρια μεγαλωνουν στο χωρο που βρισκονται , αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου

και τα λιτρα και οχι παραπανω .

οποτε θα μεγαλωσει συμφωνα με το 80 αρι που εχω στα 100 λιτρα και οχι παραπανω .

Link to comment
Share on other sites

αυτα ακριβως τα λογια μου ειπε.

βεβαια εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι σβηστω το φως του ενυδρειου , η συμπεριφορα του ψαριου ειναι

πιο νορμαλ παρα με αναμενο φως .

σε αθτη την περιπτωση τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω πια ειναι τα αναλογα λιτρα για τον παγκασιους ? τι ενυδρειο χρειαζεται για να ειναι ενταξει ?

ωστε να βαλω και εναν γκαλαχερ μαζι του ?

επισης το ιδιο μου ειπε και για τον σιλβερ που ειχα αλα ψοφησε , και για τον αλμπινο και για τον παγκασιους.

Link to comment
Share on other sites

το παγκασιους το πηρα απο ενα πετ σοπ . εκει του ανεφερα το ενυδρειο που εχω με τα αναλογα λιτρα

που εχει και μου ειπε οτι δεν θα εχω προβλημα.

μαλιστα μου ειπε οτι τα ψαρια μεγαλωνουν στο χωρο που βρισκονται , αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου

και τα λιτρα και οχι παραπανω .

οποτε θα μεγαλωσει συμφωνα με το 80 αρι που εχω στα 100 λιτρα και οχι παραπανω .

Εαν το κατάλαβες, δεν είναι σωστά αυτά που σου είπε,............εγώ στην θέση σου ΔΕΝ θα ξανα έπερνα τίποτα από εκεί...........

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν πολυδιάβασες ... για κοίτα τι λέει στο "Συμπεριφορά στο ενυδρείο" στο :

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=649

Ρίξε μια ματιά κι εδώ :

http://images.google.gr/images?um=1&hl...%BD%CF%89%CE%BD

τώρα για τον τύπο στο pet shop τι να λέμε .....

Από εκεί και πέρα πράξε όπως νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν το βαλω σε κατι πιο νορμαλ απο τα 2500 λιτρα , ας πουμε 700 λιτρα θα υπαρχει προβλημα ?

η αν τον κρατησω σε αθτο που εχω τι μπορει να συμβει με τον καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πρόθεση να πάρεις ενυδρείο 700 λίτρων για το pagasius;

Για το τι θα συμβεί αν δεν προλάβει το καημένο και πεθάνει πρώτα διάβασε το Post 5 από εδώ :

http://www.aquazone.gr/vb/showthread.php?t=22151

Απο εκεί και πέρα, όπως σου είπα και πριν πράξε όπως νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες , ησουν πολυ κατατοπιστηκος.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι αυτο γινεται λιγο μεγαλο και δεν κανει για σπιτικο ενυδρειο εκτος και αν ειχες πισινα. (15000+ Λιτρα)

Εδω εξηγειται το γιατι.

Αλλα και παλι μονο αυτος ο χωρος (Mekong river) θα του εκανε αφου απ'οτι ειδα στο "CONVENTION ON INTERNATIONAL TRADE IN ENDANGERED SPECIES OF WILD FAUNA AND FLORA" ειναι απαγορευμενο ειδος προς εμπορια.

Και κατι αλλο, ρωτησα φιλο βιολογο αν οντως ισχυει αυτο με το οτι δεν μεγαλωνει τοσο αν το βαλεις σε μικρο ενυδρειο.

Μου απαντησε : εν μερη ισχυει αλλα το κακο ειναι οτι τα εσωτερικα του οργανα συνεχιζουν να μεγαλωνουν κανονικα με τραγικα αποτελεσματα στο τελος και για το ψαρι και για εμας.

Ενα απο αυτα τα αποτελεσματα ειναι οτι το ψαρια, και σε συνδυασμο και το ψυχολογικο στρες που υπομενουν απο την ελλειψη χωρου και το φως (γι'αυτο ηρεμει οταν το κλεινεις), αρχιζει να χτυπιεται μεσα στο ενυδρειο και πολλα το εχουν σπασει μαλιστα.

Το iδιο (μεγαλο μεγεθος) ισχυει και για το gallagher. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα πως σημερα ο παγκασιους εχει πρησμενη κοιλια .

αυτο σημαινει οτι ειναι σε ασθενεια το ψαρι ?

πριν μιση ωρα το παρατηρησα, δεν μου φαινεται νορμαλ η φουσκομενη κοιλια .

βοηθεια παρακαλω αμεσα μπας και τον σωσω.

τι να κανω?

επισης ηταν η πρωτη φορα που κοινηγουσε ασταματητα να φαει την τροφη .

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει θεραπεια η καποιο φαρμακο για να ξεπρηστει η κοιλια του?

τροφη να του ριξω αλλη τωρα που τρωει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σας παρακαλω μην αγοραζετε πανγκασιους, ειναι μαρτυριο για το ψαρι δεν το καταλαβαινετε καποιοι? :rolleyes:

Εκτος αν εχετε ενυδρειο 2500-3000 λιτρα ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...