Jump to content

Μια βοήθεια, αρχίζω να έχω άλγη.


Dimitris78

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου είναι 160l και οι μετρήσεις:

Φώτο του ενυδρείου μου έχω εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1648

'Εχουν αναπτυχθεί τα φυτά απο τότε που ανέβασα την φώτο και στην Elodea σε ορισμένα σημεία έχουν αρχίσει να εφανίζονται πολύ μικρές τριχούλες. Θέλω να προλάβω την άλγη και γι'αυτό θα ήθελα μερικές συμβουλές σας.

'Εκανα πάντα αλλαγές 25% κάθε εβδομάδα μέχρι που είδα οτι τα νιτρικά είχαν φτάσει 30-40 κάποια στιγμή και προχτές έκανα μια αλλαγή 50% και σήμερα έχω τις ακόλουθες τιμές:

Ph=7,5 Kh=5 Αμμωνία=0 ΝΟ2=0 ΝΟ3=10 Χρειάζεται να πάρω κάποιο άλλο τεστ; δεν ξέρω και πολλά απο φοσφορικά, σίδηρο και σε τι τιμές πρέπει νάναι για να μην προκαλούν άλγη κτλ

Φωτισμός: 11 το πρωί μέχρι 11 το βράδυ.

Δεν έχω βάλει CO2, μήπως πρέπει;

Λίπασμα έχω Flora Pride της Tetra και έριχνα 5 σταγόνες σε κάθε αλλαγή... έβαζα λίγο επειδή δεν έχω πολλά φυτά και φοβόμουν μήπως προκαλέσω άλγη. Τώρα και αυτό το σταμάτησα.

Απο ψάρια έχω: 3 cory aeneus, 1 ancistrus, 2 khuli, 4 mollies και αρκετά gyppies platies 30 περίπου που τα 20 είναι μικρά 1 μέχρι 2 μηνών.

Λέτε να έχω πολλά ψάρια;

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Dimitris78
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη!

Η τριχοιδείς άλγη είναι σημάδι έλληψεις Co2 οπότε θα σου πρότεινα να βάλεις ένα DIY συστηματάκι με ζάχαρη και μαγιά.

Από ψάρια εκτός από τα ζωοτόκα είσαι καλά πιστεύω.Έχεις σκεφτεί να φτιάξεις κανούργιο ενυδρείο για τα ζωοτόκα?

:D

Link to comment
Share on other sites

Μα καινούργιο είναι το ενυδρείο που έχω και δε θα βάλω άλλα ψάρια, τα γατόψαρα, ο ancistrus και τα 2 khuli τα έβαλα μαζί διότι μου είπαν οτι ταιριάζουν.

'Εχω και ένα μικρό 20 λίτρα για τις γέννες.

Αυτή τη στιγμή μόνο CO2 θέλω δηλαδή; τα υπόλοιπα είναι οκ; α ξέχασα να πω οτι ο φωτισμός μου είναι 40w.

Έγινε επεξεργασία - Dimitris78
Link to comment
Share on other sites

Με το diy co2 που σου λέει ο Δημήτρης, θα δεις να περιορίζεται η άλγη και να αναπτύσσονται τα φυτά σου καλύτερα. Επίσης ο φωτισμός σου είναι μια χαρά για τα φυτά που έχεις. Νομίζω ακόμα ότι είναι καλύτερα να κάνεις λίγο μεγαλύτερες αλλαγές κάθε εβδομάδα 30-40% για να μην αυξάνονται τόσο τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Για DIY CO2 μπορεις να διαβασεις ΕΔΩ

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...