Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ...ΠΝΙΓΟΜΑΙ!!


ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους τους χομπίστες.

Πρώτη φορά στο site μετά από στενή παρακολούθηση, και αφού έπεσα στον κυκεώνα του ενυδρείου από 09/2005, ζητάω την βοήθειά σας.

Έχω ένα ενυδρείο 80Χ30Χ30 με 9 neon, 2 cory aeneus, 2 cory albino, 1 Glyptopterichthys (γλύφτη), 2 guppy male, 6 Rasbora heteromorpha (αρλεκίνοι), (είχα) 1 Golden Apple snail με πλαστικά φυτά, και σε ένα ενυδρείο 20 lt 14 μικρά guppy σχεδόν 1 μηνός.

Οι σκέψεις μου: να φυτεύσω για αρχή το 20 lt αφήνοντας τα guppy, να αλλάξω το εσωτερικό φίλτρο του 70 lt με ένα εξωτερικό και αργότερα να το φυτεύσω ή να κάνω ένα μεγαλύτερο (και πιο επικρατέστερη πιθανότητα) βάζοντας και τα guppy.

1. Εξωτερικό φίλτρο σκέφτομαι για EHEIM 2215, αφού έχω και σκοπό να κάνω αργότερα ένα μεγαλύτερο περί τα 200 lt. Έχω δει όμως και τα Fluval, Rena, Serafil, Tetratec....!!!! Οι γνώμες σας ποιές είναι; Είχατε εμπειρία με τα παραπάνω;

2. Το 20 lt δεν έχει φωτισμό. Τι πατέντα μπορώ να κάνω; Επίσης, το 70 lt έχει μόνο 1 λάμπα 15W και θέση για άλλη 1. Μπορεί να σηκώσει την 2η ή πρέπει να αλλάξω το starter; Ακόμα καλύτερα, εάν μπορείτε να μου πείτε πατέντα και για αυτό.

3. Και τέλος, και δυσκολότερο, χρειάζομαι πηγές αγορών και ενημέρωσης. Που να απευθυνθώ για φίλτρα (μη μου πείτε σε pet shop, χρειάζομαι εμπειρικά γνώμες), για αντίστοιχα media, και για ενημέρωση σχετικά με τα φυτά (επιλογή, φύτευση, διακόσμηση-τοποθέτηση, π.χ. κάνει βιβλίο με TAKASHI AMANO;)

4. Μετά από αρκετούς μήνες περιπλάνησης, το Golden Apple snail εξαφανίστηκε αφήνοντας μόνο το κοχύλι του!!! Είναι δυνατόν, αφού είναι τόσο ανθεκτικά; Ξέφυγε από την προσοχή μου περίπου 1 εβδομάδα και........φφφσσττ!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγχωρήστε μου την πολυλογία, αλλά ανυπομονώ να μπω πιο βαθειά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλώς ήρθες Νεκτάριε.

Λοιπόν σχετικά με το φύτεμα του 20 λιτρου είναι μια πολύ καλή ιδέα αφού εκεί πρόκειτε να μεγαλώνεις μωρά.

Το φίλτρο στο 70άρι όπως λές και εσύ θα ήταν πολύ καλή κίνηση να το αλλάξεις με ένα εξωτερικό. Από τις μάρκες που αναφέρεις είναι αρκετά καλά τα φίλτρα τους αλλα (ΙΜΟ) τα ΕΗΕΙΜ είναι τα κορυφαία και τα πιο αξιόπιστα. Αφού σε ενδιαφέρει να το χρησιμοποιήσεις μάλιστα σε ένα 200άρι ενυδρείο αργότερα εγώ θα σου πρότεινα να δείς το ΕΗΕΙΜ Classic 2217. Μπορεί να είναι αρκετά δυνατή η ροή του για το 70άρι σου αλλά μπορείς εύκολα να την μειώσεις ρυθμίζοντας τις βάνες του.

Σχετικά με τις λάμπες τόσο στο 20άρι όσο και στο 70άρι μπορείς να χρησιμοποιήσεις λάμπες Τ5 με ηλεκτρονικό balast. Χρησιμοποιόντας το ηλεκτρονικό balast δεν χρειάζεσαι starter και σε αυτό επάνω μπορείς να βάλεις και λάμπες Power-Compact(DULUX-L) αν σε ενδιαφέρει. Αν και οι λάμπες PC έχουν καλύτερη απόδοση από τις Τ5 ένα μειωνέκτημα τους είναι ότι εκπέμπουν περισσότερη θερμότητα που για τους καλοκαιρινούς μήνες θα είναι πρόβλημα. Πάντως να ξέρεις οτι οι Τ5 είναι πολύ καλύτερες από τις Τ8(λάμπες φθορίου)

Για πατέντα στο καπάκι μπορείς να κολήσεις τα clips για T5 που βρίσκεις σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικά.

Για αγορές μπορείς να βρείς πολύ μεγάλη γκάμα προϊόντων στα συνεργαζόμενα καταστήματα με το Aquazone και μάλιστα μπορείς να παίρνεις και πληροφορίες on-line όποτε χρειάζεσαι κανοντας ερωτήσεις είτε σε κάθε κατάστημα είτε προς όλα τα καταστήματα στην κατηγορία "Αναζήτηση Προϊόντων"

Τώρα αυτό με το apple snail δεν το πολυ-κατάλαβα. Πως χάθηκε? Φαγώθηκε από ψάρι? Πιάστηκε στο φίλτρο? Τι έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις λάμπες τόσο στο 20άρι όσο και στο 70άρι μπορείς να χρησιμοποιήσεις λάμπες Τ5 με ηλεκτρονικό balast.

Τώρα αυτό με το apple snail δεν το πολυ-κατάλαβα. Πως χάθηκε? Φαγώθηκε από ψάρι? Πιάστηκε στο φίλτρο? Τι έγινε?

Σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Δεν τα πάω καλά με τα ηλεκτρολογικά, οπότε υποθέτω πως τα βρίσκω τα υλικά σε μαγαζί ηλεκτρολογικών και όχι σε pet, έτσι;

Το snail μάλλον έλιωσε ή το φάγανε τα cory (υποθέτω) στην διάρκεια της εβδομάδας που δεν το πρόσεξα. Απορώ πώς πέθανε!;!;!

Τι γνώμη έχεις για τα EHEIM pro;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά προτειμώ την Classic σειρά (δηλ. 2213, 2215, 2217) γιατί είναι πιο φθηνή, έχει πολύ καλή ροή και είναι αξιόπιστα (δουλεύει ασταμάτητα 5 χρόνια με μόνη βλάβη ένα αξονάκι 5 ευρώ).

Ένας φίλος που έχει το PRO 3 μου έχει πει πολύ καλά λόγια αλλά είναι πολύ μεγάλο για σένα πιστεύω.

Καλωσήρθες κι από μένα :D

Link to comment
Share on other sites

Επιδή έχω ένα 20LT και έβαλα και έγω φως,βγάζει η arcadia στεγανά ακροφύσια με starter balance και πιατράκια για λαμπίτσα 6W.Bεβαια όσο κοστίσε όλο το ενυδρείο έκανε μόνο το σύστημα αυτο.Γύρω στα 30 ευρω.Το δικό μου ενυδρείο είχε και σκεπή οπότε έκανα 2 τρύπες και είναι άψογο.

Link to comment
Share on other sites

Μία απλή λύση για φωτισμό το 20αρι είναι να προσαρμόσεις ένα φωτιστικό γραφείου με λαμπίτσα 9-11watt.

Όσο για τα βιβλία του Amano είναι εντυπωσιακά αλλά μόνο για να πάρεις ιδέες για το aquascape του ενυδρείου. Δεν αναλύονται τόσο πολύ οι τεχνικές και τα κόλπα που εφαρμόζει.

Link to comment
Share on other sites

1. Εξωτερικό φίλτρο σκέφτομαι για EHEIM 2215, αφού έχω και σκοπό να κάνω αργότερα ένα μεγαλύτερο περί τα 200 lt. Έχω δει όμως και τα Fluval, Rena, Serafil, Tetratec....!!!! Οι γνώμες σας ποιές είναι; Είχατε εμπειρία με τα παραπάνω;

2. Το 20 lt δεν έχει φωτισμό. Τι πατέντα μπορώ να κάνω; Επίσης, το 70 lt έχει μόνο 1 λάμπα 15W και θέση για άλλη 1. Μπορεί να σηκώσει την 2η ή πρέπει να αλλάξω το starter; Ακόμα καλύτερα, εάν μπορείτε να μου πείτε πατέντα και για αυτό.

3. Και τέλος, και δυσκολότερο, χρειάζομαι πηγές αγορών και ενημέρωσης. Που να απευθυνθώ για φίλτρα (μη μου πείτε σε pet shop, χρειάζομαι εμπειρικά γνώμες), για αντίστοιχα media, και για ενημέρωση σχετικά με τα φυτά (επιλογή, φύτευση, διακόσμηση-τοποθέτηση, π.χ. κάνει βιβλίο με TAKASHI AMANO;)

4. Μετά από αρκετούς μήνες περιπλάνησης, το Golden Apple snail εξαφανίστηκε αφήνοντας μόνο το κοχύλι του!!! Είναι δυνατόν, αφού είναι τόσο ανθεκτικά; Ξέφυγε από την προσοχή μου περίπου 1 εβδομάδα και........φφφσσττ!

10633[/snapback]

καλως ηρθες και απο μενα

1.2215 δαγκωτο.για τα εκατο ευρα που εχει(κομπλε) και για τα λιτρα που το θες ειναι μια χαρα..

2.συμφωνω με τους παραπανω....

3.υπαρχουν πολλα εμπειρα πετ σοπ και πολλα που δεν ξερουν τι τους γινεται..απο προσωπικη εμπειρια σου προτεινω αυτα που υπαρχουν στο φορουμ...τωρα για την ενημερωση που ζητας να σου πω οτι υπαρχουν μελη στο ακουαζον,που μπορει να μην ειναι TAKASHI AMANO,αλλα οι γνωσεις τους θα σε βοηθησουν σημαντικα.. :D

4. :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Νεκτάριε.

Η καλύτερη λύση για το 20άρι σου είναι να βάλεις ένα φωτιστικό γραφείου, αυτά με τους βραχίονες όπως είπε ο Neon. Για το σαλιγκάρι σου μου φαίνεται πολύ παράξενο γιατί είναι τέρατα αντοχής, ένα δικό μου επιβίωσε μετά από μια βδομάδα εκτός ενυδρείου (είχε πέσει απ' έξω). Μετρήσεις κάνεις στο ενυδρείο σου; Γράψε μας τα αποτελέσματα. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Νεκτάριε.

Η καλύτερη λύση για το 20άρι σου είναι να βάλεις ένα φωτιστικό γραφείου, αυτά με τους βραχίονες όπως είπε ο Neon. Για το σαλιγκάρι σου μου φαίνεται πολύ παράξενο γιατί είναι τέρατα αντοχής, ένα δικό μου επιβίωσε μετά από μια βδομάδα εκτός ενυδρείου (είχε πέσει απ' έξω). Μετρήσεις κάνεις στο ενυδρείο σου; Γράψε μας τα αποτελέσματα.  :D

10722[/snapback]

Χρησιμοποιώ testakia της JBL (5 σε 1), οπότε είναι χοντρά-χοντρά σε normal επίπεδα. Μήπως χρειάζονται επιπλέον τροφή; Τον τελευταίο καιρό το είδα να ανεβαίνει συχνά στην επιφάνεια και για πολύ. Έχω και αεραντλία και όλα τα ψάρια πλέουν σε..ενυδρείο ευτυχίας!

Όσο για φωτισμό λέω τελικά-αφού συμβουλεύτηκα το forum- να βάλω 2Τ5-6W με ballast.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...