Jump to content

Kαινούργια μωρά


Caesars

Recommended Posts

Έχετε ακούσει που λένε εδώ ο κόσμος καίγεται ... οι άγγιστροι το χαβά τους? Ζωή νάχουν τα χρυσά μου, ξαναζευγάρωσαν (πάνω στην ώρα κιόλας γιατί πολύ μου τήν έβγαινε κάποιος φίλος συν-mod γιά μιά γέννα παραπάνω). Λοιπόν γιά να πατσίσουμε τον αγώνα Μάντσεστερ-Περιστέρι ο αρσενικός μου ζευγάρωσε με δύο θηλυκές απανωτά. :D:D:D Στις φωτό που θα παραθέτω θα δείτε μωρά μιάς εβδομάδας και μωρά που εκκολάπτονται τώρα (1-2 ημερών) στην ίδια φωλιά αλλά φυσικά σε διαφορετικά σημεία. Να προσθέσω ότι η τρίτη θηλυκιά κόβει βόλτες ήδη απέξω από τη σπηλιά - αλλά εκτός αν προλάβει απόψε, ατύχησε. Αύριο η φωλιά και ο μπαμπάς μετακομίζουν στη γεννίστρα.

Να μου ζήσουν λοιπόν, και σε άλλα με υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα τα συγχαρητήριά μου, να σου ζήσουν.

Ηθελα να μου διευκρινήσεις γιατί μεταφέρεις στη γεννήστρα τα μωρά με τον αρσενικό μόνο και όχι και τον θυληκό. Υπάρχει κάποιος λόγος? Είναι ασφαλές να αναλάβει την προστασία τους μόνο ο αρσενικός?

Αν χωρίζεις το ζευγάρι ώστε να μην έχουν το μυαλό τους στο ζευγάρωμα και να αφοσιωθεί καλύτερα ο πατέρας στην προστασία του γόνου, τότε γιατί επέλεξες τον αρσενικό και όχι τον θυληκό?

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

μπαμπάς απ ότι ξέρω φυλάει τα μωράκια

Μαρίνα να σου ζησουν και να τα δεις όπως ποθείς :D

Link to comment
Share on other sites

NA ΖΗΣΟΥΝ !!!

:D:D:D:D:D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια χίλια ευχαριστώ!!! :D:D Τελικά όσες φορές και να γεννήσουν κάθε φορά έχει κάτι το ξεχωριστό ... φανταστικό αίσθημα!!!

Ηθελα να μου διευκρινήσεις γιατί μεταφέρεις στη γεννήστρα τα μωρά με τον αρσενικό μόνο και όχι και τον θυληκό. Υπάρχει κάποιος λόγος? Είναι ασφαλές να αναλάβει την προστασία τους μόνο ο αρσενικός?

Αν χωρίζεις το ζευγάρι ώστε να μην έχουν το μυαλό τους στο ζευγάρωμα  και να αφοσιωθεί καλύτερα ο πατέρας στην προστασία του γόνου, τότε γιατί επέλεξες τον αρσενικό και όχι τον θυληκό?

Νίκο το θηλυκό μόλις γεννήσει εγκαταλείπει τη φωλιά και τα αυγά. Την προστασία και το μεγάλωμα των μωρών την αναλαμβάνει ο μπαμπάς, χωρίς τον οποίο δε γίνεται τίποτα. Μία από τις πιό βασικές δουλειές του είναι να καθαρίζει τα αυγά με το στόμα του - και να τα αερίζει με τα πτερύγιά του, ώστε να μην πιάσουν μύκητες. Όταν το τελευταίο μωρό αφήσει τη φωλιά (δηλαδή πάρει χρώμα και αρχίσει να κινείται κανονικά) ο μπαμπάς φεύγει απο τη φωλιά. Οπότε σε περιπτώσεις γέννας βάζεις και το μπαμπά με τα μωρά - όταν ο μπαμπάς βγει απο τη φωλιά και τον δεις να κάνει βόλτες στο ενυδρείο μπορείς να τον επιστρέψεις στο μεγάλο ενυδρείο (στο χαρέμι του :D ) και να αφήσεις τα μωρά στη γεννίστρα μόνα τους, αναλαμβάνοντας πλεον εσύ χρέη νταντάς!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαρίνα.

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μου λες και πιστεύω οτι θα μου φανούν χρήσιμα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν!!!!

Τι ράτσας είναι? SP 3?

Link to comment
Share on other sites

Τι ράτσας είναι? SP 3?

:D:D:D:D τέλειος Γιάννη, όπως πάντα.

Ναι sp. 3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...