Jump to content

Guppies που διπλώνουν στη μέση!!! Sos!!!


Recommended Posts

Γεια σας!

Πριν από περίπου δύο μήνες είχα ένα αρσενικό guppy που ενώ κολυμπούσε κανονικά και έδειχνε υγιέστατο, κάθε τόσο διπλωνόταν περίπου στη μέση τρέμοντας και πήγενε με την όπισθεν για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Μετά από λίγο το έχασα και τώρα παρατήρησα ότι και τα μικρά guppάκια (αλλά μόνο τα αρσενικά) παρουσιάζουν τα ίδια συμπτώματα. Βλέπω και κάτι μαύρα στίγματα επάνω τους αλλά επειδή τώρα αποκτούν χρώμα, δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικά ή όχι. Πήγα σε ένα pet shop και μου έδωσαν το costapur της sera. Το χρησιμοποίησα δύο φορές αλλά δεν είδα καμία βελτίωση. Σας παρακαλώ βοηθήστε με!!!!!! :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολύ καθαρές οι φωτογραφίες αλλά στη δεύτερη φαίνεται την ώρα που είναι διπλωμένο. Μιλάμε πάντα για το ψαράκι που είναι στα δεξιά. Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί γίνεται όλο και πιο έντονο το φαινόμενο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ανέβηκαν οι φωτογραφίες... :blink:

Ξαναβάλτες και πρέπει να είναι κάτω από 800x600 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο συγγνώμη!!

Ανεβάζω μόνο αυτή στην οποία φαίνεται διπλωμένο και αφήνω και τα θυλικά δίπλα του για να φανεί η διαφορά.post-8329-1216821973_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παρατηρήσει τίποτα άλλο...?

Δεν σκέφτομαι κάτι.... εκτός κι αν είναι κάποια γενετική ανωμαλία στο σκελετό του...

Αλλά ας πούν κάτι και οι υπολοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τ' άλλα είναι απόλυτα φυσιολογικά. Έχουν όρεξη για τα πάντα!

Θεωρώ ότι είναι δύσκολο να πρόκειται για γεννετική ανωμαλία γιατί τα μικρά δεν είναι παιδιά του πρώτου μου guppy που είχε τα ίδια συμπτώματα.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα εμφιαλωμένο νερό; Το νερό της Κέρκυρας έχει πολλά άλατα και φοβόμουν να το χρησιμοποιήσω αλλά κάπου διάβασα ότι τα guppies έχουν ανώγκη από σκληρό νερό οπότε έκανα μερική αλλαγή και έβαλα και νερό της βρύσης τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη σε ποσα λιτρα τα εχεις και χρησιμοποιεις εμφιαλομενο; Στο νερο της βρυσης βαζεις αντιχλωριο

η οχι; γενικα να ξερεις οτι τα guppy ειναι πολυ ευπαθη ζωα....

Link to comment
Share on other sites

Είναι 90lt. Ακριβώς επειδή είναι ευπαθή ήθελα να κάνω το καλύτερο δυνατό γι' αυτά. Χρησιμοποιώ αντιχλώριο και μάλιστα προσπαθώ πριν βάλω το νερό στο ενυδρείο, να το αφήνω σε κάποια λεκάνη για να φύγει το πολύ χλώριο και από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα αλλαζεις; Τιμες νερου μετρας; Γενικα τι συντηρηση κανεις στο ενυδρειο.

Το εμφιαλομενο νερο δεν ειναι απαραιτητο.....

Link to comment
Share on other sites

Τιμές νέρου δεν έχω μετρήσει. Αρχικά άλλαζα γύρω στα 5 λίτρα κάθε εβδομάδα αλλά μου είπαν ότι περισσότερο κακό κάνω παρά καλό και έτσι τον τελευταίο καιρό αλλάζω κάθε δύο μήνες 15 λίτρα. Ο ξαδελφος μου, μου έχει φτιάξει ένα βιολογικό φίλτρο εκτός από το φίλτρο του ενυδρείου, αλλά μη με ρωτήσεις πως ακριβώς λειτουργεί.!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατα'ρχην πρεπει να κανεις τεστ να δεις παραμετρους νερου. Παρε υγρα τεστ

nh3/nh4

no2

no3

για αρχη να δεις αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου.

5 λιτρα στα 90 δεν ειναι αλλαγη νερου αλλαγες νερου θεωρουνται της ταξεως των 30%-40%

αναλογα με την κατασταση του ενυδρειου μπορει να ειναι και μικροτερες η και μεγαλυτερες και συνηθως

γινονται σε εβδομαδιαια βαση ΟΧΙ καθε 2 μηνες. Τα υγρα τεστ που σου εγραψα παραπανω θα σε βοηθησουν να καταλαβεις ποτε χρειαζεσαι αλλαγη νερου.....

Καλο θα ηταν να ριξεις και μια ματια στα αρθρα για να καταλαβεις τι σου λεω γενικα για το στρωσιμο

του ενυδρειου και τον κυκλο του αζωτου....

Ααααααα και κατι αλλο. Για τις αλλαγες του νερου στο pet shop σου ειπαν οτι κανεις περισσοτερο κακο;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να τους αλλαζεις καθε βδομαδα νερο 40-50% του νερου του ενυδρειου σου για να ειναι ολα οκ

ΝΑ σε ρωτησω ποσα γκαπυ εχεις στα 90λτ;

Το νερο το αφησεις εξω ή οχι θα του βαζεις παντα αντιχλωριο ποτε ετσι

Μονο τα αρσενικα σου το παθαινουν;

Τι τροφη τους δινεις τους βαζεις βιταμινες;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να πάρω τα τεστ που μου είπατε και θα σας πω τα αποτελέσματα. Για την αλλαγή του νερού μου το είπαν και στο μαγαζί αλλά και ένας ξαδελφος μου που ασχολείται χρόνια με το "άθλημα".

Στο ενυδρείο μου έχω 3 γενιές από guppy και συνολικά πρέπει να είναι γύρω στα 15. Εκτός από αυτά έχω ένα μικρό γλειφτάκο, ένα μικρό κλόουν (γιατί είχα γεμίσει σαλιγκάρια) και δύο νέον.

Όσον αφορά στην τροφή, αρχικά τους έδινα microgran της sera αλλά εδώ και καιρό τους έδινα novo bea της jbl. Λέτε να φταίει η τροφή; Βιταμίνες δεν τους δίνω. Εάν είναι απαραίτητες μου προτείνετε σας παρακαλώ κάποιες συγκεκριμένες;

Link to comment
Share on other sites

....ναι μόνο τα αρσενικά παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα. Τα θυληκά μου παραμένουν ατάραχα με τα αρσενικά να τρέχουν συνεχώς από πίσω τους!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο λαθος. Δεν βαζουμε ποτε guppy με tetra λογω διαφορετικων συνθηκων νερου

αποφασισε ποια θες να κρατησεις απο τα 2 ειδη γιατι συντομα θα εχεις απωλειες....

Και δευτερο o clown ειναι απαγορευτικος για τα λιτρα σου δωσ'τον πισω υπαρχουν και αλλοι

τροποι να ξεφορτωθεις τα σαλιγκαρια....

Τελος βιταμινες μπορεις να προσθετεις στο φαγητο η απευθειας στο νερο ως εξτρα συμπληρωμα

συμφωνα με τις οδηγιες αν και πιστευω οτι με μια καλη τροφη εισαι καλυμμενη καθως τις βιταμινες τις χρησιμοποιουμε περισοτερο μετα απο εγκυμοσυνες θεραπειες κ.τ.λ. Επισης αν θελεις να βοηθησεις περισσοτερο τα ψαρακια μπορεις να

χρησιμοποιησεις αλατι για ενυδρειακη χρηση οχι μονο γιατι τους αρεσει αλλα γιατι τα βοηθαει

χαρης τις ηδιοτητες που εχει.....(αναφερομαι στα ζωοτοκα)

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω βάλει αλάτι.

Ο κλόουν είναι πολύ μικρούλης και είναι συνεχώς χωμένος κάτω από το φίλτρο γιατί τσακώνεται με το γλειφτάκο μου. Πιστεύεις πως οπωσδήποτε πρέπει να τον γυρίσω πίσω;

Το ότι έχω δύο νέον πιστεύεις ότι θα μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα στα guppies μου. Απ' ότι έμαθα τα νέον είναι αυτά που θα μπορούσαν να έχουν πρόβλημα, αλλά τα δικά μου φαίνοντα υγειέστατα και μες την καλή χαρά. Είναι τα πρώτα ψαράκια που απέκτησα και θα λυπηθώ πολύ αν χρειαστεί να τα δώσω! Βέβαια προέχει το δικό τους καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τωρα μπορει να ειναι μικρος αλλα σκεψου οτι μπορει να φτασει σε μεγεθος 30cm τοτε τι θα κανεις;

Για τα ψαρακια δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν ξερω τις παραμετρους του νερου σου και επισης

δεν ξερω αν χρησιμοποιεις καποιο buffer η Α/Ο η κατι αλλο. Αν οχι τοτε εχεις αλκαλικο ph που σημαινει

οτι ζοριζεις τα νεον ενω τα guppy ειναι στην καλυτερη τους. Αυτο στο λεω γιατι με τον καιρο τα νεον

θα ειναι πιο ευαλωτα σε ασθενιες.....

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Σήμερα έκανα μετρήσεις στο νερό μου και βρήκα:

ΝΟ3: 40

ΝΟ2: 0

Total Hardness (CaCO3): 300ppm

Total Alkalinity (KH): 300

pH: 8.4

Στην αρχή είχα βρει ΝΟ3 80 αλλά μετά από μία γενέα αλλαγή νερού έπεσε στα 40 ενώ οι υπόλοιπες τιμές παρέμειναν ίδιες.

Σημειώνω ότι χθες είχα βάλει bactopur της sera. Δεν ξέρω εάν παίζει κάποιο ρόλο αλλά το τονίζω.

Τι πρέπει να κάνω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Με τι μαρκα τεστ εκανες τις μετρησεις σου;

ΤΟν κλοουν και τα τετρα πρεπει να τα βγαλεις θελουν αλλη διαφορετικες συνθηκες νερου

Πολλες φορες απ τις αναπαραγωγες και κυριως με συγκενικα ατομα εχουμε εκφυλισμο και καλο θα ειναι να δωσεις καποια. οταν δεν θα εχεις προβλημα με αρρωστιες θα τα δωσεις, και να ανανεωσεις τα ζευγαρια σου

Βιταμινες να παρεις και να τους βαλεις στην τροφη τους

Τρωνε κανονικα εχεις παρατηρησεις αν εχουν τπτ σκουλικια;

Link to comment
Share on other sites

αν μας ελεγες ποτε εκανες την τελευταια αλλαγη νερου πριν τις

μετρησεις ισως βοηθουσε να καταλαβουμε αν λεει ψεματα το τεστ.

Σιγουρεψε τις μετρησεις σου και με τακτικες αλλαγες νερου θα

κατεβει. Επισης το ph σου ειναι τοσο ψηλα? Κανε και μια μετρηση

στο ph του νερου της βρυσης να πας πεις αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω ότι χθες είχα βάλει bactopur της sera. Δεν ξέρω εάν παίζει κάποιο ρόλο αλλά το τονίζω.

Καλύτερα να έπερνες ενα μικρό ενυδρείο για καραντίνα και να έβαζες μέσα αυτά που πιθανον έχουν πρόβλημα μαζί με το bactopur ή οτι άλλο φάρμακο σου πούν αφού διαβάσεις σχολαστικά τις οδηγίες του .

Τις οδηγίες τις διάβασες για το bactopur ?? θα σου καταστρέψει και τα καλά βακτήρια ......θέλει καλό αερισμό του νερού ........ οχι ανθρακα .......... και στο τέλος θέλει να επαναφέρεις τα καλά βακτηρίδια ......

για αυτό καλύτερα είναι η χρήση ενυδρείου καραντίνας αφού απο οτι φαίνεται δεν έχει γίνει διάγνωση και υπάρχει ...."Απο το αποτέλεσμα θα δείξει....." έτσι κάνε θεραπέια μόνο σε αυτά που έχουν το πρόβλημα και αφού βρείς τι φταίει δες τι θα γίνει και με τα άλλα ψαράκια ....

Η βεβιασμένες κινήσης για την αντιμετώπιση προβλημάτων μπορεί να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα και μη αναστρέψημα ......

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι παραστιτο θα πρεπει αναγκαστικα να κανει θεραπεια σε ολα τα ψαρια του αρα καλα κανει και βαζει στο κυριως ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα της tropical που είναι 5 σε 1.

Το νερό της Κέρκυρας είναι πολύ σκληρό. Τελευταία αλλαγή έκανα 1/3 του ενυδρείου μία μέρα πριν τη μέτρηση.

Έχω ένα μικρό ενυδρειάκι 20 λίτρων αλλά δε μπορώ να απομονώσω αυτά που έχουν το πρόβλημα γιατί δεν ξέρω ποια είναι.

ένας κτηνίατρος μου είπε ότι εάν δε βλέπω κάποια αλλαγή στην εμφάνιση των ψαριών, τότε το πρόβλημα είναι στο νερό. Πώς μπορώ να φτιάξω τις τιμές του νερού μου;;;; Να βάλω λίγο απεσταγμένο νερό ή θα τα κάνω χειρότερα;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα της tropical που είναι 5 σε 1.

Το νερό της Κέρκυρας είναι πολύ σκληρό. Τελευταία αλλαγή έκανα 1/3 του ενυδρείου μία μέρα πριν τη μέτρηση.

Έχω ένα μικρό ενυδρειάκι 20 λίτρων αλλά δε μπορώ να απομονώσω αυτά που έχουν το πρόβλημα γιατί δεν ξέρω ποια είναι.

ένας κτηνίατρος μου είπε ότι εάν δε βλέπω κάποια αλλαγή στην εμφάνιση των ψαριών, τότε το πρόβλημα είναι στο νερό. Πώς μπορώ να φτιάξω τις τιμές του νερού μου;;;; Να βάλω λίγο απεσταγμένο νερό ή θα τα κάνω χειρότερα;

Δυστυχως πεταξες τα λεφτα σου. ^_^ Ειναι αναξιοπιστα και δεν μπορεις να στηριχτεις σε αυτες τις μετρησεις. Σου εχουν γραψει πιο πανω οτι πρεπει να παρεις υγρα τεστ (και κατα προτιμηση δικη μου, της ΑΡΙ). Το νερο στην Κερκυρα ειναι δυστυχως απ'οσο ξερω χαλια. Διαβαζε λιγο πιο προσεκτικα, για να γλυτωσεις περιτα εξοδα. Το απεσταγμενο θα σε βοηθησει να διορθωσεις το νερο σου, πρεπει ομως να μπορεις να κανεις, σωστες μετρησεις. Ριξε μια ματια και στα αρθρα που ειναι ηδη γραμμενα για το θεμα (ειχαν κι'αλλοι ιδιες απορες) ωστε να παρεις περισσοτερες πληροφοριες.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...