Jump to content

Mήπως είναι πολλά τα ψάρια;


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Πριν 15 μέρες περίπου αγόρασα ενυδρείο από τα Carrefour. Είναι 120 λίτρα και με διαστάσεις 101 χ 32,5 χ 51. Άλλαξα τον κυκλοφορητή ο οποίος ήταν 250 λίτρων και έβαλα έναν 450 λίτρων, έβαλα 15 κιλά χαλίκι, και 3 διακοσμητικά(ένα κοράλλι πορτοκαλί, ένα γεφυράκι με αεραντλία στο κέντρο του ενυδρείου, ένα βαρελάκι)

Το γέμισα και έβαλα το sera nitrivec(βιολογικές καλλιέργειες) και το sera aquatan(βελτιωτικό νερού) στις αναλογίες που γράφουν στα μπουκαλάκια τους και συνέχισα για 10 μέρες το πρώτο στις αναλογίες που ορίζονται πάντα.

Πήρα θερμόμετρο για να έχουμε σταθερή θερμοκρασία στο ενυδρείο και φυσικά έβαλα μπρος τον θερμοστάτη.

Χθες πήγαμε στο petshop στην περιοχή μας, με λαχτάρα να βάλουμε τα πρώτα μας ψαράκια.

Τελικά φύγαμε φορτωμένοι. Και εδώ έρχεται το ερώτημα, μήπως πήραμε πάρα πολλά για το ενυδρείο;

Συγκεκριμένα, 2 παπαγαλόψαρα(κιγκ κογκ - δεν συμφωνούσα για την αγορά τους εξαρχής αλλά τα ήθελε η αραβωνιαστηκιά μου και έχουν περίεργη συμπεριφορά απ' ότι βλέπω) 2 φροντόζα, 1 παγκάσιους, 1 ρέινμποου αλπίνο, 1 μονοδάχτυλος αρτζεντέους, 1 silver shark, 2 γλύφτες, 2 αστακούς.

Μήπως παρα είναι πολλά; Μπορούν να συνυπάρξουν μεταξύ τους; Ρώτησα για τα τεστ του νερού και μου είπε ο τύπος στο pet shop ότι δεν χρειάζεται ακόμα! Να κάνω αλλαγές το 30 τις εκατό κάθε βδομάδα; Το παγκάσιους μόλις ανοίγω το φως του ενυδρείου τρελένεται και κρύβεται στις γωνίες.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες pigunis , πρωτα κατα την γνωμη μου μην ξαναπας σε αυτο το μαγαζι , δευτερων τα ψαρια η τους αστακους πρεπει να τους επιστρεψεις δεν πανε μαζι , τριτον πρεπει να κανεις μετρισεις στο νερο σου νομιζω οτι ακομα ειναι αστρωτο ! Τα ψαρια αυτα δεν πανε μαζι και ουτε στα λιτρα σου θελουν περισσοτερα λιτρα ! Καλο διαβασμα και καλη συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

οχι μηπως...

τα παπαγαλοψαρα δεν ειναι ψαρια...(ειναι απο εργαστηριο)

το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενα σωστα για να βαλεισ τοσο ψαρια μαζι ταυτοχρονα,

αλλα ολοι τα ιδια λαθη εχουμε κανει,ολεσ σου οι απαντησεισ ειναι μεσα στο φορουμ κατσε και κοιτα το λιγο θα σε βοηθησει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα δεν πανε τα ψαρια μαζι,αλλα και να πηγαιναν,το μεγεθος που παιρνουν ειναι απαγορευτικο για τα λιτρα σου.Ελεος πια μ αυτους τους τσοπανηδες...............

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις. Άρχισα είδη να διαβάζω τα άρθρα και αρχίζω να τα πέρνω με τον τύπο από το pet shop. Φταίω κι εγώ όμως που δεν το έψαξα πρώτα. Από ότι κατάλαβα μόνο το πως θα πουλήσουν ενδιαφέρει μερικούς. Μου πήρε σχεδόν 200 ευρώ για τα ψαράκια και τις τροφές. Αύριο το πρωί θα πάω να πάρω τα τεστ του νερού. Αν είναι δυνατόν, όσο διαβάζω τόσο μου έρχετε αύριο να πάω στο μαγαζί και να του τα επιστρέψω. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις, είναι η δουλειά του να ξέρει τι πουλάει, αν δεν ξέρει, τότε το πληρώνει με χασούρα από επιστροφές, παράπονα κλπ... επιλογή του είναι. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Να του τα επιστρεψεις.Να του πεις τα λαθη που εκανε!!!!

Προσπαθησε να μην βαζεις ψευτικα διακοσμητικα μεσα οπως π.χ το κοραλλι που πηρες αλλα αληθινα.Ετσι θα επιτυχεις εναν πιο φυσικο βιοτοπο καθως θα καταληξεις σε τι ειδος ψαριων σου αρεσει αρκει να κανουν στα λιτρα σου....

Καλη συνεχεια και καλως ορισες στο ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

Mηπως θα ηταν καλο καποια στιγμη να λεμε τα ονοματα των "μαγαζιων" ωστε να υπαρχει καποιος φοβος απο αυτους οτι θα χασουν πελατες αν ακουγονται ολο ασχημα πραγματα γι αυτους?.Ετσι ισως αλλαξουν τακτικη και σταματησουν να διωχνουν φιλους απο το χομπυ μας?

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες πατριώτη μου στο forum μας.

Η γνώμη μου είναι να επιστρέψεις όλα τα ψάρια, γιατί πολύ σύντομα θα τα χάσεις.

Το ενυδρείο σου είναι ακόμα άστρωτο.

Με μια αντλία 600 - 800 λ/ω θα έκανες καλύτερη την κυκλοφορία στο φίλτρο.

Το νερό θα πρέπει να περνά από το φίλτρο 4-5 φορές σε 1 ώρα......... αυτή που πήρες είναι μικρή.

Στο φίλτρο μέσα θα πρέπει να βάλεις κάποιο καλό βιολογικό υλικό.

Θα πάρεις υγρά τεστ για ΝΗ3-ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PH

Αφού τα κάνεις αυτά ξεκινάς το στρώσιμο ……….και μέχρι τότε θα έχεις αποφασίσει ΕΣΥ, το τι είδος, και το πόσα ψάρια θα πρέπει να βάλεις...........

Καλή συνέχεια :blink:

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Mηπως θα ηταν καλο καποια στιγμη να λεμε τα ονοματα των "μαγαζιων" ωστε να υπαρχει καποιος φοβος απο αυτους οτι θα χασουν πελατες αν ακουγονται ολο ασχημα πραγματα γι αυτους?.Ετσι ισως αλλαξουν τακτικη και σταματησουν να διωχνουν φιλους απο το χομπυ μας?

:thumbup:

Αυτο το θεμα εχει συζητηθει και σε αλλο post και καλο θα ηταν αν δεν υπαρχει αμεση απαντηση να μην δωθουν ονοματα κατα την γνωμη μου.

Τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα σου καλυτερα δωσ'τα ολα πισω στρωσε το ενυδρειο και οταν εισαι ετοιμος και εχεις μαθει για τις συνθηκες διαβιωσης τους τοτε να τα αγορασεις και με μετρο....

Καλη συνεχεια σου ευχομαι και μην απογοητευεσαι..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ερε τι γινεται ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :blink::thumbup::thumbup:

....Και εδώ έρχεται το ερώτημα, μήπως πήραμε πάρα πολλά για το ενυδρείο;

Συγκεκριμένα, 2 παπαγαλόψαρα(κιγκ κογκ - δεν συμφωνούσα για την αγορά τους εξαρχής αλλά τα ήθελε η αραβωνιαστηκιά μου και έχουν περίεργη συμπεριφορά απ' ότι βλέπω) 2 φροντόζα, 1 παγκάσιους, 1 ρέινμποου αλπίνο, 1 μονοδάχτυλος αρτζεντέους, 1 silver shark, 2 γλύφτες, 2 αστακούς.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα εχει συζητηθει και σε αλλο post και καλο θα ηταν αν δεν υπαρχει αμεση απαντηση να μην δωθουν ονοματα κατα την γνωμη μου.

Δηλαδη με το προσχημα οτι δεν υπαρχει αμεση απαντηση αυτοι οι αχρειοι θα πουλανε οτι θελουν;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω παιδια πρεπει να βρεθει ενας τροπος να τους σταματισουμε επιτελους !!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Για τις τσιπουρες και τις αστακομακαροναδες που σου πουλησε ο ταβερνιαρης τα ειπαν αλλοι οποτε δεν επαναλαμβανομαι.

Οσον αφορα το φιλτρο σου αν ειναι 450 L/H δεν χρειαζεται να το πας στα 850 οπως ειπε ο φιλος NAVY διοτι τα λιτρα σου ειναι 100 καθαρα σχεδον οποτε ο κυκλοφορητης των 450 ειναι απλα ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το φιλτρο σου αν ειναι 450 L/H δεν χρειαζεται να το πας στα 850 οπως ειπε ο φιλος NAVY διοτι τα λιτρα σου ειναι 100 καθαρα σχεδον οποτε ο κυκλοφορητης των 450 ειναι απλα ΟΚ!

Να σ’ ενημερώσω ότι ο NAVY είχε 5 τέτοια ενυδρεία και γνωρίζει στην πράξη τι γίνεται.

Τα λίτρα που δίνει ο κατασκευαστής σε κάθε αντλία είναι σε ελεύθερη ροή.

Όταν στο φίλτρο μας βάλουμε 2 λίτρα βιολογικό υλικό, σφουγγάρι, υαλοβάμβακα και αρχίσουν να πιάνουν βρώμα, έλα τότε να μου πεις πόσο νερό θα βγάζει σε μια ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το θεμα αν πουλανε αυτοι οτι θελουν αλλα τι πρεπει να γινεται.

και για την ασφαλεια του site ναι δεν πρεπει να δημοσιευονται ονοματα

ενδιαφερομαι και εγω να μαθω ο ονομα με ΠΜ.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα εχει συζητηθει και σε αλλο post και καλο θα ηταν αν δεν υπαρχει αμεση απαντηση να μην δωθουν ονοματα κατα την γνωμη μου.

Τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα σου καλυτερα δωσ'τα ολα πισω στρωσε το ενυδρειο και οταν εισαι ετοιμος και εχεις μαθει για τις συνθηκες διαβιωσης τους τοτε να τα αγορασεις και με μετρο....

Καλη συνεχεια σου ευχομαι και μην απογοητευεσαι..... :blink:

Καλως τοτε,ας διωξουν κι αλλους νεους συνχομπιστες απο το hobby μας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όταν στο φίλτρο μας βάλουμε 2 λίτρα βιολογικό υλικό, σφουγγάρι, υαλοβάμβακα και αρχίσουν να πιάνουν βρώμα, έλα τότε να μου πεις πόσο νερό θα βγάζει σε μια ώρα.

....αν ο κυκλοφορητης συνεχιζει να ειναι στο νερο μεσα τοτε θα βγαζει οσα λεει οτι βγαζει :blink:

Link to comment
Share on other sites

....αν ο κυκλοφορητης συνεχιζει να ειναι στο νερο μεσα τοτε θα βγαζει οσα λεει οτι βγαζει :blink:

Δεν ισχύει αυτό δυστυχώς!

Η "ονομαστική" ροή μειώνετε δραστικά εφόσον περνάει από τα "εμπόδια" που είναι τα βιολογικά υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλως τοτε,ας διωξουν κι αλλους νεους συνχομπιστες απο το hobby μας. :blink:

Συγνωμη δεν σε καταλαβαινω εσυ ποιο οφελος εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν σε καταλαβαινω εσυ ποιο οφελος εχεις?

Και γω συγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω ποιο οφελος εχεις εσυ.

Απο την αλλη καταλαβαινω καποιον που θελει να διαδοθει το χομπυ του με οφελος και ηθικο και υλικο (καθως θα "ανοιξει" η αγορα θα υπαρχει ανταγωνισμος με αποτελεσμα καλυτερες τιμες με καλυτερα προιοντα).

Link to comment
Share on other sites

Να πεταχτώ κι εγώ σφήνα γιατί έχω βαρεθεί την ίδια συζήτηση, ξανά και ξανά :blink:

Η μη δημοσίευση του ονόματος του εκάστοτε κακού μαγαζάτορα δεν έχει ως σκοπό να προστετέψει τον κακό μαγαζάτορα αλλά το παρόν φόρουμ που μας φιλοξενεί και το οποίο οφείλουμε να σεβαστούμε.

Πόσο δύσκολο είναι να γίνει αυτό κατανοητό; Σε ιδιωτικές συζητήσεις μπορούμε όλοι να ψέλνουμε τα εξ αμάξης ονομαστικά για κάθε επαγγελματία και γενικώς να λέμε ό,τι θέλουμε. Μπορούμε στόμα με στόμα να διαδώσουμε εμπειρίες μας από καταστήματα και να προτείνουμε την αποφυγή τους. Αν το κάνουμε όμως δημόσια εδώ στο φόρουμ θα υπάρξει νομικό πρόβλημα για το ίδιο το aquazone.

Εγώ προσωπικά αυτό δεν το θεωρώ σωστό.

Και να το πάω και λίγο παραπέρα; Ας πούμε ότι δημοσιεύεται ένα όνομα, τρώει και καμιά μήνυση το φόρουμ, αλλά θα βοηθηθούν κάποιοι χομπίστες.... Ποιοι θα είναι αυτοί; Πιστεύω ότι ο χομπίστας που θα έχει μπει στο φόρουμ ΠΡΙΝ πάει στο κατάστημα να αγοράσει ψάρια, θα είναι ήδη ενημερωμένος για να μην αγοράσει αστακούς και γκάπυ για 15 λίτρα. Δεν χρειάζεται να του έχεις επισημάνει κάποιο συγκεκριμένο όνομα pet shop για να το αποφύγει.

Από την άλλη, ο εντελώς ανυποψίαστος δεν θα έχει μπει στο φόρουμ, οπότε δε θα έχει δει και το όνομα. Οι περισσότεροι γινόμαστε μέλη, αφού την πατήσουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να πεταχτώ κι εγώ σφήνα γιατί έχω βαρεθεί την ίδια συζήτηση, ξανά και ξανά :thumbup:

Η μη δημοσίευση του ονόματος του εκάστοτε κακού μαγαζάτορα δεν έχει ως σκοπό να προστετέψει τον κακό μαγαζάτορα αλλά το παρόν φόρουμ που μας φιλοξενεί και το οποίο οφείλουμε να σεβαστούμε.

Πόσο δύσκολο είναι να γίνει αυτό κατανοητό; Σε ιδιωτικές συζητήσεις μπορούμε όλοι να ψέλνουμε τα εξ αμάξης ονομαστικά για κάθε επαγγελματία και γενικώς να λέμε ό,τι θέλουμε. Μπορούμε στόμα με στόμα να διαδώσουμε εμπειρίες μας από καταστήματα και να προτείνουμε την αποφυγή τους. Αν το κάνουμε όμως δημόσια εδώ στο φόρουμ θα υπάρξει νομικό πρόβλημα για το ίδιο το aquazone.

Εγώ προσωπικά αυτό δεν το θεωρώ σωστό.

Και να το πάω και λίγο παραπέρα; Ας πούμε ότι δημοσιεύεται ένα όνομα, τρώει και καμιά μήνυση το φόρουμ, αλλά θα βοηθηθούν κάποιοι χομπίστες.... Ποιοι θα είναι αυτοί; Πιστεύω ότι ο χομπίστας που θα έχει μπει στο φόρουμ ΠΡΙΝ πάει στο κατάστημα να αγοράσει ψάρια, θα είναι ήδη ενημερωμένος για να μην αγοράσει αστακούς και γκάπυ για 15 λίτρα. Δεν χρειάζεται να του έχεις επισημάνει κάποιο συγκεκριμένο όνομα pet shop για να το αποφύγει.

Από την άλλη, ο εντελώς ανυποψίαστος δεν θα έχει μπει στο φόρουμ, οπότε δε θα έχει δει και το όνομα. Οι περισσότεροι γινόμαστε μέλη, αφού την πατήσουμε :thumbup:

:thumbdown:

Φιλε delta66 τι εννοεις δεν καταλαβαινω; Ειπα εγω οτι θα εχω καποιο οφελος;

Τι με νοιαζει εμενα στο κατω κατω αν ο ταδε θα ασχοληθει με το χομπι η θα τον κοροιδεψουν

η οχι; Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να προλαβαινουμε αυτους που θελουν να πουν κατι που θα εκθεσει

καποιο γνωστο καταστημα χωρις να σκεφτονται τα περαιτερω....

Και αν θες πες μου εσυ πιο οφελος σκεφτηκες οτι θα εχω εγω και ειπες το παραπανω;

Φιλικα παντα

:blink:

Link to comment
Share on other sites

@ dinamar

Συμφωνουμε οτι δεν πρεπει να εκθετουμε νομικα το φορουμ.

Δεν ειπα να δημοσιευσουμε ονοματα απο τη στιγμη που δεν εχουν βημα στο φορουμ (το ειπα και σε αλλο θεμα) αλλα οπως ειπε και ο Μαριος πρεπει να βρεθει καποια λυση με αυτους τους "επαγγελματιες".

@Heopas

Ενταξει τωρα καταλαβα τι εννοεις.

..Τι με νοιαζει εμενα στο κατω κατω αν ο ταδε θα ασχοληθει με το χομπι η θα τον κοροιδεψουν

η οχι;......

.....Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να προλαβαινουμε αυτους που θελουν να πουν κατι που θα εκθεσει

καποιο γνωστο καταστημα χωρις να σκεφτονται τα περαιτερω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...