Jump to content

πάλι χρειάζομαι την (οπός πάντα)πολύτιμη βοήθεια σ


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. λοιπόν πάλι χρειάζομαι την (οπός πάντα)πολύτιμη βοήθεια σας σήμερα πήγα και πήρα test της jbl ph,no2,no4,po4,gh,kh

Έκανα της μέτρησης μου και έχω ph=7.2, no2=0.6, no4=4,po4=0.5.ειναι καλές? ποιες είναι οι τιμές που πρέπει να έχω??? :D

To gh και το kh δεν κατάφερα να καταλάβω πως στο καλό λειτουργούν μου έχει ένα μπολακι για το νερό και ένα μπολακι με σταγόνες (είχε και ένα πινακάκι που και αυτό δεν το κατάλαβα)μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος? :D

Υ.γ. είναι 40 λτ. χτες έκανα αλλαγή 40% του νερού και έχω 1 guppy asort 2 ξιφορους (αρσενικό – θηλυκό) 3 μικρά στο μέγεθος των guppy τα οποία δυστιχως δεν ξέρω πώς λέγονται :D και τελος ένα μονομάχο!

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ2 πρέπει να είναι 0. Για το ΝΟ4 είσαι σίγουρος; Μήπως είναι ΝΗ4; Τα υπόλοιπα είναι καλά. Σε κάθε περίπτωση κάνε μια αλλαγή νερού 50% για να μηδενίσεις το ΝΟ2. Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο; Είναι στρωμένο;

Δεν είχα ποτέ τεστ της JBL και έτσι δεν μπορώ να σε βοηθήσω για το ΚΗ και GH.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνετε μιλάμε ή για ένα όχι στρωμένο ενυδρείο ή για ένα ενυδρείο σε πολύ χάλια κατάσταση το νερό του αλλά μάλλον νομίζω είναι το πρώτο.

Όσο για το ΝΟ4 ή θα είναι ΝΟ3 ή θα είναι ΝΗ4 όπως είπε και ο Θοδωρής.

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ2 πρέπει να είναι 0. Για το ΝΟ4 είσαι σίγουρος; Μήπως είναι ΝΗ4; Τα υπόλοιπα είναι καλά. Σε κάθε περίπτωση κάνε μια αλλαγή νερού 50% για να μηδενίσεις το ΝΟ2. Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο; Είναι στρωμένο;

Δεν είχα ποτέ τεστ της JBL και έτσι δεν μπορώ να σε βοηθήσω για το ΚΗ και GH.

10591[/snapback]

ουπσ nh4 εινα.το εχω κοντα στισ τρεισ εβδ. το στρωσιμο το εκανα με ενα παλιο φιλτρο πθ ειχαι και αλλα αντεικ.!

Link to comment
Share on other sites

60% ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και έχεις ανεβάσει αμμωνία σε επίπεδα επικίνδυνα για τα ψάρια σου. Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές σου είναι λίγες στην κατάσταση που είναι το ενυδρείο σου.

Αν έχεις κάποιον γνωστό με στρωμένο ενυδρείο, πάρε λίγα υλικά από το φίλτρο του, ή τον υαλοβάμβακά του και βάλτο στο δικό σου.

Αν μπορείς, δώσε τα ψάρια σε κάποιον προσωρινά και συνέχισε το στρώσιμο του ενυδρείου σου με αμμωνία.

Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι από τα παραπάνω, συνέχισε με αλλαγές 40% του νερού κάθε δυο μέρες και μέτρηση ΝΗ3/4, ΝΟ2 και NO3, μόλις μηδενιστούν τα δύο πρώτα και ανεβαίνει το τρίτο, το ενυδρείο θεωρείται στρωμένο. Υπάρχει ορατός ο κίνδυνος να χάσεις ψάρια όμως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές σου είναι λίγες στην κατάσταση που είναι το ενυδρείο σου.

Αν έχεις κάποιον γνωστό με στρωμένο ενυδρείο, πάρε λίγα υλικά από το φίλτρο του, ή τον υαλοβάμβακά του και βάλτο στο δικό σου.

Αν μπορείς, δώσε τα ψάρια σε κάποιον προσωρινά και συνέχισε το στρώσιμο του ενυδρείου σου με αμμωνία.

Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι από τα παραπάνω, συνέχισε με αλλαγές 40% του νερού κάθε δυο μέρες και μέτρηση ΝΗ3/4, ΝΟ2 και NO3, μόλις μηδενιστούν τα δύο πρώτα και ανεβαίνει το τρίτο, το ενυδρείο θεωρείται στρωμένο. Υπάρχει ορατός ο κίνδυνος να χάσεις ψάρια όμως έτσι.

10602[/snapback]

file mou xilia efxaristo.kala na patho afu den edosa sto strosimo tin katalili prosoxi apo avrio molis giriso apo tin dulia tha arxiso kai o theos voithos :D !!kalinixta.

Έγινε επεξεργασία - dapper
Link to comment
Share on other sites

file mou xilia efxaristo.kala na patho afu den edosa sto strosimo tin katalili prosoxi apo avrio molis giriso apo tin dulia tha arxiso kai o theos voithos :D !!kalinixta.

10604[/snapback]

Προτείνω δυο τινά επιπροσθέτως σε αυτά που είπαν τα παιδιά, για την προστασία των ψαριών σου:

1. Πρόσθεσε στο νερό Αmmolock της Αquarium Pharmaceuticals; Δεν απορροφά την αμμωνία χημικά - αλλά τη μετατρέπει σε αμμώνιο. Ετσι το φίλτρο σου εξακολουθητικά αναπτύσσει βακτηρίδια χωρίς όμως εν τω μεταξύ η αμμωνία να είναι τόσο τοξική για τα ψάρια

2. Εναλλακτικά, χρησιμοποίησε το Prime της Seachem ως αντιχλώριο. Κάνει την ίδια δουλειά - αποτοξικοποιεί την αμμωνία. Προσοχή με το Prime όμως, αν ακολουθήσεις τις οδηγίες και βάλεις διπλή η τριπλή δόση θα σου κρασσάρει το pH. Αυτό γιατί για να επιτευχθεί αποτοξικοποίηση, το Prime κατεβάζει ελαφρά το pH.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει πιθανότητα στο 45λτ με 8 ψαράκια 5 στο μέγεθος περίπου 2,5cm 2 ξιφοφοφορους 6cm και ένα μονομάχο το πρόβλημα που έχω με τα ανεβασμένα νιτρικά και αμμωνία να οφείλετε στο φίλτρο (bluewave 3-εσωτερικό)δεδομένου και του μεγάλου φορτίου που έχει το ενυδρείο μου για τα λίτρα του :D Η μήπως μπορεί να φταίει η αρκετή ποσότητα με flake που τους δίνω-3φορες την μέρα περίπου 1 κουταλάκι του γλυκού με 1,5(την οποία δεν την τρώνε όλη και για αυτό από σήμερα τους δίνω μισό με ένα κουταλάκι)?

Τα παραπάνω τα σκέφτηκα αφού μου εκανε τεράστια εντύπωση όταν σήμερα το μεσημέρι έκανα 55-60% αλαλαγή νερού οπός μου είπατε και αμέσως μετά από την αλλαγή έκανα τεστ και είδα πάλι τα νιτρικά και την αμμωνία ανεβασμένη μετά από 3 ώρες οι τιμές που μου έδιναν τα τεστ ήταν σχεδόν ίδιες με αφτες που πήρα χτες το βραδύ :D.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??? :D:D

Link to comment
Share on other sites

Η ποσοτητα τροφης που ριχνεις καθε φορα ειναι 1 κουταλακι?

Η ποσοτητα που πρεπει να ριχνεις ειναι τοση ωστε μεσα σε λιγα δευτερολεπτα να μην υπαρχει φυλλο.

Τα δικα μου τα ταιζω 4 φορες την μερα αλλα με μικρες ποσοτητες.

Εχω την εντυπωση πως πρεπει να κανεις καθαρισμο πυθμενα με σκουπα.

NO2 εχεις ακομα?

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Η ποσοτητα τροφης που ριχνεις καθε φορα ειναι 1 κουταλακι?

Η ποσοτητα που πρεπει να ριχνεις ειναι τοση ωστε μεσα σε λιγα δευτερολεπτα να μην υπαρχει φυλλο.

Τα δικα μου τα ταιζω 4 φορες την μερα αλλα με μικρες ποσοτητες.

Εχω την εντυπωση πως πρεπει να κανεις καθαρισμο πυθμενα με σκουπα.

NO2 εχεις ακομα?

10847[/snapback]

YES file mu peripou 3 :D

Link to comment
Share on other sites

Ταίζεις υπερβολικά!!!! Κανονικά για τα ψάρια σου 6 flakes δύο φορές την ημέρα είναι υπερ-αρκετό. Μην ταίσεις καθόλου για τις επόμενες δύο-τρεις ημέρες, και συνέχισε με αλλαγές 50-60% καθημερινά. Μη φοβάσαι, τα ψάρια δεν θα πάθουν τίποτα από την έλλειψη φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλά ψάρια για τα λίτρα σου και όπως είπε και η ΜΑρίνα ταϊζεις παρα πολυ. Κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά και άστα νυστικά για 2-3 μέρες μην φοβάσε δεν παθαίνουν τίποτα και ξεκίνα αλλαγές. Εγώ θα σου έλεγα να αρχίσεις να βγάζεις και κάποια ψάρια και τροφή όταν θα ξαναρχίσεις 1 φορά την ημέρα και λίγη ούτε 1/2 κουταλάκι του γλυκού σχεδόν το μισό απ αυτό. Εγώ σε 40 ενυδρείο έτσι ταϊζω και είναι μια χαρά τα ψάρια μου και χοντρά γουρουνάκια :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...