Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρείου Reef χρειάζετε της συμβουλές σας.


Husky_Jim

Recommended Posts

Ξαναβάλε το θέμα γιατί υπήρξε πρόβλημα με τον Server

Link to comment
Share on other sites

Καλή βδομάδα σε όλους.

Μετά από κάποια μελέτη στο forum και ενός fish only στο σπίτι. Ξεκινάω ένα καινούργιο reef ενυδρείο και θα ήθελα τις συμβουλές σας.

Ελπίζω να τα καταφέρω για reef.

Διαστάσεις ενυδρείου 150Χ50Χ50 cm

Διαστάσεις sump 130Χ40Χ50 cm

Το sump προορίζετε για:

refugium

ένα μικρό χώρο για προσαρμογή ψαριών

skimmer και λίγο βιολογικό υλικό

Γι αυτό και έχει χωριστή σε τρία μέρη.

Φωτισμός

Ενυδρείου: 2Χ metal halide 150w 20000K & 2X T5 54W blue 10000Κ

sump: 2X T5 39W λευκές 18000Κ

Skimmer: aquamedic tourboflotor 1000

Υπερχειλίσεις: Tunze X2

Αντλίες επιστροφής: 1Χ ehaim 2060 & 1Χ ehaim 2050

Ζωντανός Βράχος 30κ και θα μπουν άλλα 30κ

Ο βράχος έχει μπει (18/7) προς το παρόν στο sump για κανα μήνα μετά λέω να τον βάλω στο ενυδρείο και να βάλω άλλα 30 στο sump.

Αραγωνίτη δεν έχω βάλει ακόμα υπολογίζω γύρο στα 70κ

Στο sump έχω βάλει ActivCarbon Grotech (θα τον αφήσω για 15 μέρες και μετά για μία εβδομάδα τον μήνα) και RemoPhos Grotech (18/7)

Σήμερα (21/7) έβαλα reef builder seachem ένα κουταλάκι.

Αλάτι έβαλα Tropic Marin & Red Sea.

Αλατότητα 1024 με νερό από RO.

Σήμερα άναψα τα φώτα στο ενυδρείο, θα τα αφήσω 12 ώρες ανοικτά για να δω πόσο ανεβάζει την θερμοκρασία. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα με τον βράχο? Δεν έχει καθόλου φωτισμό στο sump.

Τράβηξα κάποιες φώτο.

Παρακαλώ θα ήθελα της παρατηρήσεις, σχόλια, συμβουλές σας.

post-1663-1216631411_thumb.jpgpost-1663-1216631500_thumb.jpgpost-1663-1216631535_thumb.jpgpost-1663-1216631594_thumb.jpgpost-1663-1216631663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αρχή έχεις κάνει και είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα έχεις ένα όμορφο ύφαλο . :blink:

Η γνώμη μου είναι αφού ολοκληρώσεις όλο το κουράρισμα του βράχου, να βάλεις την βάση που θα πατήσει, μετά τον αραγωνιτη και μετά να τοποθετήσεις τα βράχια σου σχηματίζοντας επίπεδα για την στήριξη των κοραλλιών, και αρκετές σπηλιές για τα ψάρια.

ζουμιά να βάλεις αφού πρώτα κάνεις ενα σετ μετρήσεων για να έχεις εικόνα των τιμών του νερού.

απο κυκλοφορητες τι θα βάλεις ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αρχή έχεις κάνει και είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα έχεις ένα όμορφο ύφαλο . :blink:

Η γνώμη μου είναι αφού ολοκληρώσεις όλο το κουράρισμα του βράχου, να βάλεις την βάση που θα πατήσει, μετά τον αραγωνιτη και μετά να τοποθετήσεις τα βράχια σου σχηματίζοντας επίπεδα για την στήριξη των κοραλλιών, και αρκετές σπηλιές για τα ψάρια.

ζουμιά να βάλεις αφού πρώτα κάνεις ενα σετ μετρήσεων για να έχεις εικόνα των τιμών του νερού.

από κυκλοφορητες τι θα βάλεις ?

Ήδη έχω έτοιμες τις βάσεις για τον βράχο. Λέω να φτιάξω τις βάσεις με τον βράχο εκτός ενυδρείου ώστε να γίνουν και τα κατάλληλα δεσίματα με δεματικά. Μετά να βάλω τις βάσεις μέσα και να γεμίσω με αραγωνίτη ζωντανό και νεκρό 50-50 εώς 9cm ώστε ίσα ίσα να καλύψω την βάση. (Κάτω ο νεκρός πάνω ο ζωντανός)

Μετρήσεις λέω να κάνω μετά από 15 μέρες.

Κυκλοφορητές έχω δύο στο ενυδρείο maxi jet 900 όπου τους έχω και αναταράσσουν την επιφάνεια και συχρόνος μου βγάζουν και τον αέρα από τις υπερχειλίσεις. Παράλληλα σκέφτομαι να βάλω μία Tunze 6080.

Στο sump έχω μία maxi jet 1000.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να αφήσεις 1 cm κενό μεταξύ αραγωνιτη και βάσης, ώστε να υπάρχει ελεύθερη κυκλοφορία του νερού

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια,ωραιο φαινετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...